[Ερώτηση] Παρακλητική εκδόσεων "Φως" ή "Αποστολικής Διακονίας";

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Προτίθεμαι ν αγοράσω στο ναό που διακονώ μια Παρακλητική, διότι αυτή που υπάρχει έχει σχεδόν διαλυθεί περιττό να πώ ότι παπάς και επίτροποι δεν προχωρούν στο εν λόγω έξοδο για λόγους οικονομικούς - το αντιπαρέρχομαι αυτό. Τέλος πάντων). Ποια έκδοση μου προτείνετε; Οι εκδόσεις ΦΩΣ είναι οικονομικότερες, αλλά το άλλο ψαλτήρι χρησιμοποιεί εκδόσεις Αποστολικής Διακονίας. Υπάρχει κάποια διαφορά στα κείμενα μεταξύ των 2 εκδόσεων;

Σας ευχαριστώ εκ προοιμίου.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δεν μπορώ να γνωρίζω τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν στον ναό, αλλά η ακριβότερη παρακλητική κοστίζει, να πούμε, 40 ευρώ; Να βγάλεις δίσκο μόνος σου. :rolleyes: Όλη τη σειρά θα πάρεις, όχι μόνο την Παρακλητική!
 
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Χωρίς να είμαι ειδικός έχουν κάποιες διαφορές.
Το Σάββατο πρωί Ήχος πλ.Δ΄ (φαντάζομαι και στους άλλους ήχους συμβαίνει το ίδιο) η παρακλητική του Φωτός (που έχω στο σπίτι, μικρού μεγέθους έκδοση 1979) έχει 3 καθίσματα μετά την Α΄ Στιχολογία (2 μαρτυρικά & Δόξα..Και νυν) και 4 καθίσματα μετά τον Άμωμο (1 μαρτυρικό 2 νεκρώσιμα & Δόξα..Και νυν).
Σε αντίθεση η Παρακλητική της Αποστολικής Διακονίας έκδοση 1992 τη οποία είχα το Σάββατο 8/12/12 σε ένα μοναστήρι που έψαλα είχε μετά την Α΄ Στιχολογία 3 μαρτυρικά Δόξα το Νεκρώσιμο Και νυν Θεοτόκιο (σειρά η οποία προβλέπεται και από το Εγκόλπιον του Αναγνώστου).
Πιθανόν η διαφορά αυτή να οφείλεται στη μεγάλη χρονική απόσταση μεταξύ των 2 εκδόσεων και όχι στους διαφορετικούς εκδότες αλλά και πάλι δεν ξέρω..... για να σου πω περισσότερα.
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Δεν μπορώ να γνωρίζω τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν στον ναό, αλλά η ακριβότερη παρακλητική κοστίζει, να πούμε, 40 ευρώ; Να βγάλεις δίσκο μόνο σου. :rolleyes: Όλη τη σειρά θα πάρεις, όχι μόνο την Παρακλητική!

Κύριε συνάδελφε, οικονομικά δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στο έξοδο να πάρω όλη τη σειρά. Προς το παρόν θα πάρω την Παρακλητική. Θα την αφιερώσω στο ναό, να χουν να με θυμούνται :eek:. Ωστόσο για περιφορά δίσκου δεν το σκέφτηκα (αν και το βλέπω ουτοπικό- απο την πλευρά των επιτρόπων - να περιφερθεί δίσκος για να αγοραστεί ένα λειτουργικό βιβλίο!). Θα δοκιμάσω όμως να το προτείνω και ό,τι βγει.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Χωρίς να είμαι ειδικός έχουν κάποιες διαφορές.
Το Σάββατο πρωί Ήχος πλ.Δ΄ (φαντάζομαι και στους άλλους ήχους συμβαίνει το ίδιο) η παρακλητική του Φωτός (που έχω στο σπίτι, μικρού μεγέθους έκδοση 1979) έχει 3 καθίσματα μετά την Α΄ Στιχολογία (2 μαρτυρικά & Δόξα..Και νυν) και 4 καθίσματα μετά τον Άμωμο (1 μαρτυρικό 2 νεκρώσιμα & Δόξα..Και νυν).
Σε αντίθεση η Παρακλητική της Αποστολικής Διακονίας έκδοση 1992 τη οποία είχα το Σάββατο 8/12/12 σε ένα μοναστήρι που έψαλα είχε μετά την Α΄ Στιχολογία 3 μαρτυρικά Δόξα το Νεκρώσιμο Και νυν Θεοτόκιο (σειρά η οποία προβλέπεται και από το Εγκόλπιον του Αναγνώστου).
Πιθανόν η διαφορά αυτή να οφείλεται στη μεγάλη χρονική απόσταση μεταξύ των 2 εκδόσεων και όχι στους διαφορετικούς εκδότες αλλά και πάλι δεν ξέρω..... για να σου πω περισσότερα.



Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας. Γνωρίζετε όμως αν οι εκδόσεις ΦΩΣ έχουν προβεί σε αναθεωρημένη έκδοση της Παρακλητικής πιο πρόσφατα; (εσείς γράψατε ότι έχετε την έκδοση του 1979. Έχει υπάρξει από τότε άλλη έκδοση αναθεωρημένη και βελτιωμένη δηλ;)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μπορείς να τους τηλεφωνήσεις στο 210 3819858

Εδώ είναι η σελίδα τους: http://www.xeen-fos.gr/indexgr.php?p=productsMore&iProduct=1&sName=%CE%A0%EF%BF%BDa%CF%81%EF%BF%BDa%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%84%EF%BF%BDa%CE%BA%CE%AE

και για την αποστολική διακονία στο 210 8161544 και η σελίδα που σε ενδιαφέρει είναι αυτή: http://www.apostoliki-diakonia.gr/bookshop/ItemDetails.aspx?ItemCode=99.03.043
 
Last edited:

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Προτίθεμαι ν αγοράσω στο ναό που διακονώ μια Παρακλητική, διότι αυτή που υπάρχει έχει σχεδόν διαλυθεί περιττό να πώ ότι παπάς και επίτροποι δεν προχωρούν στο εν λόγω έξοδο για λόγους οικονομικούς - το αντιπαρέρχομαι αυτό. Τέλος πάντων). Ποια έκδοση μου προτείνετε; Οι εκδόσεις ΦΩΣ είναι οικονομικότερες, αλλά το άλλο ψαλτήρι χρησιμοποιεί εκδόσεις Αποστολικής Διακονίας. Υπάρχει κάποια διαφορά στα κείμενα μεταξύ των 2 εκδόσεων;

Σας ευχαριστώ εκ προοιμίου.

Αν δεν θέλετε να μπείτε στο έξοδο,καλή ιδέα ,αν δεν έχουν χαθεί φύλλα απο την παρακλητική να πάτε σε ένα βιβλιοπωλείο να σας κάνει μία βιβλιοδεσία .Αν παρόλα αυτά δεν συντρέχει ο λόγος παραπάνω και τα φύλλα εξαφανίστηκαν ,να πάρετε Αποστολικής διακονίας γιατί έχει και το απέναντι ψαλτήρι την ίδια ,είναι η δική μου γνώμη.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Δεν είχα καταλάβει πως αυτό που έγραψα θα μπορούσε να εκληφθεί κατά γράμμα ή σαν λεπτή ειρωνεία, γιατί το προόριζα για χοντρή ειρωνεία...

Επίσης μπορεί ο νεωκόρος να φέρνει την δική του σκούπα, και όταν χαλάσει και το αναλόγιο να σκαλίσετε μόνοι σας οι ψάλτες ένα καινούργιο.

40 ΕΥΡΩ!!!!! Νομίζω ξέρετε πως οι ναοί είναι πολυέξοδα κτήρια. Πόσο πάει το μήνα ρεύμα ας πούμε θα γνωρίζετε.

Κάποτε, σε κοινωνίες με άλλη δομή, ίσως την Παρακλητική να την δώριζε κάποιος τυπογράφος. Σήμερα που όλες οι εργασίες είναι μισθωτές, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο, τί περισσότερο από τον καρπό της εργασίας μας που είναι ο οβολός μας, πρέπει να προσφέρουμε; Εσύ συνάδελφε ως Ψάλτης, εκτός από τον οβολό σου, αφού κατά πάσα πιθανότητα είσαι από τους τακτικότερα εκκλησιαζομένους, προσφέρεις επιπλέον την φωνή σου, τον ιδρώτα σου, την μελέτη σου.. και.. και... Ε, άμα είναι να προσφέρεις ΚΑΙ τα λειτουργικά βιβλία!!!

