Παράκληση Αγίου Ανθίμου του εν Χίω (χορωδία ιεροψαλτών - διεύθυνση Μ. Μακρίδης)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Καπου βρηκα στον κυκεωνα που λεγεται ''ηχητικο αρχειο μου'' , τον παρακλητικο κανωνα του Αγιου Ανθιμου του εν Χιω . Δεν ξερω ποιοι ψαλλουν , ποτε και που .
Παρακαλω αν γνωριζει καποιος , ας μας ενημερωσει . Ευχαριστω .
 

Attachments

  • 1ον=14'21''= Παρακλητικός κανόνας Αγίου Ανθίμου του εν Χίω.mp3
    3.3 MB · Views: 95
  • 2ον=16'52''= » Παρακλητικός κανόνας Αγίου Ανθίμου του εν Χίω.mp3
    3.9 MB · Views: 47
  • 3ον=25'55''= Παρακλητικός κανόνας Αγίου Ανθίμου του εν Χίω.mp3
    5.9 MB · Views: 42

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
«Στο εκκλησάκι της Παναγίας Βοήθειας στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα που είναι αφιερωμένο και στον άγιο Άνθιμο, με εικόνα του και κομμάτι από τα ιερά άμφιά του, υπάρχουν βιβλία που μιλούν για το βίο του αγιου, βιβλίο με την παράκληση του αγίου καθώς και cd με την παρακληση αλλα και cd όπου ο ίδιος ο γέροντας μιλά.»

http://istologio.org/?p=218

http://www.panagiavoitheia.gr/pages/p_parakliseis.html

Οἱ ἐκ Πατρῶν μπορεῖ νά ξέρουν.

 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ψάλει χορωδία ιεροψαλτών με συντονιστή τον πρωτοψάλτη του Ιερού Ναού του Π.Γ.Ν.Πατρών. "Παναγία η Βοήθεια". (Μιχαήλ Μακρίδης)
Ιερεύς π. Αμβρόσιος Γκουρβέλος.
Η ακολουθία του Παρακλητικού Κανόνος είναι ποίημα της Βρυαίνης μοναχής, καθηγουμένης Ιεράς Μονής Παναγίας Βοηθείας Χίου. Εκεί υπάρχει και το Ιερό Σκήνωμα του Αγίου Ανθίμου. Η μνήμη του εορτάζεται την 15η Φεβρουαρίου.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοι Φιλοι
Καπου βρηκα στον κυκεωνα που λεγεται ''ηχητικο αρχειο μου'' , τον παρακλητικο κανωνα του Αγιου Ανθιμου του εν Χιω.

Να 'σαι καλά, κυρ-Βαγγέλη που μας προσφέρεις τέτοιες ηχογραφήσεις. Μεγάλος Άγιος ο Όσιος Άνθιμος.
Δυστυχώς όμως, η παράκληση "σφυρίζει" σε πολλά σημεία. Έχεις κατεβάσει την ποιότητα, κυρ-Βαγγέλη, και θα κουφαθούν τ' αυτιά μας.
Αν έχεις την καλωσύνη (αυτή την έχεις σίγουρα) και την ώρα (χλωμό;) ανέβασε σε παρακαλώ ξανά την παράκληση, αλλά σε καλύτερη ποιότητα. Γίνεται;
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Λεωνίδα,
Τί τοῦ λές τοῦ ἀνθρώπου;
Τόν εὐχαριστήσαμε, ἀλλά δέν πρόσεξες ὅτι γράψαμε πώς ὑπάρχει κι ἐδῶ τό ἀρχικό.

Πάτερ, συγνώμη! Δεν είχα προσέξει το μήνυμά σας με το ανάλογο link. Τώρα πήγα και το είδα. Παίζει κι εκεί η παράκληση. Να'χουμε τις πρεσβείες του Οσίου Ανθίμου. Μάλιστα, αξιωθήκαμε με τη σύζυγο πέρυσι το καλοκαίρι να προσκυνήσουμε το αγιασμένο λείψανό του στο μοναστήρι "Παναγία η βοήθεια" στη Χίο.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Αγαπητοι Φιλοι
Καπου βρηκα στον κυκεωνα που λεγεται ''ηχητικο αρχειο μου'' , τον παρακλητικο κανωνα του Αγιου Ανθιμου του εν Χιω . Δεν ξερω ποιοι ψαλλουν , ποτε και που .
Παρακαλω αν γνωριζει καποιος , ας μας ενημερωσει . Ευχαριστω .

Κυρ. Βαγγελη χαιρομαι πολυ που σας αρεσε το cd αυτο, διοτι ειχα την τυχη να ειμαι κι εγω μελος της χορωδιας που ψάλλει.

Να συμπληρωσω κατι. Ο εφημεριος του νοσοκομειου του Ριου που ειναι και η ψυχη της ιδεας λεγεται π. Χαριτων Αθανασόπουλος. Ο π. Αμβρόσιος που αναφερθηκε, απλως λεει τις εκφωνησεις.
 
Top