"Πανδουρίς" Νέο πρόγραμμα για τη Βυζαντινή Μουσική

Musikantis

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι, σας προτείνω να ρίξετε μια ματιά και στο πρόγραμμα ΠΑΝΔΟΥΡΙΣ 1.0, το οποίο προσφέρεται δωρεάν. Δείτε στη διεύθυνση http://pandouris.com/
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγχαρητήρια και ιδιαίτερα που το πρόγραμμα διανέμεται δωρεάν. Θα ήταν καλό να ανεβούν και μερικά κείμενα pdf γραμμένα με το πρόγραμμα αυτό (πέρα από το βίντεο στην ιστοσελίδα). Ευχαριστούμε.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Το πρόγραμμα είναι εξαιρετικό το δοκίμασα εχθές και είναι όχι απλά εύκολο και όπως λέει και ο κ. Μουστάκας δεν απαιτεί ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρονικού υπολογιστή.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ωραίο. Συγχαρητήρια στον δημιουργό του.

Πρέπει οπωσδήποτε να διαβαστούν οι οδηγίες για την κατανόηση βασικών πραγμάτων, όπως για παράδειγμα η χρήση του δεξιού κλικ.


Έγραψα μια σειρά από το πασαπνοάριο του Κρητός, το οποίο ήταν η πρώτη μου επαφή με το πρόγραμμα και γι αυτό που πήρε αρκετή ώρα. Μέχρι να καταλάβει κανείς πως δουλεύει θέλει χρόνο. Δε ξέρω ακόμα πως κοκκινίζουν οι μαρτυρίες και οι διαστολές. Ακόμα δε τα έχω διαβάσει όλα. Για πρώτη όμως έκδοση και δωρεάν, είναι απλά τέλειο νομίζω.

Ευχαριστούμε πολύ Πέτρο
 

Attachments

  • Pandouris2011.pdf
    33.3 KB · Views: 889

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μπομπάτο φαίνεται! Εγώ βέβαια πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με τέτοια προγράμματα και το προχωράω αρκετά αργά. Διαβάζω τις οδηγίες και έχω από τη σελίδα του προγράμματος ανοιγμένες στον Firefox τις σελίδες που δείχνουν όλους τους χαρακτήρες μέχρι να τους μάθω. Αλλά ρε παιδιά δεν βρίσκω την παύση. Την έβαλα σύνθετα, με βαρεία και απλή, ενώ την απλή χρειάστηκε να την μετακινήσω. Αλλά είναι συχνός χαρακτήρας και θα έπρεπε νομίζω κάπου να υπάρχει. Μπαίνει βέβαια και με αντιγραφή-επικόλληση.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αλλά ρε παιδιά δεν βρίσκω την παύση. Την έβαλα σύνθετα, με βαρεία και απλή, ενώ την απλή χρειάστηκε να την μετακινήσω.
Βάζεις πρώτα τη βαρεία. Έπειτα επιλέγεις από το ίδιο κουμπί, δηλ. της βαρείας, την απλή που βρίσκεται στους εναλλακτικούς χαρακτήρες.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Παλικάρια το πανδουρις τα σπάει! Φοβερό πρόγραμμα! Εύγε στον δημιουργό! Ενα προβληματάκι.... όταν φτιάξω μια γραμμή δεν μπορώ να πάω απο κάτω να συνεχίσω το κείμενο. Πάει όλο μια γραμμή προς τα δεξιά..πως πάω κάτω ξέρει κανεις?


*ok απ οτι είδα πάει αυτόματα μόνο του στην κάτω γραμμή! Μήπως γίνεται να το πάμε από κάτω όποτε εμείς θέλουμε?
 
Last edited:
Ευχαριστούμε τον κύριο Πέτρο Μουστάκα για το πρόγραμμα αυτό γιατί εκτός του ότι είναι μια καταπληκτική δουλειά είναι ακριβώς πρόγραμμα και όχι απλά μερικές γραμματοσειρές που χρειάζονται τις μακροεντολές του Microsoft Office για να λειτουργήσουν. Αυτό το πλεονέκτημα του προγράμματος ΠΑΝΔΟΥΡΙΣ είμαι σίγουρος ότι βοηθάει πολλούς που δεν κατέχουν την πληροφορική ιδιαίτερα καλά.
 
Δυο μικρες επισημανσεις...
α) Στις δυο αποστροφους οπου η μια ειναι κατω απο την αλλη,δεν μπορει να γινει ρυθμιση για να κατεβουν πιο κατω και οι δυο μαζι...
β) Οταν υπαρχει υπατοειδης μαρτυρια,το γραμμα επισης δεν μπορει να κατεβει,παρα μονο η ριζα της μαρτυριας.

