Πανήγυρις Ευαγγελισμού 2008

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Η πανήγυρις του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου 2008 από την Ι.Μ.Μ. Βατοπαιδίου έχει ανέβει στην παρακάτω ιστοσελίδα. http://www.pantocrator.info/gr/modules.php?NAME=Downloads&d_op=viewdownload&cid=13
Ψάλλουν δεξιά Θωμάδες, αριστερά Βατοπαιδινοί με τον π. Σπυρίδωνα Μικραγιαννανίτη και το Γ. Κωνσταντίνου.

Πολύ καλἠ ηχογράφηση. Τουλάχιστον σε μένα τα κομμάτια κατέβαιναν πολύ αργά. Είναι και πολύ μεγάλα αρχεία και μετά πρέπει να χωριστούν σε μικρότερα (για πρακτικούς λόγους). Πάντως αξίζει τον κόπο.:wink:
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ποια αρχεία είναι ακριβώς; όλα...;

Στο φάκελο *Εκκλησιαστικά Ακούσματα* (προς το τέλος της σελίδας), όλα τα αρχεία (22) με τίτλο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου.
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Οι ταχύτητες που δίνει ο server του site είναι τραγικές:mad::mad:. Μέχρι τον Ευαγγελισμό μπορεί και να έχουν κατέβει:):):)
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τέλεια ποιοτικά ηχογράφηση. Καταπληκτικός ήχος για ζωντανή ηχογράφηση και φοβερή απόδοση των μελών. Μόνο που θέλει "κόψιμο". Αν κάνετε υπομονή ίσως την κόψω σε track μέχρι αύριο το βράδι και την ανεβάσω σε mediafire, μπας και την κατεβάσετε κάπως πιο γρήγορα.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Τελικά βρήκα χρόνο :):) και έκοψα όλη την αγρυπνία, τη χώρισα σε tracks και την ταξινόμησα σε Εσπερινό, Όρθρο και Θεία Λειτουργία. Μιλάμε για 850ΜΒ :eek: ήχου σε μορφή mp3. Ευτυχώς ο τύπος που την έβαλε στο ιντερνετ έκανε κάποια δουλίτσα στην επεξεργασία του ήχου, βγάζοντας εκτός διάφορα αναγνώσματα, προφητείες, κτλ. Ανεβαίνει τώρα στο mediafire. Λίγο υπομονή και θα σας δώσω το URL, μόλις είναι έτοιμο
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
http://www.mediafire.com/?sharekey=ade6375b0a9f99e96e7203eb8736812943f4ffd3c53c2d59ce018c8114394287
Όλη η αγρυπνία ανεβασμένη. Χρησιμοποιώντας το unzip κάντε unzip σε εσπερινό για να ανοίξει ο φάκελλος με τον εσπερινό και ξεχωριστά για όρθρο και θεία λειτουργεία για να ανοίξουν οι άλλοι 2 φακέλλοι. Καλή ακρόαση. Αξίζει τον κόπο:wink::wink:
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ερωτήσεις: 1) Τον Δεσπότην ποιος το ψάλλει, μήπως είναι ο Δαμασκηνός?
2)Το Μαρία?
3)Το Και ευλογημένος?
4)Το Ότι Σωτήρα?

Ο π. Λάζαρος Βατοπεδινός στο Α΄ κάθισμα "Ο μέγας στρατηγός", ζωγραφίζει:):). Λατρεύω τις ερμηνείες του!!!!!
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Λάμπρος Λιασής;31418 said:
Ερωτήσεις: 1) Τον Δεσπότην ποιος το ψάλλει, μήπως είναι ο Δαμασκηνός?

