Πανήγυρις Αγ. Δημητρίου 26.10.1983

alogo

παμπαλαιο μελος
Αυτη την ηχογραφηση και κατι αλλεσ που πρεπει ν ψαξω μου την ειχε δωσει ενασ φιλοσ απο κρητη που δεν ξερω απο που την βρηκε. Ειναι λειτουργικα πλ δ χρωματ.

http://www.mediafire.com/?fmt6j6a1azx9zhz
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ώραία και καθαρή ηχογράφηση. Το βραδάκι θα τη χωρίσω και θα την ξανανεβάσω με τίτλους. Πρόκειται για Πανήγυρη του Αγ. Δημητρίου (προκύπτει από το Μεγαλυνάριο) μεταξύ των ετών 1981 (καθώς τότε ενθρονίστηκε ο μνημονευόμενος Πατριάρχης Ιεροσολύμων κυρός Διόδωρος) και 1987 (τον Οκτώβρη του '88 ο Χρύσανθος είχε ήδη κοιμηθεί). Όποιος μπορεί να εκμαιεύσει περαιτέρω στοιχεία από τα ηχογραφημένα, ας μας τα παραθέσει για να την ταυτοποιήσουμε καλύτερα.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Το 1985 είχε έλθει για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη η εικόνα "ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ" του Πρωτάτου και, πέραν των διαφορών της όλης ακολουθίας, εψάλη προς τιμήν της το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ σε ήχο Β΄το λεγόμενο "ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΝ" και μάλιστα σε αργή χρονική αγωγή.
Το 1984 έψαλε Χερουβικό σε Πλ Α΄με απαράμιλλη μονωδία που εμπεριείχε κορώνα στον άνω La (με συνακόλουθα λειτουργικά τα Πλ Α΄ "Κιουρντί" Πρίγγου ή κάτι τέτοιο).
Το 1983 λειτουργικά έβαλε του Πλ Δ΄μεικτού (χιτζαζκιαρ κιουρντι) από τη φρεσκοτυπωμένη τότε Λειτουργία του.
'Αρα 1983 είναι το ζητούμενο.
 
Last edited:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συναδέλφους alogo παμπαλαιο μελος για την ανάρτηση ολόκληρης της ηχογράφησης καθώς εγώ απλώς την επεξεργάστηκα στη σωστή σειρά και σε κομμάτια και δεν είναι δική μου , Johnsteff Παλαιό Μέλος για τις χρονολογικές πληροφορίες και σαφώς τον π.Μάξιμο για τις συνοδευτικές πληροφορίες.

Η ηχογράφηση παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον καθώς είναι η πρώτη φορα που τα συγκεκριμένα Λειτουργικά του αειμνήστου άρχοντος αποδίδονται τόσο ...καθαρα μιας και η κασσέτα νο.854 που κυκλοφόρησε στο εμπόριο δεν περιέχει τοσο καθαρή ηχογράφηση αυτών των λειτουργικών.

Καλή σας ακρόαση !
 

Attachments

  • 01.ΔΥΝΑΜΙΣ (το συνειθισμένον σελ.39).mp3
    2.5 MB · Views: 96
  • 02.Κύριε σώσον τους ευσεβείς....mp3
    907 KB · Views: 43
  • 03.Εις πολλά έτη...Δόξα Σοι Κύριε.mp3
    1.3 MB · Views: 56
  • 04.Χερουβικό εις πλ.Δ ήχο μετα κρατήματος !.mp3
    10.6 MB · Views: 109
  • 05.Ταις αγγελικαίς εις πλ.Δ χρωματικό.mp3
    2.4 MB · Views: 66
  • 06.Κυριε ελέησον και Παράσχου Κύριε (χιτζασκιάρ-Κιουρδή).mp3
    5.4 MB · Views: 90
  • 07.Λειτουργικά εις ήχο πλ. Δ (χιτζασκιαρ - Κιουρδή).mp3
    13.4 MB · Views: 125
  • 08.Εν πρώτοις...Μεγαλυνάριο.mp3
    4.8 MB · Views: 65

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συναδέλφους alogo παμπαλαιο μελος για την ανάρτηση ολόκληρης της ηχογράφησης καθώς εγώ απλώς την επεξεργάστηκα στη σωστή σειρά και σε κομμάτια και δεν είναι δική μου , Johnsteff Παλαιό Μέλος για τις χρονολογικές πληροφορίες και σαφώς τον π.Μάξιμο για τις συνοδευτικές πληροφορίες.
Συγχώνευσα τό νέο θέμα/μήνυμά σου στό παλαιότερο θέμα πού ἀναφέρεσαι.
Οἱ εὐχαριστίες στόν κ. Στεφούλη καί σέ μένα προέρχονται σέ συνάφεια καί αὐτοῦ τοῦ θέματος.
Τό μουσικό κείμενο τῶν συγκεκριμένων λειτουργικῶν ἐδῶ:
Λειτουργικά Χρυσάνθου Χιτζιασκιάρ-Κιουρδί

(ΥΓ. Ἡμέρα Τετάρτη καί ἑβδομάδα πλ. δ΄)

 
Top