Παραδοσιακά τραγούδια (καταγραφές)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σκαλίζωντας σήμερα τα χειρόγραφά μου για το πολυχρόνιο βρήκα και μια καταγραφή που είχα κάνει το 2001.Είναι ένα τραγούδι από την περιοχή της Ανατολικής Θράκης-Προποντίδος."Ψαλτίζει" λίγο και έτσι σκέφτηκα να το ανεβάσω και αυτό..."προς ευθυμίαν τραπέζης"(αντί άλλων "σκυλοτράγουδων"):)
 

Attachments

  • Σύρτε μάτια μ΄,σύρτε φρύδια μ΄.Ανατολικής Θράκης-Προποντίδος..pdf
    76.6 KB · Views: 1,030

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε για την προσφορά!
Ίσως ανεβάσω κι εγώ κανένα ηπειρώτικο... :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αφού ο Χρήστος έκανε τότε την αρχή, να προσθέσω και γω δύο αγαπημένες μου μελωδίες που τις κατέγραψα εξ ακοής.

Υ.Γ. Καλό θα ήταν να εμπλουτήσουμε το αρχείο μας και με τέτοια κείμενα. Θα πρότεινα δε, το παρόν θέμα να μετονομαστεί σε "Δημοτικά τραγούδια" ή "κείμενα παραδοσιακής μουσικής" και να μεταφερθεί στην ανάλογη ενότητα με τα κείμενα ή όπου θεωρούν οι συντονιστές πιο εύστοχο.
 

Attachments

  • Δακρύζω με παράπονο.pdf
    125.1 KB · Views: 783
  • Απόψι τα μεσάνυχτα.pdf
    78.9 KB · Views: 708

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το παρόν τραγουδήσαμε με την χορωδία μου φέτος το Καλοκαίρι, οπότε επισυνάπτω και το ηχητικό απόσπασμα για να είναι ολόκληρος ο μισθός...

Υ.Γ. Καλό είναι νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις να ανεβαίνει (εάν υπάρχει φυσικά) και κάποιο ηχητικό απόσπασμα για να μπαίνει ο αναγνώστης στο πνεύμα του κομματιού.
 

Attachments

  • Γιατζηλαριανή.pdf
    114.1 KB · Views: 663
  • 11 Κομμάτι 11.wma
    4 MB · Views: 375

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το παρόν τραγουδήσαμε με την χορωδία μου φέτος το Καλοκαίρι, οπότε επισυνάπτω και το ηχητικό απόσπασμα για να είναι ολόκληρος ο μισθός...

Υ.Γ. Καλό είναι νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις να ανεβαίνει (εάν υπάρχει φυσικά) και κάποιο ηχητικό απόσπασμα για να μπαίνει ο αναγνώστης στο πνεύμα του κομματιού.

Μπραβο Χρηστο πέτυχες ένα λαμπρό άκουσμα ομορφο και χαρούμενο. Ετσι πρέπει να είναι τα παραδοσιακά ακούσματα και όχι κάτω από το πρόσχημα της λογιότητας να είναι πένθιμα και θλιβερά΄όπως πολύ συχνά συμβαίνει και ιδιαίτερα από συναδελφους ιεροψάλτες.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ένας πολύ αγαπημένος καλαματιανός (κείμενο και ήχος από την ίδια συναυλία). Καλοφωνεί ο Χαράλαμπος Τσερκέζης, Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού Αγίου Δημητρίου Κατσαμπά Ηρακλείου.
 

Attachments

  • Γαλλιάντρα.pdf
    35.9 KB · Views: 531
  • 08 Κομμάτι 8.wma
    4.8 MB · Views: 275

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ένα πασίγνωστο σίγουρα τραγούδι από την εν λόγω συναυλία. Καλοφωνεί ο Βαγγέλης Μαυρουδής, Λαμπαδάριος του Ιερού Ναού Κοιμήσεως Θεοτόκου Μασταμπά. Θεωρώ καθήκον μου να αναφέρω τους δεξιοτέχνες που πλαισίωσαν τη συναυλία αυτή και να τους ευχαριστήσω για την βοήθειά τους.

