Πανήγυρις Τιμίας Ζώνης - Ι.Μ. Βατοπεδίου 13-09-2009

neaskiti

...ότι αγάπη καλύψει πλήθος αμαρτιών... (Καθολικής
Μπορείτε να μας πείτε ποιες είναι οι ενορίες αυτές στη Αθήνα και Θεσσαλονίκη?:D
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Προφήτης Ηλίας Θεσσαλονίκης!

Και συνεχίζω το ανέβασμα της λαμπρής πανήγυρης - αγρυπνίας της εορτής της Κατάθεσης της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, που τελέστηκε στην Ι.Μ. Βατοπεδίου στις 12 προς 13 Σεπτεμβρίου 2009 (30 προς 31 Αυγούστου με το αγιορείτικο ημερολόγιο) με το

Β' μέρος του Εσπερινού

ήτοι από τα πληρωτικά έως το τέλος του Εσπερινού. Στο αρχείο rar που θα κατεβάσετε, θα βρείτε μετά την αποσυμπίεση:

10. Τα αργά Κύριε Ελέησον του Φιλανθίδη, τα οποία κατά παρἀδοση πλέον στις μεγάλες πανηγύρεις του Αγ. Όρους τα ερμηνεύει με ιδιαίτερη μαεστρία ο π. Δαμασκηνός Νεοσκητιώτης.
11. Αργό Μάθημα εις την Κατάθεσιν της Τιμίας Ζώνης σε ήχο Α τετράφωνο. Εκτελέστηκε στη Λιτή, από μεγάλο χορό Βατοπεδινών πατέρων, μαζί με τον αριστερό χορό. Ήταν νομίζω κι ο Γ. Χασανίδης μέσα κι οπωσδήποτε ο Γ. Κωνσταντίνου. Πήγα κι εγώ κοντά, αλλά επειδή δεν μπορούσα να δω την παρτιτούρα, έκλεισα τα μάτια και συνέψαλλα εκτελώντας τις θέσεις-υποστάσεις της παλιάς :wink:. Υπέροχο μάθημα!
12. 3 Ιδιόμελα Α΄ήχου της Λιτής
13. 2 Ιδιόμελα Β' ήχου της Λιτής. Στο πρώτο ψάλλει ο υποφαινόμενος, στο επόμενο συνψάλλω, γιατί με παρακάλεσε ο αδελφός μοναχός κι έκανα υπακοή!
14. Δοξαστικό της Λιτής σε ήχο πλ. Β' που ερμηνεύει ο Γιώργος Κωνσταντίνου
15. Και νυν της Λιτής σε ήχο Β'
16. Μέρος της εκφώνησης "Σώσον ο Θεός τον λαόν σου..." από τον διακο-Θεοδόσιο, της συνοδείας του π. Δαμασκηνού. Δανιηλαίικο ύφος και φωνή ...μέλι. Κάθε φορά που τον ακούω βελτιώνεται!
17. Αργά προσόμοια της εορτής σε ήχο πλ. Α' κατά το "Χαίροις ασκητικών...""
18. "Δόξα.." "Και νυν..." Δοξαστικό Αποστίχων της εορτής, από τον αριστερό χορό.
19. Τα 2 απολυτίκια της εορτής, ένα από τον δεξιό και ένα από τον αριστερό χορό
20. "Θεοτόκε Παρθένε", το οκτώηχον του Π. Μπερεκέτου πλήρες. Τα 2 πρώτα από χορών, το τρίτο ο π. Στέφανος το επόμενο οι Βατοπεδινοί από αριστερά. Του πλ. Α' ο Δ. Νεραντζής ο οποίος με μαεστρία ανέβασε τη βάση για το μάθημα και την ξαναέφερε στα πριν κλείνοντας. Του πλ. Β΄ ο Γ. Κωνσταντίνου, του Βαρέως ο π. Δαμασκηνός, του πλ. Δ' χορός Βατοπεδινών και το κλείσιμο σε Α' από δεξιού χορού.
21. "Πλούσιοι Επτώχευσαν" το αργό πλ. Α', του Δανιήλ Κατουνακιώτου (όχι του γερο Δανιήλ που γνωρίζουμε, αλλά αυτού που κοιμήθηκε το 1951). Παραδόξως στο "...εκζητούντες..."ψάλλουν ΖΩ διατονικό, μολονότι στο κείμενο γράφει εναρμόνιο.

Σκέφτηκα, να σας γράφω αρκετά σχόλια στα διάφορα μαθήματα. Αν δεν θέλετε, πείτε τό μου να γράφω μόνο τα μαθήματα.:)

Χαραλάμπης

ΥΓ. Για τους φίλους που με ρωτήσαν με ΠΜ, για το μέσο εγγραφής, έχω γράψει εδώ. Ο ήχος είναι τελείως ανεπεξέργαστος, μόνο κόβω τα κομμάτια με το audition και κάνω σε ολόκληρο το κομμάτι Normalize σε -3 db. Έτσι μπορείτε να διαπιστώσετε τις σχετικές εντάσεις των φωνών των ψαλλόντων :wink:.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Προφήτης Ηλίας Θεσσαλονίκης!

