Παρασκευάς Βασιλειάδης

Δηλαδη ρε Χρηστο εγω δεν ειμαι ευπροσδεκτος; :mad:
Γιάννη, την αγάπη μου την ξέρεις. Εννοείται ότι είσαι ευπρόσδεκτος. Επιμένω, όμως, ότι οφείλεις μία συγγνώμη, γιατί αυτό που έγραψες για τον Γεράσιμο είναι συκοφαντία. Αλλιώς προσκόμισε στοιχεία, έστω και σε ΠΜ, για του λόγου το αληθές. Θα περιμένω και απάντηση και να έρθεις στην Νεάπολη μόλις κατέβεις Αγρίνιο:)

"Ασχολούμαστε μ' όλα τ' άλλα, εκτός με το πως θα μπούμε στη Βασιλεία των Ουρανών. Ο Θεάνθρωπος Ιησούς είπε:<<Να ζητάτε πρώτα την Βασιλεία του Θεού και την δικαιοσύνη του και όλα τα υπόλοιπα θα σας δοθούν επιπροσθέτως>> (Ματθ. 6:33) " Κώστας Μπαρλάς
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
αυτό που έγραψες για τον Γεράσιμο είναι συκοφαντία.

Χρηστο οπως ειπα και πιο πανω, λαθη κανω συχνα. Δεν ειμαι αλαθητος. Αν εθιξα τη μνημη του Γερασιμου, οφειλω μια μεγαλη συγγνωμη, γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Για στοιχεια κτλ, θα κερασεις καφε στον Ματραλη, και θα τα πουμε, οταν πρωτα ο Θεος κατεβω. Γιατι ειμαι της γνωμης του "Αυτα που λες στον Νικολα, να μην τα λες και στον Δημοσθενη" (Τα εν οικω μη εν δημω).
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Δυστυχώς ένα ελλάττωμα είναι η προσκόλληση και η προσωπολατεία... Σ'αυτό Χρηστάρα έχεις απόλυτο δίκιο.Ούτε χρειάζεται, αλλά βλάπτει κιόλας...Παρ'όλα ταύτα σε μια κατ'ιδίαν συζήτηση για το Στανίτσα δε δίστασε να μου πει:"Άκου Χρήστο, όποιος μιμείται το Στανίτσα δε μπορεί παρά να γελιοποιηθεί, γιατί ένας ήταν, δεν πρόκειται να ξαναβγεί!"
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Ο Χρήστος είπε να πάω Νεάπολη στον Άγιο Δημήτριο γιατί έχω να πατήσω εκεί από την Πρωτοχρονιά του 2007 που είχε ψάλλει αυτός δεξιά κι αριστερά εγώ...(Θυμάσαι Χρήστο αυτή τη θ.λειτουργία???). Χρήστο μη με παρεξηγήσεις... Με την πρώτη ευκαιρία που θα κατέβω Αγρίνιο θα τα πούμε από κοντά!
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Με τη σειρά μου να καλοσωρίσω τον πολύ καλό φίλο Χρήστο Τόλια. Ομολογουμένως ο Γεράσιμος (που δυστυχώς είχα την ατυχία να φύγει νέος και να μην τον γνωρίσω, αλλά έχω ακούσει πολλά από τον πατέρα μου ειδικά και από όλους τους ψάλτες του Αγρινίου) συνέβαλλε τα μέγιστα στην Βυζαντινή Μουσική και ειδικότερα στην Παράδοση του Αγρινίου και της Αιτωλοακαρνανίας. Ότι και αν έγινε, ότι και αν είπε Γεράσιμος δεν είμαστε εδώ για να τον κρίνουμε σαν άνθρωπο (και δη από την στιγμή που δεν βρίσκεται στη ζωή), αλλά σαν "ΔΑΣΚΑΛΟ". Πιστεύω πως πρέπει να παρουσιάσουμε το υλικό του Γεράσιμου για να διαδοθεί στους΄Ιεροψαλτικούς χώρους. Όσον αφορά τον αγαπητό κ. Παρασκευά, από μικρό παιδί μεγάλωσα με τον κ. Παρασκευά και τον θαυμάζω για το ύφος που διατήρησε και για το γεγονός ότι όλα τα νέα παιδιά τα αγκάλιασε γύρω από το αναλόγιό του. Ας τους "κρίνουμε" λοιπόν μόνο από την μουσική τους πλευρά και ας μην βλέπουμε τα τυχόν λάθη που μπορεί να έκαναν και αυτοί ως άνθρωποι.:)
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Από τον ιερό ναό Αγίας Τριάδος Αγρινίου, όπου διακονεί ως πρωτοψάλτης ο κ. Παρασκευάς Βασιλειάδης ανεβάζω ολόκληρη την ηχογράφηση που έκανα στις 26.10.2008, Κυριακή του δευτέρου ήχου και μνήμης του Αγίου Δημητρίου.
Όταν αποσυμπιέσετε τους δύο επισυναπτόμενους φακέλους, θα βρείτε όλα τα track's με την σειρά. Υπόψιν ότι έχει αφαιρεθεί ο λαμπαδάριος του ναού και ο ιερέας.
 