40 ΕΥΡΩ;;;;;; Για σένα, και το καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολλά. Για την εκκλησία ΟΧΙ. 40 ευρώ για ένα βιβλίο που θα το έχει για τα επόμενα τουλάχιστον 20 χρόνια!!!

(Όλα με την υποσημείωση, πάντα, πως δεν γνωρίζω τις ιδιαίτερες συνθήκες)
 
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
..... Γνωρίζετε όμως αν οι εκδόσεις ΦΩΣ έχουν προβεί σε αναθεωρημένη έκδοση της Παρακλητικής πιο πρόσφατα; (εσείς γράψατε ότι έχετε την έκδοση του 1979. Έχει υπάρξει από τότε άλλη έκδοση αναθεωρημένη και βελτιωμένη δηλ;)
Συνάδελφε δεν το γνωρίζω.Αυτή που έχω είναι έκδοση του 1979 (εγώ τότε ήμουν 3 ετών) αλλά την αγόρασα το 1995 από ένα βιβλιοπωλείο.
Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ με τον συνάδελφο που είπε ''να πάρεις την ίδια με αυτή του άλλου αναλογίου'', για ευνόητους λόγους.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἡ παλαιὰ παρακλητικὴ τῶν ἐκδόσεων Φῶς ἔχει διαφορὲς στὰ σταυρώσιμα ἀπόστιχα τοῦ πλ. α' ἤχου Τετάρτης ἤ/καὶ Παρασκευῆς, διατηρεῖ δὲ ἀπὸ παλαίτυπα ἐνδιάμεσους βοηθητικοὺς (δὲν ψάλλονται) εἱρμοὺς μετὰ τὸν α' κανόνα τῆς ἡμέρας.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Υπάρχει και η Παρακλητική των εκδόσεων Νεκταρίου Παναγόπουλου.

Ορίστε η δική μας του αριστερού αναλογίου, έκδοση του 1960, στο φυσικό της χώρο πάντα....

Μου την έκανε δώρο ο κουμπάρος μου τη κατάλληλη στιγμή (η προηγούμενη ήταν παλιά και σχεδόν διαλυμένη).

Η σημερινή έκδοση Παναγόπουλου δεν γνωρίζω πως είναι γιατί στη σελίδα του δε δείχνει εικόνα της

Αδιαφορώ για το αν δεν είναι ίδια με αυτήν του δεξιού αναλογίου.

Γιατί....ότι και να λέμε....οι μπαταρίες θέλουν τον Γερμανό τους, και η ψαλτική τη Θεσσαλονίκη της.
 

Attachments

  • IMG_3925.JPG
    IMG_3925.JPG
    2.5 MB · Views: 118
  • IMG_3926.JPG
    IMG_3926.JPG
    2.9 MB · Views: 88
  • IMG_3927.JPG
    IMG_3927.JPG
    2.5 MB · Views: 80
  • IMG_3923.JPG
    IMG_3923.JPG
    3.5 MB · Views: 77

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Αυτήν έχω στο σπίτι μου. Πολύ ευανάγνωστη. Σημαντικό θέμα. Του φωτός -τουλάχιστον οι παλιές υστερούν πολύ στον τομέα αυτόν.
 
Οι εκδόσεις ΦΩΣ είναι οικονομικότερες, αλλά το άλλο ψαλτήρι χρησιμοποιεί εκδόσεις Αποστολικής Διακονίας. Υπάρχει κάποια διαφορά στα κείμενα μεταξύ των 2 εκδόσεων;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σας. Γνωρίζετε όμως αν οι εκδόσεις ΦΩΣ έχουν προβεί σε αναθεωρημένη έκδοση της Παρακλητικής πιο πρόσφατα; (εσείς γράψατε ότι έχετε την έκδοση του 1979. Έχει υπάρξει από τότε άλλη έκδοση αναθεωρημένη και βελτιωμένη δηλ;)

Όσον αφορά στην επιμέλεια, η έκδοση της Αποστολικής Διακονίας έτυχε διορθώσεως από τον Μπεκατώρο.
Ένα μικρό δείγμα διαφορών στο κείμενο των εκδόσεων Φως 1959, 2006 και της Αποστολικής Διακονίας υπάρχει στο θέμα
«Τροπάρια μακαρισμών Κυριακών - διαφορές».
 
