"Πανδουρίς" Νέο πρόγραμμα για τη Βυζαντινή Μουσική

dimitris

Παλαιό Μέλος
στο laptop έχω τα office. Στο σταθερό όχι. Η αλήθεια μου έβγαλε και στο laptop αυτό το error αλλά έκανα μια επανεκκίνηση και έφτιαξε. Όσες όμως επανεκκινήσεις να κάνω στο σταθερό το error παραμένει.
Κι εμενα ετσι μου εκανε μέχρι που εγκατεστησα τα office. (vbox)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το χρησιμοποίησα και εγώ σήμερα για πρώτη φορά. Το βρίσκω πολύ εύχρηστο και το γεγονός οτι διατίθεται δωρεάν είναι μεγάλη προσφορά και ευχαριστώ και πάλι.


Προτάσεις για μελλοντική έκδοση:

- Αναίρεση/επανάληψη με ctrl-z και ctrl-y
- Μενού στα Αγγλικά (έπρεπε να αλλάξω τις ρυθμίσεις του υπολογιστή για να μη μου δείχνει παπαγαλάκια)
- Αποθήκευση σε PDF ή εικόνα από το μενού
- Επιλογή χρώματος μαρτυριών (τώρα είδα οτι αυτό γίνεται με shift-κλίκ στο μενού με τα σημάδια και όχι μέσα από τις ρυθμίσεις)
- Ειδικοί χαρακτήρες Ν για απηχήματα/κρατήματα .
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μᾶς «ἔλυσε τά χέρια» κυριολεκτικά τό πρόγραμμα τοῦ κ. Μουστάκα ἀφοῦ δέν χρησιμοποιοῦμε πληκτρολόγιο ἀλλά ποντίκι κι αὐτό μέ ἔξυπνο τρόπο ὥστε τό κείμενο νά γράφεται ταχύτατα.
Εὐχαριστοῦμε γιά τό πρόγραμμα καί εἰδικά γιά τό δωρεάν σέ μέρες οἰκονομικῆς κρίσεως.

Θά ἤθελα νά ρωτήσω τί κάνουμε σέ περίπτωση πού θέλουμε νά γράψουμε πολλές σελίδες π.χ. ἀνοιξαντάρια. Χωροῦν στή πρώτη ὀθόνη;

Θά ἤθελα ἐπίσης νά μᾶς προσθέσει ὁ κατασκευαστής ἕνα κουμπάκι με Να Νε γραμματοσειρά γιά κρατήματα ὅπως σημείωσε παραπάνω ὁ Δημήτρης.

Γιά τά ὑπόλοιπα δέν νομίζω ὅτι πρέπει νά κουράζουμε τόν κατασκευαστή γιά πράγματα τά ὁποῖα μπορῦμε νά κάνουμε μόνοι μας.

Δέν συμφωνῶ , μέ αὐτό πού γράφηκε παραπάνω,
νά βάλουμε σέ κόπο τόν δωρητή νά μᾶς φτιάξει καί χαρακτῆρες παλαιοτέρας παρασημαντικής ἀφοῦ αὐτοί ἐπισήμως ἔχουν καταργηθεῖ.
 
Δέν συμφωνῶ , μέ αὐτό πού γράφηκε παραπάνω,
νά βάλουμε σέ κόπο τόν δωρητή νά μᾶς φτιάξει καί χαρακτῆρες παλαιοτέρας παρασημαντικής ἀφοῦ αὐτοί ἐπισήμως ἔχουν καταργηθεῖ.

