[Ανακοίνωση] Πανδουρίς 2.1

Musikantis

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
με χαρά σας ανακοινώνω ότι η δεύτερη έκδοση του Πανδουρίς είναι έτοιμη και διατίθεται από σήμερα δωρεάν στην ιστοσελίδα www.pandouris.com
 
Πέτρο σ' ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθειά σου και
τη δωρεάν διάθεση του προγράμματος!
Έχω χρησιμοποιήσει την παλαιότερη έκδοση
και ήταν πολύ εύκολο στη χρήση.
Μήπως παίζει και σε linux..;
Θερμά συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!
 

Musikantis

Νέο μέλος
Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το linux και δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο μπορεί να τρέξει. Αν υπάρχει κάποιος γνώστης επί του θέματος ας βοηθήσει.
 
Φίλε Πέτρο σε ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σου με ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα-εργαλείο που μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Μόνο που υπάρχει ενα πρόβλημα στα windows 8 δεν ανοίγει.

Για την ακρίβεια τρέχει το πρόγραμμα αλλά δεν το μενου δεν αναγνωρίζει γραμματοσειρές και δεν μου ανοίγει παλιά αρχεία .pan.
Αυτή είναι η εικόνα που βγάζει.

pandouris.png

Μήπως κάνω κάτι λάθος?Εγκατάσταση γραμματοσειρών και τρέξιμο Pandouris2 δεν είναι η διαδικασία;
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Πέτρο σ' ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθειά σου και
τη δωρεάν διάθεση του προγράμματος!
Έχω χρησιμοποιήσει την παλαιότερη έκδοση
και ήταν πολύ εύκολο στη χρήση.
Μήπως παίζει και σε linux..;
Θερμά συγχαρητήρια και καλή συνέχεια!

Ἤδη ἡ ἔκδοσις 1 ἔτρεχε σέ linux καί συνεργάζετο μέ τό BZQ:
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=6059&page=13

Ὁ π.Εύστάθιος kmironakis σίγουρα θά σᾶς πεῖ πῶς νά τό τρέξετε στό Linux.
(ὑποθέτω μέσῳ Wine)
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Φίλε Πέτρο σε ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σου με ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα-εργαλείο που μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Μόνο που υπάρχει ενα πρόβλημα στα windows 8 δεν ανοίγει.

αλλά.... δεν μου ανοίγει παλιά αρχεία .pan.

1) Εἰς τά Windows 8, 8.1 πατῆστε δοκιμᾶστε δεξιό κλίκ καί τρέξτε το ὡς Administrator κτλ.
2) Ἡ ἔκδοσις Pandouris 2.0 δέν ἀνοίγει (ἀκόμη) παλαιά ἀρχεῖα pan καί προσθέτω ὅτι τά νέα δημιουργούμενα ἀρχεῖα .pan ΔΕΝ παίζουν σωστἠν παραλλαγήν εἰς τό BZQ. Εὑρίσκομαι εἰς ἐπαφήν
μετά τού φιλτάτου κ. Μουστάκα καί εὐελπιστῶ ὅτι θά εὑρεθῆ λῦσις.
 

Musikantis

Νέο μέλος
Φίλε Πέτρο σε ευχαριστούμε πολύ για την προσφορά σου με ένα πολύ χρήσιμο πρόγραμμα-εργαλείο που μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Μόνο που υπάρχει ενα πρόβλημα στα windows 8 δεν ανοίγει.

Για την ακρίβεια τρέχει το πρόγραμμα αλλά δεν το μενου δεν αναγνωρίζει γραμματοσειρές και δεν μου ανοίγει παλιά αρχεία .pan.
Αυτή είναι η εικόνα που βγάζει.

View attachment 86033

Μήπως κάνω κάτι λάθος?Εγκατάσταση γραμματοσειρών και τρέξιμο Pandouris2 δεν είναι η διαδικασία;

Την εγκατάσταση σωστά την κάνατε. Από ό,τι βλέπουμε οι γραμματοσειρές Pandouris αναγνωρίζονται κανονικά. Για το πρόβλημα που υπάρχει στην γραμματοσειρά των menu ευθύνονται τα Windows 8. Γενικά έχουν πρόβλημα με τη χρήση της ελληνικής γλώσσας σε πολλά προγράμματα. Προς το παρόν χρησιμοποιείστε την αγγλική γλώσσα.
Στον δικό μου υπολογιστή τα παλιά αρχεία pan ανοίγουν. Μήπως είναι θέμα και πάλι windows 8. Μπορεί κάποιος άλλος χρήστης να μας πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα σε διαφορετική έκδοση των windows;
Κύριε Κατσούλη καλησπέρα, θα είμαστε σε επικοινωνία ώστε να βρεθεί λύση στη συνεργασία των δύο προγραμμάτων.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω κι εγώ τον κ. Μουστάκα για την καλοσύνη του να προσφέρει δωρεάν μια τόσο χρήσιμη εφαρμογή.

