Πανήγυρις Ι.Μονής Παναγίας Κατακεκρυμμένης Άργους - Εισόδια της Θεοτόκου 2009

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Η Ι.Μ. Παναγίας Κατακεκρυμμένης Άργους είναι μια ιστορική μονή του Άργους (Αργολίδος) που πανηγυρίζει στα Εισόδια της Θεοτόκου. Τα τελευταία χρόνια η πανήγυρίς της έχει αρχίσει να παίρνει διαστάσεις τοπικής εορτής.

Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο έχει επανδρωθεί από 2 πολύ καλά παιδιά, τους Ιερομόναχους Ιωσήφ και Μακάριο, οι οποίοι κάνουν (και έχουν να κάνουν ακόμα) εξαιρετική δουλειά. Πλέον δεν είναι λοιπόν "ενορία", όπως ήταν εδώ και 150 χρόνια αλλά κανονική Μονή.

Ο εσπερινός έγινε χοροστατούντος του Επισκόπου Επιδαύρου Καλλινίκου, ο οποίος είναι βοηθός του Αργολίδος Ιακώβου και κάποτε Αριστερός Ψάλτης της Μονής.

Δεξιός χορός: Φιλιππής Αντώνης (νυν Πρωτοψάλτης της Μονής), Χαβιαρλής Ιωάννης (Λαμπαδάριος καθεδρικού ναού Αγ. Πέτρου Άργους και φίλος της Μονής), μερικοί μαθητές του τελευταίου, Σιώτης Παναγιώτης, Σιώτης Άγγελος, εγώ.

Αριστερός χορός: Γαλάνης Παναγιώτης (μέλος του forum), Γαλάνης Κων/νος (πατέρας του τελευταίου), Τάσος Ρούσος (ξάδερφος και μαθητής του Παναγιώτη)

Το πρόγραμμα περιελάμβανε Αγρυπνία (ακολουθεί) και Πανηγυρική Θ.Λειτουργία παρουσία και των 2 επισκόπων (Ιακώβου και Καλλινίκου). Αυτή δυστυχώς δε την έχουμε.

Εύχομαι να σας αρέσει το αποτέλεσμα και να δείξετε τη πρέπουσα επιείκεια.

Η ηχογράφηση έγινε με SONY Hi-MD (παλιό-παλιό, μια χαρά τη κάνει τη δουλειά του) και το μικρόφωνο ECM-907.

Τώρα που το σκέφτομαι σα μεγαλούτσικα να βγήκανε τα mp3...
 

Attachments

  • 01_Ανοιξαντάρια-Φωκαέως.mp3
    38.2 MB · Views: 127
  • 02_Ειρηνικά-Εσπερινού.mp3
    8.3 MB · Views: 84
  • 03_Κεκραγάρια_Εσπέρια-της-Θεοτόκου.mp3
    26.3 MB · Views: 110
  • 04_Δόξα-Και-νυν_Μετά-το-τεχθήναι-Σε.mp3
    9.7 MB · Views: 92
  • 05_Τμήμα-Λιτής-Αρτοκλασία.mp3
    11.5 MB · Views: 77
  • 06_Απόστιχα-εσπερινού.mp3
    7.5 MB · Views: 75
  • 07_Δόξα-Και-νυν_Σήμερον-τα-στίφη.mp3
    10.9 MB · Views: 81
  • 08_Νυν-απολύκεις-κτλ.mp3
    2.7 MB · Views: 93
  • 09_Απολυτίκιον-Σήμερον-της-ευδοκίας.mp3
    6.5 MB · Views: 75
  • 10_Τον-Δεσπότην-Απόλυσις.mp3
    2.6 MB · Views: 61

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το δεύτερο μέρος της πανήγυρης (αγρυπνία) περιελάμβανε απόδειπνο, όρθρο, Θ.Λειτουργία.

Κάναμε έναν χορό ουσιαστικά, υπό τη διεύθυνσης του Ιωάννη Χαβιαρλή (πολύ καλό μου φίλο) και αποτελούμενο από 8 μαθητές του (μου διαφεύγουν ορισμένα ονόματα) και εμένα. Ο Γιάννης έψαλλε τα του δεξιού κ εγώ τα του αριστερού. Αν και η διαφορά ψαλτικής ικανότητας είναι εμφανέστατη, συν το ότι ήμουν αδιάβαστος σε πολλά ψαλθέντα μέλη, αναγκάστικα να ψάλλω τα του αριστερού λόγω ανωτέρας βίας. Τα έντεχνα μέλη (Ιδιόμελο μετά τον Ν' ψαλμό, Δόξα αίνων, Χερουβικό, Ειρμό Θ' ωδής της Θεοτόκου) τα ψάλλαμε "όλοι μαζί".