Κατα τα αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος που χρησιμοποιω ενα τετοιο ευχρηστο προγραμμα. Πρωτη φορα το δουλευω και ειναι σα να το δουλευα καιρο!(φυσικα εχει ακομα πολλα να μαθω...).
Πραγματικα πολυ ευχρηστο!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Μήπως γίνεται να το πάμε από κάτω όποτε εμείς θέλουμε?
Αν πας, αφού γράψεις το κείμενο, στη Σελιδοποίηση, μπορείς να αλλάζεις τις γραμμές εκεί που θες, βάζοντας κάπου το ποντίκι και πατώντας Αλλαγή γραμμής. Όταν το έκανα και ξαναγύρισα στο κείμενο, είδα ότι εκεί η αλλαγή γραμμής φαίνεται με το πλήκτρο με το αριστερό βελάκι (που είναι σαν... οδικό σήμα!). Όταν λοιπόν πατάς αυτό το πλήκτρο και στο κείμενο βλέπεις αυτό το σήμα, σημαίνει αλλαγή γραμμής. Αν πας δηλ. μετά στη Σελιδοποίηση, θα δεις εκεί το κείμενο μετά το βελάκι να είναι στην από κάτω γραμμή.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Οταν το εγκατεστησα στο σταθερο μου pc το προγραμμα δεν δουλεψε! Μου βγαζει run time error. Μηπως ξερει καποιος γιατι?
Τα windows ειναι τα ιδια που εχω και στο laptop
 
Αγαπητέ Πέτρο Μουστάκα, πολλά συγχαρητήρια για το πρόγραμμά σου! Σε ευχαριστούμε πολύ! Το βρίσκω πολύ εύκολο και γρήγορο στη χρήση. Σα να το χρησιμοποιούσα χρόνια. Επίσης, ως πρόγραμμα είναι και πολύ ελαφρύ. Μου αρέσει πολύ η λειτουργία με το δεξί κλικ πάνω στα εικονίδια που ξέρεις άμεσα που θα βρεις το συνδυασμό που θες.
Ωστόσο, έχω δύο παρατηρήσεις. Θα ήθελα τα σημάδια της σημειογραφίας λίγο πιο καλλιτεχνικά, λίγο πιο ελεύθερα. Μου φαίνονται αρκετά τυποποιημένα. Ακόμα, θα ήθελα να υπάρχουν και τα σημάδια της παλαιάς σημειογραφίας. Πως και δεν τα έχεις βάλει;
Πάντως ευχαριστούμε πολύ και μπράβο για την προσπάθειά σου.
 
Οταν το εγκατεστησα στο σταθερο μου pc το προγραμμα δεν δουλεψε! Μου βγαζει run time error. Μηπως ξερει καποιος γιατι?
Τα windows ειναι τα ιδια που εχω και στο laptop

Το ίδιο σφάλμα "run time error" μου έβγαλε και εμένα στο laptop (Windows 7).
Αλλά δεν έχω εγκατεστημένα τα Microsoft Office (είναι προαπαιτούμενο;)
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Το ίδιο σφάλμα "run time error" μου έβγαλε και εμένα στο laptop (Windows 7).
Αλλά δεν έχω εγκατεστημένα τα Microsoft Office (είναι προαπαιτούμενο;)

στο laptop έχω τα office. Στο σταθερό όχι. Η αλήθεια μου έβγαλε και στο laptop αυτό το error αλλά έκανα μια επανεκκίνηση και έφτιαξε. Όσες όμως επανεκκινήσεις να κάνω στο σταθερό το error παραμένει.
 
Το πρόγραμμα για μένα, είναι πάρα πολύ καλό. Μακάρι να είχε και την στοίχηση. Το δοκίμασα σε κάτι ολοκληρωμένο. Συγχαρητήρια στον κ. Μουστάκα κα ευχαριστούμε για την δωρεάν διάθεση!!!
 

Attachments

  • Pandouris2011.pdf
    94.1 KB · Views: 263
... είδα ότι εκεί η αλλαγή γραμμής φαίνεται με το πλήκτρο με το αριστερό βελάκι (που είναι σαν... οδικό σήμα!).

Η λογική του πιστεύω έχει να κάνει με το σύμβολο του enter στο πληκτρολόγιο

Το πρόγραμμα για μένα, είναι πάρα πολύ καλό. Μακάρι να είχε και την στοίχηση. Το δοκίμασα σε κάτι ολοκληρωμένο. Συγχαρητήρια στον κ. Μουστάκα κα ευχαριστούμε για την δωρεάν διάθεση!!!

Αδερφέ μου πως όμως το μετατρέπουμε σε pdf για να το ανεβάσουμε;

Ισοκρατήματα δεν υπαρχουν στο πρόγραμμα?

Μπαίνουν από τον χρήστη. Βρίσκονται στην τελευταία σειρά των πλήκτρων με το κεφαλαίο Ν και αν κάνεις δεξί κλικ σου εμφανίζει και τα υπόλοιπα. Αν εννοούσες αυτό.
 
Αδερφέ μου πως όμως το μετατρέπουμε σε pdf για να το ανεβάσουμε;

Πατάς την σελιδοποίηση (το σχέδιο με το βιβλίο) και σε πάει στην δεύτερη καρτέλα (βλέπεις πως θα είναι η εκτύπωση). Στο εικονίδιο με τα εργαλεία επιλέγεις τον εκτυπωτή (επιλέγεις τον εκτυπωτή pdf), εκτυπώνεις (θεωρητικά) και αποθηκεύεις.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    87.5 KB · Views: 119
  • 2.jpg
    2.jpg
    79.5 KB · Views: 115
Top