Δε νομίζω ότι είναι αυτός. Έχει πολύ διαφορετικό ύφος.
Τώρα κάνω κι εγώ με τη σειρά μου 2 ερωτήσεις
1) Ποιος ψάλλει το δεύτερο κάθισμα;
2) Ποιος ψάλλει στη λιτή και στο εξομολογείσθε αριστερά;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Στο Β΄ κάθισμα ψάλλει ο π. Φιλόθεος Βατοπεδινός
Το α΄ ιδιόμελο της λιτής ψάλλει ο π. Γρηγόριος Βατοπεδινός
Στο δοξαστικό της λιτής απηχεί και ψάλλει ο Γιώργος Κωνσταντίνου (ο οποίος περιμένω να μας απαντήσει και για τις απορίες μας σχετικά με τους άγνωστους ερμηνευτές) :):)
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Στο Β΄ κάθισμα ψάλλει ο π. Φιλόθεος Βατοπεδινός
Το α΄ ιδιόμελο της λιτής ψάλλει ο π. Γρηγόριος Βατοπεδινός
Στο δοξαστικό της λιτής απηχεί και ψάλλει ο Γιώργος Κωνσταντίνου (ο οποίος περιμένω να μας απαντήσει και για τις απορίες μας σχετικά με τους άγνωστους ερμηνευτές) :):)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απλά εγώ ρώτησα για αυτόν που ψάλλει από αριστερά το β΄ ιδιόμελο στη λιτή.

Δεν ξέρω αν φαίνεται, αλλά έχω ένα ελαφρό κόλλημα με τους Βατοπαιδινούς ψάλτες.:D
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Εδώ είσαι!!:) Εγώ οφείλω το ψαλτικο είναι μου στους Βατοπεδινούς πατέρες και ειδικά στον π. Μάξιμο και για κάποια προσωπικά μαθήματα, καθώς επίσης και για πολλά άλλα, όσον αφορά μουσικές συζητήσεις, συμβουλές και παροτρύνσεις!!!!! Εκεί γνώρισα και τους δασκάλους μου στη μουσική!!
 

antonism

Παλαιό Μέλος
μήπως ξέρεις να μου πεις 1) η δοξολογια, το χερουβικο, το κοινωνικο, ο πολυέλεος δούλοι κύριον τίνος είναι και σε τι ήχο όλα αυτα? απόρησα που οι Βατοπεδινοι κάνουν απήχημα με ενα νεε και όχι τα γνωστα νεανες, ανανες κτλ. ή μήπως τα έχουν κομμένα τα απηχήματα? διότι δυσκολεύομαι να βρω τους ήχους χωρίς αργό απήχημα. το κοινωνικό σε ποιο βιβλίο θα το βρω? ευχαριστω.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
μήπως ξέρεις να μου πεις 1) η δοξολογια, το χερουβικο, το κοινωνικο, ο πολυέλεος δούλοι κύριον τίνος είναι και σε τι ήχο όλα αυτα? απόρησα που οι Βατοπεδινοι κάνουν απήχημα με ενα νεε και όχι τα γνωστα νεανες, ανανες κτλ. ή μήπως τα έχουν κομμένα τα απηχήματα? διότι δυσκολεύομαι να βρω τους ήχους χωρίς αργό απήχημα. το κοινωνικό σε ποιο βιβλίο θα το βρω? ευχαριστω.

Δοξολογία Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος Ήχος βαρύς
Χερουβικό Χαραλάμπους Παπανικολάου Ήχος δ
Κοινωνικό ανέκδοτο μάλλον από κάποιο χειρόγραφό τους (σύμφωνα με τον Ευθύμη) Ήχος γ
Πολυέλαιος Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος Ήχος πλ.δ

