Παράκλησις δι᾿ ὑποψηφίους ἐξετάσεων

Γιώργος Πυργάκης

Γιώργος Πυργάκης
Μήπως έχει κανένας φυλλάδα, για όταν τελείται Θεία Λειτουργία, για τους μαθητές των πανελλαδικών εξετάσεων; Ευχαριστώ.
 
Μήπως έχει κανένας φυλλάδα, για όταν τελείται Θεία Λειτουργία, για τους μαθητές των πανελλαδικών εξετάσεων; Ευχαριστώ.
Εγώ ένα παρακλητικό κανόνα έχω υπόψη μου, από τις εκδόσεις της αδελφότητος «Αγ. Λυδία» αν δεν απατώμαι. Έψαξα το βιβλιαράκι για περισσότερες πληροφορίες αλλά δεν το βρίσκω. Νομίζω πως είναι υπερβολικό να έχει συνταχθεί ολόκληρη ακολουθία σχετική, καθώς δεν είναι κάποια γιορτή...
 
Εγώ ένα παρακλητικό κανόνα έχω υπόψη μου, από τις εκδόσεις της αδελφότητος «Αγ. Λυδία» αν δεν απατώμαι. Έψαξα το βιβλιαράκι για περισσότερες πληροφορίες αλλά δεν το βρίσκω. Νομίζω πως είναι υπερβολικό να έχει συνταχθεί ολόκληρη ακολουθία σχετική, καθώς δεν είναι κάποια γιορτή...

Θα μπορούσες μήπως να το ανεβάσεις; Ευχαριστώ.
 
Θα μπορούσες μήπως να το ανεβάσεις; Ευχαριστώ.
Θα πρέπει πρώτα να το βρω κι έπειτα να το σαρώσω. Αύριο-μεθαύριο, αν είναι, θα σου το στείλω με ΠΜ διότι δεν ξέρω αν μπορούμε να το ανεβάσουμε.
 
Μπα. θα σε στενοχωρήσω. Έψαξα στα πιθανά μέρη και δεν το βρήκα. Μάλλον θα το έδωσα κάπου και ξεχάστηκε. Πάντως, είναι μικρό και φθηνό, 2-3 € το πολύ. Με μια βόλτα στα χριστιανικά βιβλιοπωλεία θα το βρεις.
 

Ἐκτός ἀπό τόν παρακλητικό κανόνα στήν Ὑπεραγία Θεοτόκο ὑπέρ τῆς μαθητιώσης νεολαίας τοῦ μακαριστοῦ ὑμνογράφου Γερασίμου μοναχοῦ άπό παλιά, τά τελευταῖα χρόνια κυκλοφόρησε « Παρακλητικός Κανών εις τον Δεσπότην Χριστόν υπέρ των μαθητών των υποκειμένων εις εξετάσεις μετά τινός ευχής », ποιηθείς υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Εδέσσης και Πέλλης κ. Ιωήλ.

Προσευχή για τις εξετάσεις μας


 
Ἐκτός ἀπό τόν παρακλητικό κανόνα στήν Ὑπεραγία Θεοτόκο ὑπέρ τῆς μαθητιώσης νεολαίας τοῦ μακαριστοῦ ὑμνογράφου Γερασίμου μοναχοῦ άπό παλιά, τά τελευταῖα χρόνια κυκλοφόρησε « Παρακλητικός Κανών εις τον Δεσπότην Χριστόν υπέρ των μαθητών των υποκειμένων εις εξετάσεις μετά τινός ευχής », ποιηθείς υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Εδέσσης και Πέλλης κ. Ιωήλ.

Προσευχή για τις εξετάσεις μας
Πάτερ Μάξιμε, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρώ τον παραπάνω παρακλητικό κανόνα.
 
Αρτι αφιχθείς εκ της Ιερά Μονής Τ. Προδόμου Ανατολής Αγιάς της Μητροπόλεως Δημητριάδος. Οποιος ενδιαφέρεται για βιολογικά προιόντα, για σπόρους απο παλιές ποικιλίες κ.τ.λ.http://www.saintjohns-monastery.gr/index-gr.html Ειναι μια πολυ καλη αδελφότητα με μοναχές απο όλο τον κόσμο. το μοναστήρι βρίσκεται σε υψόμετρο 1100μ :eek: στον Κίσσαβο σε μια καταπληκτική τοποθεσία και κοντα στο πανεμορφο χωριο Ανατολή! Ιδρυτής ο όσιος Δαμιανός ο εν Κισσάβω 14/2. Ιεροψαλτικά οι ακολουθίες γίνονται πολύγλωσσες για να εξυπηρετούνται όλα τα μέλη της αδελφότητος. αυτά!


