Πανήγυρις Τιμίας Ζώνης - Ι.Μ. Βατοπεδίου 13-09-2009

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Εδώ
χάρη στον πονήσαντα Χρηστάκην...

Ευχαριστώ Δημήτρη. Αυτήν ανέβασα και εγώ. Κάπου έχω την κασέττα που πήρα από το Βατοπέδι με την ηχογράφηση της αγρυπνίας το 1990 και ακούγεται πολύ, πολύ καλύτερα. Απλά όταν τα έκανα ψηφιακά, έσβησα το θόρυβο και μετά κάπου τις έχωσα σε κάποια ντουλάπα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ρε παιδιά, άκουσα το Θεοτόκε (π. Θωμάς απήχημα αντι- παραδοσιακό) το οποίο είναι απλά κορυφαίο και άκουσα κ το "χαίρε" και ομολογώ ότι με κούρασε πολύ. Νομίζω πάρα πολλά σβησίματα και αυξομειώσεις. Μα πάρα πολλά... Ο Χασανίδης είναι? αλλού που τον έχω ακούσει μου άρεσε περισσότερο.

Πάντως, η ηχογράφηση προσφέρεται για να βγάλει κανείς χρήσιμα και πειστικά συμπεράσματα, παρά τα παραπλανητικά περί μουσικής συμπορεύσεως μηνύματα.

Πάντα κατά τη γνώμη μου να υπενθυμίσω, γιατί κατηγορούμαι κιόλας συχνά...
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Θα ήθελα επίσης να σας ρωτήσω -αν γνωρίζει κάποιος άλλος που έχει γνωριμίες με το Βατοπαίδι, ας απαντήσει- τίνος είναι η μελοποίηση των μαθημάτων που είναι ειδικά για την εορτή (δοξαστικά, ιδιόμελα κλπ) μιας και η εορτή είναι τοπική και δεν υπάρχουν στα βιβλία που κυκλοφορούν.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/SIZE][/FONT]
Το μεγάλο οκτάηχο και πολύ ωραίο δοξαστικό του εσπερινού είναι του "εν μοναχοίς ελαχίστου Ματθαίου του Βατοπαιδινού εξ Εφέσσου" (+1849)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το μεγάλο οκτάηχο και πολύ ωραίο δοξαστικό του εσπερινού είναι του "εν μοναχοίς ελαχίστου Ματθαίου του Βατοπαιδινού εξ Εφέσσου" (+1849)

γνωρίζεις αν η παρτιτούρα είναι νεωστί καλλιγραφημένη ( πβ την Πανηγυρική, Α), ή ψάλλουν από την αρχική;

Δ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ρε παιδιά, άκουσα το Θεοτόκε (π. Θωμάς απήχημα αντι- παραδοσιακό) το οποίο είναι απλά κορυφαίο και άκουσα κ το "χαίρε" και ομολογώ ότι με κούρασε πολύ. Νομίζω πάρα πολλά σβησίματα και αυξομειώσεις. Μα πάρα πολλά... Ο Χασανίδης είναι? αλλού που τον έχω ακούσει μου άρεσε περισσότερο.

Πάντως, η ηχογράφηση προσφέρεται για να βγάλει κανείς χρήσιμα και πειστικά συμπεράσματα, παρά τα παραπλανητικά περί μουσικής συμπορεύσεως μηνύματα.

Πάντα κατά τη γνώμη μου να υπενθυμίσω, γιατί κατηγορούμαι κιόλας συχνά...
Κοίτα τώρα που πολυπηγαίνει στο Βατοπαίδι χάλασε κι αυτός σαν κάποιους άλλους (βλ.ο καρπός της κοιλίας σου) και μάλλον γι αυτό δεν σου άρεσε...ας ελπίσουμε ότι θα προλάβει να "μετανοήσει"....
Υ.Γ.μην με παρεξηγείς...έλειπα από το forum μια εβδομάδα (λόγω Αθήνας) και έχω "ρέντα"...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
γνωρίζεις αν η παρτιτούρα είναι νεωστί καλλιγραφημένη ( πβ την Πανηγυρική, Α), ή ψάλλουν από την αρχική;

Δ.
Καταλαβαίνω γιατί ρωτάς:rolleyes: ...αλλά δεν γνωρίζω...:rolleyes: (σε πιάνω)...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
11. Αργό Μάθημα εις την Κατάθεσιν της Τιμίας Ζώνης σε ήχο Α τετράφωνο. Εκτελέστηκε στη Λιτή, από μεγάλο χορό Βατοπεδινών πατέρων, μαζί με τον αριστερό χορό. Ήταν νομίζω κι ο Γ. Χασανίδης μέσα κι οπωσδήποτε ο Γ. Κωνσταντίνου. Πήγα κι εγώ κοντά, αλλά επειδή δεν μπορούσα να δω την παρτιτούρα, έκλεισα τα μάτια και συνέψαλλα εκτελώντας τις θέσεις-υποστάσεις της παλιάς :wink:. Υπέροχο μάθημα!

