Παρουσία υγρών (όχι βραχνάδας) κατά την ώρα της απόδοσης

Status
Not open for further replies.
Κ

Κωσταντής1

Guest
"
Eλα ντε! Αυτή την απορία έχω και εγώ τόσα χρόνια!...:(:unsure:
Ἴσως εἴχατε βυζαντινὸ COVID.
Tὰ πράγματα εἶναι ἀπλά. Αὐτὸς ὁ ῥόγχος ἀντιπροσωπεύει εἴτε βιολογικὰ εἴτε ἅς ποῦμε καλλιτεχνικὰ τὴν πείνα. Ὄχι ἱστορικὰ δηλ. μὲ αὐστηρὴ χρονολογικὴ σειρὰ) ἀλλὰ ἴσως οὐσιαστικὰ ἡ πρώτη λειτουργία τί ἦταν, ἕνα γεῦμα (οἱ λεγόμενες ἀγάπες). Αὐτὲς συμπυκνώθηκαν στὴν θεία κοινωνία. Πρὶν τὸ δεῖπνο διαβάζονταν ἐπιστολὲς ἀπὸ ἄλλες ἐκκλησίες (ὁ Ἀπόστολος). Ἐ μερικῶν γουργούριζε τὸ στομάχι καὶ λέγανε - πότε θὰ τελείωσῃ, νὰ φᾶμε;
Ἄν βγῇ τώρα κάποιος ἀπὸ τοὺς ὑπευθύνους καὶ πῇ - ὅσοι πεινοῦν δὲν θὰ φᾶνε, τὸ ἀθέλητο γουργουρητὸ ἀποδίδεται στὸν... Σατανᾶ - πάλι γιὰ νὰ φᾶνε!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επί τη ευκαιρία σήμερα πήγα στον ΩΡΛ για δεύτερη φορά σε 20 μέρες. Αφού ολοκληρωσα ένα κύκλο κορτιζόνης Medrol, καθώς η μύτη και η φωνή ήταν χάλια λόγω covid πριν από 2 μήνες. Άτιμη νόσος, με παιδεψε αρκετά και με κόπωση και μετα που έγινα καλά από τα μέσα Οκτωβρίου (ευτυχώς γλίτωσα τα χειρότερα όντας εμβολιασμένος). Το medrol με έκανε περδίκι.
Όμως λίγες μέρες πριν οι ψηλές μου άρχισαν να σπάνε και απέκτησα ενοχλητική και κουραστική βραχνάδα.
Τελικά σήμερα μου έκανε ενδοσκόπηση, όλα καλά, μύτη, λαρυγγας κλπ, πλην όμως υπάρχει ερεθισμός στις χορδές λόγω παλινδρόμησης. Ξεκίνησα Pariet 20mg και βλέπουμε.
Δεν το είχα καταλάβει γιατί προσέχω, αλλά είναι ύπουλο πράγμα.
Ας το δει κι ο συναδελφος.
Σ' ευχαριστώ, Domesticus!

Πρόσεξέ το όμως, γιατί υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που υποφέρουν από παλινδρόμηση. Όντως, πολύ ύπουλη.

Πάντως, τέτοιου είδους συμπτώματα γαστρικών υγρών (κατά τη διάρκεια του ύπνου ή όχι) προς τον φάρυγγα, δεν έχω. Να μου ερεθίσουν, δηλ, τις φωνητικές χορδές, ή να διασχίσουν τον ισοφάγο. Αν συμβεί, θα συμβεί πολύ σπάνια αν έχω φάει πολύ το βράδυ, ή αν έχω κάνει έντονη χειρωνακτική εργασία. Ποτέ άλλοτε.

Ίσως η περίπτωση μου να είναι κάτι παρόμοιο με παλινδρόμηση.
Προς το παρόν, θα αλλάξω γιατρό και βλέποντας και κάνοντας θα πράξω.

Πολλά περαστικά, να είσαι γερός, υγιής και καλό Δωδεκαήμερο Domesticus!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Τὴν ὥρα ποὺ ψέλνετε, ξέρετε ὅτι ἡ φωνὴ πρέπει νὰ ἔχει τὴν ποιότητα ποὺ δίνει αὐτὴ ἡ ὔγρανση τῶν χορδῶν, εἶναι ἂς ποῦμε - γιατὶ νομίζω ὅτι εἶναι πιὸ βαθύ - σὰν τὸν Λ. Ἄρμστρονγκ ποὺ βάζει σουρντίνα στὴν τρομπέτα του διότι ἔτσι πρέπει. Δηλαδὴ τὸ κάνετε τρόπον τινὰ ἐπίτηδες!
Μετὰ ὅμως ἀκοῦτε στὶς συζητήσεις νὰ μὴν ἀναφέρεται ποτὲ ἡ σουρντίνα, μόνο ἡ τρομπέτα, ὀπότε τὴν βάζετε καὶ τὴν βγάζετε σιωπηλὰ στὴν ἀρχὴ καὶ τὸ τέλος τοῦ μέρους ποὺ τὴν χρειάζεται. Τὴν χρειάζεται - ὄχι τὴν χρειάζεστε! Καὶ μετὰ τὴν ξεχνᾶτε. Ἔνστικτο φιλολόγου! Ἂν κάνω λάθος, μὲ συγχωρεῖτε.
Ωραία τα λέτε!
Τι να σας πω... Φαίνεται οτι η περίπτωση ή είναι πολύ ύπουλη, ή φυσιολογική, ή χρειάζεται κάποιον εξειδικευμένο γιατρό.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αγαπητοί συνάδελφοι, όλους σας ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας!

Αν βρω άκρη, να ξέρετε ότι θα το αναφέρω εδώ στο Ψ.
Γιατί, όπως και να το κάνουμε, όλο και κάποιος συνάδελφος μπορεί να υποφέρει από τέτοιου είδους συμπτώματα. Που μπορεί, να μην γνωρίζει σε ποιον να απευθυνθεί, όμως άλλοι συνάδελφοι, ίσως όχι ειδικοί, αλλά παθόντες, να μπορούν να τον βοηθήσουν ή να τον κατευθύνουν στον κατάλληλο ειδικό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Η συζήτηση μάκρυνε, ωφελήθηκε το αγαπητό μέλος που έθεσε το θέμα. Προσωπικά μηνύματα σε δημόσια συζήτηση είναι αντιδεοντολογικά, σύμφωνα με τους κανόνες. Γι΄ αυτό το θέμα έκλεισε με τίς ευχαριστίες του @ilias nektarios. Ευχαριστούμε κι εμείς και Καλά Χριστούγεννα!
 
Status
Not open for further replies.
Top