Παπαδικά μέλη Δ.Π. για τη Θρονική εορτή του 2014

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Στην περίπτωσή μας, θέλει κόπο για να μάθουμε να εκτελούμε τα ποιοτικά, που εντοπίζω αδυναμία, αλλά και να παίρνουμε αναπνοές όταν ολοκληρώνονται οι μουσικοί περίοδοι!

Υ.Γ.: είναι μια εξαίρεση του κανόνα: "δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο"!:wink:

Tι άλλο θα ακούσουμε ήθελα να ξερα το ότι ο κυρ Δημοσθένης Παικόπουλος δεν έχει μάθει ακόμα να εκτελεί τα ποιοτικά σημάδια της Β.Μ και ότι δεν έχει μάθει να παίρνει σωστές αναπνοές αυτό είναι ανήκουστο.
Τι να πω.Δεν θα ήθελα να επεκταθώ γιατί θα εκτραπώ.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους .
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Aγαπητέ Ιωάννη ερώτηση έκανα γιατί κάτι έχει πάρει το αυτί μου....(δεν έψαλλε μόνο ο Στανίτσας στο πατριαρχείο). Όσο για το επισκέπτης εννοούσα ότι δεν ψάλλει τακτικά.Σε παρακαλώ μην τα παίρνεις γιατί κάνει κακό και είμαι και γω κακό κοπέλι.Δεν με ενδιαφέρει κανείς από όλους αυτούς και δεν θεωρώ ότι είναι αντάξιοι του παρελθόντος. Aπλά δεν υποστηρίζω και δεν πιστεύω και σε κανέναν απ έξω γι αυτό το μη χείρον κλπ. Με εννόησες;Πάντα γεια

Ακριβως !!! Ουτε απο μεσα , ουτε απ'εξω (εξωθεν) ! Γι'αυτο πριν λιγο καιρο σε συζητηση για το ιδιο θεμα , εγραψα ενα ρεφραιν απο τραγουδι του μεγαλου τραγουδιστη αλλα ΜΙΚΡΟΥ ανθρωπου Νταλαρα και κανεις μα κανεις , δεν πηρε χαμπαρι το νοημα..........
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Aγαπητέ Ιωάννη ερώτηση έκανα γιατί κάτι έχει πάρει το αυτί μου....(δεν έψαλλε μόνο ο Στανίτσας στο πατριαρχείο). Όσο για το επισκέπτης εννοούσα ότι δεν ψάλλει τακτικά.Σε παρακαλώ μην τα παίρνεις γιατί κάνει κακό και είμαι και γω κακό κοπέλι.Δεν με ενδιαφέρει κανείς από όλους αυτούς και δεν θεωρώ ότι είναι αντάξιοι του παρελθόντος. Aπλά δεν υποστηρίζω και δεν πιστεύω και σε κανέναν απ έξω γι αυτό το μη χείρον κλπ. Με εννόησες;Πάντα γεια
Η αλήθεια είναι πως δεν εννόησα. Προς τι ο απειλητικός τόνος; Αν έχετε να πείτε κάτι, πείτε το.
Ο κ. Παϊκόπουλος σαφώς και δεν είναι πλέον τακτικός ψάλτης του Πατριαρχικού Ναού, η φράση "και μάλιστα επισκέπτης", όμως, σαφώς και γράφεται κακόβουλα και υποτιμητικά. Αν είναι δυνατόν εμείς οι άσχετοι να κάνουμε το δάσκαλο στο μόνο επιζόντα πατριαρχικό ψάλτη από την εποχή πριν τις απελάσεις, όπου η Πατριαρχική παράδοση ήταν ζώσα. Τα λοιπά ανήκουν σε άλλο θέμα συζήτησης.
(Μιας και δεν έψαλλε μόνο ο Στανίτσας στο Πατριαρχείο, έχετε μήπως δει τα Κοινωνικά του προκατόχου του; Και δεν εννοώ τον Πρίγγο που θήτευσε ως Λαμπαδάριος κάποιους λίγους μήνες. Αλλοίμονο, πάντως, αν αμφισβητούμε και το Στανίτσα εντός του Πατριαρχείου...)
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Η αλήθεια είναι πως δεν εννόησα. Προς τι ο απειλητικός τόνος; Αν έχετε να πείτε κάτι, πείτε το.
Ο κ. Παϊκόπουλος σαφώς και δεν είναι πλέον τακτικός ψάλτης του Πατριαρχικού Ναού, η φράση "και μάλιστα επισκέπτης", όμως, σαφώς και γράφεται κακόβουλα και υποτιμητικά. Αν είναι δυνατόν εμείς οι άσχετοι να κάνουμε το δάσκαλο στο μόνο επιζόντα πατριαρχικό ψάλτη από την εποχή πριν τις απελάσεις, όπου η Πατριαρχική παράδοση ήταν ζώσα. Τα λοιπά ανήκουν σε άλλο θέμα συζήτησης.
(Μιας και δεν έψαλλε μόνο ο Στανίτσας στο Πατριαρχείο, έχετε μήπως δει τα Κοινωνικά του προκατόχου του; Και δεν εννοώ τον Πρίγγο που θήτευσε ως Λαμπαδάριος κάποιους λίγους μήνες. Αλλοίμονο, πάντως, αν αμφισβητούμε και το Στανίτσα εντός του Πατριαρχείου...)

