Πανήγυρις Τιμίου Προδρόμου στο Βαρθολομιό Ηλείας (24-6-1961)

Η υπόσχεσή μου δεν έμεινε στα λόγια και από σήμερα σιγά σιγά θα αρχίζω να ανεβάζω τόσο ηχητικά όσο και γραπτά ντοκουμέντα για να υπερασπίσω εμπράκτως τις αρχές της ορθόδοξης κοινοκτημοσύνης και να εκδηλώσω την αντιθεσή μου στα κακώς λεγόμενα "πνευματικά" δικαιώματα (γιατί περί χρηματικών πρόκειται). Για αρχή σκέφτηκα να ανεβάσω τα τραγούδια με Φωτόπουλο,Παναγιωτίδη και Στάικο Χατζή, όμως το αρχείο είναι 700 MB σχεδόν και δεν ξέρω γιατί δεν ανεβαίνει ο Δημήτρης θα με διαφωτίσει(Αγαπητέ Δημήτριε επί τη ευκαιρία εύχομαι για την ονομαστική σου εορτή χρόνια πολλά, καλά και ευλογημένα και καλό παράδεισο!).
Οπότε για αρχή ανεβάζω την τελευταία φορά που έψαλλε ο Παναγιωτίδης πριν χάσει τη φωνή του δηλαδή την πανήγυρη του Τιμίου Προδρόμου στις 24-6-1961 στο Βαρθολομιό Ηλείας. Θα συνεχίσω στο σύντομο μέλλον με Παναγιωτίδη, Στανίτσα(ανεβάζω κάποια χειρόγραφα πριν την απέλασή του), Μήτρο, Βινάκη(πρέπει να ανοιχτούν νέα θέματα για τους τελευταίους δύο) και ότι άλλο προκύψει. Ζητώ την κατανόησή σας εκ των προτέρων γιατί βρίσκομαι μακριά από την έδρα μου και δεν έχω άμεση πρόσβαση με το αρχείο μου. Καλό θα είναι να προσφέρουμε όλοι σε αυτήν εδώ την παρέα και ελπίζω στο μέλλον να συνεχίσουμε έτσι και με περισσότερες δραστηριότητες.
Κλείνοντας θα ήθελα να παρακαλέσω οποιονδήποτε μπορεί να βοηθήσει στην βελτίωση της ποιότητας αυτών που ανεβάζω γιατί πολλά από αυτά για διάφορους λόγους δεν ακούγονται καλά.
 

Attachments

  • 24-6-1961 Panhgyris Ioannoy tou Prodromou Bartholomio Hleias.zip
    44.7 MB · Views: 430

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα παρακαλεσω και εγω οποιος φιλος ξερει και εχει χρονο , να βελτιωσει τον
ηχο στις πολυ ωραιες ηχογραφησεις που ανεβαζει ο Νικολαος (και οποιος αλλος) .
Νικολαε πολλες ευχαριστιες και συνεχισε (θα τα πουμε προσωπικα στο Ηρακλειο) .
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Προσπάθησα να βελτιώσω τον ήχο χωρίς πολλά αποτελέσματα.

Παρατήρησα ότι από την μεταφορά κασέτας προς η/υ η ένταση ήταν περισσότεροι από το κανονικό και οι μπάρες ξεπερνούσαν το κόκκινο.
Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχει "γρέζι" στα ψηλά ή στα δυνατά.
Ρίξτε μια ματιά εδώ
http://psaltiri.org/audacity.htm

Το εκκλησίασμα είχε τρελαθεί στο βήχα :eek:

Παρουσιάζω ότι μπόρεσα να κάνω με τις λίγες γνώσεις ελπίζοντας ότι οι ειδήμονες του φόρουμ σε επεξεργασία ήχου θα μας παρουσιάσουν κάτι καλύτερο, γιατί πραγματικά αυτά τα κομμάτια είναι θησαυρός.
 

Attachments

  • Panagiwtidis - 01. apostolos.MP3
    7.8 MB · Views: 244
Last edited:

kiltzanidis

Μέλος
Λεει αλλο προκιεμενο (24 Ιουνιου) + το οτι ξεχνα και μια προταση!!:eek:
Η απαγγελια του ομως... απλα μοναδικη! :cool:
 

Attachments

  • 5.Apostolos.mp3
    6.2 MB · Views: 175
Last edited by a moderator:
Λεει αλλο προκιεμενο (24 Ιουνιου) + το οτι ξεχνα και μια προταση!!:eek:
Η απαγγελια του ομως... απλα μοναδικη! :cool:



[FONT=&quot]Σύμφωνα με τις διηγήσεις του δασκάλου μου ,Ας. Δεβρελή ,ο Παναγιωτίδης ακόμα και τα αποστολικά αναγνώσματα τα έλεγε απ’ έξω!!![/FONT]
 

kiltzanidis

Μέλος
Πολυελεος Δουλοι Κυριον...
 

