[Suggestion] Παπαδιαμάντης:Τρόπος βιωματικής προπαρασκευής για την λειτουργία των Χριστουγέννων

Αγαπητοί συνάδελφοι!Πρόσφατα ,παρότι διάβασα για δεύτερη φορά μετά από καιρό,το διήγημα του Παπαδαμάντη <<στο Χριστό στο Κάστρο>> και ομολογώ ότι οι μοναδικές του περιγραφές,η γλώσσα και περισσότερο ο μοναδικός του τρόπος να περνά στον αναγνώστη το βίωμα του με συγκλόνισαν.
Νομίζω ότι πολλά θα κερδίσει ένας χριστιανός και ειδικά ένας ιεροψάλτης αν αφιερώσει πρίν τα Χριστούγεννα κάπου ένα τέταρτο για να διαβάσει το συγκεκριμένο διήγημα και ίσως ένα ίχνος από το βίωμα του Παπαδιαμάντη γίνει και δικό του βίωμα.Παραθέτω το διήγημα σε μορφή PDF για όσους θέλουν να το διαβάσουν ολόκληρο και το πιο συγκλονιστικό κομμάτι σε ξεχωριστό αρχείο για αυτούς που δεν έχουν τον χρόνο και την διάθεση να το διαβάσουν ολόκληρο αν και νομίζω ότι θα χάσουν πολλά σαν τον αναγνώστη της Οδύσσειας που διαβάζει μόνο το απόσπασμα της επιστροφής του Οδυσσέα στην Ιθάκη
 

Attachments

  • Στο Χριστό στο κάστρο.pdf
    233.3 KB · Views: 24
  • Κα? ε?τα ? ?ερε?ς ?βαλεν ε?λογητ?ν κα? ?ψαλη ? λιτή της μεγαλοπρεπο?ς ?ορτ?ς.pdf
    54.3 KB · Views: 27

tb---

τσοπάνης
Καλός ο Παπαδιαμάντης, αλλά νομίζω για τους Ψάλτες, καλό θα ήταν να διαβάσουν το εορτοδρόμιο του Αγίου Νικοδήμου με πολύ καλή ερμηνεία στον κανόνα των Χριστουγέννων.

Κάπου είχε ανέβει και στο φόρουμ, αν θυμάμαι καλά.

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=15763&postcount=1
 
Last edited:
Top