Attachments

  • 26.10.2008 όρθρος.rar
    26.5 MB · Views: 65
  • 26.10.2008 θεία λειτουργία.rar
    26 MB · Views: 49

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Χρηστο οπως ειπα και πιο πανω, λαθη κανω συχνα. Δεν ειμαι αλαθητος. Αν εθιξα τη μνημη του Γερασιμου, οφειλω μια μεγαλη συγγνωμη, γιατι δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου. Για στοιχεια κτλ, θα κερασεις καφε στον Ματραλη, και θα τα πουμε, οταν πρωτα ο Θεος κατεβω. Γιατι ειμαι της γνωμης του "Αυτα που λες στον Νικολα, να μην τα λες και στον Δημοσθενη" (Τα εν οικω μη εν δημω).

Για σου Γιάννη,

ελπίζω να είσαι καλά εκεί στην μακρινή Κίνα. Πότε θα έρθεις Λονδίνο να τα πούμε από κοντά. Κερνάμε και καφέ.....

Σίμος (εκκλησία Απ. Βαρνάβα)
 
Για σου Γιάννη,

ελπίζω να είσαι καλά εκεί στην μακρινή Κίνα. Πότε θα έρθεις Λονδίνο να τα πούμε από κοντά. Κερνάμε και καφέ.....

Σίμος (εκκλησία Απ. Βαρνάβα)

Να ρθει στο Λονδίνο, αλλά να περάσει κι από την ιδιαιτέρα πατρίδα του να τον δούμε και μεις λίγο. :D:D:D
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο εξ Αγρινιου αγαπητος συναδελφος Νεκταριος Παπαθανασιου μου εστειλλε μια παλια πομπινα (καρουλι) . Περιειχε μεταξυ των αλλων και καποιες ηχογραφησεις του αγαπητου αγρινιωτη πρωτοψαλτη και καλου φιλου Παρασκευα Βασιλειαδη , τις οποιες και επισυναπτω .
Η πομπινα περιεχει κυριως ενα καταπληκτικο ΤΑΛΙΑΔΩΡΟ της περιοδου περιπου
του 1970 . Τις σχετικες ηχογραφησεις θα ανεβασω αυριο ή μεθαυριο .
Ευχαριστω τον κ. Παπαθανασιου για την αποστολη της πομπινας .
Την πομπινα μετετρεψε σε σιντι ο φιλος και συνεργατης μου συλλεκτης-ιατρος Μανωλης Χναρακης .
 

