Παπαδόπουλος Ηλίας : Προηγιασμένη Μ. Δευτέρας 2009

Μερικά τροπάρια της Προηγιασμένης της Μ. Δευτέρας που ανέσυρα τακτοποιώντας τους φακέλους μου και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Είναι Μ.Δευτέρα πρωί, ο ναός είναι σχετικά άδειος και έχει ίσως λίγη παραπάνω ηχώ. Επιεικώς κρίνατε.:wink:
 

Attachments

  • fthasantes_pistoi.mp3
    1.1 MB · Views: 70
  • kurie_ta_teleotata_fronein.mp3
    1.9 MB · Views: 28
  • kurie_erxomenos.mp3
    2.2 MB · Views: 38
  • Deuteran_Euan_tin_Aigiptian.mp3
    2.2 MB · Views: 20
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μερικά τροπάρια της Προηγιασμένης της Μ. Δευτέρας που ανέσυρα τακτοποιώντας τους φακέλους μου και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Είναι Μ.Δευτέρα πρωί, ο ναός είναι σχετικά άδειος και έχει ίσως λίγη παραπάνω ηχώ. Επιεικώς κρίνατε.:wink:

Ηλια εχω την αδεια να σου πω τη γνωμη μου?
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μερικά τροπάρια της Προηγιασμένης της Μ. Δευτέρας που ανέσυρα τακτοποιώντας τους φακέλους μου και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Είναι Μ.Δευτέρα πρωί, ο ναός είναι σχετικά άδειος και έχει ίσως λίγη παραπάνω ηχώ. Επιεικώς κρίνατε.:wink:


Πολύ καλός μπράβο Ηλία. Πάντως εμένα μου αρέσει
το "βάθος".:wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εννοείται:wink:

Με την αδεια σου λοιπον εχω να σου πω τα εξης. Κατ'αρχην φαινεται οτι αγαπας πολυ αυτο που κανεις και σε συγχαιρω! Ειναι κατι που τουλαχιστον εγω δεν το συνανταω ευκολα πλεον. Παντα κατα τη δικη μου εκτιμηση θα πρεπει να αποφασισεις -ηδη εχεις αργησει- ποια ''Σχολη'' θα ακολουθησεις οσον αφορα το υφος και τη νοοτροπια στην ψαλμωδηση. Ακομα κατι τετοιο δεν διακρινεται σ' αυτα που ακουσα μεχρι στιγμης. Οταν κανεις την επιλογη σου, στη συνεχεια θα μπορεσεις να αναπτυξεις και το προσωπικο σου στυλ στην ερμηνεια, προσεχοντας παρα πολυ μην γινεις καχεκτυπο κανενος απο αυτους που ονομαζουμε ''Μεγαλους.'' Το φωνητικο ταλαντο που σου χαρισε ο Θεος ειναι απο τα σπουδαιοτερα που εχω ακουσει! Εχεις ενα υπεροχο ηχοχρωμα και αντοχη σε ικανοποιητικο επιπεδο. Αυτα μπορεις επισης να τα καλλιεργησεις με τη σπουδη της φωνητικης και της ορθοφωνιας και να τα αυξησεις και να τα βελτιωσεις κατα πολυ. Επισης θα ειναι φρονιμο να ''στρωθεις'' αρκετα σε οτι αφορα τη σωστη και ξεκαθαρη αποδοση των διαστηματων.Και κατι τελευταιο αλλα και πρωτο! ΑΚΟΥ-ΑΚΟΥ-ΑΚΟΥ !!! Αυτα ειχα να σου πω Ηλια επι του παροντος ευχομενος καλη προοδο!
 
Στο αρχικό μνμ αντικατέστησα το "Δευτέραν Εύαν την Αιγυπτίαν". Στο προηγούμενο έψαλλε στην αρχή ο ιερέας το "Της ξηρανθείσης συκής" και μετά ξεκινούσε το Δόξα...και νυν...
Εδιορθώθη.
 
Top