Εγώ που ασχολούμαι με χειρόγραφα και την εξήγηση της παλαιάς σημειογραφίας, θα ήθελα να μας έχει ο αγαπητός κ. Μουστάκας και τα παλαιά σημάδια για να έχω τη δυνατότητα να τα χρησιμοποιήσω. Εσείς αν θέλετε να περιορίζετε τις δυνατότητές σας, είναι δικός σας πρόβλημα... Καταργήθηκαν το 1814 και έχουμε 2012... Υπάρχει και η έρευνα με την οποία μάλλον δεν ασχολήστε. Αφήστε τουλάχιστον τους άλλους να ασχοληθούν. Άλλωστε τον κ. Μουστάκα ρώτησα που έχει τελειώσει τη Μουσικολογία όπως και εγώ και έχει μία ιδέα από παλαιά σημάδια.
Ευχαριστώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μελίρρυτα γράφεις,
Εσείς αν θέλετε να περιορίζετε τις δυνατότητές σας, είναι δικός σας πρόβλημα...
Τί νά κάνουμε, εἴμαστε καί μερικοί προβληματικοί.
Υπάρχει και η έρευνα με την οποία μάλλον δεν ασχολήστε.
Ἀστόχησες. Αὐτό τόν καιρό ἀσχολοῦμαι μέ σημαντική ἔρευνα , ὄχι μουσική.
Αφήστε τουλάχιστον τους άλλους να ασχοληθούν. Άλλωστε τον κ. Μουστάκα ρώτησα που έχει τελειώσει τη Μουσικολογία όπως και εγώ και έχει μία ιδέα από παλαιά σημάδια.
Ευχαριστώ.
Δέν ἐμπόδισα κανέναν νά ἀσχοληθεῖ μέ τήν ἔρευνα. Ἴσως ἐμπόδισα ἀπαιτητικούς νά ἀπαιτοῦν ἀπό δωρητές δουλειά ἀρκετῶν μηνῶν γιά νά καλύψουν ἀνάγκες τίς δικές τους ἀνάγκες καί ἄλλων 5 ποῦ ἀσχολοῦνται μέ τήν παρασημαντική.
Εἶστε μουσικολόγος ὅπως λέτε ἀλλά καί ἄσχετος μέ τήν πληροφορική ὃπως καταλαβαίνω.
Μπορῶ κι ἐγώ νά φτιάξω γραμματοσειρές παρασημαντικῆς, καί νά τίς δώσω στόν κ. Πέτρο νά τίς ἐντάξει στό πρόγραμμά του. Κι ἄλλοι ἐδῶ μέσα μποροῦν.
Ζήτησα μόνο νά προσθέσει 2 χαρακτῆρες τό Νε Να τῶν κρατημάτων καί τά ὑπόλοιπα ἔγραψα νά τά βροῦμε, ἀφοῦ μποροῦμε, γιά νά μήν τόν βάλουμε σέ κόπο.
Τό δίνει δωρεάν
γιατί ἀφοῦ ἀσχολεῖσαι μέ μουσικολογία φυσικά θά ξέρεις ὅτι,
Ο θέλων μουσικήν μαθείν
και θέλων επαινείσθαι
θέλει πολλάς υπομονάς
θέλει πολλάς ημέρας
τιμήν προς τον διδάσκαλον
δουκάτα εις τας χείρας
τότε να μάθει ο μαθητής
και τέλειος να γένει.
 
Το πρόγραμμα είναι πάρα πάρα πολύ καλό !!!
Και είναι και δωρεάν .....Ευχαριστώ τον δημιουργό του για τον κόπο που έκανε να το φτιάξει αλλά και να το μοιράσει χωρίς κέρδος !!!!
:)
 
Θά ἤθελα νά ρωτήσω τί κάνουμε σέ περίπτωση πού θέλουμε νά γράψουμε πολλές σελίδες π.χ. ἀνοιξαντάρια. Χωροῦν στή πρώτη ὀθόνη;
Εγώ μέχρι τώρα γράφω και συνεχίζονται οι σελίδες αυτόματα, αλλά δεν ξέρω αν έχει κάποιο όριο.
Θά ἤθελα ἐπίσης νά μᾶς προσθέσει ὁ κατασκευαστής ἕνα κουμπάκι με Να Νε γραμματοσειρά γιά κρατήματα ὅπως σημείωσε παραπάνω ὁ Δημήτρης.
Συμφωνώ και με αυτό και με την αυτόματη αποθήκευση σε pdf.

