Παρασκευὴ Διακαινησίμου - Ἀκολουθία Ζωοδόχου Πηγῆς

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
5. ῾Υπάρχουν/χρησιμοποιεῖτε ἄλλες ἀκολουθίες γι᾿ αὐτὴν τὴν ἑορτὴ πλὴν τῆς ὑπαρχούσης στὸ πεντηκοστάριον;
[/SIZE][/FONT]
Δεν γνωρίζω. Θα με ενδιέφερε αν υπήρχε.
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
5. ῾Υπάρχουν/χρησιμοποιεῖτε ἄλλες ἀκολουθίες γι᾿ αὐτὴν τὴν ἑορτὴ πλὴν τῆς ὑπαρχούσης στὸ πεντηκοστάριον;

Ναι. Εξεδόθη 1) από τον μακαριστό π. Φιλὀθεο Ζερβάκο 2) από μια μονή στην Αρκαδία (δε θυμάμαι λεπτομέρειες τις έχω πάντως και τις 2) :D
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Ναι. Εξεδόθη 1) από τον μακαριστό π. Φιλὀθεο Ζερβάκο 2) από μια μονή στην Αρκαδία (δε θυμάμαι λεπτομέρειες τις έχω πάντως και τις 2) :D
Ἔχω καὶ ἐγὼ ὑπόψει μου μίαν ἀκολουθίαν τῆς ζωοδόχου πηγῆς, ἐκδοθεῖσαν ὑπὸ τοῦ μακαριστοῦ Φιλοθέου Ζεβάκου, ἀλλὰ δὲν εἶναι γιὰ τὴν παρασκευὴν τῆς διακαινησίμου. εἶναι γιὰ τὶς 23 ἰουλίου καὶ εἶναι ποίημα Γερασίμου τοῦ Μικραγιαννανίτου. μιλοῦμε γιὰ τὴν ἴδια;
Γιὰ τὴν ἔκδοσι τῆς ἐν ᾿Αρκαδίᾳ μονῆς κάποια περισσότερα στοιχεῖα; εἶναι ἴδια μὲ αὐτὴν ποὺ ἐξέδωκεν ὁ Ζερβᾶκος; τί ἀπολυτίκια ἔχουν;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η υπό του π. Φιλοθέου ακολουθία που έχω υπόψη μου έχει α) την ακολουθία πανηγυρική ως ψάλλεται εν τη μονή και β) ειδική ακολουθία για το θαύμα της 23 Ιουλίου. Και για τα 2 λεπτομέρειες από Τετάρτη....
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἕτερον (δεύτερον) ἐξαποστειλάριον.
(Γυναῖκες ἀκουτίσθητε.)
πήγασας, ἀνύμφευτε, * τὸ ὕδωρ τὸ σωτήριον * τοῖς ἐν αὐχμῷ ἀγνωσίας * ὑπάρχουσι, τὸν Δεσπότην· * καὶ νῦν πηγάζεις νάματα * τοῖς ἀσθενοῦσι, πάναγνε, * τὰ πάθη ἀπελαύνουσα * καὶ τὰς πλημμύρας τῶν νόσων, * τὸν Λόγον γεγεννηκυῖα.

[Ἐκ τοῦ χειρογράφου κώδικος ὑπ᾿ ἀριθμ. 12 τῆς Ἱ. Μονῆς Βατοπεδίου (φ. 108-142), ἀναγόμενον εἰς τὸν ιε΄ αἰ., ἐν Πρωτοπρεσβυτέρου Κων/ντίνου Παπαγιάννη, Παρατηρήσεις ἐπὶ τῆς ἀκολουθίας τῆς Ζωηφόρου Πηγῆς, ἀνάτυπον ἐκ τῆς «Κληρονομίας», τόμος 27, τεύχη Α΄-Β΄, 1995, Πατριαρχικὸν Ἵδρυμα Πατερικῶν Μελετῶν, Θεσσαλονίκη 1996.]
 
