Παραποίηση τίτλων και οφικίων...

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω που μπορεί να ενταχθεί το θέμα...
Εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν διαβάζω τέτοια σχόλια όπως αυτό: "Ο ύμνος "Ἄξιον Ἐστὶν ὡς ἀληθώς" ψάλλεται από τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας (ακολουθεί το όνομα που καμιά σχέση δεν έχει με τον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό).
Και δεν είναι το μόνο.... Οφικιάλος (μακαρίτης) έγραφε στα δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος... "Επιμέλεια (του δείνα) Άρχοντος πρωτοψάλτου της Μ. του Χ.Ε.
Τρίτο περιστατικό... Οφικιάλος σε συζήτηση είπε: «Γιατί εγώ δέν είμαι άρχων του οικουμενικού θρόνου;»... (εδώ ο Παναγιότατος εξεθρονίσθη:D:D)
Γιατί "μεγαλώνουμε" - μεγεθύνουμε τον αποδοθέντα τιμητικό τίτλο; Αν κύριοι δεν σας φτάνει ο απονεμηθείς τίτλος και θέλετε μεγαλύτερο αρχοντιλίκι, απλά επιστρέψατέ τον, μη τον παραποιείτε, και διεκδικήστε ... το Πατριαρχικό στασίδι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπάρχει τό θέμα Ψαλτικά οφφίκια (μέ 147 μηνύματα μέχρι τώρα ἀπό τό 2009 ἕως τό 2015) ὅπου γίνεται ἀναφορά καί στήν ἐσκεμμένη ἤ ἐξ ἀγνοίας χρησιμοποίηση ἐσφαλμένως τοῦ τίτλου
Ο μακαρίτης κυρ Αβραάμ μου είχε μεταφέρει ότι επί πατριαρχείας Δημητρίου είχε σταλεί πατριαρχικό γράμμα σε ορισμένους πρωτοψάλτες οι οποίοι χρησιμοποιούσαν τον τίτλο ΑΠΜΧΕ, να αποκαταστήσουν τα πράγματα, δηλώνοντας το ακριβές οφφίκιό τους και όχι αυτό που ανήκει στον εκάστοτε πρωτοψάλτη του πατριαρχικού ναού.
Ε.Γ.
καί πρός τό τέλος ἕνα ἐνδιαφέρον ἄρθρο

Ἀναφορικά μέ τούς τίτλους σέ βίντεο ἤ παρόμοια, πιστεύω ὅτι γίνεται ἐν ἀγνοίᾳ τῶν ὀφφικιάλων, ὅπως δείξαμε ἐδῶ
Ὁ κ. Βουγιουκλῆς ποτέ δέν δήλωσε ὅτι εἶναι «Ἄρχων Πρωτοψάλτης τῆς Μ.τ.Χ.Ε.», γι᾿ αὐτό διορθώσαμε καί τόν τίτλο.

Τέλος, ἡ διατύπωση «οικουμενικού θρόνου» σημαίνει «Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου» καί δέν ἔχει σχέση μέ ἐκθρόνιση:)

Νά εἶστε καλά!


 
Top