Πανήγυρις Ιερού Ναού Αγίου Ελευθερίου Καμινίων Πειραιώς

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω λιγα ηχητικα απο τον μεγαλο εσπερινο οπως εψαλει στον ιερο ναο του αγιου Ελευθεριου στον Πειραια οπου χοροστατησε ο μητροπολιτης Πειραιως ο κ .κ Σεραφειμ!!Δεξια ο κ.Κετσετζης Φωτιος και αριστερα καλεσμενος του ναου ο καλος φιλος κ.Κοντοφρυδης Ζαχαριας!!Τους χορους πλαισιωσαν πολλοι συναδελφοι!!!Αναφερω οσους γνωριζω και θυμαμαι!!Ο Δρακοπουλος Αναστ... ο Γιαννης ο Νεγρης.. ο Αγγελοπουλος Δημ. .. ο Καστελιωτης ο Σταθης .. ο Παντουβακης ο Ματθαιος... ο Αντρεας ο Σμυρνης.. ο Σταυρος ο Πηλιουρας..ο Σταυρου ο Χρηστος... ο Δουκας ο Λεωνιδας.. ο Γιαννης ο Γαβαλακης..ο Ζαρκος ο Γρηγορης...ο Σερασκερης ο Ηλιας.. και δεινοι ισοκρατες ο Θανασης ο Κοτικης και ο Κωστας ο Τασοπουλος..........

Ειπα μια και ανεφερα ονοματα να τους πω ολους η τουλαχιστον οσους θυμαμαι...Αν ξεχασα καποιον ... μυαλο ειναι αυτο και ρεταρει!!!!!!!

Ανεβαζω και τα κειμενα απο τα κεκραγαρια μια και ειναι πραγματικα ωραια και καλη επιλογη περα των κλασικων μαθηματων για μια πανηγυρη που τυγχανει πλαγιος του τεταρτου!!!!!
 

Attachments

  • κεκραγαρια πλ του τεταρτου Κετσετζη Φ.mp3
    7.3 MB · Views: 328
  • στιχηρα εσπερινου αγιου Ελευθεριου.mp3
    5.4 MB · Views: 135
  • Βηθλεεμ ετοιμαζου.mp3
    3.1 MB · Views: 127
  • IMG_0001.jpg
    IMG_0001.jpg
    1,017.7 KB · Views: 211
  • IMG_0002.jpg
    IMG_0002.jpg
    1 MB · Views: 159
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Πραγματικό πανηγύρι με φανταστικές συνθέσεις
στα 2 αναλόγια.
Δανιήλ σε ευχαριστούμε πολύ, αν έχεις κ άλλα
ωραία αποσπάσματα από Εσπερινό-Όρθρο-Θ.Λειτουργία
θα ήταν ευλογημένο να μας τα χαρίσεις;:D

Και σήμερα ο Ορθρος και η Λειτουργεία ήταν ακόμη καλύτερη. Πιστεύω ο Δανιήλ να ανεβάσει και από την σημερινή ημέρα.

Σήμερα ο Άρχων Κετσετζής δικαίωσε απόλυτα το οφφίκιο το οποίο του έδωσε η Εκκλησία.

Σήμερα πιστεύω να πήραν το μάθημα τους αυτοί που μεθόδευσαν την απομάκρυνση του από τον Ιερὀ Ναό Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης Πειραιώς.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest

Περιμένουμε καί τίς σημερινές πρωινές ἠχογραφήσεις, γιά τίς ὁποῖες μοῦ μετέφεραν ἐξαίρετες ἐντυπώσεις, κάποιοι πού ἄκουγαν ἀπό τή ραδιοφωνική ἀναμετάδοση. Ἐγώ λειτουργοῦσα ἀλλοῦ.


Οντως και εγώ άκουσα και έγραψα την σημερινή ημέρα που ήταν συναρπαστική.

Είναι όμως μέσω internet και χάνει σε ποιότητα ήχου. Περιμένω από τον Δανιήλ που ήταν εκεί και κατέγραψε.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω και λιγα μελη απο τον ορθρο και την θεια λειτουργεια!!ειναι η δοξολογια του Ιακωβου σε δευτερο ηχο τα αντιφωνα και το δυναμις του Βαλαση..μου διαφευγει το ονομα του διακονου που ηταν καλλιφωνοτατος!!!!Ας ειμαστε καλα και του χρονου να ψαλουμε στην χαρη του!!!!!!!!!
 

