Παραδοσιακά Κάλαντα (ηχογραφήσεις)

en_elladi

Μέλος
Θα ήθελα απλά να παρακαλέσω αν έχει κανείς προσωπικές ηχογραφήσεις από παραδοσιακά κάλαντα εκτός από αυτά που έχετε επισυνάψει στο παρελθόν, αν ευκαιρεί να τα επισυνάψει διότι τα έχω ανάγκη για μια μικρή υποχρέωση...

Πάντως...
είναι τυχαίο που όσα τραγούδια επίκαιρα κι αν ακούσω, αναπαύομαι περισσότερο με τα παραδοσιακά-αγιορείτικα!
Γιατί άραγε...

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δεν γνωρίζω τι έχει ανέβει, αλλά σε mp3 έχω, μεταξύ άλλων, αυτά και τα ανεβάζω σε zip όλα μαζί:


Επισυνάπτω κι εδώ όμως ξεχωριστά κάποια από τα καλύτερα, κατ' εμέ, κάλαντα (τα άλλα που βάζω στην κορυφή είναι της Σμύρνης και της Καρπάθου τα πρωτοχρονιάτικα). Νομίζω ότι είναι από Καππαδοκία, ίσως κάνω και λάθος, ας μας πει όποιος ξέρει. Αρχίζουν με μακάμ σαμπάχ παρακαλώ! Απολαύστε τα!

Περιεχόμενα:
1. Άναρχος Θεός (Βυζαντινά κάλαντα, τριπλή παραλλαγή) –
2. Αυτή είναι η ημέρα (Κάλαντον Δωδεκαννήσων) –
3. Χριστούγεννα Πρωτούγεννα (Κάλαντον Μακεδονίας) –
4. Σαράντα μέρες-σαράντα νύχτες (Κάλαντον Θράκης, διπλή παραλλαγή) –
5. Καλή Εσπέραν Άρχοντες (Κάλαντον Σμύρνης) –
6. Άρχοντες καλησπερίζω (Κάλαντον Τήνου, Τραγούδι: Θεόδωρος Β. Βασιλείου) –
7. Χριστός γεννέθεν (Κάλαντον Πόντου) –
8. Καλήμερα -Καλήμερα (Κάλαντον Αίγινας) –
9. Για σένα κόρη όμορφη (Κάλαντον Κυκλάδων) –
10. Ευχές και παινέματα Θράκης –
11. (Βυζαντινά Χριστουγέννων) –
12. (Βυζαντινά Χριστουγέννων) –
13 Χριστούγεννα Πρωτούγεννα (Κάλαντον Πελοποννήσου)
 

Attachments

  • Kalanta_Anatolis.mp3
    5.2 MB · Views: 396
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Η χορωδία και ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής "Παύλος Βλαστός" και ο υποφαινόμενος, εύχονται σε όλα τα μέλη του Φόρουμ καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά, συνοδευόμενα από τα κάλαντα της Κρήτης όπως τα είπαμε σε συναυλία στα Χανιά στις 21-12-08.
 

Attachments

  • Καλαντα Κρητης.mp3
    921.3 KB · Views: 119

en_elladi

Μέλος
Η χορωδία και ορχήστρα παραδοσιακής μουσικής "Παύλος Βλαστός" και ο υποφαινόμενος, εύχονται σε όλα τα μέλη του Φόρουμ καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά, συνοδευόμενα από τα κάλαντα της Κρήτης όπως τα είπαμε σε συναυλία στα Χανιά στις 21-12-08.

Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές! Εγώ προσωπικά εύχομαι Καλά κι ευλογημένα Χριστούγεννα! Καλές γιορτές! Ο Κύριος ας ξαναγεννηθεί μέσα μας και να μείνει εκεί αιώνια! Να μας φέρει υγεία πάνω απ'όλα, αγάπη και κάθε ευλογία!!!