Ορχήστρα:
1.Μιχάλης Κώτης (Ούτι, Πολίτικο Λαούτο,)
2.Μανόλης Κανακάκης (Κανονάκι)
3.Γιώργος Παπαϊωάννου (βιολί)
4.Γιάννης Δημητρίου (Τουμπελέκι, Μπεντίρ)
 

Attachments

  • 05 Κομμάτι 5.wma
    6.1 MB · Views: 284
  • Στο πα και στο ξαναλέω.pdf
    44.4 KB · Views: 771

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η Εκτέλεση αυτή, είναι από την χορωδία intercanto μαέστρος της οποίας είναι η Νεκταρία Λαουμτζή η οποία με ανέχεται τα 5 τελευταία χρόνια ως σύζυγό της. Να σημειώσω εδώ, ότι το 70% των μελών που απαρτίζουν την χορωδία αυτή, είναι ξένοι (κυρίως από την Βόρεια Ευρώπη, αλλά και από άλλα μέρη του κόσμου) οπότε προσωπικά είναι ένας λόγος να κρίνω την εκτέλεση με επιείκεια, αν και αντικειμενικά κρίνοντάς την, την θεωρώ περιττή. Τα σχόλια δικά σας...
 

Attachments

  • Γιάννη μου.wma
    888.1 KB · Views: 245
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Η Εκτέλεση αυτή, είναι από την χορωδία intercanto μαέστρος της οποίας είναι η Νεκταρία Λαουμτζή η οποία με ανέχεται τα 5 τελευταία χρόνια ως σύζυγό της. Να σημειώσω εδώ, ότι το 70% των μελών που απαρτίζουν την χορωδία αυτή, είναι ξένοι (κυρίως από την Βόρεια Ευρώπη, αλλά και από άλλα μέρη του κόσμου) οπότε προσωπικά είναι ένας λόγος να κρίνω την εκτέλεση με επιείκεια, αν και αντικειμενικά κρίνοντάς την, την θεωρώ περιττή. Τα σχόλια δικά σας...

Αγαπητέ Χρίστο!!!!!
Σε παρακαλώ πολύ να διαβιβάσεις στην κ. Νεκταρία καθώς και σε όλη τη χορωδία, τα θερμά μου συγχαρητήρια, (πιο θερμά δεν γίνονται), για το τέλειο από κάθε άποψη άκουσμα του δημοφιλούς αυτού δημοτκού μας τραγουδιού.
Επίσης είμαι Εθνικά υπερήφανος που οι άνθρωποι αυτοί χάριν εις την Νεκταρίαν, ετραγούδησαν με τέλειο κατά την γνώμη μου Ελληνικό τρόπο, τόσο ως προς ακρίβεια, όσον και προς τον τρόπον, (το τέλειο και υποδειγματικό λεγκάτο) το πολύ όμορφο και χορευτικό αυτό Δημοτικό μας τραγούδι.
Με τις πιο θερμές ευχές μου για τις Άγιες ημέρες που έρχονται
Βασίλης Κιαμηλϊδης
 
Last edited:

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Σκαλίζωντας σήμερα τα χειρόγραφά μου για το πολυχρόνιο βρήκα και μια καταγραφή που είχα κάνει το 2001.Είναι ένα τραγούδι από την περιοχή της Ανατολικής Θράκης-Προποντίδος."Ψαλτίζει" λίγο και έτσι σκέφτηκα να το ανεβάσω και αυτό..."προς ευθυμίαν τραπέζης"(αντί άλλων "σκυλοτράγουδων"):)

Χριστός ετέχθη.Χρόνια πολλά σε όλους!

Μιας και έχω και ηχογράφηση,είπα να το ανεβάσω μέρες που 'ναι χαρούμενες.
Δεν είναι απο ψάλτη αλλά από έκδοση δίσκου ακτίνας του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας.
 

Attachments

  • 16 Κομμάτι 16.mp3
    10.6 MB · Views: 257

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χριστός ετέχθη.Χρόνια πολλά σε όλους!

Μιας και έχω και ηχογράφηση,είπα να το ανεβάσω μέρες που 'ναι χαρούμενες.
Δεν είναι απο ψάλτη αλλά από έκδοση δίσκου ακτίνας του Μουσικού Σχολείου Καλαμάτας.

Αγαπητή Ιωάννα σε ευχαριστώ πολύ για το πολύ γλυκό τραγούδι που ανέβασες, και θερμά συγχαρητήρια στην αοιδό, η οποία τραγουδάει μελωδικότατα με την πολύ πολύ γλυκιά της φωνή.
Το όνομά της και η ιδιότητά της νομίζω ίσως θα ενδιαφέρουν αρκετούς εάν φυσικά δεν υπάρχει αντίρρηση.
Μήπως είσαι εσύ?????
Έκαστος εις το είδος του.
Συνήθως οι ψάλτες στην εκκλησία και όχι στο πάλκο, και οι αοιδοί στο πάλκο και όχι στο αναλόγιο. Οι εξαιρέσεις που υπάρχουν είναι λίγες.
Φυσικά οι Ψάλτες όταν τελούμε εν ευθυμία τραγουδάμε κυρίως για τα μεράκια μας, αλλά ο κόσμος λέει ο ο ψάλτης τραγουδά, ή ο τραγουδιστής ψάλλει.
Εξυπακούεται πως αναμένω και ότι άλλα τραγούδια.
Ευχαριστώ και χαιρετώ,
Κιαμηλίδης Βασίλειος.
 