Attachments

  • 01=1'16''=Τρισαγιον.mp3
    376.7 KB · Views: 54
  • 02=3'23''=Αγιος αγιςο (Μ Βασιλειου) Βος.mp3
    995.4 KB · Views: 53
  • 03=7'01''=Δυναμις ΚΟΡΩΝΗ(Θεος & Αθανατος)Βος.mp3
    2 MB · Views: 72
  • 04=3'32''=Πασα πνοη & αινοι(2) Βου ηχου.mp3
    1 MB · Views: 65
  • 05=4'41''=Ερραναν μυρα Βος-Χαιρε Κεχαριτωμενη Βος.mp3
    1.3 MB · Views: 49
  • 06=3΄34΄΄=Ευλογημενη συ εν γυναιξι Δος.mp3
    1.4 MB · Views: 47

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Μπραβο και ευχαριστω κ. Βαγγελη, αυτα ειναι τα ωραια! Περιμενουμε τις ηχογραφησεις του κ.Ταλιαδωρου με λαχταρα :D

Και οπως ειπε καποια στιγμη ο κ. Λευτερης Φουλιδης, αγιογραφος, (πεθερος του κ.Σιμου που μιλησε παραπανω), αν χασουμε τον Ταλιαδωρο, εχουμε εναν ακομα προχειρο! :D
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στις 13 Δεκεμβρίου 2008, Σάββατο εσπέρας, εκκλησιάστηκα στον ιερό ναό Αγίας Τριάδος Αγρινίου, όπου είναι πρωτοψάλτης εδώ και πολλά χρόνια ο κ. Παρασκευάς Βασιλειάδης. Ψάλαμε μαζί.
Απ' αυτόν τον εσπερινό λοιπόν των Προπατόρων παραθέτω τα ψαλλόμενα μέλη. Ο ήχος ήταν πρώτος.
 

Attachments

  • 1 σύντομα εσπέρια α΄ ήχου.mp3
    3.2 MB · Views: 61
  • 2 προσόμοια Προπατόρων (πλ_δ΄).mp3
    4.7 MB · Views: 38
  • 3 δοξαστικό Προπατόρων (πλ_β΄).mp3
    2.7 MB · Views: 41
  • 4 Την παγκόσμιον δόξαν (σύντομο).mp3
    1.6 MB · Views: 53
  • 5 απόστιχα α΄ ήχου.mp3
    2.5 MB · Views: 40
  • 6 δοξαστικό Προπατόρων (ήχος γ΄).mp3
    2.8 MB · Views: 47
  • 7 Ασπόρως εκ θείου Πνεύματος.mp3
    959.6 KB · Views: 33
  • 8 απολυτίκια.mp3
    1.6 MB · Views: 38

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καλά σύντομο Κύριε ἐκέκραξα; Καί γιατί 8 στιχηρά ἀντί 10;
Στήν ἀρχή ἐπειδή ἄκουσα πρῶτα Τὴν παγκόσμιον δόξαν, γιά νά ἀκούσω ἐσένα, νόμιζα ὅτι οὔτε αὐτό δέν εἶπες...
Καλά πού εἶπες τό δοξαστικό! Ὄχι ἀπό τήν ἀρχή βέβαια...
Τὴν παγκόσμιον δόξαν; Τί ἦταν αὐτό;
Καλά πού ἔκανες χρέη δεξιοῦ ἀπό τά ἀπόστιχα καί μετά. Ἀλλά πλῆρες δοξαστκό δέν εἶπες...
Ξέρω... ξέρω... μήν ἀπαντᾶς...
Νά εἶσαι καλά!!!
Εὐχαριστοῦμε γιά ὅλα!!!

Υ.Γ. Φιλόξενος πάντως ὁ κ. Βασιλειάδης. Μπράβο του! Τίς προάλλες πῆγε ὁ πρωτοψάλτης μας σέ κηδεία συγγενοῦς του σέ χωριό στήν ἐπαρχία (παρόντων τόσων συγγενῶν του) καί ὁ ψάλτης τοῦ χωριοῦ οὔτε κουνήθηκε ἀπό τή θέση του καί ἐλάχιστα τόν ἄφησε νά πεῖ... ἐνῶ τοῦ ἐξήγησε τί καί ποιό. Ὁ παπᾶς τόν ἤξερε τόν ψάλτη μας, ἀλλά ἐκείνη τήν ὥρα τί μποροῦσε νά κάνει;


