Παπαδοπούλου Ιωάννου, Θεία Λειτουργία με τίτλο «Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΤΩΝ ΗΧΩΝ».

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω τον κ.Φαναρα και τον κ.Greekψαλτης για τα καλα τους λογια και με την ευκαιρια να πω πως ο καλος φιλος μου ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος μολις ετυπωσε την θεια λειτουργεια του με τιτλο ΄΄η βυζαντινη των ηχων΄΄κατ εμε ενα παρα πολυ καλο βιβλιο!!!!!!!!!μπορειτε να την προμηθευτητε απο τον ιδιο!210 4920 767
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω τον κ.Φαναρα και τον κ.Greekψαλτης για τα καλα τους λογια και με την ευκαιρια να πω πως ο καλος φιλος μου ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος μολις ετυπωσε την θεια λειτουργεια του με τιτλο ΄΄η βυζαντινη των ηχων΄΄κατ εμε ενα παρα πολυ καλο βιβλιο!!!!!!!!!μπορειτε να την προμηθευτητε απο τον ιδιο!210 4920 767

Είναι εύκολο να αναρτήσετε τον πίνακα περιεχομένων και να μας δώσετε κάποια περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με το κόστος και τυχόν διάθεση του πονήματος και από βιβλιοπωλεία ;

Ευχαριστώ
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Είναι εύκολο να αναρτήσετε τον πίνακα περιεχομένων και να μας δώσετε κάποια περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με το κόστος και τυχόν διάθεση του πονήματος και από βιβλιοπωλεία ;

Ευχαριστώ

Το βιβλιο δεν πωλειτε σε βιβλιοπωλεια αλλα απο τον ιδιο τον συνθετη..το τηλ οπως γραφω και παραπανω ειναι 210 4920 767..κατ ε με ειναι ενα βιβλιο με πλουσιες μουσικες θεσεις γραμμενο με το χερι οπου ο φιλος μου Γιαννης εχει εξαντλησει ολο του το ταλεντο......εφτιαξα ενα pdf τις πρωτες σελιδες οπου υπαρχουν και τα περιεχομενα.. η τιμη του ειναι σαραντα ευρω και ειναι δεμενο και σε μεγεθος α4 ... τι να πω αλλο ...... ειναι δυσκολο να μην αγαπησεις αυτο το βιβλιο!!!!!...αυτα!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΛΕΙΤ ΠΑΠ.ΦΙΛΟΜ...pdf
    317.8 KB · Views: 519

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κυκλοφόρησε σε νέα δεμένη έκδοση σχήματος Α4 το έργο του πρωτοψάλτη και μουσικοδιδασκάλου Ιωάννη Παπαδόπουλου "Η Βυζαντινή των Ήχων" - Θεία Λειτουργία με 375 σελίδες που περιέχουν συνθέσεις του ιδίου ύμνων της Θείας Λειτουργίας σε όλους τους ήχους.
_ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ ._ . _ ._ .

Δείγματα γραφής του συνθέτη έχετε δει (εδώ έχουν ανέβει αρκετά κυρίως από τον Δανιήλ). Προσωπική μου γνώμη (αλλά όχι μόνο δική μου) είναι ότι έχει πολύ βαθιά μουσική αντίληψη συνδυασμένη με λιτότητα και ευκρίνεια στην τελική καταγραφή. Αυτό που θα λέγαμε "λαγαρή" γραφή.
Ως δείγμα επισυνάπτω (μαζί με τα Περιεχόμενα) το Άξιον εστί σε ήχο πλ. β, με το οποίο ο κ. Παπαδόπουλος κέρδισε το Α΄ Βραβείο στον Α΄ Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μελοποιΐας που διοργάνωσε το Σχολείο Ψαλτικής (ο χορός Εν Ψαλτηρίω το ερημηνεύει πολύ ωραία εδώ).

5mbebd.png
 

Attachments

  • Axion esti Papadopoylos pl b.pdf
    4 MB · Views: 629
  • ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ .pdf
    317.8 KB · Views: 333

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ευχαριστούμε γι΄αυτό. Απλά μια απορία από τα Περιεχόμενα. Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "Πρωτοδεύτερου" και "Δευτερόπρωτου"; Το αναφέρει στα Τρισάγια. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστούμε γι΄αυτό. Απλά μια απορία από τα Περιεχόμενα. Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "Πρωτοδεύτερου" και "Δευτερόπρωτου"; Το αναφέρει στα Τρισάγια. Ευχαριστώ.