Τα απηχήματα δεν είναι κομμένα. Οι Βατοπαιδινοί ψάλλουν μόνο από αριστερά και κάνουν τα "μεγάλα απηχήματα". Από δεξιά είναι οι Θωμάδες.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Αν και εχουν περασει σχεδον 2 ετη απο τη τελευταια δημοσιευση μυνηματος σε αυτο το θεμα αποφασισα ακουγοντας αποψε ορισμενα μελη απο την ηχογραφηση να αναφερω τα ονοματα των πατερων και λαικων που διεκρινα.Θα αναφερομαι στα μελη με την αριθμηση που ειχαν οι φακελοι οπως αναρτηθηκαν. Ξεκινω απο τον Εσπερινο. Στου στιχους απο τα ανοιξανταρια του Φωκαεως που βρισκονται στου φακελους ως αριθμοι 9 13 και 15 ψαλει ο Αχων Υμνωδος της Μεγαλης του Χριστου Εκκλησιας κυριος Γεωργιος Χατζηχρονογλου .Στο Ως εμεγαλυνθει τα εργα σου ακουγεται η στεντορεια φωνη του π Σπυριδωνος Μικραγιαννανιτου ο οποιος αποδιδει το μαθημα απο τα συντετμημενα υπο του Χορμουζιου αργα ανοιξανταρια. Ο στιχος Παντα εν σοφια εποιησες εψαλλει καλοφωνικα οπως συνηθιζεται στις Αγιορειτικες αγρυπνοιες . Το μελος του δεξιου χορου απο τον π Παυλο Αρχιμανδριτη της Ι Μ Νεαπολεως και Σταυρουπολεως . Ο πατερας Παυλος προερχεται απο την αδελφοτητα των Θωμαδων και συμπρατει συχνα μαζι τους στις Πανηγυρεις. Τα του αριστερου χορου ομαδα πατερων.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Θα ηθελα πριν συνεχισω την αναφορα μου στην παρουσα ηχογραφηση να ζητησω συγνωμη απο ολα τα μελη του διαδικτυακου αυτου χωρου επειδη λογω τεραστιων ελλειψεων που εχω γυρω απο τον τροπο χρησης του πληκτρολογιου τα μυνηματα μου θα χαρακτηριζονται απο ελλειψη βασικων στοιχειων στιξης και απο κακη διαταξη. Ελπιζω συντομα να βελτιωθω για να μην σας ταλαιπωρω
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Συνεχιζω απο εκει που σταματησα . Στα Κυριε ελεησον προ των Κεκραγαριων ψαλλουν οι δυο χοροι .Στο Κυριε εκεκραξα του πλ β το απηχημα ο Γερωντας της αδελφοτητας των Θωμαδων π Θωμας στη συνεχεια το μελος του Ιακωβου απο τον χορο . Στο Κατευθυνθητω χορος Βατοπαιδινων πατερων και λαικων . Ισως να ειναι κοντα τους και ο κυριος Γεωργιος Κωνσταντινου. Το πρωτο αργο προσομοιο Βουλην προαιωνιον αποδιδει ο δεξιος χορος αποτελουμενος απο τους πατερες της αδελφοτητας των Θωμαδων και τον κυριο Χατζηχρονογλου. Το μελος απο το βιβλιο του Π Χρυσοστομου Μουσικον απανθισμα. Το αργο Θεος οπου βουλεται σε μια υποδειγματικη κατα τη γνωμη μου ερμηνεια ο κυριος Χατζηχρονογλου.Το δοξαστικο των εσπεριων απο το αργο στιχηραριο το δοξα πατρι ψαλλουν απο κοινου ο π Θωμας και ο κ Χατζηχρονογλου . Στο Και νυν ο Π Σπυριδων και αλλοι πατερες που ειναι δυσκολο να αναγνωριστουν λογω της εντασεως της φωνης του προεξαρχοντος Το μελος που ακολουθει δεν ειναι του Ιακωβου. Θα ηταν καλο οποιος γνωριζει να μας γνωστοποιησει την πατροτητα του .
