Παρακλήσεις Δεκαπενταυγούστου

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έρχονται λοιπόν και φέτος με το καλό οι Παρακλήσεις του Δεκαπενταυγούστου... Από ποια έκδοση ψάλλετε την Ακολουθία/τους Κανόνες κλπ.;
Προσωπικά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το αντίστοιχο τεύχος της σειράς βιβλίων του Λυκ. Πετρίδη το οποίο περιέχει απομαγνητοφωνημένες τις Ακολουθίες της Μικράς και Μεγάλης Παρακλήσεως από εκτελέσεις του αειμνήστου Θρασ. Στανίτσα.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εκ στήθους όπως τους άκουγα από μικρός.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αν θα έψαλλα μάλλον θα έβαζα και κάποιο βιβλίο για να συμψάλλαμε με τα μέλη του χορού.

Ακόμη και στο πανηγυράκι που θα ψάλλoυμε την Παρασκευή (Εσπερινός Αγίου Στεφάνου), η μικρά παράκλησις θα τελεσθεί έξω από τον Εσπερινό
[και δε θα συμμετέχουμε στην ψαλμωδία της]

[Σχετικά με την 2η Πανήγυρη του Αγίου Πρωτομάρτυρος και Αποστόλου Στεφάνου, αν προλάβω θα ανοίξω θέμα- μάλλον αύριο- μόλις γυρίσω από την Θεσσαλονίκη.]
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα τελευταία 5 χρόνια την περίοδο των παρακλήσεων τις ακούω σε κάποιο ναό γειτονικό με το χώρο εργασίας μου....
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τα τελευταία 5 χρόνια την περίοδο των παρακλήσεων τις ακούω σε κάποιο ναό γειτονικό με το χώρο εργασίας μου....

Κι εγώ αναπαύομαι ακούοντας τις Παρακλήσεις προσευχόμενος
[και μή ψάλλοντας...]

και λίγο ριλάξ... :D
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Έρχονται λοιπόν και φέτος με το καλό οι Παρακλήσεις του Δεκαπενταυγούστου... Από ποια έκδοση ψάλλετε την Ακολουθία/τους Κανόνες κλπ.;
Προσωπικά χρησιμοποιώ χρόνια τώρα το αντίστοιχο τεύχος της σειράς βιβλίων του Λυκ. Πετρίδη το οποίο περιέχει απομαγνητοφωνημένες τις Ακολουθίες της Μικράς και Μεγάλης Παρακλήσεως από εκτελέσεις του αειμνήστου Θρασ. Στανίτσα.

Και εγώ ακριβώς το ίδιο, όμως τις μελέτησα και τις λέω τις ακολουθίες "εκ στήθους". Εξήγησα σε έναν μαθητή μου μια φορά ότι επειδή ο χρόνος είναι σύντομος, δεν αξίζει να έχεις βιβλία μπροστά σου και να συλλαβίζης τις νότες. Του λέω, "Καλύτερα μάθε τα απ' έξω και ψάλλε τα από την ψυχή σου."

Κάπου έχω τον Στανίτσα μαγνητοφωνημένον στη Μεγάλη Παράκληση. Εάν βρω την ηχογράφηση, θα την ανεβάσω.

Απόστολος
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
προσωπικά μου αρέσει πολύ να τις ψάλλω...
Ειδικά την Μεγάλη Παράκληση την αγαπώ πάρα πολύ...!!!:wink:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κάπου έχω τον Στανίτσα μαγνητοφωνημένον στη Μεγάλη Παράκληση. Εάν βρω την ηχογράφηση, θα την ανεβάσω.
Γι αυτήν μιλάμε; Αν έχεις τίποτα παραπάνω από την ίδια ηχογράφηση ανέβασέ το.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
προσωπικά μου αρέσει πολύ να τις ψάλλω...
Ειδικά την Μεγάλη Παράκληση την αγαπώ πάρα πολύ...!!!:wink:

Κι εγώ αυτήν ξεχωρίζω... :)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γι αυτήν μιλάμε; Αν έχεις τίποτα παραπάνω από την ίδια ηχογράφηση ανέβασέ το.