Προφανώς και δεν εννόησες γιατί είσαι πικραμένος υποστηρικτής,αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να με ερμηνεύεις-ειδικά αφού σου εξήγησα.Εγώ είμαι άσχετος αλλα αυτό δεν μπορείς να το λες εσύ.Είναι άκομψο απο μέρους σου.Επίσης δεν είπα ότι δεν έγραφαν μαθήματα απλά ρώτησα αν τα έψαλλαν στον πατριαρχικό ναό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προφανώς και δεν εννόησες γιατί είσαι πικραμένος υποστηρικτής,αλλά δεν έχεις το δικαίωμα να με ερμηνεύεις-ειδικά αφού σου εξήγησα.Εγώ είμαι άσχετος αλλα αυτό δεν μπορείς να το λες εσύ.Είναι άκομψο απο μέρους σου.Επίσης δεν είπα ότι δεν έγραφαν μαθήματα απλά ρώτησα αν τα έψαλλαν στον πατριαρχικό ναό.
Πρώτον, τι ακριβώς μπορεί να μην εννόησα από τη φράση «Σε παρακαλώ μην τα παίρνεις γιατί κάνει κακό και είμαι και γω κακό κοπέλι»;
Δεύτερον, γιατί να είμαι πικραμένος, σας φάνηκε πουθενά να δυσανασχέτησα με τη σύνθεση του Παϊκόπουλου;
Και, τέλος, στο «εμείς οι άσχετοι», που προφανώς συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, συγκαταλεγόμαστε όοολοι εμείς που δεν ευτυχήσαμε να θητεύσουμε στο Πατριαρχείο στα χρόνια της δόξης του για να έχουμε άποψη για τον Παϊκόπουλο. Δεν είπα πουθενά ότι είναι αλάθητος, θέλει όμως πολλή προσοχή η όποια κρίση γιατί όντως είμαστε άσχετοι σε σχέση με αυτούς τους ανθρώπους στα περί πατριαρχικής παραδόσεως και πρέπει, αντί να τους λιθοβολούμε, να τους προσεγγίζουμε με πνεύμα μαθητείας.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αδερφια μη μαλωνετε ! Μια ειναι η ουσια , κλεινει ο κυκλος . Ο κυρ-ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ειναι ο τελευταιος των Μοικανων ! Προσωπικα ειμαι απαισιοδοξος για το μελλον της Πατριαρχικης ψαλτικης παραδοσης γενικα και οχι μονο για την διαδοχη !
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πρώτον, τι ακριβώς μπορεί να μην εννόησα από τη φράση «Σε παρακαλώ μην τα παίρνεις γιατί κάνει κακό και είμαι και γω κακό κοπέλι»;
Δεύτερον, γιατί να είμαι πικραμένος, σας φάνηκε πουθενά να δυσανασχέτησα με τη σύνθεση του Παϊκόπουλου;
Και, τέλος, στο «εμείς οι άσχετοι», που προφανώς συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου, συγκαταλεγόμαστε όοολοι εμείς που δεν ευτυχήσαμε να θητεύσουμε στο Πατριαρχείο στα χρόνια της δόξης του για να έχουμε άποψη για τον Παϊκόπουλο. Δεν είπα πουθενά ότι είναι αλάθητος, θέλει όμως πολλή προσοχή η όποια κρίση γιατί όντως είμαστε άσχετοι σε σχέση με αυτούς τους ανθρώπους στα περί πατριαρχικής παραδόσεως και πρέπει, αντί να τους λιθοβολούμε, να τους προσεγγίζουμε με πνεύμα μαθητείας.