Επίσης, να πούμε και ότι ο Γιάννης ο Χαβιαρλής ψάλλει κάθε χρόνο στη πανήγυρη της Μονής λόγω της αγάπης του προς αυτή μαζί με μαθητές του, και το αποτέλεσμα χρόνο με το χρόνο είναι καλύτερο (έχω και τη περσινή ηχογράφηση)

Τέλος, επιθυμητή η κριτική σας (κυρίως σε εμένα, ο Γιάννης το ξαναλέω είναι μια κλάση πάνω). Μη ξεχνάμε όμως ότι δε πρόκειται για κατ οίκον ή στούντιο ηχογράφηση αλλά αγρυπνία με ότι αυτό συνεπάγεται (πειράγματα μεταξύ των μελών του χορού, κούραση, τη μύγα να σου ζουζουνίζει πάνω στη παραχορδή), και τα μικρόφωνα να παίζουν κυρίως διακοσμητικό ρόλο.
 

Attachments

  • 12_Θεός-Κύριος-Σήμερον-της-ευδοκίας.mp3
    4.3 MB · Views: 87
  • 14_Αντίφωνα-δ'-ήχου.mp3
    11.9 MB · Views: 89
  • 15_Δόξα-Σήμερον-ο-Ναός-ο-έμψυχος_Και-νυν-το-αυτό-Σήμερον-ο-Θεοχώρητος-Ναός.mp3
    9.8 MB · Views: 99
  • 16_Κανόνες_Ωδή-α'-Ανοίξω-το-στόμα-μου_Ωδήν-Επινίκιον.mp3
    9.7 MB · Views: 92
  • 17_Ωδή-στ'_Τον-προφήτην-Ιωνάν.mp3
    4.4 MB · Views: 82
  • 18_Καταβασίες_Χριστός-γεννάται_Ταλιαδώρου.mp3
    12.2 MB · Views: 93
  • 19_Θ'-ωδή-Εισοδίων.mp3
    5.7 MB · Views: 85
  • 20_Μεγάλυνον-ψυχή-μου_Μυστήριον-ξένον_αργό_Ταλιαδώρου.mp3
    5.3 MB · Views: 68
  • 21_Αίτησις_Εξαποστειλάριον_Ην-πάλαι-προκατήγγειλε.mp3
    8.2 MB · Views: 82
  • 22_Πασαπνοάρια-Ταλιαδώρου_Αίνοι-Εισοδίων_Δόξα-Σήμερον-τω-ναώ-προσάγεται.mp3
    19.3 MB · Views: 84
  • 23_Δοξολογία-Ταλιαδώρου-σύντομη.mp3
    13.9 MB · Views: 82
  • 24_Ειρηνικά-Καραμάνη_Αντίφωνα_Ο-Μονογενής.mp3
    13.2 MB · Views: 73
  • 25_Τρισάγιον-Αγιορείτικον_Δύναμις-Ήχος-πλδ'-με-βάση-του-Στανίτσα-σε-Φεραχνάκ.mp3
    16.6 MB · Views: 80
  • 26_Χερουβικόν-Ήχος-Άγια_Ταλιαδώρου.mp3
    13.4 MB · Views: 75
  • 27_Λειτουργικά-Άγια_Σουρλαντζή_Άγγελοι-την-Είσοδον-της-Πανάγνου.mp3
    27.6 MB · Views: 92
  • 28_Αγνή-Παρθένε_Αντί-Κοινωνικού.mp3
    13 MB · Views: 90
  • 29_Είδομεν-το-Φως_Είη-το-όνομα-Κυρίου_Απόλυσις.mp3
    7.6 MB · Views: 72

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
....ορε ....Μάκη τι έκανες εκεί;;:eek::eek:

πολλύ πραμα.....βλέπω......:eek:

..:)περαν της πλάκας .......πολλά συγχαρητήρια....για όλα....:)..για την βοήθεια, την ηχογραφηση και γενικά για την υπομονή σου και τον κόπο

...ευχαριστούμε....:wink:

Υ.Γ:...Το στιχηρό της Παναγιας το είπα από στήθους ....και σε συνδοιασμό ότι προερχόμουν από μια βαριά αμυγδαλίτιδα (..την προηγούμενη είχα 39,5 c...) ιδού τα αποτελέσματα....τώρα θα μου πεις όποιον Ψάλτη ρωτήσεις το χειμώνα θα σου πει είμαι ''κρυωμένος'' το καλοκαίρι δε....." ..αυτά τα παγωμένα...''
 
Last edited:

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Το δεύτερο μέρος της πανήγυρης (αγρυπνία) περιελάμβανε απόδειπνο, όρθρο, Θ.Λειτουργία.

Κάναμε έναν χορό ουσιαστικά, υπό τη διεύθυνσης του Ιωάννη Χαβιαρλή (πολύ καλό μου φίλο) ....... Ο Γιάννης έψαλλε τα του δεξιού κ εγώ τα του αριστερού. Αν και η διαφορά ψαλτικής ικανότητας είναι εμφανέστατη, .

.....Μη ''μασάς'' Μιχάλη.......:cool:...
είσαι αστέρι.....:)
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη, αστέρι σίγουρα δεν είμαι. Αν ζήσω πολλά πολλά χρόνια "ίσως" γίνω.
 
Top