Ναι, νομίζω αυτή είναι.

(Πρόσεξε πως λέει το "Ελέησόν με ο Θεός..... εξάλειψον το ανόμημά μου"... κάπως παράξενα και λαθοτονισμένο, ε; Ακούγεται σαν να λέει την λέξη ως "ανομηΜΑ μου", αντί "αΝΟμημα μου".)

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αντιθέτως, εγώ έχω την εντύπωση πως τονίζει πολύ σωστά και τις δυο συλλαβές κατά τον τονισμό της λέξης "το αΝΟμηΜΑ μου..."
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Εδώ στα εξωτερικά δεν βλέπω στα λίγα βιβλία που έχω να υπάρχει καμιά παράκληση: Έχw μόνο την Μικρή στα Αγγλικά από τον Πρωτοψάλτη του Αγίου Φραγκίσκου (SF, CA)......

Μήπως θα μπορούσε κάποιος σας παρακαλώ να τις ανεβάσει; διότι θα΄ήθελα να τις ψάλλω από μέσα, απο διφθερας...Βασικά τη Μεγάλη Θα ήθελα μιας και θα τη λέω τα απογευματα της Κυριακής...

Τώρα μην παρατησετε τα μπάνια και κάθεστε και σκανάρετε.....

Απλώς αμα την έχετε πρόχειρη σε ηλεκτρονική μορφή θα σας ημουν ευγνωμων....

Ααααα και μια ερώτηση..... Στη Πάτμο ιδίως ο παπα Αλέξης Μπουρλής που τώρα είναι στον Άγιο Θώμα στο Γουδί..... (τεράστιος λαιμός... ασύλληπτη φωνη...κλάσεις ανώτερη φωνη του πρωτοψαλτου του... 'οπα ξέφυγα)

ελεγε καμιά 20-30αρια μεγαλυναρια στο τέλος... επιανε το εγκόλπιο του Αναγνλωστου και δώστου έλεγε.. συν όλα των Δωδεκαννησίων αγίων.... σωστό από άποψη τυπικού;;;;

Πέρυσι το έκανά θυμάμαι.... αλλα με 3-4 παραπάνω....

Ευχαριστώ
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ααααα και μια ερώτηση..... Στη Πάτμο ιδίως ο παπα Αλέξης Μπουρλής που τώρα είναι στον Άγιο Θώμα στο Γουδί ελεγε καμιά 20-30αρια μεγαλυναρια στο τέλος... επιανε το εγκόλπιο του Αναγνλωστου και δώστου έλεγε.. συν όλα των Δωδεκαννησίων αγίων.... σωστό από άποψη τυπικού;;;;

Πέρυσι το έκανά θυμάμαι.... αλλα με 3-4 παραπάνω....

Ευχαριστώ

To παραγέμισμα του Παρακλητικού Κανόνος με μεγαλυνάρια τοπικών κλπ. αγίων δεν μου άρεσε ποτέ. (ούτε η μνημόνευση δεκάδων αγίων σε απολύσεις κλπ!:mad:) Εντάξει να πεις του αγίου του ναού, κάποιου τοπικού πολιούχου, της Μεταμορφώσεως, αλλά ως εκεί.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
To παραγέμισμα του Παρακλητικού Κανόνος με μεγαλυνάρια τοπικών κλπ. αγίων δεν μου άρεσε ποτέ. (ούτε η μνημόνευση δεκάδων αγίων σε απολύσεις κλπ!:mad:)

Καλά, στην δε αρτοκλασία γίνεται Ο χαμός... Πάντως στην Παράκληση ευτυχώς έως τώρα ποτέ δεν μου έτυχε κάτι ανάλογο..
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αντιθέτως, εγώ έχω την εντύπωση πως τονίζει πολύ σωστά και τις δυο συλλαβές κατά τον τονισμό της λέξης "το αΝΟμηΜΑ μου..."