 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Καλά σύντομο Κύριε ἐκέκραξα; Καί γιατί 8 στιχηρά ἀντί 10;
Στήν ἀρχή ἐπειδή ἄκουσα πρῶτα Τὴν παγκόσμιον δόξαν, γιά νά ἀκούσω ἐσένα, νόμιζα ὅτι οὔτε αὐτό δέν εἶπες...
Καλά πού εἶπες τό δοξαστικό! Ὄχι ἀπό τήν ἀρχή βέβαια...
Τὴν παγκόσμιον δόξαν; Τί ἦταν αὐτό;
Καλά πού ἔκανες χρέη δεξιοῦ ἀπό τά ἀπόστιχα καί μετά. Ἀλλά πλῆρες δοξαστκό δέν εἶπες...
Ξέρω... ξέρω... μήν ἀπαντᾶς...
Νά εἶσαι καλά!!!
Εὐχαριστοῦμε γιά ὅλα!!!

Υ.Γ. Φιλόξενος πάντως ὁ κ. Βασιλειάδης. Μπράβο του!

Γενικώς, εψάλη σύντομα ο εσπερινός, διότι ίσως ακολουθούσε κάποιο μυστήριο... (δεν θυμάμαι ακριβώς). Για τα οκτώ (8) στιχηρά κάτι είπα, αλλά ο κυρ-Παρασκευάς μου ανέφερε ότι δεν προλαβαίναμε. Για δοξαστικά κ.λ.π. αυτοσχεδιάζαμε εκείνη την ώρα, οπότε άλλος ξεκινούσε, άλλος συνέχιζε. Όντως, ο κ. Βασιλειάδης έχει την φιλοξενία, όπως και άλλοι παλιοί (γιατί όχι και νέοι;) ψάλτες στο Αγρίνιο.
Πάντως, πάτερ Μάξιμε, έχω την αρχή όταν πηγαίνω σε άλλους ναούς να ακολουθώ το τυπικό των ιερέων και του εκεί ψάλτη. Ακόμα κι όταν γίνεται κάτι λαθεμένα (κατά την άποψή μου) λέω ένα λόγο, αλλά δεν επιμένω.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Τό Σάββατο 24 Ὀκτωβρίου 2009 ἐκκλησιάσθηκα στόν ἱερό ναό Ἁγίας Τριάδος Ἀγρινίου καί συνέψαλλα μέ τόν πρωτοψάλτη κυρ-Παρασκευᾶ Βασιλειάδη. Ἀνεβάζω δύο μέλη τῆς ἡμέρας. Ἀποδίδονται μέ βάση τό βιβλίο τῆς Θείας Λειτουργίας τοῦ Ἄρχοντος πρωτοψάλτου Χαριλάου Ταλιαδώρου.
 

Attachments

  • Άξιον εστίν, ήχος β΄ (αρχαίο μέλος).mp3
    2.1 MB · Views: 59
  • Μακάριοι, κοινωνικό (μέλος Ταλιαδώρου).mp3
    4.8 MB · Views: 41

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Στην πανήγυρη του μεγαλομάρτυρος Αγίου Χαραλάμπους στις Ράχες Λαμίας το έτος 1998 έψαλλε ο Άρχων πρωτοψάλτης και δάσκαλος κυρ-Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Εκεί βρέθηκε και ο μαθητής του εξ Αγρινίου Παρασκευάς Βασιλειάδης, ο οποίος κι έγραψε με σχετικό μηχάνημα τις ακολουθίες. Η ηχογράφηση βρίσκεται εδώ.

Εδώ επισυνάπτω τα μέλη που είπε ο κυρ-Παρασκευάς. Υπέροχος!
 