Όσον αφορά την χορωδία και ορχήστρα, ευχομαι ολόψυχα να καλλιεργεί τον πλούτο της παραδοσιακής μουσικής και τα μέλη να καλλιεργηθούν από αυτή!!! Εύχομαι κάθε επιτυχία στο στο σύνολό σας λοιπόν και να προσφέρετε πάντοτε ότι αγαπάτε!!! Ο Θεός ας είναι πάντα βοηθός στο έργο σας, διότι εγώ τουλάχιστον πιστεύω πως κάθε χορωδία είναι προς δόξα Θεού και επιτελεί κάποιο έργο!

Τι άλλο να ευχηθώ;;;:( Δεν μου βγαίνει τίποτε τώρα...
Κάθε ευχή που θα θέλατε να ακούσετε ας πραγματοποιηθεί!!!:wink:

:):):)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ακούστε τα Κρητικά Πρωτοχρονιάτικα κάλαντα από εδώ...
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Όποιος ξέρει κάτι σχετικό για αυτά τα κάλαντα ας μπει στον κόπο να γράψει ή να ανεβασει και καποιο ηχητικό άν είναι εφικτό.

Ευχαριστώ~
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Δεν ξερω αν σας βοηθαει αλλα αν πατε στο Google και βαλεται Καλαντα Λαζαρου θα βρειτε πολλα και διαφορα.
Καλη Επιτυχια και Καλο Πασχα!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λεγόταν στα Βουρλά της Μικράς Ασίας. Μας είχε θέμα έκθεσης η φιλόλογος όταν πήγαινα στη β' ή γ' γυμνασίου και μου το είχε υπαγορεύσει μια γιαγιά μικρασιάτισσα στο Καρλόβασι Σάμου. Μετά από πολλά χρόνια το είδα τυπωμένο σε τοπική εφημερίδα της Νέας Ερυθραίας. Η παραπομπή με τον αστερίσκο είναι από την καταγραφή μου.
 

Attachments

  • Το μοιρολόϊ τση Παναγιάς.jpg
    602 KB · Views: 234

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λεγόταν στα Βουρλά της Μικράς Ασίας. Μας είχε θέμα έκθεσης η φιλόλογος όταν πήγαινα στη β' ή γ' γυμνασίου και μου το είχε υπαγορεύσει μια γιαγιά μικρασιάτισσα στο Καρλόβασι Σάμου. Μετά από πολλά χρόνια το είδα τυπωμένο σε τοπική εφημερίδα της Νέας Ερυθραίας. Η παραπομπή με τον αστερίσκο είναι από την καταγραφή μου.
Εὐχαριστοῦμε πολύ κ. Γιάννου. Μέ συγκινήσατε.
Ὁ παπποῦς μου -ἀπό τόν πατέρα μου- ἀπό τά Βουρλά. Νικόλαος κι ἐκεῖνος. Νικόλαος κι ἐγώ κι ἀπό τούς δύο παπποῦδες. Δεῖτε ἐδῶ.


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και εδώ μια σειρά από παραδοσιακά κάλαντα.

Περιεχόμενα :

ΚΑΛΑΝΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ
1. Βυζαντινά…………….τραγουδά η Θεοδώρα Βάρσου
2. Μ.Ασίας….……………τραγουδά ο Γιάννης Αρβανίτης
3. Θράκης…………………χορωδιακό
4. Μωριά………………….χορωδιακό

ΚΑΛΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ
5. Βυζαντινά…………….τραγουδούν ο Γιώργος Χατζημιχελάκης, ο Γιάννης Αρβανίτης και Χορωδία
6. Ρόδου…………………..τραγουδά η Κατερίνα Παπαδοπούλου
7. Κρήτης………………....χορωδιακό
8. Ικαρίας………………….χορωδιακό
9. Μακεδονίας………….χορωδιακό