Άκου σε παρακαλώ ,δεν είναι αυτό που απομονωσες αυτό που θέλω να εννοήσεις αλλά τα άλλα.Αυτό το έγραψα γιατί μου φάνηκε ότι μου την έπεσες άτσαλα.Επίσης δεν σε είπα πικραμένο για την σύνθεση αλλα για άλλο λόγο τον οποίο δεν κατάλαβες και ίσως καλύτερα.Τα περί ασχετοσυνης είναι πολυ καλό να τα κρατήσεις μόνο για σένα άσχετα αν τα πιστεύεις και για άλλους.Εγώ δεν θέλω να κρίνω κανέναν απλά μια ερώτηση έκανα γιατί πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ψαλλουν μαθήματα συγχρονων.Αν έκανα λάθος ενταξει τι να κάνουμε.....Δεν θα επανέλθω
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άκου σε παρακαλώ ,δεν είναι αυτό που απομονωσες αυτό που θέλω να εννοήσεις αλλά τα άλλα.Αυτό το έγραψα γιατί μου φάνηκε ότι μου την έπεσες άτσαλα.
Ωστόσο, το γράψατε. Δε νομίζω να είχα εγώ απειλητικό τόνο στα μηνύματά μου, αντιθέτως, μιλώ με επιχειρήματα

Επίσης δεν σε είπα πικραμένο για την σύνθεση αλλα για άλλο λόγο τον οποίο δεν κατάλαβες και ίσως καλύτερα.
Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείτε, τότε απλώς μου έχετε κολλήσει μια ταμπέλα και δεν καταλαβαίνετε ότι εδώ το θέμα είναι άλλο.
Τα περί ασχετοσυνης είναι πολυ καλό να τα κρατήσεις μόνο για σένα άσχετα αν τα πιστεύεις και για άλλους.Εγώ δεν θέλω να κρίνω κανέναν απλά μια ερώτηση έκανα γιατί πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ψαλλουν μαθήματα συγχρονων.Αν έκανα λάθος ενταξει τι να κάνουμε.....Δεν θα επανέλθω
Δε διατυπώθηκε απλώς σαν ερώτηση αλλά σαν προσβολή. Αν θεωρείτε τον εαυτό σας σχετικότερο από τον Παϊκόπουλο περί της πατριαρχικής τάξεως, πάω πάσο. Καλό είναι κάποια πράγματα να τα ερμηνεύουμε βάσει της παραδόσεως και όχι ξεκόβοντας απ' αυτήν τις πηγές. Μην ξεχνάτε ότι στο Πατριαρχείο δεν ψάλλονται τα Κοινωνικά του Μανουήλ Χρυσάφη ή του Κλαδά αλλά νεώτερες συνθέσεις. Αυτό κάτι σημαίνει...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ωστόσο, το γράψατε. Δε νομίζω να είχα εγώ απειλητικό τόνο στα μηνύματά μου, αντιθέτως, μιλώ με επιχειρήματα


Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείτε, τότε απλώς μου έχετε κολλήσει μια ταμπέλα και δεν καταλαβαίνετε ότι εδώ το θέμα είναι άλλο.

