Παράκλησις εις την Υπεραγίαν Θεοτόκον την Γοργοϋπήκοον

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω μέρος από ζωντανή ηχογράφηση όπως μου δόθηκε από Φίλο που είχε επισκεφθεί την Ιερά Μονή Δοχειαρίου το 1989.
Ψάλλουν οι Πατέρες της Μονής προεξάρχοντος του Ηγουμένου του Πατρός Γρηγορίου.
Όταν την πρωτοάκουσα, ο νους μου δεν αποσπάσθηκε καθόλου.
Εντυπωσιάστηκα από τον τρόπο, και τον χρόνο, της ψαλμωδίας συνψαλμωδίας, καθώς και τις καταλήξεις στις περιπτώσεις αλλαγής του ήχου και έμαθα να την ψάλλω.
Το 1990 που πήγα ως προσκυνητής στην Ιερά Μονή Δοχειαρίου, πήγα στον χορό και συνέψαλλα.
Ο Ηγούμενος ο Πατήρ Γρηγόριος με πρόσεξε, και με ρώτησε που έμαθα να την ψάλλω με τόση ακρίβεια, και είχαμε τότε ολιγόλεπτη συζήτηση, και του πρότεινα τότε την ψηφιακή έκδοση της Παρακλήσεως από την Μονή, για να την γνωρίσουν και άλλοι πιστοί, διότι εξ όσων ηχητικών είχα και έχω υπόψη μου είναι μοναδική, διότι καθηλώνει τον νουν εις τα ψαλλόμενα.
Μου είπεν πως πράγματι είναι στο πρόγραμμα η σχετική έκδοση cd , η οποία και έγινε αργότερα, και μου είπεν πως παρόμοια ψάλλουν και στην Ιερά Μονή του Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου στην Πάτμο, και έγινε η σχετική προσαρμογή από Πατέρες που γνωρίζουν σχετικά.
Βασίλης Κιαμηλϊδης
 

Attachments

  • 01 Παράκλησις εις την Παναγίαν την Γοργουπήκοον από Δοχειαρίτες Πατέρες.mp3
    16.7 MB · Views: 729
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Η Ενορία μου, ο Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος (Salvatorkirche) στο Μονάχο, τυγχάνει να φέρει πιστό αντίγραφο εικόνας της Παναγίας Γοργοϋπηκόου, καθώς ο πρώην εφημέριος π. Αθηναγόρας Ζηλιασκόπουλος, Αρχιμ. του Οικουμενικού Θρόνου διατηρούσε άριστες σχέσεις με την μονή μετανοίας του, την Ι.Μ. Δοχειαρίου.

Έτσι επικράτησε τα τελευταία χρόνια να γίνεται τριήμερο (θρησκευτικών) εκδηλώσεων κατά τις αρχές Οκτωβρίου με προσκεκλημένους διάφορους μοναχούς της Μονής. Όταν βρω χρόνο θα ανατρέξω στο αρχείο μου για να ξεσκονίσω κάποια αντίστοιχη ηχογράφηση. Επιπλέον από τότε έχει καθιερωθεί να ψάλλουμε στη Θ. Λειτουργία μετά το Απολυτίκιο του Ναού και αυτό της Παναγίας. Δυστυχώς, ο ναός παραμένει για δεύτερη συνεχή χρονιά κλειστός, λόγω γενικής εξωτερικής και εσωτερικής ανακαίνισης. Πρόκειται για έναν από τους παλαιότερους (1493) ρωμαιοκαθολικούς ναούς της πόλης και βρίσκεται στο κέντρο του Μονάχου (μεταξύ της πλατείας Marienplatz και Odeonsplatz). Ο συγκεκριμένος ναός είναι δωρεά του βασιλιά Λουδοβίκου προς στους Έλληνες ομογενείς (1829)

Παραθέτω την Ακολουθία του Παρακλητικού Κανόνα για τους ενδιαφερομένους.
Εαν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχει κυκλοφορήσει απο την Ι.Μονή πολυτελέστατος τόμος (γαλάζιο εξώφυλλο) και περιέχει εκτός από τις Ακολουθίες του Εσπερινού, Όρθρου και Παρακλήσεως και τα αντίστοιχα μουσικά χειρόγραφα. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

 
Η Ενορία μου, ο Ι.Ν. Μεταμορφώσεως του Σωτήρος (Salvatorkirche) στο Μονάχο, τυγχάνει να φέρει πιστό αντίγραφο εικόνας της Παναγίας Γοργοϋπηκόου, καθώς ο πρώην εφημέριος π. Αθηναγόρας Ζηλιασκόπουλος, Αρχιμ. του Οικουμενικού Θρόνου διατηρούσε άριστες σχέσεις με την μονή μετανοίας του, την Ι.Μ. Δοχειαρίου.