Attachments

  • δοξολογια αργη Ιακωβου.mp3
    17.9 MB · Views: 186
  • Τυπικα.mp3
    7.9 MB · Views: 85
  • δυναμις Βαλαση.mp3
    8.1 MB · Views: 140
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Μάλλον πρέπει να αναρτήσει κανένα χερουβικό ο φίλος Δανιήλ γιατί βλέπω την συζήτηση να ξεφεύγει από το θέμα.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Όπως καταλαβαίνεις Δανιήλ ανέλαβες μεγάλη υποχρέωση
κ πρέπει να ικανοποιήσεις όλα τα μέλη "ανεβάζοντας" ότι
έχεις φυσικά όταν μπορέσεις.:D
Σε ευχαριστούμε πολύ.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω τελος το χερουβικο οπως εψαλη στην θεια λειτουργια σε πρωτο ηχο και ειναι συνθεση του Φ.Κ!!!!
Να πω πως στενοχωρηθηκα για τα σχολια που εγιναν για το κελευσον που ανεβασα χωρις να ρωτησω τον Ζαχαρια και..που πηρε τετοια πορεια το θεμα και αφαιρεθησαν μηνυματα... Δεν εκανα καλα που το ανεβασα....Αλλη φορα θα ειμαι προσεκτικος!!!

Τον αποστολο ειπε ο Σταθης ο Καστελιωτης !!!
 

Attachments

  • χερουβικον ηχος πρωτος.mp3
    15.9 MB · Views: 123

haris1963

παλαιότατο μέλος
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ;131730 said:
Ανεβαζω και λιγα μελη απο τον ορθρο και την θεια λειτουργεια!!ειναι η δοξολογια του Ιακωβου σε δευτερο ηχο τα αντιφωνα και το δυναμις του Βαλαση..μου διαφευγει το ονομα του διακονου που ηταν καλλιφωνοτατος!!!!Ας ειμαστε καλα και του χρονου να ψαλουμε στην χαρη του!!!!!!!!!

Αν σας πω, πως το ηχόχρωμα και το ύφος του άρχοντα Κετσετζή μου αρέσει περισσότερο τώρα, παρά στα νιάτα του, θα με πιστέψετε; Είναι γιατί σε αυτές τις ηχογραφήσεις η φωνή του μου φέρνει λίγο σε γερο-Δανιήλ, μάλλον...

Ωστόσο, στη Δοξολογία σε Β' του Ιακώβου έχω διαφωνία σε κάποιο σημείο για τα διαστήματα, αλλά θα την εκθέσω σε οικείο θέμα, με κίνδυνο βέβαια να κατηγορηθώ ότι τα ψειρίζω και τέτοια.

ΧΣ
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επισυναπτω τελος το χερουβικο οπως εψαλη στην θεια λειτουργια σε πρωτο ηχο και ειναι συνθεση του Φ.Κ!!!!
Να πω πως στενοχωρηθηκα για τα σχολια που εγιναν για το κελευσον που ανεβασα χωρις να ρωτησω τον Ζαχαρια και..που πηρε τετοια πορεια το θεμα και αφαιρεθησαν μηνυματα... Δεν εκανα καλα που το ανεβασα....Αλλη φορα θα ειμαι προσεκτικος!!!

Τον αποστολο ειπε ο Σταθης ο Καστελιωτης !!!

Γιατι οχι κε Δανιηλ;...Ειπε κανεις οτι εδω ανεβαζουμε,μονο πατριαρχικους ή μονο αγιορητες ή μονο ''μερακληδες'' ψαλτες;...
Εδω, ανεβαινουν....αλλα!...:wink:
Ο,τι μας κανει κεφι,το ανεβαζουμε και ο,τι θελει ο καθε συναδελφος,αποκομιζει...Κακο ειναι;
Μην πτοειστε λοιπον!:cool:
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Γιατι οχι κε Δανιηλ;...Ειπε κανεις οτι εδω ανεβαζουμε,μονο πατριαρχικους ή μονο αγιορητες ή μονο ''μερακληδες'' ψαλτες;...
Εδω, ανεβαινουν....αλλα!...:wink:
Ο,τι μας κανει κεφι,το ανεβαζουμε και ο,τι θελει ο καθε συναδελφος,αποκομιζει...Κακο ειναι;
Μην πτοειστε λοιπον!:cool:

Αν και η μερίδα που ανέβηκε το θέμα ανήκει στον Άρχοντα Κετσετζή, (ο οποίος είναι ο Πρωτοψάλτης του συγκεκριμμένου Ι.Ναού) επειδή ο τίτλος του θέματος αναφέρεται στην πανήγυρη, την οποία ετίμησε με την παρουσία του στο αριστερό αναλόγιο ο κ. Κοντοφρύδης, πιστεύω ότι καλώς ανέβηκε και το κέλευσον το οποίο μου άρεσε πολύ.
Όποιος μπορεί να το επαναλάβει ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.

Επίσης μου άρεσε πολύ η έμπνευση του κ. Κοντοφρύδη να ψάλλει το <εις μνημόσυνον> κατά το Θεοτόκε Παρθένε του οκταήχου της αρτοκλασίας.