Και συνεχίζω το ανέβασμα της λαμπρής πανήγυρης - αγρυπνίας της εορτής της Κατάθεσης της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου, που τελέστηκε στην Ι.Μ. Βατοπεδίου στις 12 προς 13 Σεπτεμβρίου 2009 (30 προς 31 Αυγούστου με το αγιορείτικο ημερολόγιο) με το



Σκέφτηκα, να σας γράφω αρκετά σχόλια στα διάφορα μαθήματα. Αν δεν θέλετε, πείτε τό μου να γράφω μόνο τα μαθήματα.:)

Χαραλάμπης

ΥΓ. Για τους φίλους που με ρωτήσαν με ΠΜ, για το μέσο εγγραφής, έχω γράψει εδώ. Ο ήχος είναι τελείως ανεπεξέργαστος, μόνο κόβω τα κομμάτια με το audition και κάνω σε ολόκληρο το κομμάτι Normalize σε -3 db. Έτσι μπορείτε να διαπιστώσετε τις σχετικές εντάσεις των φωνών των ψαλλόντων :wink:.

να γράφεις και σχόλια, Χάρη. Άψογος και πάντα αβραμιαίος κ στη φιλοξενία και στο δόσιμο σου...

Βοήθειά σου!

Δ.

ΥΓ Περί ζω φυσικού κ εναρμονίου οι αγιορείτες έχουν ένα ιδίωμα... Ρώτα και τον παπα-Θωμά να σου πει πχ για το Πάσαν την βιοτικήν στο χερουβικό ήχου Α του Παπανικολάου ...
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Κατ' αρχήν να σας ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τα ανεπανάληπτα αυτά ακούσματα που μας προσφέρετε. Εύχομαι ο Κύριος να σας το ανταποδώσει πολλαπλά.

Θα ήθελα επίσης να σας ρωτήσω -αν γνωρίζει κάποιος άλλος που έχει γνωριμίες με το Βατοπαίδι, ας απαντήσει- τίνος είναι η μελοποίηση των μαθημάτων που είναι ειδικά για την εορτή (δοξαστικά, ιδιόμελα κλπ) μιας και η εορτή είναι τοπική και δεν υπάρχουν στα βιβλία που κυκλοφορούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χάρη ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο και τα σχόλια. Μεταφερόμαστε νοητά και εμείς εκεί ακούγοντάς τα. Να είσαι καλά και βοήθεια σε όλους η Αγία Ζώνη.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
. Παραδόξως στο "...εκζητούντες..."ψάλλουν ΖΩ διατονικό, μολονότι στο κείμενο γράφει εναρμόνιο.

Χάρη, το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο για την προσφορά αυτή. Είναι όαση για όλους μας μέσα στην βιωτική μέριμνα των πόλεων.

Όσον αφορά το ΖΩ, το άκουσα πρώτη φορά διατονικό πριν πάρα πολλά χρόνια στην ηχογράφηση που κυκλοφόρησε στο εμπόριο από την αγρυπνία του Τιμίου Προδρόμου στην Ι.Μ Διονυσίου. Το έψαλλαν οι διακο-Διονύσιος με τους παπα-Δανιήλ και Στέφανο από τους Δανιηλαίους. Για μένα είναι ίσως η καλύτερη εκτέλεση που άκουσα στο συγκεκριμμένο κομμάτι. Μου άρεσε τόσο πολύ η εκτέλεση που και εγώ μόνιμα το ψάλλω έτσι. Αν κάποιος ξέρει γιατί το εκτελούν έτσι ας μας πει.
Παραθέτω και το συγκεκριμμένο κομμάτι
 

Attachments

  • 12-Πλούσιοι επτώχευσαν.mp3
    1.9 MB · Views: 138

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
11. Αργό Μάθημα εις την Κατάθεσιν της Τιμίας Ζώνης σε ήχο Α τετράφωνο. Εκτελέστηκε στη Λιτή, από μεγάλο χορό Βατοπεδινών πατέρων, μαζί με τον αριστερό χορό. Ήταν νομίζω κι ο Γ. Χασανίδης μέσα κι οπωσδήποτε ο Γ. Κωνσταντίνου. Πήγα κι εγώ κοντά, αλλά επειδή δεν μπορούσα να δω την παρτιτούρα, έκλεισα τα μάτια και συνέψαλλα εκτελώντας τις θέσεις-υποστάσεις της παλιάς :wink:. Υπέροχο μάθημα!
Αυτή την φορά κατάφερες και συμψάλλατε; Την άλλη φορά είχες πει ότι δεν άντεξες και βγήκες έξω... Βελτιώθηκαν τόσο πολύ οι Βατοπεδινοί ή ασκήθηκες εσύ στην υπομονή;

Υ.Γ.
Φυσικά και σε πειράζω Χάρη... Η Θεοτόκος βοήθειά σου!
Ευχαριστούμε για όλα τα ωραία που μας μεταφέρεις.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος

Θα ήθελα επίσης να σας ρωτήσω -αν γνωρίζει κάποιος άλλος που έχει γνωριμίες με το Βατοπαίδι, ας απαντήσει- τίνος είναι η μελοποίηση των μαθημάτων που είναι ειδικά για την εορτή (δοξαστικά, ιδιόμελα κλπ) μιας και η εορτή είναι τοπική και δεν υπάρχουν στα βιβλία που κυκλοφορούν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χωρίς να ξέρω συγκεκριμμένα για τα ιδιόμελα της εορτής, στο Βατοπέδι, υπάρχει ο π. Θεοφάνης. Ιεροδιάκονος και μελουργός, έχει μελοποιήσει σχεδόν όλα τα είδη, από λειτουργικά και ιδιόμελα, χερουβικά, κοινωνικά, μαθήματα, καλοφωνικούς ειρμούς , κρατήματα κτλ. Πρόκειται για ένα μουσικό φαινόμενο του Αγίου Όρους και όχι μόνο. Ένα απάνθισμα από όλα αυτά, η Μονή έχει σκοπό κάποτε να το εκδόσει.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αυτή την φορά κατάφερες και συμψάλλατε; Την άλλη φορά είχες πει ότι δεν άντεξες και βγήκες έξω... Βελτιώθηκαν τόσο πολύ οι Βατοπεδινοί ή ασκήθηκες εσύ στην υπομονή;

Υ.Γ.
Φυσικά και σε πειράζω Χάρη... Η Θεοτόκος βοήθειά σου!
Ευχαριστούμε για όλα τα ωραία που μας μεταφέρεις.

:D:D:D:D
Μην είσαι κακός!!! Αφού είπε ότι θα αλλάξει και κάποια μηνύματα.:p:p
Μπράβο στο Χάρη που δίνει ένα περίτρανο παράδειγμα ότι παρά τις προσωπικές απόψεις και τις διαφορές μας υμνούμε όλοι τον ίδιο Θεό και κυρίως μέσα από όλους τους διαλόγους τουλάχιστον υπάρχει μία πορεία για σύγκλιση μουσικών απόψεων.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν κάποιος ξέρει γιατί το εκτελούν έτσι ας μας πει. Παραθέτω και το συγκεκριμμένο κομμάτι
Χωρίς να ξέρω το γιατί, απλά παρατηρώντας τις ηχογραφήσεις, με Ζω φυσικό ισοκράτημα κάνουν φράση βαρέως επταφώνου-επταφωνούντος ψηλά, οπότε πως να κάνουν Ζω ύφεση μπρε Λάμπρο;:wink:

Μιλώ πάντα για το συγκεκριμένο κομμάτι από την ηχογράφησή σου Λάμπρο αλλά και στου Χάρη την ηχογράφηση το ίδιο κάνουν, απλά δεν "έπεσαν" οι ισοκράτες στο Ζω. Γι αυτό ακούγεται παράξενο.

Άλλωστε απ' έξω το λένε (ακόμα κι όταν κοιτούν μουσικά)... Σιγά να μας εξηγήσουν γιατί το λένε έτσι ή αλλιώς!:D
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
«λέγει αὐτῷ ὁ ᾿Ιησοῦς· ὁ λελουμένος οὐ χρείαν ἔχει ἢ τοὺς πόδας νίψασθαι, ἀλλ' ἔστι καθαρὸς ὅλος·
καὶ ὑμεῖς καθαροί ἐστε, ἀλλ' οὐχὶ πάντες».​

Ἔ, πῶς θά κρατιώσουν...

Προβλέπω συνέχεια...​



Συνεχίζω.... Πβ Μτθ. ιη΄, 7
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΧΤο έψαλλαν οι διακο-Διονύσιος με τους παπα-Δανιήλ και Στέφανο από τους Δανιηλαίους. Για μένα είναι ίσως η καλύτερη εκτέλεση που άκουσα στο συγκεκριμμένο κομμάτι. Μου άρεσε τόσο πολύ η εκτέλεση που και εγώ μόνιμα το ψάλλω έτσι. Αν κάποιος ξέρει γιατί το εκτελούν έτσι ας μας πει.
Παραθέτω και το συγκεκριμμένο κομμάτι

Τον διακο-Διονύση μόνο εγώ δεν τον ακούω εδώ;;;;

Δ.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τον διακο-Διονύση μόνο εγώ δεν τον ακούω εδώ;;;;

Δ.

Έχεις δίκιο, στο συγκεκριμμένο δεν ακούεται σχεδόν καθόλου. Αυτό βρήκα στον σκληρό και έβαλα. Στην κασέττα που έχω ακούγεται περισσότερο, μαζί με θόρυβο. Αλλά που να είναι τώρα? αν τη βρω να το ανεβάσω χωρίς επεξεργασία.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έχεις δίκιο, στο συγκεκριμμένο δεν ακούεται σχεδόν καθόλου. Αυτό βρήκα στον σκληρό και έβαλα. Στην κασέττα που έχω ακούγεται περισσότερο, μαζί με θόρυβο. Αλλά που να είναι τώρα? αν τη βρω να το ανεβάσω χωρίς επεξεργασία.

Εδώ
χάρη στον πονήσαντα Χρηστάκην...
 
Top