Last edited:

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
᾿Ανοίγω ἐδῶ τὸ νέο αὐτὸ θέμα καὶ μεταφέρω ἀπὸ τὸ προηγούμενο θέμα ὅσα μηνύματα εἶναι σχετικὰ μὲ ἀκολουθίες καὶ ὕμνους γιὰ τὴν Ζωοδόχο Πηγή. ἔτσι σιγὰ σιγὰ θὰ ἀνοίγωμε ἰδιαίτερα θέματα γιὰ κάθε περίπτωσι σχετικὰ μὲ αὐτὴν τὴν ἀκολουθία τοῦ πεντηκοσταρίου.
῾Η ἀρχικὴ ἐρώτησις ἦτο·...
5. ῾Υπάρχουν/χρησιμοποιεῖτε ἄλλες ἀκολουθίες γι᾿ αὐτὴν τὴν ἑορτὴ πλὴν τῆς ὑπαρχούσης στὸ πεντηκοστάριον;
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η ακολουθία της Υπεραγίας Θεοτόκου της Ζωοδόχου Πηγής πληρέστερη από αυτήν του Πεντηκοσταρίου.

Το εν λόγω έντυπο περιέχει πέρα από τα της επισύναψης και τα όσα παρουσιάζονται στο εξώψυλλο και την παρακάτω ακολουθία: Ψαλλομένη τῇ 23ῃ Ἰουλίου εἰς ἀνάμνησιν τοῦ παρ' Αὐτῆς γεγονότος ὑπερφυοῦς θαύματος ἐν τῇ ἐν Πάρῳ Σεβασμίᾳ τῆς Ζωοδόχου Πηγῆς Λογγοβάρδας εἰς τοὺς 125 νέους τοὺς καταδικασθέντας ὑπὸ τῶν Γερμανῶν εἰς θάνατον, ὅτε τούτους διέσωσε. Αν θέλετε πέστε να ανεβάσω και αυτήν μέχρι την Τρίτη, διότι πρέπει να την επιστρέψω.
 

Attachments

  • Ακολουθία Ζωοδόχου πηγής (Εσπερινός, Όρθρος και Απολυτίκια).pdf
    9.3 MB · Views: 1,826
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ναί, Χρῆστο, νά τήν ἀνεβάσεις καί τήν ἄλλη.
Εὐχαριστοῦμε!

 
Last edited:

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Χριστος Ανεστη και παλι......ανεβαζω κατι για την Παρασκευη....κατα παραδοση αυτο το εψελναν οι Μοναχοι της Λογγοβαρδας κατα την διαρκεια της θειας Κοινωνιας...σε γραφη δεν το εχω, αν ενδιαφερεται κανεις τους το ψελνω στο τηλεφωνο!:)
Του Καισαριου Δαποντε, απο το βιβλιο Ακολουθια της Ζωοδοχου Πηγης του π. Φιλοθεου Ζερβακου (Λογγοβαρδας Παρου)
 

Attachments

  • υμνος ζωοδοχου.pdf
    8.9 MB · Views: 498
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ζητήθηκαν οι Χαιρετισμοί της Ζωοδόχου Πηγής.
Με απλή αναζήτηση αμέσως βρήκα:

https://fdathanasiou.wordpress.com/2015/04/16/οι-χαιρετισμοί-της-ζωοδόχου-πηγής/

https://www.scribd.com/doc/30387787/ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ-ΖΩΟΔΟΧΟΥ-ΠΗΓΗΣ
Ἔχει δίκιο ὁ αἰτῶν, ὅτι σ᾿ αὐτό τό μοναδικό σκαναρισμένο ἀρχεῖο, πού ἀναπαράγεται καί σέ ἄλλες ἀκόμη ἱστοσελίδες, λείπουν κάποιες σελίδες καί συγκεκριμένα ἀπό Ο ἕως Υ.
Ἄν ἔχει κάποιος τά ἐλλείποντα ἤ ὁλόκληρο τό ἀρχεῖο, ἄς τά δώσει.
Δέν γνωρίζω καί ἀπό ποία ἔκδοση εἶναι καί ποῖος ὁ ποιητής.

 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Μᾶς ἀπεστάλη ἡ συμπλήρωσις τῶν ἐλλειπόντων, πού ἐπισυνάπτω.

View attachment lifespring.pdf

Μέ πληροφόρησαν ὅτι ὑπάρχουν στήν ἔκδοση τῆς Λογγοβάρδας, ὅπως φαίνεται καί στό ἀρχεῖο τοῦ Χρήστου, πού δέν θά τήν ἔχει πλέον.