δεν είχα δει πιο νωρίς την συζήτηση. αλλα ο π. Μαξιμος φρόντισε και πάλι.

όσον αφορά πνευματικά δικαιώματα 'δεν σε ξερω δεν με ξερεις' :D :D
 

Attachments

  • ΚΑΝΩΝ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ( ΙΩΗΛ ΦΡΑΓΚΑΚΟΥ).pdf
    2.1 MB · Views: 875
Last edited:
Πρὸ ἐτῶν οἱ μαθηταὶ τῆς Ἀθωνιάδος Ἐκκλησιαστικῆς Ἀκαδημίας, σὲ συνάντησί των μὲ τὸν ἀοίδιμον Ὑμνογράφον τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας π. Γεράσιμον Μικραγιαννανίτην, τοῦ ὑπέβαλον αἴτημα νὰ συντάξῃ χάριν αὐτῶν ἰδιαίτερον Παρακλητικὸν Κανόνα πρὸς τὴν Ὑπεραγίαν Θεοτόκον, ὁ ὁποίος νὰ περιλαμβάνει εἰδικὰς ἀναφορὰς καὶ δεήσεις ὑπὲρ βοηθείας καὶ ἐπιλύσεως τῶν διαφόρων προβλημάτων ποὺ συνέχουν καὶ ἀπασχολοῦν τοὺς νέους καὶ δὴ τοὺς μαθητάς.

Ὁ ἀείμνηστος Γέρων προσεῖδε μὲ πολλὴν ἀγάπην καὶ στοργὴν εἰς τὸ αἴτημα τοῦτο τῶν μαθητῶν καὶ συνέθεσε τὸν ἀνὰ χεῖρας Παρακλητικὸν Κανόνα.

Ὁ Κανὼν οὗτος ἐχρησημοποιεῖτο ὑπὸ τῶν μαθητῶν ἐκ χειρογράφων. Σήμερον, ἐπὶ τῇ συμπληρώσει ἔτους ἀπὸ τῆς πρὸς Κύριον ἐκδημίας τοῦ μακαριστοῦ Ὑμνογράφου, ἐκδίδεται τύποις τῇ πρωτοβουλίᾳ τῶν μαθητῶν τῆς Ἀθωνιάδος, ὡς μικρὰ προσφορὰ εἰς τὴν μαθητιῶσαν νεολαίαν.
 

Attachments

  • ΚΑΝΩΝ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΤΙΩΣΣΑΝ ΝΕΟΛΑΙΑΝ.doc
    575 KB · Views: 504
Last edited:
Μιας και είναι επίκαιρο και αρκετές μητροπόλεις ήδη έχουν ή πρόκειται από μέρα σε μέρα να τελέσουν αυτές τις παρακλήσεις και καθώς δεν είναι και τόσο εύκολο να τις βρει κανείς, ας υπενθυμίσω αυτό εδώ τα θέμα με τις παρακλήσεις για τη μαθητιώσαν νεολαία και ας μου επιτραπεί να προσθέσω εδώ ένα σύνδεσμο στον οποίο υπάρχει η παράκληση αυτή του μακαριστού Γερασίμου Μικραγιαννανίτου (που ξανά ανεβαίνει σε pdf αλλά και σε word λίγο πειραγμένο), σε ηχητικό: http://apantaorthodoxias.pblogs.gr/2009/10/kanwn-paraklhtikos-eis-thn-yperagia-theotokon.html
 

Attachments

  • Kanon_Paraklitikos_Dia_Tin_Mathitiossan_Neolaian_REFORM.pdf
    523.2 KB · Views: 312
  • Kanon_Paraklitikos_Dia_Tin_Mathitiossan_Neolaian_REFORM.doc
    680.5 KB · Views: 191
Back
Top