Last edited:

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει και η Παρακλητική των εκδόσεων Νεκταρίου Παναγόπουλου.

Ορίστε η δική μας του αριστερού αναλογίου, έκδοση του 1960, στο φυσικό της χώρο πάντα....

Μου την έκανε δώρο ο κουμπάρος μου τη κατάλληλη στιγμή (η προηγούμενη ήταν παλιά και σχεδόν διαλυμένη).

Η σημερινή έκδοση Παναγόπουλου δεν γνωρίζω πως είναι γιατί στη σελίδα του δε δείχνει εικόνα της

Αδιαφορώ για το αν δεν είναι ίδια με αυτήν του δεξιού αναλογίου.

Γιατί....ότι και να λέμε....οι μπαταρίες θέλουν τον Γερμανό τους, και η ψαλτική τη Θεσσαλονίκη της.

Τις εκδόσεις αυτές δεν τις έχω υπόψη μου, ούτε και η περιοχή μας ευρύτερα τις γνωρίζει. Θα μπορούσατε να πείτε τουλάχιστο αν είναι πιο κοντά ή όχι στο κείμενο της Αποστολικής Διακονίας π.χ ή του Φωτός; Επίσης μήπως μπορείτε να με παραπέμψετε σ ένα τηλέφωνο π.χ για να ενημερωθώ για τα σημεία πώλησης της και για το κόστος; Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τον κόπο σας να μ' ενημερώσετε. :)
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Υπάρχει και η Παρακλητική των εκδόσεων Νεκταρίου Παναγόπουλου.

Ορίστε η δική μας του αριστερού αναλογίου, έκδοση του 1960, στο φυσικό της χώρο πάντα....

Μου την έκανε δώρο ο κουμπάρος μου τη κατάλληλη στιγμή (η προηγούμενη ήταν παλιά και σχεδόν διαλυμένη).

Η σημερινή έκδοση Παναγόπουλου δεν γνωρίζω πως είναι γιατί στη σελίδα του δε δείχνει εικόνα της

Αδιαφορώ για το αν δεν είναι ίδια με αυτήν του δεξιού αναλογίου.

Γιατί....ότι και να λέμε....οι μπαταρίες θέλουν τον Γερμανό τους, και η ψαλτική τη Θεσσαλονίκη της.

Τις εκδόσεις αυτές δεν τις έχω υπόψη μου, ούτε και η περιοχή μας ευρύτερα τις γνωρίζει. Θα μπορούσατε να πείτε τουλάχιστο αν είναι πιο κοντά ή όχι στο κείμενο της Αποστολικής Διακονίας π.χ ή του Φωτός; Επίσης μήπως μπορείτε να με παραπέμψετε σ ένα τηλέφωνο π.χ για να ενημερωθώ για τα σημεία πώλησης της και για το κόστος; Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ για τον κόπο σας να μ' ενημερώσετε. :)

Εκδόσεις Νεκτάριος Παναγόπουλος Δ.

Κολοκοτρώνη 9
105 62 Αθήνα


Τηλέφωνο: 210 3224819

FAX: 210 3224819
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συγνώμη. Στο μήνυμά μου #11 εκ παραδρομής γράφω ότι η Παρακλητική είναι εκδόσεις ΠαναγόΠΟΥΛΟΣ.

Στη πραγματικότητα είναι ΡηγόΠΟΥΛΟΣ.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Σύμπτωση; Κι εγώ στο Νο 12 Μήνυμα που περιέγραψα την εν λόγω έκδοση αναφερόμουν στην Παρακλητική των εκδόσεων ΡηγόΠΟΥΛΟΣ!
 
Top