Πρέπει όμως να συμφωνήσουμε όλοι ότι για πρώτη έκδοση είναι πάρα πολύ καλό
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ και με αυτό και με την αυτόματη αποθήκευση σε pdf.
Κατέβασα τό http://pdfill.com/pdf_tools_free.html πού πρότεινε σέ ἄλλο θέμα ὁ κ. Ἀβραμίδης. Μετά τήν εγκατάσταση τό ἔβαλα προεπιλογή στούς ἐκτυπωτές. Ἔτσι ὅταν πάω νά τυπώσω ..τυπώνει εἰκονικά.. σέ pdf.
 

Musikantis

Νέο μέλος
Η έκδοση 1.1 beta είναι διαθέσιμη για κατέβασμα στην ιστοσελίδα του προγράμματος (http://pandouris.com).
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.
 
Η έκδοση 1.1 beta είναι διαθέσιμη για κατέβασμα στην ιστοσελίδα του προγράμματος (http://pandouris.com).
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Δουλεύει άψογα σε Windows 7 χωρίς να έχω εγκατεστημένα τα Microsoft Office. Πολλά ευχαριστώ για αυτό το σπουδαίο δώρο. Να είστε καλά.
 
Έγραψα μια σειρά από το πασαπνοάριο του Κρητός, το οποίο ήταν η πρώτη μου επαφή με το πρόγραμμα και γι αυτό που πήρε αρκετή ώρα. Μέχρι να καταλάβει κανείς πως δουλεύει θέλει χρόνο. Δε ξέρω ακόμα πως κοκκινίζουν οι μαρτυρίες και οι διαστολές. Ακόμα δε τα έχω διαβάσει όλα.

Αδελφέ θέλω να σε ρωτήσω πώς βάζουμε τις διαστολές δίπλα στον φθόγγο και όχι από κάτω αριστερά π.χ.:confused:
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Ανακάλυψα τυχαία πριν λίγες μέρες αυτό το καταπληκτικό πρόγραμμα. Πραγματικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον κ. Μουστάκα για την εξαιρετική του δουλεία.
Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο στην χρήση του και γράφεις αρκετά γρήγορα αν είσαι εξοικειωμένος με τη χρήση του ποντικιού.
Το σημαντικότερο βέβαια, κατά τη γνώμη μου, πλεονέκτημα είναι η δυνατότητα ελεύθερης μετατόπισης των χαρακτήρων.
Αυτό που θα χρειαζόταν σε μελλοντική αναβάθμιση είναι η αυτόματη στοίχιση του μουσικού κειμένου.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Μουστάκα για τη δωρεάν διάθεση του προγράμματος αυτού.

ΥΓ. Αναρτώ κάτι που έγραψα με το πρόγραμμα. Χωρίς να το έχω δουλέψει αρκετά χρειάστηκα 15 λεπτά για να το εκτυπώσω.
 

Attachments

  • Νεκρώσιμο Καθισμα Όρθρου Σαββατου Ήχος πλ.Α΄.pdf
    41.4 KB · Views: 185
Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω συνδυασμό χαρακτήρων τον ένα κάτω ή πάνω ή κάτω από τον άλλο εκτός των συνδυασμών που ήδη υπάρχουν, π.χ. ολίγον και πεταστή από κάτω?
 
Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να γράψω συνδυασμό χαρακτήρων τον ένα κάτω ή πάνω ή κάτω από τον άλλο εκτός των συνδυασμών που ήδη υπάρχουν, π.χ. ολίγον και πεταστή από κάτω?
Αν στην κάθε επιλογή κάνεις δεξί κλικ σου βγάζει και άλλες επιλογές συνδυασμών των χαρακτήρων
 
Ανακάλυψα τυχαία πριν λίγες μέρες αυτό το καταπληκτικό πρόγραμμα. Πραγματικά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον κ. Μουστάκα για την εξαιρετική του δουλεία.
Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο στην χρήση του και γράφεις αρκετά γρήγορα αν είσαι εξοικειωμένος με τη χρήση του ποντικιού.
Το σημαντικότερο βέβαια, κατά τη γνώμη μου, πλεονέκτημα είναι η δυνατότητα ελεύθερης μετατόπισης των χαρακτήρων.
Αυτό που θα χρειαζόταν σε μελλοντική αναβάθμιση είναι η αυτόματη στοίχιση του μουσικού κειμένου.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κ. Μουστάκα για τη δωρεάν διάθεση του προγράμματος αυτού.