ΚΑΛΑΝΤΑ ΦΩΤΩΝ
10. Πάτμου……………….τραγουδούν: Γιάννης Αρβανίτης, Γιώργος Χατζημιχελάκης, Βασίλης Μπαραμπούτης, Κώστας Γράμπας, Θεοδώρα Βάρσου
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έψαχνα για επίκαιρα κάλαντα και βρήκα στο thread αυτό αυτήν την πολυτιμότατη ανάρτηση του Νίκου Θεοτοκάτου με πολλά παραδοσιακά κάλαντα σε θαυμάσια εκτέλεση από τη χορωδία του Θεοδώρου Βασιλείου (ο Θεός να τον έχει καλά!). Είναι ίσως ό,τι καλύτερο υπάρχει αναρτημένο στην κατηγορία αυτή.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Λεγόταν στα Βουρλά της Μικράς Ασίας. Μας είχε θέμα έκθεσης η φιλόλογος όταν πήγαινα στη β' ή γ' γυμνασίου και μου το είχε υπαγορεύσει μια γιαγιά μικρασιάτισσα στο Καρλόβασι Σάμου. Μετά από πολλά χρόνια το είδα τυπωμένο σε τοπική εφημερίδα της Νέας Ερυθραίας. Η παραπομπή με τον αστερίσκο είναι από την καταγραφή μου.

Ηχητικό υπάρχει; Ή, τουλάχιστον, παρτιτούρα;
Απόστολος
 

tb---

τσοπάνης
Κάλαντα Πρωτοχρονιάς και Φώτων από τον Δημήτρη Σγουρό, από τον δίσκο "Σκοποί και τραγούδια της Κρήτης 1860-1910 από το αρχείο του Παύλου Βλαστού".

καθώς και "κάλαντα του Ξενιτεμένου"
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΔΗΜ. ΣΓΟΥΡΟΣ
ΣΤΙΧΟΙ: ΘΟΔΩΡΗΣ ΡΗΓΙΝΙΩΤΗΣ

Γράφει ο ίδιος .... "Η σύνθεση μουσικής και στίχων έγινε το χειμώνα του 2006 ενόψει του ταξιδιού μας στην Αμερική. Η συγκεκριμένη εκτέλεση έγινε στην Αθήνα στις "Χίλιες και δυο νύχτες", λίγο πριν το ταξίδι, με τη συνοδεία του Κάρολου Κουκλάκη και της Ειρήνης Δερέμπεη και λήψη από το Γιώργο Μπορμπουδάκη."

 

Attachments

  • ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ΚΡΗΤΗΣ.mp3
    2.3 MB · Views: 37
  • ΚΑΛΑΝΤΑ ΦΩΤΩΝ ΚΡΗΤΗΣ .mp3
    2.2 MB · Views: 25
Πολύ ωραία κάλαντα και φοβερή ερμηνεία:

Ενώ τον Αηδονίδη, δεν μπορώ να τον ακούσω καθόλου όταν ψάλλει, στα κοσμικά παραδοσιακά τραγούδια είναι κορυφαίος.
Μια σκέψη για τον επίμαχο στίχο. Η Παναγία μας βεβαίως και δεν κοιλοπονούσε (ακόμη και η γέννα της έγινε ανώδυνα), αλλά ίσως μας δείχνει αυτός ο στίχος έντονα το ανθρώπινο στοιχείο, το οποίο αγγίζει συναισθηματικά τον απλό πιστό λαό και κυρίως τις ορθόδοξες γυναίκες.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Όποιος ξέρει κάτι σχετικό για αυτά τα κάλαντα ας μπει στον κόπο να γράψει ή να ανεβασει και καποιο ηχητικό άν είναι εφικτό.

Ευχαριστώ~

Κάλαντα του Λαζάρου από την Ελλάδα και την Κύπρο με τον Βυζαντινό χορό "ΗΔΥΜΕΛΟΝ" από την εκπομπή ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ του Νίκου Αβαγιαννού.

 
Last edited:
Top