Λογικά το δεύτερο συνθετικό ορίζει σε ποιο ήχο γίνονται οι τελικές καταλήξεις.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Προσωπικα στο αναλογιο της αγιας Αικατερινης εχω μονιμα το βιβλιο του κ.Παπαδοπουλου αφου κατ εμε ειναι ενα βιβλιο που τα μαθηματα του ολα ειναι αρτια μετρημενα λιτα αλλα που εκμεταλευονται στο επακρον τις θεσεις των ηχων που γραφονται .... μεσα παντα στα πλαισια της ορθοδοξου λατρειας .. και γενικα
ενα καλο εφοδιο για τον ψαλτη
που αν το παρει στα χερια του δυσκολα θα το βαλει στην βιβλιοθηκη σου να σκονιζεται!!!!

Εκτος απο την λειτουργια εχει εκδοσει και ενα βιβλιο με αργες και συντομες δοξολογιες..
Ο Ιωαννης ο Παπαδοπουλος εχει περισιο ταλεντο σαν ψαλτης και σαν συνθετης
εχει γραψει πληθωρα χερουβικων τρισαγιων κοινωνικων πολυελεων ανοιξανταριων κτλπ

.Ειναι ενας ανθρωπος που με τιμαει με την φιλια του πολλα χρονια τωρα!!!Να ναι παντα καλα!!!!
Ανεβαζω δειγματα απο το βιβλιο οπως αναφερονται πρωτοδευτερος και δευτεροπρωτος
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    130.1 KB · Views: 169
  • 2.jpg
    2.jpg
    113.1 KB · Views: 154
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σ᾿ ἕνα βίντεο στό facebook/IEROPSALTIS.COM ὁ Μιχαήλ Καλαϊτζῆς ψάλλει χερουβικό σέ πλ. α΄ ἐναρμόνιο καί ἀναφέρεται «ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ». Ὄντως ὑπάρχει αὐτό τό χερουβικό σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση; Γιατί δέν τό βλέπω στά Περιεχόμενα.

 

sbilis

Μέλος

Σ᾿ ἕνα βίντεο στό facebook/IEROPSALTIS.COM ὁ Μιχαήλ Καλαϊτζῆς ψάλλει χερουβικό σέ πλ. α΄ ἐναρμόνιο καί ἀναφέρεται «ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ». Ὄντως ὑπάρχει αὐτό τό χερουβικό σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση; Γιατί δέν τό βλέπω στά Περιεχόμενα.

Χριστός Ανέστη..σ'αυτή την έκδοση περιλαμβάνονται τρία χερουβικά σε πλ α' κανένα σε εναρμόνιο πλ α'..ο κ.Ιωάννης είναι πολυγραφότατος και θα είναι από υλικό που δεν έχει συμπεριληφθεί σε κάποια επίσημη έκδοση!Ως στενότατος φίλος του ο κ.Μιχάλης σίγουρα διαθέτει πολλές τέτοιες συνθέσεις του..
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος

Σ᾿ ἕνα βίντεο στό facebook/IEROPSALTIS.COM ὁ Μιχαήλ Καλαϊτζῆς ψάλλει χερουβικό σέ πλ. α΄ ἐναρμόνιο καί ἀναφέρεται «ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΙΩΑΝΝΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ». Ὄντως ὑπάρχει αὐτό τό χερουβικό σ᾿ αὐτή τήν ἔκδοση; Γιατί δέν τό βλέπω στά Περιεχόμενα.

Ο κ Γιαννης π Μαξιμε εχει γραψει δεκαδες χερουβικα επελεξε καποια να βαλει στο βιβλιο...Ειναι ανεκδοτο αυτο το μαθημα...
 
Last edited:

mv_ns

Member
Είναι ακόμα διαθέσιμο αυτό το βιβλίο για αγορά, ιδιαίτερα για εμάς εκτός Ελλάδας;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Dimitrios Pardalis

Νέο μέλος
Κι εγώ θα ήθελα πληροφορίες από που μπορώ να το προμηθευτώ .Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη.Δεν ξέρω αν υπάρχει σε κάποιο βιβλιοπωλείο.
 

mv_ns

Member
Ευχαριστω τον κ.Φαναρα και τον κ.Greekψαλτης για τα καλα τους λογια και με την ευκαιρια να πω πως ο καλος φιλος μου ο Γιαννης ο Παπαδοπουλος μολις ετυπωσε την θεια λειτουργεια του με τιτλο ΄΄η βυζαντινη των ηχων΄΄κατ εμε ενα παρα πολυ καλο βιβλιο!!!!!!!!!μπορειτε να την προμηθευτητε απο τον ιδιο!210 4920 767
Εξακολουθούν να είναι διαθέσιμα προς αγορά τα βιβλία του Παπαδόπουλου με κάποιο τρόπο; Εάν ναι, είναι δυνατή η αποστολή στις ΗΠΑ;

Θα είχατε την καλοσύνη να μοιραστείτε τα βιβλία του (Λειτουργία, Δοξολογίες) μέσω .pdf; Θα έστελνα ευχαρίστως πληρωμή για τα προβλήματά σας μέσω PayPal.

Συνθέσεις και βιβλία σαν κι αυτά δεν πρέπει να χαθούν!
 
Top