Attachments

  • 1.Douloi Kyrion Petrou ixos pl.a.mp3
    4.1 MB · Views: 137
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
[FONT=&quot]Σύμφωνα με τις διηγήσεις του δασκάλου μου ,Ας. Δεβρελή ,ο Παναγιωτίδης ακόμα και τα αποστολικά αναγνώσματα τα έλεγε απ’ έξω!!![/FONT]

Το μνημονικό είναι αξιοθαύμαστο, αλλά η εκ στήθους απαγγελία Ευαγγελικών και Αποστολικών αναγνωσμάτων δεν επιτρέπεται από την Εκκλησία. Όσο καταδικαστέες είναι οι αυθαίρετες αλλαγές κειμένου αδαών πουριτανών, περί των οποίων αναφέρονται φαιδρά γεγονότα με πρωταγωνιστή ακόμη τον μακαρίτη Παναγιωτίδη, εξ ίσου απορριπτέα ειναι και η μη χρήση εγκεκριμένων βιβλίων. Αυτό διασφαλίζει από τα όποια άλλα λάθη, που δυστυχώς μαρτυρούνται και σε ηχογραφήσεις του μέγιστου Παναγιωτίδη.


Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Λεει αλλο προκιεμενο (24 Ιουνιου) + το οτι ξεχνα και μια προταση!!:eek:
Η απαγγελια του ομως... απλα μοναδικη! :cool:


Αδελφέ, καλά κάνει και λέει Προκείμενο της 24ης Ιουνίου.... Τί να έλεγε στο πανηγύρι του Προδρόμου;

Δ.
 

kiltzanidis

Μέλος
Αδελφέ, καλά κάνει και λέει Προκείμενο της 24ης Ιουνίου.... Τί να έλεγε στο πανηγύρι του Προδρόμου;

Δ.

Ναι ρε συ εννοειτε οτι ειναι σωστος.Ιδιος αποστολος ομως αλλο προκειμενο εχουμε αυριο.Απλά το γραψα διοτι αν προσεξεις γραφω Αποστολος Κυριακης της Τυρινης να μην μπερδευτει κανεις και πει το αλλο προκειμενο.:cool:
 
Αν κατάλαβα καλά εδώ λείπει το Δοξαστικό στην κασσέτα του Βαρθολομιού. Το ανεβάζω προς συμπλήρωσιν και προς τέρψιν των φιλομούσων. Δεν γνωρίζω αν ανέβηκε κάπου αλλού. Λίγες παρεμβολές έχει όπως λέει και ο Γιάννης.

Το κείμενο:
Ἀστὴρ ἀστέρων Πρόδρομος, στειρωτικῆς ἐκ νηδύος, ἐπὶ γῆς τίκτεται σήμερον, Ἰωάννης ὁ θεοπόθητος, καὶ Χριστοῦ ἐπιφαίνει τὴν αὐγὴν ἀνατολὴν τὴν ἐξ ὕψους, εἰς εὐθεῖαν πιστοῖς διάβασιν.
 

Attachments

  • Panagiotidis_astir_asterwn_prodromos_pl_b.mp3
    3.3 MB · Views: 308
Μπράβο Ηλία , έβαλες κερασάκι στην Τούρτα .
Ομολογουμένως έλειπε αυτό το δοξαστικό περιέργως από όλες τις ηχογραφήσεις -πηγές που είχαμε από το Βαρθολομιό .
Ανεπανάληπτος ο σχωρεμένος στα "ντουζένια" του !
Ποιος ξέρει τι άλλο θα ανακαλύψουμε ...
Ευχαριστούμε .
 

GIATAS

Μέλος
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν και άλλες ηχογραφήσεις απο την συγκεκριμένη!
Στο τέλος του δοξαστικού ακούγεται να ξεκινά ο αείμνηστος δάσκαλος τη δοξολογία του Βιολάκη σε πλ Β!
Επίσης διάβασα για ένα κύριε εκεκραξα σε Δ ήχο στο http://athanasios-panagiotidis.blogspot.gr/?m=1! Μήπως υπάρχει και εσπερινός σε ηχογράφηση;
 

Attachments

  • image.jpeg
    image.jpeg
    110.2 KB · Views: 41
Top