Σχετικά με ερωτήματα που τέθηκαν παραπάνω, τόσο η έκδοση v 1.1.1, όσο και η έκδοση v 2.0, λειτουργούν κανονικά σε περιβάλλον Linux μέσω Wine ή playonlinux (δείτε και την συνημμένη εικόνα, όπου φαίνονται να τρέχουν και οι δύο εκδόσεις ταυτόχρονα σε περιβάλλον Ubuntu 14.04 64bit). Το πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν τα Ελληνικά στα μενού και θα το αντιμετωπίσουν όλοι οι χρήστες (ανεξάρτητα από λειτουργικό) που έχουν θέσει το locale του υπολογιστή τους σε ο,τιδήποτε άλλο εκτός από Ελληνικά.

Η λύση στο Linux είναι να θέσουμε το locale στα Ελληνικά, ακριβώς πριν ξεκινήσουμε την εφαρμογή, π.χ. σε ένα terminal:
Code:
export LANG=el_GR
wine "<PATH>/Pandouris2_0/Pandouris2.exe"
όπου <PATH> το μονοπάτι πάνω από τον φάκελο Pandouris2_0. Τα παραπάνω μπορούν να μπουν και σε ένα pandouris.bash script, ώστε να ξεκινάμε την εφαρμογή απλά με διπλό click πάνω στο εικονίδιο του script:
Code:
#!/bin/sh
export LANG=el_GR
wine "<PATH>/Pandouris2_0/Pandouris2.exe"
Αν τυχόν παραπονεθεί το σύστημα ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο locale, ίσως χρειαστεί να το δημιουργήσουμε (μόνο μία φορά):
Code:
sudo locale-gen el_GR
Στα Windows ίσως θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί η λύση που πρότεινε παλαιότερα ο Δημήτρης Παπαδόπουλος για παρόμοιο πρόβλημα στο ΜΚ. Λογικά θα δουλέψει κι εδώ.

Βέβαια, το καλύτερο για όλους μας θα ήταν να χρησιμοποιηθούν Unicode γραμματοσειρές για τα Ελληνικά μέσα στην ίδια την εφαρμογή, ώστε να καλύπτονται όλοι οι χρήστες ανεξάρτητα από το locale τους. κ. Μουστάκα, σκεφτείτε το, ίσως για την επόμενη έκδοση (v 3.0;).

Και πάλι, ευχαριστούμε!
 

Attachments

  • pandouris-ubuntu.png
    pandouris-ubuntu.png
    441.2 KB · Views: 64
Την εγκατάσταση σωστά την κάνατε. Από ό,τι βλέπουμε οι γραμματοσειρές Pandouris αναγνωρίζονται κανονικά. Για το πρόβλημα που υπάρχει στην γραμματοσειρά των menu ευθύνονται τα Windows 8. Γενικά έχουν πρόβλημα με τη χρήση της ελληνικής γλώσσας σε πολλά προγράμματα. Προς το παρόν χρησιμοποιείστε την αγγλική γλώσσα.
Στον δικό μου υπολογιστή τα παλιά αρχεία pan ανοίγουν. Μήπως είναι θέμα και πάλι windows 8. Μπορεί κάποιος άλλος χρήστης να μας πει αν έχει το ίδιο πρόβλημα σε διαφορετική έκδοση των windows;
Κύριε Κατσούλη καλησπέρα, θα είμαστε σε επικοινωνία ώστε να βρεθεί λύση στη συνεργασία των δύο προγραμμάτων.

Φιλε Πετρο, αν και προσπαθησα και με το τεχνασμα του κυριου Λαγουδακη να αλλαξω την μπαρα του μενου δεν καταφερα κατι-ομολογω πως κι οι γνωσεις σε θεματα software ειναι περιορισμενες!-

Εχεις απολυτο δικιο πως οι γραμματοσειρες Pandouris αναγνωριζονται πληρως.Επειδη το format και την εγκατσταση wndows 8 την εκανα πριν περιπου 15 μερες το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και την προηγουμενη εκδοση.Νομιζα πως δεν ειναι ρογραμματισμενη για αυτο το λειτουργικο.Προφανως κατι γινεται με τα windows 8.

Οταν αναφερεις να χρησιμοποιω την αγγλικη γλωσσα τι ακριβως εννοεις?

ΥΓ Τα windows 8 τα εχω στην αγγλικη εκδοση!

ΥΓ2 Περιττο αλλα το αισθανομαι καιτο λεω,τα ευχαριστω για την προσφορα αλλα και για την συνεχη προσπαθεια βελτιστοποιησης αλλα κι ολες τις απαντησεις ειναι απο καρδιας!Να'σαι καλα κι οπως λεμε ελληνιστι Keep on the good work!
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Οταν αναφερεις να χρησιμοποιω την αγγλικη γλωσσα τι ακριβως εννοεις?