Έτσι επικράτησε τα τελευταία χρόνια να γίνεται τριήμερο (θρησκευτικών) εκδηλώσεων κατά τις αρχές Οκτωβρίου με προσκεκλημένους διάφορους μοναχούς της Μονής. Όταν βρω χρόνο θα ανατρέξω στο αρχείο μου για να ξεσκονίσω κάποια αντίστοιχη ηχογράφηση. Επιπλέον από τότε έχει καθιερωθεί να ψάλλουμε στη Θ. Λειτουργία μετά το Απολυτίκιο του Ναού και αυτό της Παναγίας. Δυστυχώς, ο ναός παραμένει για δεύτερη συνεχή χρονιά κλειστός, λόγω γενικής εξωτερικής και εσωτερικής ανακαίνισης. Πρόκειται για έναν από τους παλαιότερους (1493) ρωμαιοκαθολικούς ναούς της πόλης και βρίσκεται στο κέντρο του Μονάχου (μεταξύ της πλατείας Marienplatz και Odeonsplatz). Ο συγκεκριμένος ναός είναι δωρεά του βασιλιά Λουδοβίκου προς στους Έλληνες ομογενείς (1829)

Παραθέτω την Ακολουθία του Παρακλητικού Κανόνα για τους ενδιαφερομένους.
Εαν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχει κυκλοφορήσει απο την Ι.Μονή πολυτελέστατος τόμος (γαλάζιο εξώφυλλο) και περιέχει εκτός από τις Ακολουθίες του Εσπερινού, Όρθρου και Παρακλήσεως και τα αντίστοιχα μουσικά χειρόγραφα. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

Και δυο χρόνια τώρα που γίνονται οι ακολουθίες;
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Και δυο χρόνια τώρα που γίνονται οι ακολουθίες;

Η ενορία έχει μεταφερθεί στα δυτικά του Μονάχου (παλαιά Ενορία Αγ. Δημητρίου Westend, Gollierstr. 55) σε ευαγγελικό ναό. Δυστυχώς λειτουργεί μόνο Κυριακές 12-1 μ.μ και γίνεται μόνο μια "σύντομη" Θ. Λειτουργία.

Πριν την ανακαίνιση η Ενορία διέθετε (από τις ελάχιστες, νομίζω άλλος ένας ναός στη Μητρόπολη Γερμανίας) την πολυτέλεια να συντηρεί δύο αναλόγια (και όχι μόνο Κυριακές). Πολύ παλιά ο εν λόγω εφημέριος (καλλίφωνος και μουσικολογιώτατος) είχε μάλιστα εκτός από τον πρωτοψάλτη προσλάβει επισήμως και ... δύο :)D:D:D) λαμπαδαρίους.

Μέχρι πρόσφατα έψαλλε δεξιά ο Καθ. και Πρόεδρος της Ορθοδ. Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Μονάχου Δρ. Κωνσταντίνος Νικολακόπουλος (από τα πρώτα μέλη της ελληνικής βυζαντινής χορωδίας ΕΛΒΥΧ - Λυκ. Αγγελόπουλου), αριστερά ο Ανανίας Κυριόσογλου και ως δομέστικοι η ημετέρα ταπεινότης και Πέτρος Μαστορίδης όπως επίσης περιστασιακά και μέλη της Βυζαντινής Χορωδίας μας του Ελληνικού Μουσικού Συλλόγου. Ευελπιστώ Θεού θέλοντος όταν ξαναμπούμε μέσα στις 25.12, να συνεχιστεί (με το νέο ιερατικό προϊστάμενο) αυτή η παράδοση.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Εαν θυμάμαι καλά, πρέπει να έχει κυκλοφορήσει απο την Ι.Μονή πολυτελέστατος τόμος (γαλάζιο εξώφυλλο) και περιέχει εκτός από τις Ακολουθίες του Εσπερινού, Όρθρου και Παρακλήσεως και τα αντίστοιχα μουσικά χειρόγραφα. Γνωρίζει κάποιος περισσότερα;