Δε διατυπώθηκε απλώς σαν ερώτηση αλλά σαν προσβολή. Αν θεωρείτε τον εαυτό σας σχετικότερο από τον Παϊκόπουλο περί της πατριαρχικής τάξεως, πάω πάσο. Καλό είναι κάποια πράγματα να τα ερμηνεύουμε βάσει της παραδόσεως και όχι ξεκόβοντας απ' αυτήν τις πηγές. Μην ξεχνάτε ότι στο Πατριαρχείο δεν ψάλλονται τα Κοινωνικά του Μανουήλ Χρυσάφη ή του Κλαδά αλλά νεώτερες συνθέσεις. Αυτό κάτι σημαίνει...

Τί ακριβώς σημαίνει, άν θέλεις και μπορείς να το εξηγήσεις;
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ωστόσο, το γράψατε. Δε νομίζω να είχα εγώ απειλητικό τόνο στα μηνύματά μου, αντιθέτως, μιλώ με επιχειρήματα


Αν καταλαβαίνω καλά τι εννοείτε, τότε απλώς μου έχετε κολλήσει μια ταμπέλα και δεν καταλαβαίνετε ότι εδώ το θέμα είναι άλλο.

Δε διατυπώθηκε απλώς σαν ερώτηση αλλά σαν προσβολή. Αν θεωρείτε τον εαυτό σας σχετικότερο από τον Παϊκόπουλο περί της πατριαρχικής τάξεως, πάω πάσο. Καλό είναι κάποια πράγματα να τα ερμηνεύουμε βάσει της παραδόσεως και όχι ξεκόβοντας απ' αυτήν τις πηγές. Μην ξεχνάτε ότι στο Πατριαρχείο δεν ψάλλονται τα Κοινωνικά του Μανουήλ Χρυσάφη ή του Κλαδά αλλά νεώτερες συνθέσεις. Αυτό κάτι σημαίνει...

Λοιπόν για άλλη μια φορά σε παρακαλώ να μην με ερμηνεύεις.Επίσης μην ασχολείσε με το τι θεωρώ εγώ τον εαυτό μου.Εκανα μια ερώτηση και συ από την αρχή επειδή την ερμήνευσες ως προσβλητική- δεν απείλησες- αλλά με επέπληξες με διδασκαλικό οίστρο.Ας είναι τι να κάνουμε.....Λοιπόν στο θέμα μας ερωτώ αν ο κάθε λαμπαδάριος ή πρωτοψάλτης της μεγάλης εκκλησίας μπορούσε παλαιότερα να ψάλλει εντελώς ελεύθερα τις συνθέσεις του στον πατριαρχικό ναό.Αυτό, τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.Αν θέλει κάποιος μπορεί να μας πει γι αυτό το θέμα.Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο τα τελευταία χρόνια από Αστέρη ή Χαριατίδη.Αν όμως αγνοώ κάτι ας ενημερώσει κάποιος.Αν μπορεί να συμβαίνει αυτό τότε καλά έκανε ο Παικόπουλος-αν και πάλι θα ήθελα να ψάλλει αυτούσιο κλασσικό μάθημα ώστε να διδάξει και μας για την αξία τους-αν όμως καινοτόμησε τότε αλλάζει το πράγμα.Ορίστε λοιπόν
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Άκου σε παρακαλώ ,δεν είναι αυτό που απομονωσες αυτό που θέλω να εννοήσεις αλλά τα άλλα.Αυτό το έγραψα γιατί μου φάνηκε ότι μου την έπεσες άτσαλα.Επίσης δεν σε είπα πικραμένο για την σύνθεση αλλα για άλλο λόγο τον οποίο δεν κατάλαβες και ίσως καλύτερα.Τα περί ασχετοσυνης είναι πολυ καλό να τα κρατήσεις μόνο για σένα άσχετα αν τα πιστεύεις και για άλλους.Εγώ δεν θέλω να κρίνω κανέναν απλά μια ερώτηση έκανα γιατί πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να ψαλλουν μαθήματα συγχρονων.Αν έκανα λάθος ενταξει τι να κάνουμε.....
Δεν θα επανέλθω


:):eek::D
 
Top