Με πρόλαβε ο Βασίλης...Πάντως όντως μας μπέρδεψες διότι πριν από κάποιους μήνες έγραφες εδώ τελείως διαφορετικά πράγματα...τι άλλαξε? Πάντως εγώ την ευλαβούμαι πολύ την Αγ.Ζώνη γι αυτό και πηγαίνω κάθε χρόνο (εκτός από φέτος) πάντα πίστευα ότι αλλάζει καρδιές, ΩΤΑ και γενικά όλο μας το είναι!!!:eek:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Κοίτα τώρα που πολυπηγαίνει στο Βατοπαίδι χάλασε κι αυτός σαν κάποιους άλλους (βλ.ο καρπός της κοιλίας σου) και μάλλον γι αυτό δεν σου άρεσε...ας ελπίσουμε ότι θα προλάβει να "μετανοήσει"....
Υ.Γ.μην με παρεξηγείς...έλειπα από το forum μια εβδομάδα (λόγω Αθήνας) και έχω "ρέντα"...

Nα ρχεσαι συχνότερα αν είναι να σου ανοίγει την όρεξη... Παραλίγο να βρεθούμε κιόλας...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Nα ρχεσαι συχνότερα αν είναι να σου ανοίγει την όρεξη... Παραλίγο να βρεθούμε κιόλας...
Ναι αλλά λίγο οι δικές μου υποχρεώσεις λίγο οι δικές σου και δεν βρεθήκαμε...θα ξανακατέβω όμως να είστε σίγουροι...είχα να κατέβω περίπου δύο χρόνια στην Αθήνα (με έχει φάει η Πόλη βλέπεις)...
Φιλιά στα μικρά...
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτή την φορά κατάφερες και συμψάλλατε; Την άλλη φορά είχες πει ότι δεν άντεξες και βγήκες έξω... Βελτιώθηκαν τόσο πολύ οι Βατοπεδινοί ή ασκήθηκες εσύ στην υπομονή;
Υ.Γ.
Φυσικά και σε πειράζω Χάρη...

Μεταξύ σοβαροῦ καί ἀστείου, κι ἐγώ τό σκεφτόμουν...
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=32763#post32763
Τελικά, ὅσοι κοιταχτήκαμε κατά πρόσωπον, πολλά ἀλλάξαμε μετά...

Με πρόλαβε ο Βασίλης...Πάντως όντως μας μπέρδεψες διότι πριν από κάποιους μήνες έγραφες εδώ τελείως διαφορετικά πράγματα...τι άλλαξε? Πάντως εγώ την ευλαβούμαι πολύ την Αγ.Ζώνη γι αυτό και πηγαίνω κάθε χρόνο (εκτός από φέτος) πάντα πίστευα ότι αλλάζει καρδιές, ΩΤΑ και γενικά όλο μας το είναι!!!:eek:

Επειδή με τσιγκλάτε :wink: θα σας πω κι εγώ, μεταξύ σοβαρού και αστείου. Το 1995 (ή '96 :confused: ) που πήγα στο Βατοπέδι, δεξιά έψαλλε κλιμάκιο της ΕΛΒΥΧ με τον κ. Αγγελόπουλο, τον κ. Αγγελίδη, και πολλούς λαϊκούς (μήπως ήταν και κανένας από εσάς;). Ακόμα ήταν ο Γ. Χασανίδης, ενώ συμμετείχαν λίγοι Βατοπεδινοί πατέρες στο μέλος και πολλοί στα ισοκρατήματα. Αριστερά, ήμουν δίπλα στους Δανιηλαίους, Θωμάδες κ. ά.