Attachments

  • 13 εξαποστειλάρια.mp3
    1.6 MB · Views: 29
  • 22 απόστολος Μεγαλομάρτυρος.mp3
    3.1 MB · Views: 51

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Χθες το πρωί εκκλησιάστηκα στην ενορία μου, την Αγία Τριάδα Αγρινίου και με το δάσκαλο κυρ-Παρασκευά ψάλλαμε από τη Θ. Λειτουργία του Χ. Ταλιαδώρου το σύντομο χερουβικό του πλ.α (ο δάσκαλος μού παραχώρησε το ''Τριάδι") καθώς και το Άξιον εστίν του Γρηγορίου σε ήχο β (κατ εκτέλεση Ι. Ναυπλιώτου). Ισοκρατεί... η αφεντιά μου.
 

Attachments

  • Χερ.πλ.α Ταλιαδώρου.mp3
    2.5 MB · Views: 50
  • Αξιον εστιν Γρηγοριου β'.mp3
    561.4 KB · Views: 33
Last edited:

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Από ζωντανή ηχογράφηση στην Αγία Τριάδα Αγρινίου την περασμένη Πέμπτη, εορτή του Αγίου Γερασίμου, παραθέτω τα ψαλθέντα μέλη από τον κυρ-Παρασκευά.
1. Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου.
2. Σύντομο Χερουβικό Χαρ. Ταλαιδώρου σε ήχο α.
3. Άξιον εστίν Πασχ. Μάνου ήχος α.
 

Attachments

  • Δοξαστ.Αγ.Γερασίμου.mp3
    748.2 KB · Views: 19
  • Χερουβ. Ταλιαδώρου ηχος α.mp3
    2 MB · Views: 44
  • Αξιον εστιν Π.Μανου .mp3
    1.1 MB · Views: 29

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς

Τότε ὁ κυρ-Παρασκευᾶς Βασιλειάδης ἔψαλλε δεξιά στόν ἱερό ναό Ἁγίας Τριάδος Ἀγρινίου, ἐνῶ λαμπαδάριος ἦταν ὁ Θεόδωρος Αὐγούλης.
Στήν παρουσιαζόμενη καθαρή ἠχογράφηση ὑπάρχουν τά μαθήματα μόνο τοῦ δεξιοῦ χοροῦ. Ὅμως στά track's 01 καί 09 ἔχω ἀφήσει καί τά τοῦ ἀριστεροῦ, διότι τά ἀπέδωσε ὁ (ἀείμνηστος πλέον) Εὐάγγελος Αὐγούλης, πατέρας τοῦ Θεοδώρου.
 

Attachments

  • 01 αλληλούια, ότε οι ένδοξοι μαθηταί.mp3
    7.3 MB · Views: 24
  • 02 αντίφωνα α - β - γ Αγίων Παθών.mp3
    3.5 MB · Views: 18
  • 03 αντίφωνα δ - ε - στ Αγίων Παθών.mp3
    4.6 MB · Views: 8
  • 04 αντίφωνα ζ - η - θ Αγίων Παθών.mp3
    2.7 MB · Views: 7
  • 05 αντίφωνα ι - ια - ιβ Αγίων Παθών.mp3
    6.5 MB · Views: 8
  • 06 αντίφωνα ιγ - ιδ - ιε Αγίων Παθών.mp3
    6.8 MB · Views: 8
  • 07 μακαρισμοί τετάρτου ήχου.mp3
    2.8 MB · Views: 9
  • 08 κανών (ωδές ε΄ - η΄ - θ΄).mp3
    3.6 MB · Views: 8
  • 09 εξαποστειλάριο {ήχος τρίτος}.mp3
    1.3 MB · Views: 16
  • 10 αίνοι εσπέρας Μεγ_Πέμπτης.mp3
    5.9 MB · Views: 23
  • 11 απόστιχα.mp3
    6.3 MB · Views: 8
  • 12 εξηγόρασας ημάς [δις].mp3
    1.1 MB · Views: 12
  • 13 λογύδριο επισκόπου Κοσμά.mp3
    3.1 MB · Views: 9
Top