Έχεις δίκιο για τον τονισμό, αλλά θα το παραδεχόμουνα καλύτερα εάν ο Άρχοντας έκανε ΚΑΤΑΒΑΣΗ μετά από την συλλαβή του "μα". Όπως γνωρίζουμε, τονίζουμε (συνήθως) στιν ΑΝΑΒΑΣΗ και μετά κατεβαίνουμε, για να ακουστή ο τονισμός. Το γεγονός ότι συνεχίζει και ανεβαίνει στην λέξη "μου", αυτό στο αυτί μου σκοτώνει τον τονισμό. Δηλαδή:

το -α -νο-μη -μα-μου
γα-γα-δι -βου-γα-δι

Νομίζω ότι ο σωστός τονισμός θα ακουγότανε καλύτερα εάν έκανε το εξής:

το -α -νο-μη -μα-μου
γα-γα-δι -βου-κε-δι

Κατα τον ως άνω τρόπο, και οι δύο συλλαβές ("νο" και "μα") θα τονισθούν σωστά. Εγώ προσωπικά έχω την γνώμη ότι, λόγω της ταχύτητος (;) του ψαλσίματος, ο Άρχοντας πήρε φόρα και μπερδεύτηκε κάπως. Δηλαδή, για μένα, έτσι ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ.

Απόστολος
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυναπτω Μικρη & Μεγαλη (αποσπασματα) Παρακληση με τον Στανιτσα και
χειρογραφο (για οποιον τυχον ενδιαφερεται) ''Αλλαλα τα χειλη ..'' .

Μώλις άκουσα ότι και ΕΔΩ, σ' αυτήν την ηχογράφηση κάνει ο Άρχοντας το ίδιο (και κατ' εμέ παράξενο) "εξάλειψον το ανόμημά μου"!!

Κουσούρι του θα ήτανε! :D:D:D

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μώλις άκουσα ότι και ΕΔΩ, σ' αυτήν την ηχογράφηση κάνει ο Άρχοντας το ίδιο (και κατ' εμέ παράξενο) "εξάλειψον το ανόμημά μου"!!

Κουσούρι του θα ήτανε! :D:D:D

Απόστολος

Και δε ζει κιόλας να μας πει. Αλήθεια, σε καμιά συνέντευξη, είπε τίποτα γι'αυτο;;; :rolleyes::rolleyes::D:D:D:wink::wink::wink::cool::cool:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὑπάρχουν πολλά θέματα σ᾿ αὐτήν τήν ἑνότητα «Τί θα ψάλλουμε/ψάλλαμε...» πού περιέχουν πολύ σπουδαῖα πράγματα, ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχω διαπιστώσει κι ἄλλες φορές, πού ἀφοροῦν καί σέ ἠχογραφήσεις καί σέ μουσικά κείμενα καί σέ τυπικό.
Τό θέμα εἶναι ποιός θά κάνει τό ξεκαθάρισμα...
Γιά δέστε αὐτό τό θέμα ἀπ᾿ τήν ἀρχή. Ἠχογράφηση τοῦ μακαριστοῦ Ἄρχοντος Θ. Στανίτσα Μεγάλης Παρακλήσεως στό #9 ἀπό τόν Β. Ζάχαρη καί στό mediafire. Ἠχογράφηση τοῦ Ἄρχοντος καί τῶν δύο Παρακλήσεων ἀπό τόν κ. Λιναρδάκη καθώς καί ἠχογράφηση τοῦ μακαριστοῦ Πρίγγου στό Ἄλαλα καί χειρόγραφο τοῦ κ. Λιναρδάκη στό ἴδιο.


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά επιλέγω τον Κωνσταντίνο. Αλλά επειδή βρίσκω πολλά πολύ καλά στοιχεία και σε αυτή του Ιωάννου, θα κάνω μάλλον κάτι παίρνοντας και τους δύο υπόψη μου (για του χρόνου).
 
Top