Ο αριστερός χορός έψαλλε από παρτιτούρες με υφεσοδιέσεις και δυσφορούσαν (χώρια που δεν τις εκτελούσαν), ενώ από δεξιά και γραμμένες ήταν και υπερβολικά εκτελούνταν. Μάλιστα, είμαι σίγουρος πως υπήρχαν αργά μέλη πολυελέου και εκλογής σε Α' και πλ. Δ', όπου ο Γα ακουγόταν έντονα ...εξωγήινος. Στον αριστερό χορό, οι πατέρες είχαν "φουσκώσει" και το κλίμα ήταν "βαρύ". :(

Φέτος, τα πράγματα ἠταν πολύ πιο εύκολα για τα ώτα μου (τα οποία Χριστάκη μου είναι σε άριστη κατάσταση, ευχαριστώ :p). Οι Βατοπεδινοί πατέρες, έκαναν υπακοή και φωτοτύπησαν για τον δεξιό χορό τις παρτιτούρες στις οποίες με blanco (κοινώς κορρεκτίνη) ο γ. Δανιήλ είχε σβήσει όπως μας έλεγε 176 υφεσοδιέσεις. Το αργό μάθημα της λιτής ήταν σε Α' τετράφωνο και οι διέσεις του ΓΑ απόλυτα δικαιολογημένες λόγω του τροχού (ΓΑ = Ζω διατονικό στον τροχό). :wink:

Έτσι ο αριθμός (αλλά και το μη υπρβολικόν της εκτέλεσης) σχετικά πολύ πολύ λιγώτερων εξωγήινων διαστημάτων, έκανε τους Δανιηλαίους να λένε: "εμείς τους το είπαμε: το Άγιον Όρος χωνεύει, δεν χωνεύεται...", "με τη χάρη της Παναγίας έχουν βελτιωθεί πολύ", "σε λίγα χρόνια θα τα λένε σαν κι εμάς" κλπ. :):)

Αυτό βέβαια δεν εμπόδισε να εξελιχθεί η επόμενη σκηνή. Σε κάποιο μάθημα (του πολυέλεου νομίζω), οι ισοκράτες κρατάνε ΝΗ, ενώ παραδοσιακά έπρεπε να λένε ΔΙ. Σε προηγούμενη περίπτωση (ανοιξαντάρια νομίζω) ήδη ρώτησα τους π. Δανιήλ και π. Δαμασκηνό, γιατί δεν αλλάζουν το ίσο στη βάση του πενταχόρδου, αλλά βαστούν συνέχεια βάση! Απάντηση "έχουν δικά τους ισοκρατήματα εδώ!". Φωνάζει λοιπόν ο π. Φίλιππος "αλλάξτε δεν ακούγεται καλά". Απάντηση ισοκρατών: "Δεν έχουμε ευλογία να ψάλλουμε άλλα από αυτά που γράφει το κείμενό μας". Ο π. Φίλιππος ξαναμμένος (ξέρετε τώρα): "τι ευλογία βρε! εμάς ισοκρατείτε, κάνετε υπακοή, ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΑΚΟΗ!". Τσουουπ! Αλλάζει το ισοκράτημα: χαμόγελα...:):)

Θα μπορούσα να σας γράφω ολόκληρες σελίδες με μικροστιγμές της αγρυπνίας, αλλά η φράση "Το Αγ. Όρος χωνεύει, δεν χωνεύεται του γ. Δανιήλ (την οποία επανάλαβε αρκετές φορές, με αληθινή χαρά για την βελτίωση των Βατοπεδινών στα θέματα αυτά που τους ενοχλούσαν) τα λέει νομίζω όλα. Δεν θα τάγραφα όμως ούτε κι αυτά, αλλά φιρί φιρί το πήγατε.:wink:

Με όλη την αγάπη μου :)

Χαραλάμπης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μόνο που το τι λένε οι πατέρες τα ξέρουμε καλά και από πρώτο χέρι...για τα δικές σου καταθέσεις εγώ "τσίγκλισα"...και όχι για των πατέρων...τέλος πάντων...
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
"Το Αγ. Όρος χωνεύει, δεν χωνεύεται

:p:p

Αυτό είχαμε πει σε παλαιότερα μηνύματα μας. Δεν μπορεί να κριθεί το Βατοπέδι για κάποια παλαιότερα ακούσματα.
Και για τα διαστήματα και τις έλξεις και για το ΓΑ δίεση κτλ, κτλ σημασία έχει το πως εκτελούνται (όπως έχει χιλιοειπωθεί και στο forum)

Επίσης έχω να κάνω μία ερώτηση Χάρη. Μια που είχες την ευλογία να κάνεις tour αγρυπνιών στο Άγιον Όρος το καλοκαιράκι :p:p:p, ένιωσες ότι η αγρυπνία της Αγίας Ζώνης, παρά τα μικρο ευτράπελα (περί ισοκρατήματος κτλ) είχε διαφορετικό ύφος από τις υπόλοιπες? Ήταν δηλαδή μία μη αγιορείτικη αγρυπνία? :rolleyes::wink::wink:

Υ.Γ: τι να κάνουν και οι καημένοι οι ισοκράτες. Αυτό είναι ο ορισμός του κοινόβιου. Να κάνουν υπακοή μέχρι και στο ισοκράτημα. Σκέψου να έκανε ο καθένας ότι του κατέβαινε, ή ότι του έλεγε ο καθένας. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ ότι ο π. Φίλιππος είναι ο καθένας, αλλά στη Μονή ψέλνουν εκάστοτε διάφοροι φιλοξενούμενοι, αγιορείτες και μη, πρέπει να υπάρχει μία τάξη. Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν κάνουν και παρακοή, μετά την αγρυπνία αντί να ξεκουραστούν, θα βαράνε μετάνοιες για κάνονα παρακοής :eek::eek::eek::eek:
:D:D:D:D:D:D
Ευχαριστώ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μόνο που το τι λένε οι πατέρες τα ξέρουμε καλά και από πρώτο χέρι...για τα δικές σου καταθέσεις εγώ "τσίγκλισα"...και όχι για των πατέρων...τέλος πάντων...

Εντάξει Πολίτη μας :), μόνο που οι μουσικές μου απόψεις είναι ευθυγραμμισμένες 100% με αυτές των πατέρων. Κι διαφορετικές όμως να ήταν θα έκανα υπακοή, έτσι είμαι...

Επίσης έχω να κάνω μία ερώτηση Χάρη. Μια που είχες την ευλογία να κάνεις tour αγρυπνιών στο Άγιον Όρος το καλοκαιράκι :p:p:p, ένιωσες ότι η αγρυπνία της Αγίας Ζώνης, παρά τα μικρο ευτράπελα (περί ισοκρατήματος κτλ) είχε διαφορετικό ύφος από τις υπόλοιπες? Ήταν δηλαδή μία μη αγιορείτικη αγρυπνία? :rolleyes::wink::wink:

Κατ' αρχάς να καταθέσω, πως τη δεκαετία του '90 και έως το 2001, έπαιρνα μέρος δίπλα στους Δανιηλαίους συνήθως, σε 20 περίπου αγρυπνίες ετησίως.

Λάμπρο, θα σου απαντήσω με βεβαιότητα θετικά. Ούτε και θα έλεγα οτι έιχε ευτάπελα, συμβαίνουν πάντα πολλά τέτοια σε αγρυπνίες. Και λαμπρή ήταν, και πανηγυρικότατη και αγιορείτικη στα σίγουρα.

Πάλι των πατέρων λόγια θα φέρω (κι ας μη θέλει ο Χριστάκης): "όταν σε μερικά χρόνια εμείς φύγουμε, τι νομίζεις; οι καρακαλλινοί, οι Γρηγοριάτες, οι Βατοπεδινοί, που ως τότε θα έχουν φτιάξει τελείως με τη χάρη της Παναγίας μας, αυτοί, θα ψέλνουν στις αγρυπνίες".

Χαραλάμπης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είπα εγώ ότι δεν έχουν δίκιο οι πατέρες? (βρε αυτός ο γραπτός λόγος)...
Πάντως έχω να πω πως το ιδιόμελο της λιτής από τον Βατοπαιδινό χορό έτσι όπως το ακούω δεν μου προκαλεί τα συναισθήματα που ανέφερες στο παλαιότερο σου μήνυμα...δεμένος και δουλεμένος χορός...
Ευχαριστούμε για τις ηχογραφήσεις.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πάντως έχω να πω πως το ιδιόμελο της λιτής από τον Βατοπαιδινό χορό έτσι όπως το ακούω δεν μου προκαλεί τα συναισθήματα που ανέφερες στο παλαιότερο σου μήνυμα...δεμένος και δουλεμένος χορός...

Συμφωνά απόλυτα!!! :)
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
να καταθέσω, πως τη δεκαετία του '90 και έως το 2001, έπαιρνα μέρος δίπλα στους Δανιηλαίους συνήθως, σε 20 περίπου αγρυπνίες ετησίως.

Είσαι τέλειος!!! Έγραφες ή τότε δεν είχες τα σχετικά σύνεργα? Γιατί αν έχεις αρχείο να προετοιμάζουμε την όρεξη μας για το μέλλον!!!:p:p
 
Top