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
Αγαπητή Ιωάννα σε ευχαριστώ πολύ για το πολύ γλυκό τραγούδι που ανέβασες, και θερμά συγχαρητήρια στην αοιδό, η οποία τραγουδάει μελωδικότατα με την πολύ πολύ γλυκιά της φωνή.
Το όνομά της και η ιδιότητά της νομίζω ίσως θα ενδιαφέρουν αρκετούς εάν φυσικά δεν υπάρχει αντίρρηση.
Μήπως είσαι εσύ?????

Όντως,πολλή γλυκιά φωνή και κατά τη γνώμη μου,πολλή ωραία ερμηνεία.
Έχω να την δω πολλά χρόνια και δεν γνωρίζω αν ασχολείται ακόμα με τα μουσικά.Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου Π.Μ.
Εγώ πάντως δεν είμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D


Εξυπακούεται πως αναμένω και ότι άλλα τραγούδια.

Άντε κι΄άλλο ένα τώρα που σας γλύκανα.
Μην ζητήσετε άλλο :D! Δεν έχω:eek:
 

Attachments

  • 11 Κομμάτι 11.mp3
    8.4 MB · Views: 179

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Όντως,πολλή γλυκιά φωνή και κατά τη γνώμη μου,πολλή ωραία ερμηνεία.
Έχω να την δω πολλά χρόνια και δεν γνωρίζω αν ασχολείται ακόμα με τα μουσικά.Για περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου Π.Μ.
Εγώ πάντως δεν είμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

Άντε κι΄άλλο ένα τώρα που σας γλύκανα.
Μην ζητήσετε άλλο :D! Δεν έχω:eek:

Ιωάννα!!!!! Όντως γλυκάθηκα και μερακλώθηκα ακούγοντας την πολύ γλυκιά αυτή μελωδική ερμηνεία.
Να είσα πάντα καλά, και σε ευχαριστώ.
Δεν ζητάω άλλο τώρα, αλλά όποτε!!!!!!!!! μπορείς και έχεις διάθεση κέρασέ μας .
Καλήν συνέχεια
Βασίλης Κιαμηλίδης.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
"Από ξένον τόπο" κείμενο και ήχος.
Καλοφωνούν, ο Ευάγγελος Μαυρουδής και η Ελευθερία Ρανούτσου.
 

Attachments

  • Από ξένον τόπο.pdf
    127.8 KB · Views: 574
  • 04 Κομμάτι 4.wma
    4.4 MB · Views: 206
Last edited:

melartia

Μαρία
Μήπως έχει κάποιος το τραγούδι "απάνω στην τριανταφυλλιά" (Κ. Μακεδονίας), σε σημειογραφία Β.Μ ;
Ευχαριστώ !
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως έχει κάποιος το τραγούδι "απάνω στην τριανταφυλλιά" (Κ. Μακεδονίας), σε σημειογραφία Β.Μ ;
Ευχαριστώ !

Μαρία!!!! νομίζω πως θα πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία, σε κείμενο ή και σε ηχητικό, ή όπως εσύ νομίζεις, διότι πρώτη φορά ακούω για το τραγούδι αυτό.
Βασϊλης Κιαμηλίδης
Βέροια.
 

melartia

Μαρία
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση, θα περιμένω και τη... "μετάφραση" !! :)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το κείμενο ενός αγαπημένου Δημοτικού τραγουδιού που με συγκινούσε από μικρό :eek: και εδώ η εκτέλεσή του από τον αξέχαστο Στέλιο Καζαντζίδη.

Σημείωση: Η καταγραφή, δεν έγινε από την εκτέλεση του μεγάλου ερμηνευτή, αλλά περιέχει τον κορμό της μελωδίας του κομματιού. Τα υπόλοιπα είναι θέμα ερμηνείας του εκάστοτε καλλιτέχνη και ο συγκεκριμένος κατά την γνώμη μου "του δίνει και καταλαβαίνει" :wink:.
 

Attachments

  • document.pdf
    185.9 KB · Views: 575
Last edited:
Top