Παρακλήσεις Δεκαπενταυγούστου

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μώλις άκουσα ότι και ΕΔΩ, σ' αυτήν την ηχογράφηση κάνει ο Άρχοντας το ίδιο (και κατ' εμέ παράξενο) "εξάλειψον το ανόμημά μου"!!

Κουσούρι του θα ήτανε! :D:D:D

Απόστολος

Απόστολε, είχα ακούσει παρατονισμούς σε παρόμοιες θέσεις από έναν πρακτικό αγιορείτη (σε αποστολο!) και με ξένισε και μενα στην αρχή. Το έκανε συνέχεια όμως μέχρι που το συνήθισα και μου άρεσε.
Το κάνει και ο Στανίτσας αλλά και άλλοι ψάλτες αραιά και πού, απλά δεν το προσέχουμε συνήθως.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απόστολε, είχα ακούσει παρατονισμούς σε παρόμοιες θέσεις από έναν πρακτικό αγιορείτη (σε αποστολο!) και με ξένισε και μενα στην αρχή. Το έκανε συνέχεια όμως μέχρι που το συνήθισα και μου άρεσε.
Το κάνει και ο Στανίτσας αλλά και άλλοι ψάλτες αραιά και πού, απλά δεν το προσέχουμε συνήθως.
Δέν πρόκειται περί παρατονισμοῦ πού πρέπει νά συνηθίσεις...
Πρόκειται περί ἀκριβοῦς τονισμοῦ. Στήν προκειμένη περίπτωση ἔχουμε δύο ἐξ ἴσου ἰσχυρούς τόνους, πού ἀποδίδει καί τούς δύο, ὅπως πολύ σωστά ἔγραψε ὁ Σταῦρος. Ἡ διαφορά εἶναι ὅτι τά λέει σύντομα καί σᾶς φαίνεται ὅτι τονίζει περισσότερο τόν δεύτερο τόνο.

Μοῦ ἄρεσε καί ἡ ἀπόδοση τοῦ Πάτερ, Λόγε, Πνεῦμα... σέ πλ. β΄ γιά νά ταιριάξει μέ τό Μὴ καταπιστεύσῃς με.

ΥΓ. Ἀναφερόμεθα σ᾿ αὐτήν τήν ἠχογράφηση.


 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Εγώ προσωπικά μου αρέσει πολύ η γραφή του μελωδού και όπως ο φίλος ο Βασίλης Κιαμηλίδης της ανέβασε αμέσως της τύπωσα στον εκτυπωτή μου τις έβαλλα και σε σκληρές διαφάνειες μέσα σε ντοσιέ και αφού τις μελέτησα πρώτα αρκετά ακούγοντας και τα cd των αφοί μπιλαλη που μου αρέσουν πάρα πολύ και τα δυο αδέλφια μέχρι πριν φύγω διακοπές τις έψαλλα κανονικά στην ενορία μου μια χαρά και θα τις ψάλλω και εδώ στα μέρη μου
Ανεβάζω ένα δείγμα από την μεγάλη παράκληση η οποία μου αρέσει παρά πολύ με τους μπιλαληδες
 

Attachments

  • 04 - Track04.mp3
    6.9 MB · Views: 65

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η πρωτη κασσετα Β. Μουσικης που επεσε στα χερια μου σε ηλικια 10 ετων ηταν του Μ.Παρακλητικου κανονος υπο του Θ. Βασιλικου!! Περιττο να σας πω πως αυτη η κασσετα ηταν η αιτια να αγαπησω τη Β. Μουσικη κ αργοτερα να τη σπουδασω!! Κ τις 2 παρακλησεις τις γνωριζω απο στηθους απο τις κασσετες του Βασιλικου...θεωρω πως δυσκολα θα βρει καποιος καλυτερη αποδοση!!:D
 

tb---

τσοπάνης
Ι.Ναυπλιώτη και Κ.Πρίγγου από το κρεβάτι του Ευαγγελισμού ~
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ι.Ναυπλιώτη και Κ.Πρίγγου από το κρεβάτι του Ευαγγελισμού ~

Εχεις ηχογραφησεις τους?? Αν ναι ανεβασε τες να τις ακουσουμε!! Οι ηχογραφησεις του Βασιλικου ειναι γνωστες τοις πασιν!! Διαφορετικα απο εξυπναδες κ οχι επιχειρηματα εχουμε χορτασει!!!!:cool:
Το οτι αναφερεις τον Πριγγο ή τον Ναυπλιωτη δεν σημαινει αυτοματως πως εψαλλαν τα παντα καλυτερα απο τον καθενα!!! Το ονομα απο μονο του δεν λεει τα παντα!!
 

tb---

τσοπάνης
Εχεις ηχογραφησεις τους?? Αν ναι ανεβασε τες να τις ακουσουμε!! Οι ηχογραφησεις του Βασιλικου ειναι γνωστες τοις πασιν!! Διαφορετικα απο εξυπναδες κ οχι επιχειρηματα εχουμε χορτασει!!!!:cool:
Το οτι αναφερεις τον Πριγγο ή τον Ναυπλιωτη δεν σημαινει αυτοματως πως εψαλλαν τα παντα καλυτερα απο τον καθενα!!! Το ονομα απο μονο του δεν λεει τα παντα!!

http://www.analogion.com/Nafpliotis.html
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὑπάρχουν πολλά θέματα σ᾿ αὐτήν τήν ἑνότητα «Τί θα ψάλλουμε/ψάλλαμε...» πού περιέχουν πολύ σπουδαῖα πράγματα, ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχω διαπιστώσει κι ἄλλες φορές, πού ἀφοροῦν καί σέ ἠχογραφήσεις καί σέ μουσικά κείμενα καί σέ τυπικό.
Τό θέμα εἶναι ποιός θά κάνει τό ξεκαθάρισμα...
Γιά δέστε αὐτό τό θέμα ἀπ᾿ τήν ἀρχή. Ἠχογράφηση τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος Θ. Στανίτσα Μεγάλης Παρακλήσεως στό #9 ἀπό τόν Β. Ζάχαρη καί στό mediafire. Ἠχογράφηση τοῦ Ἄρχοντος καί τῶν δύο Παρακλήσεων ἀπό τόν κ. Λιναρδάκη καθώς καί ἠχογράφηση τοῦ μακαριστοῦ Πρίγγου στό Ἄλαλα καί χειρόγραφο τοῦ κ. Λιναρδάκη στό ἴδιο.
Ἀπό αὐτό τό θέμα, λοιπόν, ἀντιγράφηκαν ἤ μετακινήθηκαν μηνύματα πρός ἀνάλογες θεματικές ἑνότητες:
ΥΓ. Τά περί «παρατονισμοῦ» δέν τά πῆγα πουθένα.

 
Top