Στο ξεκίνημα της εφαρμογής εμφανίζεται ένα splash screen με το λογότυπο Πανδουρίς. Εκεί, στα αριστερά, έχει δύο σημαιάκια για την επιλογή γλώσσας (Ελληνικά ή Αγγλικά). Επιλέξτε Αγγλικά και λογικά το μενού θα εμφανιστεί κανονικά.
 
Στο ξεκίνημα της εφαρμογής εμφανίζεται ένα splash screen με το λογότυπο Πανδουρίς. Εκεί, στα αριστερά, έχει δύο σημαιάκια για την επιλογή γλώσσας (Ελληνικά ή Αγγλικά). Επιλέξτε Αγγλικά και λογικά το μενού θα εμφανιστεί κανονικά.

Το δοκίμασα αυτό και όντως μου εβγαλε σωστά το μενού όπως και συνέστησες,μόνο που τελικά πρέπει να υπάρχει θέμα με τα windows 8 διότι όποια εντολή και να δώσω(open file,new file κλπ) μου βγάζει error 309.

Αυτή είναι η εικόνα όποια εντολή και να δώσω προς εκτέλεση.
 

Attachments

  • pandouris 2.png
    pandouris 2.png
    78.1 KB · Views: 35

Musikantis

Νέο μέλος
Κύριε Λαγουδάκη ευχαριστώ για την αναλυτική σας αναφορά σχετικά με τον τρόπο που τρέχει η εφαρμογή σε περιβάλλον linux.

Ας θεωρήσουμε ότι η έκδοση 2.0 βρίσκεται υπό δοκιμή (beta), καθώς και κάποιοι άλλοι χρήστες μου επεσήμαναν ορισμένες δυσλειτουργίες μέσω email. Ευελπιστώ ότι με τη δική σας συνεισφορά θα τελειοποιηθεί σύντομα. Όποιες παρατηρήσεις υπάρχουν είναι ευπρόσδεκτες. Όταν ανεβάζω μια ανανεωμένη έκδοση θα σας ενημερώνω.

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
 

papline

Παλαιό Μέλος
Το δοκίμασα αυτό και όντως μου εβγαλε σωστά το μενού όπως και συνέστησες,μόνο που τελικά πρέπει να υπάρχει θέμα με τα windows 8 διότι όποια εντολή και να δώσω(open file,new file κλπ) μου βγάζει error 309.

Αυτή είναι η εικόνα όποια εντολή και να δώσω προς εκτέλεση.

Δοκιμάστε με δεξί κλικ να το τρέξετε ως administrator
 

Musikantis

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
επεξεργάζομαι τις παρατηρήσεις που μου στέλνετε και σύντομα θα ανεβάσω μια ανανεωμένη έκδοση του Πανδουρίς 2.
Πρώτα-πρώτα θα διορθωθεί το θέμα που προέκυψε στη συμβατότητα με το πρόγραμμα BZQ, ώστε να έχετε τη δυνατότητα να ακούτε το κομμάτι που γράφετε. Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω και πάλι το κ. Κατσούλη για τη συνεργασία του και τη σπουδαία δουλειά που έχει κάνει.
 
Εγώ έγραψα ένα κείμενο στο πανδουρίς 2.0 για να το ψάλουμε των τριών Ιεραρχών όταν τελείωσα την παραλλαγή ξεκίνησα να γράφω το μέλος, το ολοκλήρωσα έγραψα τον τίτλο και κλπ, και το αποθήκευσα όταν το ξανά άνοιξα το κείμενο ήταν παραμορφωμένο στην παραλλαγή περισσότερο ευτυχώς που το έκανα πριν PDF και το έσωσα προσπάθησα να το έπαναφέρω στο πανδουρίς δεν τα κατάφερα. με την προηγούμενη έκδοση του πανδουρίς δεν είχα συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα. και μερικές φορές όταν αποθηκεύω ένα μάθημα δεν μου το ξανά ανοίγει. Μήπως μπορεί κανείς να μου πει γιατί γίνετε αυτό και τι μπορώ να κάνω...
 

Musikantis

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
σε αυτή τη φάση χρησιμοποιείστε το Πανδουρίς 2 μόνο πειραματικά. Η συγκεκριμένη έκδοση του προγράμματος είναι υπό δοκιμή. Είναι σημαντικό να βρούμε όποια προβλήματα υπάρχουν, ώστε να διορθωθούν. Εάν πρέπει να γράψετε εκτεταμένα κείμενα χρησιμοποιείστε προς το παρόν την προηγούμενη έκδοση.
 