Η έκδοση τιτλοφορείται "ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΟΡΓΟΫΠΗΚΟΟΣ". Είναι διτομη και εκδόθηκε από την Ι. Μ. Δοχειαρίου το 1999. Ο πρώτος τόμος εν συντομία περιλαμαβάνει στοιχεία για την ιστορία και τα θαύματα της Εικόνος, πληροφορίες για την εικονογραφία της συγκεκριμένης εικόνας και για την τιμή που τυγχάνει στον Ορθόδοξο κόσμο και τέλος πληροφορίες και σχόλια για διάφορες ακολουθίες και υμνογραφήματα της Παναγίας της Γοργοϋπηκόου το κείμενο των οποίων περιλαμβάνεται στον δεύτερο τόμο. Ο δεύτερος τόμος πριλαμβάνει επίσης και τα δοξαστικά της εορτής και έν καλλοφωνικό ειρμό σε βυζαντινή σημειογραφία μελοποιημένα από τον Αβραάμ Ευθυμιάδη, πλην του δοξαστικού των αποστίχων το οποίο μελοποίησε ο αδελφός της μονής ιερομόναχος Αμφιλόχιος.

Το βιβλίο διατίθεται από την ίδια τη μονή και από θρησκευτικά βιβλιοπωλεία.
 

AndreasT

Νέο μέλος
Είχα βρεθεί στο Δοχειάρι τον Φεβρουάριο που πέρασε και ήταν πραγματικά μια ανεπανάληπτη εμπειρία.Μου έχει μείνει αξέχαστη!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Την βρήκα εδώ. Δεν έχω άλλα στοιχεία προέλευσης, είναι όμως πλήρης, από το «Ευλογητός...» ως το «Δι' ευχών». (49΄24")
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ο αυτός παρακλητικός κανόνας και από το YouTube.
Ο αγαπητός Βασίλης Κιαμηλίδης έχει καταγράψει το μέλος από άλλη (παρόμοια) ηχογράφηση που είχε ανεβάσει παλαιότερα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ο αυτός παρακλητικός κανόνας και από το YouTube.
Ο αγαπητός Βασίλης Κιαμηλίδης έχει καταγράψει το μέλος από άλλη (παρόμοια) ηχογράφηση που είχε ανεβάσει παλαιότερα.
Αγαπητέ Μιχάλη!!!!!!!!
Ευχαριστίες πολλές και για την παρούσα εξαίρετη ανάρτησή σας.
Ενημερωτικά νομίζω πως αυτή προέρχεται από cd το οποίο έχει εκδόσει η Ι.Μ. Δοχειαρίου, και νομίζω πως έγινε και σχετική προετοιμασία με την συμβολή του Μακαριστού Άρχοντος Αβραάμ Ευθυμιάδη.
Η ανάρτηση του δικού μου ηχητικού καθώς και η καταγραφή της σε μέλος έγινε από ζωντανή ηχογράφηση Φίλου προσκυνητή της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος δεν ενθυμούμαι έτος ( γύρω στο 1986 με 1988) .
Μεταξύ των δύο, προσωπικά προτιμώ και σήμερα την ζωντανή ηχογράφηση, διότι στοιχεία της ( χρόνος πολύ γρήγορος, αυθόρμητος και νοηματικός τρόπος ζωντανής έκφρασης κλπ κλπ ) μου καθήλωσαν τον νουν στα ψαλλόμενα που τα είχα μάθει σχεδόν απέξω.
Όταν είχα επισκεφθεί το 1992 νομίζω την Ιερά Μονή, πήγα και συνέψαλλα στο τέλος με τους Πατέρες. Την έψαλλαν ακριβώς όπως ακριβώς στην ανάρτησή μου. Την αλλαγή νομίζω πως την ''επέβαλλε'' ο Μακαριστός Αβραάμ με το σκεπτικό έτσι θα είναι ορθότερη.
Αυτό προκύπτει από σχετική επικοινωνία που είχα με το 1992 τον Άγιο Προηγούμενο της Μονής.
 
Top