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Για τα μαθηματα που ειπωθηκαν στην ακολουθια της λιτης εγιναι αναφορα απο εταιρο μελος παλαιωτερα. Στο πρωτο τροπαριο των αποστιχων ακουγεται η φωνη του π Παυλου της αδελφοτητας των Θωμαδων. Το πρωτο αργο απολυτικιο εψαλλε ο δεξιος χορος με προεξαρχοντα τον π Θωμα. Η ιδια συνθεση και στον πρωτο στιχο του οκταηχου Θεοτοκε Παρθενε του Πετρου Μπερεκετου . Στο απηχημα ο π Θωμας . Στον δευτερο στιχο χορος των Βατοπαιδινων πατερων . Στον τριτο στιχο ο Γεωργιος Χατζηχρονογλου . Το κρατημα σε τρισιμο ρυθμο . Τον στιχο του πλ α εψαλλε ο π Σπυριδων . Λογω της πολυετους εμπειριας του τα ψαλλει χωρις να εχει αναγκη βιβλιου. Στο μελος του βαρυ ο π Παυλος . Στον τελευταιο στιχο τονισμενο στον πρωτο ηχο ο δεξιος χορος. Ο ιδιος χορος αποδιδει και το Πλουσιοι επτωχευσαν στο ιδιαιτερα προσφιλες στους αγιορειτες μελος που αποδιδεται στον μακαριστο π Δανιηλ Κατουνακιωτη . Στην παρουσα ηχογραφηση ο κυριος Χατζηχρονογλου φαινεται να μη συγχρονιζεται σε καποια θεση του κοματιου με τους συνχορωδους του. Συμβαινουν αυτα ακομα και σε μουσικους τετοιου διαμετρηματος. Αφου τελειωσα με τα μελη του Εσπερινου σταματω για αποψε και Θεου θελοντος θα συνεχισω αυριο . Αν και υπαρχει αλλος τοπος στο οποιο καταχωρουνται οι ευχες των μελων του Forum ας μου επιτραπει απο την παρουσα αναρτηση να ευχηθω καλη και ευλογημενη Σταυροπροσκυνηση
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης
Καλημερα συνεχιζω με υμνους του Ορθρου . Ο Πολυελεος Δουλοι Κυριον τονισμενος στον πλ δ μελος Χορμουζιου Χαρτοφυλακος της Μ Τ Χ Ε.Οι δυο πρωτοι στιχοι απο του χορους στη συνεχεια το μερος του δεξιου χορου ψαλλει ο κ Χατζηχρονογλου συνοδευομενος απο τους Θωμαδες . Τα μερη του αριστερου απο τον χορο των Βατοπαιδινων πατερων και ορισμενων λαικων με σταθερη συνθεση. Στον Πολυελεο Λογον αγαθον ψαλθηκε η γνωστη συνθεση του Θεοδωρου Φωκαεως τονισμενη στον πλ δ ηχο. Ξεκινουν απο δεξια οι π Θωμας και π Παυλος και απο αριστερα χορος των Βατοπαιδινων πατερων . Μετα τους πρωτους στιχους αναλαμβανει και παλι την πρωτοκαθεδρια στον δεξιο χορο ο κ Χατζηχρονογλου και την διτηρει μεχρι τελους με εξαιρεση ενα δυο κομματιων που ψαλλονται υπο του πατρος Παυλου . Τον στιχο Ακουσον θυγατερ αποδιδει ο κ Χατζηχρονογλου καλοφωνικα. Το δοξα του πολυελεου απο τον χορο δεξια με τη συνηθη συνθεση στο μερος του καλοφωναρη ο κ Χατζηχρονογλου . Στη συνεχεια απο κοινου με τους υπολοιπους χορωδους διακρινεται ιδιαιτερα ο π Θωμας. Στο Και νυν μετα τον πεντηκοστο ψαλμο ακουγεται και παλι η στεντορεια φωνη του π Σπυριδωνος. Το ιδιομελο Ευαγγελιζεται ο Γαβριηλ ψαλλει ο π Παυλος. Δεν ειχα την υπομονη να ασχοληθω πολυ με τους κανονες αναγνωρισα μονο τον κ Χατζηχρονογλου στη γ ωδη.
 
Top