Πανήγυρις Τιμίας Ζώνης - Ι.Μ. Βατοπεδίου 13-09-2009

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Τη ηχογραφήσεις μου από τη Θεία Λειτουργία, θα την ανεβάσω σε 2 μέρη και θα τις αφιερώσω στη μνήμη του άρτι εις ουρανίους μονάς μεταστάντος, φίλου και συνοδοιπόρου μου στην ψαλτική από τα πρώτα μου βήματα σε αυτήν, Γεωργίου Παρπαρά. Με τον οποίο σε τόσες και τόσες ακολουθίες και πανηγύρεις συμπαρευρεθήκαμε, συμψάλλαμε και σενευφρανθήκαμε στο Αγιώνυμον Όρος...

Μαζί με την ευφροσύνη που μας χαρίζετε με τα ακούσματα που ανεβάζετε μας μεταδώσατε -τουλάχιστον σε μένα- θλίψη για την κοίμηση του Γιώργου του Παρπαρά τον ποίο γνώριζα αρκετά καλά και εγώ και ο πατέρας μου και είχαμε συνευρεθεί σε αρκετές αγρυπνίες, δεν γνώριζα όμως τίποτα περί της κοιμήσεώς του. Μήπως θα μπορούσατε να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες (είτε σ' αυτό το θέμα είτε με ΠΜ);

Εγώ εύχομαι από καρδίας -αν και είμαι σίγουρος γι' αυτό- ο Θεός να τον αξιώσει να "αγρυπνεί" και στον ουρανό ψάλλοντας μαζί με τους Αγγέλους.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μαζί με την ευφροσύνη που μας χαρίζετε με τα ακούσματα που ανεβάζετε μας μεταδώσατε -τουλάχιστον σε μένα- θλίψη για την κοίμηση του Γιώργου του Παρπαρά τον ποίο γνώριζα αρκετά καλά και εγώ και ο πατέρας μου και είχαμε συνευρεθεί σε αρκετές αγρυπνίες, δεν γνώριζα όμως τίποτα περί της κοιμήσεώς του. Μήπως θα μπορούσατε να μας δώσετε περισσότερες πληροφορίες (είτε σ' αυτό το θέμα είτε με ΠΜ);

Εγώ εύχομαι από καρδίας -αν και είμαι σίγουρος γι' αυτό- ο Θεός να τον αξιώσει να "αγρυπνεί" και στον ουρανό ψάλλοντας μαζί με τους Αγγέλους.


Αμήν, τα σχετικά βρίσκονται εδώ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Να ανεβάσει και το υπόλοιπο, να μας φύγει και η απορία!
Χάρη, περιμένουμε....

Εψάλησαν τα λειτουργικά σε πλ. Α΄(Φρύγιος) του Μιχ. Χατζηαθανασίου, με άριστες εκφωνήσεις από τον δ. Θεοδόση.

Αυτά ετοιμάζω τώρα, πρώτα ο Θεός θα τα ανεβάσω αργότερα.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση με έχει επηρρεάσει πολύ και ο θάνατος του Γιώργου...

ΧΣ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Θα ολοκληρώσω το ανέβασμα των ηχογραφήσεών μου, από την πανήγυρη της Κατάθεσης της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, που τελέστηκε στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου, στις 12 με 13 Σεπτεμβρίου 2009 (με το νέο ημερολόγιο) με το

Β' μέρος της Θείας Λειτουργίας

Στο αρχείο rar μετά την αποσυμπίεση θα βρείτε:

50. Το Χερουβικόν σε πλ. Α', του Χαρ. Παπανικολάου τα χερουβικά του οποίου είθισται να ψάλλονται στο Αγ. Όρος στις μεγάλες πανηγύρεις
51. Το υπόλοιπο Χερουβικόν από το "...των όλων..." και το "Ταις Αγγελικαίς..."
52. Τα Πληρωτικά (Λειτουργικά) σε ήχο πλ. Α' (Φρύγιος) του Μιχ. Χατζηαθανασίου, με λιτές πλην εξαίρετες (για μένα τουλάχιστον) εκφωνήσεις από τον διακο Θεοδόση
53. Το "Αγαπήσω Σε..." αργόν, σε ήχο πλ. Α΄ μέλος αρχαίον (σε ύφος) δεν γνωρίζω ποιού συνθέτη. Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει, ακόμα καλύτερα αν έχει το μάθημα σε παρτιτούρα, ας το ανεβάσει!
54. Τα υπόλοιπα Λειτουργικά έως και το "Σε Υμνούμεν.." , το οποίο ερμήνευσε ο Δ. Νεραντζής
55. Εις το Εξαιρέτως την Καταβασία "Άγγελοι την Ζώνην..." και "Άπας γηγενής..." εμπρός εις την Τιμία Ζώνη της Θεοτόκου
56. Το Μεγαλυνάριον της Εορτής
57. Το "Εις Άγιος" ψαλέν παρ' εμού
58. Το Κοινωνικόν "Ποτήριον..." από αριστερού χορού, το οποίο συνέχισε και μετά το "Μετα φόβου..." μαζί με κράτημα καθ' όλη τη διάρκεια της Θ. Κοινωνίας
59. Το "Είδομεν το φώς..."
60. Το Απολυτίκον, Δόξα... Και νύν το Κοντάκιον στα κόλλυβα της Εορτής
61. Το μάθημα "Παναγία Δέσποινα..." του Π. Φιλανθίδου σε ήχο πλ. Β', κατά την διανομή του αντιδώρου παρά του Αρχιερέως

Τέλος και τω Θεώ δόξα.

Χαραλάμπης
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πιστεύω πως είναι καλό, να υπάρχουν σε ένα μήνυμα συγκεντρωμένοι όλoι οι δεσμοί των ηχογραφήσεων της Αγρυπνίας, γιατί γράφηκαν ήδη 87 μηνύματα. Έτσι για να μην πολυψάχνει κανείς (αν και υπάρχει ενδιαφέρον), για συντομία δίνω:

Εσπερινός Α'
Εσπερινός Β'
Όρθρος
Θεία Λειτουργία Α'
Θεία Λειτουργία Β'

Ακόμα, σε αυτό το μήνυμα υπάρχει το αργό μάθημα της Λιτής με το κείμενό του ενώ εδώ υπάρχει φωτογραφικό και εδώ υπάρχει φωτογραφικό υλικό.

Χαραλάμπης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα ολοκληρώσω το ανέβασμα των ηχογραφήσεών μου, από την πανήγυρη της Κατάθεσης της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, που τελέστηκε στην Ιερά Μονή Βατοπεδίου, στις 12 με 13 Σεπτεμβρίου 2009


53. Το "Αγαπήσω Σε..." αργόν, σε ήχο πλ. Α´ μέλος αρχαίον (σε ύφος) δεν γνωρίζω ποιού συνθέτη. Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει, ακόμα καλύτερα αν έχει το μάθημα σε παρτιτούρα, ας το ανεβάσει!

Τέλος και τω Θεώ δόξα.

Χαραλάμπης

Αμήν, τω δε κοπιάσαντι παν αγαθόν δώη Κύριος!
Γεωργίου φιλαγιορείτου, Αιωνία η μνήμη!

Περί του μέλους του Αγαπήσω σε, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κ εδώ Μάλλον πρόκειται για σύνθεση ιερομονάχου Ιεροθέου (πρώην) Φιλοθεϊτου.

Δ.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πραγματικά ωραίο θέμα που αναδείχθηκε κυρίως χάρη στον ωραίο σχολιασμό (και την προσφορά φυσικά) του Χάρη. Θερμά συγχαρητήρια και ευχαριστίες στον πονήσαντα και νομίζω είναι ένα ωραίο παράδειγμα για την παρουσίαση τέτοιων ακολουθιών στο μέλλον και από άλλους. Με τον τρόπο αυτό προσφέρονται τα ακούσματα για μελέτη και για συζήτηση και μένουν στην ιστορία στοιχεία που αλλιώς με τα χρόνια ίσως ξεχνιόντουσαν. Ευχαριστούμε.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αμήν, τω δε κοπιάσαντι παν αγαθόν δώη Κύριος!
Γεωργίου φιλαγιορείτου, Αιωνία η μνήμη!

Περί του μέλους του Αγαπήσω σε, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κ εδώ Μάλλον πρόκειται για σύνθεση ιερομονάχου Ιεροθέου (πρώην) Φιλοθεϊτου.

Δ.

Αρχικό μήνυμα απο haris1963

53. Το "Αγαπήσω Σε..." αργόν, σε ήχο πλ. Α΄ μέλος αρχαίον (σε ύφος) δεν γνωρίζω ποιού συνθέτη. Αν γνωρίζει κάποιος ας το γράψει, ακόμα καλύτερα αν έχει το μάθημα σε παρτιτούρα, ας το ανεβάσει!