Και στους δύο Άρχοντες αλλά και σε όσους Πρωτοψάλτες, Λαμπαδαρίους, αλλά και μαθητάς πλαισίωσαν τους δύο χορούς ένα μεγάλο ΕΥΓΕ
για τις αναπανάληπτες στιγμές που μας χαρίσατε όλους εμάς που είχαμε την τύχη να σας ακούσουμε , να σας απολαύσουμε και πάνω απ΄όλα να προσευχηθούμε.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... πιστεύω ότι καλώς ανέβηκε και το κέλευσον το οποίο μου άρεσε πολύ.
Όποιος μπορεί να το επαναλάβει ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα....

Κι εγώ συμφωνώ ότι καλώς ανέβηκε το κομμάτι αυτό, το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου, ώστε να μπορούν όσοι θέλουν να επισημάνουν και την άποψη αυτή. Μακάρι να έλειπαν τέτοιες πρακτικές. Εγώ φυσικά δεν μπορώ να το επαναλάβω, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που μπορούν αλλά δεν θέλουν, γιατί πιστεύουν ότι δεν ταιριάζει σε εκκλησία. Αλλού βέβαια πάει "γάντι", όπως επίσης επισημάνθηκε. Βρίσκω απαξιωτικό για όσους διαφωνούν μ' αυτό το άκουσμα και γι' αυτό ενοχλητικό, το να στρέφεται η συζήτηση στο «Εσύ μπορείς να το κάνεις;».
ΥΓ. Η Ρόδος πέφτει μακριά και η ...γυμναστική δεν είναι το φόρτε μου.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Κι εγώ συμφωνώ ότι καλώς ανέβηκε το κομμάτι αυτό, το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου, ώστε να μπορούν όσοι θέλουν να επισημάνουν και την άποψη αυτή. Μακάρι να έλειπαν τέτοιες πρακτικές. Εγώ φυσικά δεν μπορώ να το επαναλάβω, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που μπορούν αλλά δεν θέλουν, γιατί πιστεύουν ότι δεν ταιριάζει σε εκκλησία. Αλλού βέβαια πάει "γάντι", όπως επίσης επισημάνθηκε. Βρίσκω απαξιωτικό για όσους διαφωνούν μ' αυτό το άκουσμα και γι' αυτό ενοχλητικό, το να στρέφεται η συζήτηση στο «Εσύ μπορείς να το κάνεις;».
ΥΓ. Η Ρόδος πέφτει μακριά και η ...γυμναστική δεν είναι το φόρτε μου.

Όποιος μπορεί να το επαναλάβει ιδού η ρόδος ιδού και το πήδημα.

Επίσης μου άρεσε πολύ η έμπνευση του κ. Κοντοφρύδη να ψάλλει το <εις μνημόσυνον> κατά το Θεοτόκε Παρθένε του οκταήχου της αρτοκλασίας.

Και στους δύο Άρχοντες αλλά και σε όσους Πρωτοψάλτες, Λαμπαδαρίους, αλλά και μαθητάς πλαισίωσαν τους δύο χορούς ένα μεγάλο ΕΥΓΕ
για τις αναπανάληπτες στιγμές που μας χαρίσατε όλους εμάς που είχαμε την τύχη να σας ακούσουμε , να σας απολαύσουμε και πάνω απ΄όλα να προσευχηθούμε.

ΥΓ.
Η Ρόδος πέφτει μακριά και η ...γυμναστική δεν είναι το φόρτε μου.

Δεν είναι θέμα γυμναστικής είναι θέμα λάρυγγος. Η το έχεις ή κάνεις τη κότα.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν είναι θέμα γυμναστικής είναι θέμα λάρυγγος. Η το έχεις ή κάνεις τη κότα.

Καλύτερα ψαλτόκοτα νὰ κακαρίζω στὸ ψαλτήρι παρὰ μουεζίνης στὸ μιναρέ ἀπάνω.

ΥΓ. Κάθε ὁμοιότητα μὲ πρόσωπα, ἀκούσματα καὶ καταστάσεις στὸ παρον θέμα τελείως ... συμπτωματική, εἰδικὰ στὸ 4.30 καὶ μετά.


 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Καλύτερα ψαλτόκοτα νὰ κακαρίζω στὸ ψαλτήρι παρὰ μουεζίνης στὸ μιναρέ ἀπάνω.



Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Χαίρομαι ποὺ γνωρίζετε ἀπὸ πρῶτο χέρι τὸν Αἴσωπο.

Ἄς τὸν κάνω πιὸ παραστατικὸ πρὸς γνῶσιν ἄγνωστον μὲ ἄλλο σχετικὸ παράδειγμα.
 

Attachments

  • koutsonoura-alepou-1.jpg
    koutsonoura-alepou-1.jpg
    45.9 KB · Views: 39
Top