Musikantis

Νέο μέλος
Μπορείτε να κατεβάσετε μια ανανεωμένη έκδοση του Πανδουρίς (2.1) από το παρακάτω link.
https://www.dropbox.com/s/9c3takpoolanpuo/Pandouris2_1_beta.zip?dl=0

ΔΕΝ χρειάζεται εγκατάσταση του προγράμματος, απλώς τρέξτε το αρχείο exe.
Προτείνω να κάνετε ξανά την εγκατάσταση των γραμματοσειρών για κάποιες μικρές αλλαγές που έγιναν.
Τα σημεία που πιστεύω ότι έχουν διορθωθεί και λειτουργούν τώρα σωστά αφορούν στη σωστή αποθήκευση και ανάκτηση:
1. των επιλεγμένων γραμματοσειρών του ποιητικού κειμένου.
2. της επιλογής: γραμμές μουσικού κειμένου / σελίδα.
3 των γραμματοσειρών του αρχιγράμματος και των υπολοίπων συμβόλων (Σ1,Σ2,Σ3).
Επίσης το Πανδουρίς φαίνεται τώρα να συνεργάζεται χωρίς πρόβλημα με το BZQ.

Ας μην ξεχνάμε ότι η έκδοση 2 συνεχίζει να είναι δοκιμαστική. Αν μπορείτε δουλέψτε τη λίγο και στείλτε μου εντυπώσεις στο pandouris.moustakas@yahoo.gr
Αν βρείτε και άλλα σημεία που απαιτούν διόρθωση παρακαλώ ενημερώστε με.

Ευχαριστώ θερμά για τη συνεργασία,
Πέτρος Μουστάκας
 
Last edited:
και αυτά ...
 

Attachments

  • αξιον εστίν παπανικολάκου εκ του ΚΕ.pan
    21.4 KB · Views: 29
  • Αξιον εστίν Χ. Παπανικολάου..pan
    22.7 KB · Views: 13
  • εΙς μνημόσυνον παν.. 2-1.pan
    29.4 KB · Views: 18
  • Καλοφωνικός ειρμός πιαν σι επάξιον ωδήν..pan
    57.1 KB · Views: 14
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
πολλά αρχεία το πανδουρίς 2 όταν τα αποθήκευα τα παραμόρφωσε και τα διέγραφα τώρα αυτά έχω...

Τίς ἡμέρες αύτές εὐρίσκομαι είς έπαφήν μέ τόν δημιουργόν τοῦ Πανδουρίς
κύριον Πέτρον Μουστάκα διά νά ἐντοπίσωμε τυχόντα λάθη είς τήν τελευταίαν
ἔκδοσιν πού εἶναι ἡ 2.1 καί ἀνηρτήθη πρό ὀλίγων ἥμερῶν.
Ἡ προηγουμένη ἔκδοσις 2.0 (πρό μηνῶν) εἶχε πρόβλημα.

Μπορεῖτε νά μᾶς δώσετε περισσότερες πληροφορίες διά τό ἀνωτέρω σφάλμα.
Δηλαδή ὑποθέτω εἴχατε καποια ἀρχεῖα .pan ἀπό τήν ἀρχικήν ἔκδοσιν 1.1.1 ἤ μήπως τήν 2.0
καί τά ἐβάλατε στήν τελευταίαν ἔκδοσιν (πρό ὀλίγων ἡμερῶν 2.1)
ἤ μήπως στήν προηγουμένη ἔκδοσιν (πρό μηνῶν, 2.0);

Παρακαλῶ πῆτε μας ἀκριβῶς.

(Σύμφωνα μέ όλίγες ἰδικές μου δοκιμές ἡ 2.1 δέν παραμορφώνει ἀρχεῖα τῆς 1.1.1.)
 
το πρόβλημα με την παραμόρφωση πιστεύω πως λύθηκε...Ένα πρόβλημα που για πρώτη φορά μου το έκανε είναι: Έγραφα το Θεοτόκε παρθένε του Μπερεκέτη και μου έμεινε η τελευταία στροφή σήμερα πήγα να την γράψω και αυτή, ξεκίνησα να γράφω στον πίνακα σελιδοποίησης αργούσε μάλλον γιατί το μάθημα είναι μεγάλο και έκανε κάποια κολλήματα και δεν πήγαινε στην γρήγορη μπάρα, κλίνω το υπολογιστή τον ξανά ανοίγω το μάθημα αυτό δεν μου το ανοίγει τι έγινε δεν ξέρω σαν να μην υπάρχει μόνο το εινονίδιο υπάρχει και όπως καταλαβα είναι κενό...Το Πανδουρίς είναι πάρα πολύ καλό πρόγραμμα και αξίζει μερικά σημεία που θέλουν βελτίωση να γίνουν... ο κ Πέτρος τα γνωρίζει αυτά που εντόπισα εγώ του τα ανέφερα...
 
Last edited by a moderator:
Top