Η ακολουθία της Υπεραγίας Θεοτόκου της Ζωοδόχου Πηγής πληρέστερη από αυτήν του Πεντηκοσταρίου.
Το εν λόγω έντυπο περιέχει πέρα από τα της επισύναψης και τα όσα παρουσιάζονται στο εξώφυλλο .... μέχρι την Τρίτη, διότι πρέπει να την επιστρέψω.

Ἔχουμε ὅμως καί Παριανούς... καί Αἰγιῶτες (Παναγία Τρυπητή)... νά φροντίσουν...


 

elias eliou

Νέο μέλος

Μᾶς ἀπεστάλη ἡ συμπλήρωσις τῶν ἐλλειπόντων, πού ἐπισυνάπτω.

View attachment 93270

Μέ πληροφόρησαν ὅτι ὑπάρχουν στήν ἔκδοση τῆς Λογγοβάρδας, ὅπως φαίνεται καί στό ἀρχεῖο τοῦ Χρήστου, πού δέν θά τήν ἔχει πλέον.



Ἔχουμε ὅμως καί Παριανούς... καί Αἰγιῶτες (Παναγία Τρυπητή)... νά φροντίσουν...


Ευχαριστώ πάρα πολύ!Σας είμαι ευγνόμων!Έψαχνα πολύ καιρό..Ευτυχώς που σκέφτηκα εσάς και βγήκε σε καλό!:)
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ζητήθηκαν οι Χαιρετισμοί της Ζωοδόχου Πηγής.
Με απλή αναζήτηση αμέσως βρήκα:

https://fdathanasiou.wordpress.com/2015/04/16/οι-χαιρετισμοί-της-ζωοδόχου-πηγής/

https://www.scribd.com/doc/30387787/ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ-ΖΩΟΔΟΧΟΥ-ΠΗΓΗΣ

Ἔχει δίκιο ὁ αἰτῶν, ὅτι σ᾿ αὐτό τό μοναδικό σκαναρισμένο ἀρχεῖο, πού ἀναπαράγεται καί σέ ἄλλες ἀκόμη ἱστοσελίδες, λείπουν κάποιες σελίδες καί συγκεκριμένα ἀπό Ο ἕως Υ.
Ἄν ἔχει κάποιος τά ἐλλείποντα ἤ ὁλόκληρο τό ἀρχεῖο, ἄς τά δώσει.
Δέν γνωρίζω καί ἀπό ποία ἔκδοση εἶναι καί ποῖος ὁ ποιητής.


Μᾶς ἀπεστάλη ἡ συμπλήρωσις τῶν ἐλλειπόντων, πού ἐπισυνάπτω.

View attachment 93270

Εφόσον όλοι προσφέρουν από λίγο, ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι της επεξεργασίας. Από τα παραπάνω, το ολοκληρωμένο (και καθαρισμένο) κείμενο.
 

Attachments

  • Οίκοι εις την Ζωοδόχον Πηγήν.pdf
    726.4 KB · Views: 115

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Η ακολουθία της Υπεραγίας Θεοτόκου της Ζωοδόχου Πηγής πληρέστερη από αυτήν του Πεντηκοσταρίου.

Το παραπάνω αρχείο μετά από λίγη επεξεργασία (καθάρισμα) για κάθε ενδιαφερόμενο. Χριστός Ανέστη!
 

Attachments

  • Ακολουθία Ζωοδόχου Πηγής 1976.pdf
    1 MB · Views: 310

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Χριστος Ανεστη και παλι......ανεβαζω κατι για την Παρασκευη....κατα παραδοση αυτο το εψελναν οι Μοναχοι της Λογγοβαρδας κατα την διαρκεια της θειας Κοινωνιας...σε γραφη δεν το εχω, αν ενδιαφερεται κανεις τους το ψελνω στο τηλεφωνο!:)
Του Καισαριου Δαποντε, απο το βιβλιο Ακολουθια της Ζωοδοχου Πηγης του π. Φιλοθεου Ζερβακου (Λογγοβαρδας Παρου)

Παρομοίως, καθαρισμένο και το παραπάνω αρχείο. Χριστός Ανέστη!
 

Attachments

  • Ύμνος εις την Ζωοδόχον Πηγήν - Καισαρίου Δαπόντε.pdf
    113.2 KB · Views: 146
Top