ΥΓ. Αναρτώ κάτι που έγραψα με το πρόγραμμα. Χωρίς να το έχω δουλέψει αρκετά χρειάστηκα 15 λεπτά για να το εκτυπώσω.
Πάρα πολύ όμορφο
Πως κατάφερες να βάλεις το πρώτο γράμμα σε αυτή την γραμματοσειρά;
Το πέταξες στο word ή από το πρόγραμμα;
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Πάρα πολύ όμορφο
Πως κατάφερες να βάλεις το πρώτο γράμμα σε αυτή την γραμματοσειρά;
Το πέταξες στο word ή από το πρόγραμμα;
Το πρόγραμμα Πανδουρίς σου δίνει τη δυνατότητα στην οθόνη της σελιδοποίησης να εισάγεις ελεύθερο κείμενο όπου θέλεις.
Εκεί γράφεις ότι θέλεις και με οποιαδήποτε γραμματοσειρά έχει εγκατεστημένη ο υπολογιστής σου.
Αυτή τη δυνατότητα χρησιμοποίησα για να βάλω το πρώτο γράμμα του κειμένου και τις επικεφαλίδες.
Εννοείται ότι όταν γράφεις το κείμενο στην οθόνη επεξεργασίας μουσικού κειμένου θα παραλείψεις το γράμμα αυτό (στη συγκεκριμένη περίπτωση το Γ).
 

Attachments

  • Οθόνη Επεξεργασίας Μουσικού Κειμένου.jpg
    112.3 KB · Views: 57
  • Οθόνη Σελιδοποίησης.jpg
    113.1 KB · Views: 69
Το πρόγραμμα Πανδουρίς σου δίνει τη δυνατότητα στην οθόνη της σελιδοποίησης να εισάγεις ελεύθερο κείμενο όπου θέλεις.
Εκεί γράφεις ότι θέλεις και με οποιαδήποτε γραμματοσειρά έχει εγκατεστημένη ο υπολογιστής σου.
Αυτή τη δυνατότητα χρησιμοποίησα για να βάλω το πρώτο γράμμα του κειμένου και τις επικεφαλίδες.
Εννοείται ότι όταν γράφεις το κείμενο στην οθόνη επεξεργασίας μουσικού κειμένου θα παραλείψεις το γράμμα αυτό (στη συγκεκριμένη περίπτωση το Γ).

δλδ έχεις γραματοσειρά που έχει κάθε γράμμα έτσι ή την όλοι οι Η/Υ αυτήν την γραματοσειρά ;;;
:confused::confused::confused:
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
δλδ έχεις γραματοσειρά που έχει κάθε γράμμα έτσι ή την όλοι οι Η/Υ αυτήν την γραματοσειρά ;;;
:confused::confused::confused:
Πρόκειται για μια γραμματοσείρα που ονομάζεται MgKonstantinos UC έχει κάθε γράμμα με τέτοιο στυλ και τη βρήκα στο διαδίκτυο σε σε μια δωρεάν συλλογή της magenta. Αν ψάξεις σε μια μηχανή αναζήτησης θα βρεις και πολλές άλλες Βυζαντινές Γραμματοσειρές.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Σε περίπτωση που γράψεις κάτι λάθος όμως βγάζει ένα παράθυρο με το μήνυμα :
Run time Error '5' : invalid procedure call or argument
Κάνεις κλικ στο OK και ό,τι έγραψες πάει περίπατο...
Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση ;:confused:
Δεν πρέπει να υπάρχει μια δυνατότητα αποθήκευσης των γραφομένων ;
Και μια επισήμανση που αφορά τις κρυφές ομάδες μουσικών χαρακτήρων , εκεί είναι γρίφος η υπόθεση ...:eek:
 
Top