Χαραλάμπης



Χάρη!!!!! το επισυνάπτω, αφού σε ευχαριστήσω +10000000 για όλα όσα μας προσφέρεις, ευχόμενος όπως ο Κύριος να ανταποδώσει πολλαπλάσια σε σένα και στην οικογένειά σου, και σε όλους τους δικούς σου.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Αγαπήσωσε πλ. α΄Ιεροθέου Ιερομονάχου .pdf
    41.4 KB · Views: 138

antonism

Παλαιό Μέλος
26. Τα αργά Ευλογητάρια του Πέτρου, την Β' σειρά σε αργό ειρμολογικό εκ του ΚΕ (αντί του Δόξα και Νυν Πολυελέων, λόγω της Κυριακής). Εγώ λέω το τρίτο "Λίαν πρωί...".
ευλογείτε. τα αργά ευλογητάρια μήπως είναι του Ματθαίου Βατοπαιδινού σε πλ α' και όχι του Πέτρου?
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
ευλογείτε. τα αργά ευλογητάρια μήπως είναι του Ματθαίου Βατοπαιδινού σε πλ α' και όχι του Πέτρου?

Ο Κύριος! Πέτρου, η Β' σειρά σε όλες τις κλασικές ανθολογίες είναι. Οι αναλύσεις που ακούς είναι των ψαλλόντων.
 

GIATAS

Μέλος
Αν και πέρασαν καποια χρονια, θεωρώ σκόπιμο-σημαντικό να αναφέρω σχόλιο που έκανε ο Πατήρ Δανιήλ έκ των Δανιηλαίων για το πρόσωπο του Δασκάλου, Δημητρίου Νεραντζή, μεταφέρω τα λόγια του:Αυτός είναι μεγάλος, πρόκειται για έναν από τους μεγαλύτερους ψάλτες της εποχής μας! Αν και έχουν έρθει, στο Άγιος όρος, μεγάλες προσωπικότητες ψαλτών και στο παρελθόν, αυτός εδώ ( ο Νεραντζής) με εντυπωσίασε πολύ, με το σωστό και ακριβές ψάλσιμό του, χωρίς αυτοσχεδιασμούς, αλλά εκτελώντας τα μαθήματα ως έχουν στα βιβλία, με αυτόν τον μεγαλόπρεπο τρόπο! Τον ξεχώρισα!!!
Αυτά!!
 

Manolas

Εμμανουήλ Ονησιφορίδης
Τα αργά Δοξαστικά και τα υπολοιπα μουσικά (ιδιόμελα λιτης, πεντηκοστάριον...) είναι μέλη Ματθαίου Βατοπαιδινού;
 

andreas_a

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Συνεχίζω το ανέβασμα των μελών της αγρυπνίας για την εορτή της Κατάθεσης της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, που τελέστηκε στην Ι.Μ. Βατοπεδίου στις 12 προς 13 Σεπτεμβρίου 2009. Σειρά έχει ο

Όρθρος της πανηγύρεως

Στο αρχείο rar θα βρείτε μετά την αποσυμπίεση:

22. Τα αργά απολυτίκια του Όρθρου., ήτοι 2 φορές το αργό αναστάσιμον "Τον Συνάναρχον Λόγον..." η πρώτη από τον διακο-Θεοδόσιο και Δόξα αργό της Εορτής "Θεοτόκε αειπάρθενε..." πάλι από τον διακο-Θεοδόσιο. Κάθε φορά που επισκέπτομαι το Όρος και τον ακούω, είναι και καλύτερος. Μήπως θα είναι ο επόμενος μεγάλος των Δανιηλαίων (σχολής);

Ο διακονος Θεοδόσιο της Μονής Βατοπεδίου;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ο διακονος Θεοδόσιο της Μονής Βατοπεδίου;
Όχι, πρόκειται για τον ιερομόναχο Θεοδόσιο Νεοσκητιώτη, της Ι. Καλύβης των Αγ. Αναργύρων, υπό τον γέροντα Δαμασκηνό.
 

Manolas

Εμμανουήλ Ονησιφορίδης
58. Το Κοινωνικόν "Ποτήριον..." από αριστερού χορού, το οποίο συνέχισε και μετά το "Μετα φόβου..." μαζί με κράτημα καθ' όλη τη διάρκεια της Θ. Κοινωνίας
Ποιανού είναι;
 
Top