Πανήγυρις Αγ. Γεωργίου, Ι. Μ. Αγίου Παύλου 1989

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αυτή η Αγρυπνία, ήταν μια από τις λαμπρότερες που έχουν γίνει στη Ι. Μ. Αγίου Παύλου, η οποία πανηγυρίζει ιδιάιτερα τον Άγιο Γεώργιο, πρώτον γιατί το σημαντικότερο παρεκκλήσι της (με τις υπέροχες τοιχογραφίες Κρητικής τέχνης, που χρονολογούνται από το 1555) τιμάται στην μνήμη του Αγίου και δεύτερον, γιατί το Καθολικό της Μονής ολοκληρώθηκε στις 23/4/1844 ανήμερα του Αγ. Γεωργίου.

Αναβάζω αρχικά το Δοξαστικό των Αίνων "Ανέτειλε το Έαρ", μαζί με το Και Νυν "Αναστάσεως ημέρα" και θα συνεχίσω λίγο-λίγο, να ψηφιοποιώ και να ανεβάζω και τα υπόλοιπα από τις 3 κασέτες που έχω από την Αγρυπνία αυτή.

Ήταν Σάββατο της Διακαινισίμου και δεξιά, τη χρονιά εκείνη, έψαλλαν οι Δανιηλαίοι, μαζί με κάποιους από τους Θωμάδες (αν θυμάμαι καλά, ένας ήταν ο π. Φίλιππος), αλλά και άλλοι πολύ σπουδαίοι ψάλτες του Αγ. Όρους, τους οποίους τότε δεν γνώριζα ονομαστικά. Αριστερά, σε πλήρη συστράτευση και με εντυπωσιακό όγκο παρουσίας, οι Σιμωνοπετρίτες, στα καλύτερά τους.

Χαραλάμπης
 

Attachments

  • DoxaAgGeorgiou_1989_IMAgPavlou_Daniilaioi.mp3
    12.6 MB · Views: 322
  • KaiNynAnastasewsHmera_1989_IMAgPavlou_Simonopetrites.mp3
    10 MB · Views: 295

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε Χαραλάμπη.
Κανω μερικές σκέψεις και πες μου οτι κανω λάθος για να χαρω...:wink:

Ειναι δυνατόν να αφήσαν οι Δανιηλαίοι και οι Θωμάδες τα μοναστήρια που την γιορτη αυτην την εχουν πρωτη Πανήγυρι τους (Ξενοφώντος-Ζωγράφου) και να πήγαν στην Παύλου που πρωτη φορα ακούω να κάνει πανήγυρι στην εν λόγω εορτή...??? εκτός και αν μιλάμε για μια απλή αγρυπνία στην Ανακομιδή των λειψάνων του Αγίου...ή κατι άλλο τελος παντων....

Χριστος Ανέστη
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πάτερ,
Χωρίς νά κάθομαι τώρα νά ὑπολογίζω ἡμερομηνίες καί μάλιστα μέ τό παλαιό, γνωρίζω καί γνωρίζετε ὅτι στό Ἁγιονόρος συνηθίζονται οἱ μεταθέσεις τῶν ἑορτῶν καί πανηγύρεων. Γράφει ὁ Χάρης γιά Σάββατο Διακαινησίμου καί ἰδιαίτερους λόγους τιμῆς τοῦ Μεγαλομάρτυρος, χωρίς νά εἶναι καί ἡ κύρια πανήγυρις. Μήπως ὅρισαν μιά ἔκτακτη μέρα καί μπόρεσαν νά παρευρεθοῦν "οι Δανιηλαίοι και οι Θωμάδες";


Χριστός Ἀνέστη !!!​

 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ειναι δυνατόν να αφήσαν οι Δανιηλαίοι και οι Θωμάδες τα μοναστήρια που την γιορτη αυτην την εχουν πρωτη Πανήγυρι τους (Ξενοφώντος-Ζωγράφου) και να πήγαν στην Παύλου που πρωτη φορα ακούω να κάνει πανήγυρι στην εν λόγω εορτή...??? εκτός και αν μιλάμε για μια απλή αγρυπνία στην Ανακομιδή των λειψάνων του Αγίου...ή κατι άλλο τελος παντων....
Χριστος Ανέστη

Έχεις δίκιο πάτερ! Δεν ήταν μια απλή πανήγυρις, πρέπει να ήταν κάτι επετειακό για την Μονή, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς. Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω πάντως.

Αληθώς Ανέστη!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κι ἐγώ ἔψαξα καί εἶδα ὅτι τοῦ Ἁγίου Γεωργίου μέ τό παλαιό τό 1989 ἦταν ὄντως Σάββατο τῆς Διακαινησίμου.

 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αθωνίτης;34892 said:
Ειναι δυνατόν να αφήσαν οι Δανιηλαίοι και οι Θωμάδες τα μοναστήρια που την γιορτη αυτην την εχουν πρωτη Πανήγυρι τους (Ξενοφώντος-Ζωγράφου) και να πήγαν στην Παύλου...

Πάτερ, τι μου θύμησες...

Είναι δυνατόν. Έχω σε κασέτες (νομίζω δύο) την ίδια ακριβώς Πανήγυρη στην Αγίου Παύλου με α΄ψάλτη, ποιον άλλον, τον διακο-Διονύση Φιρφιρή.

Ελπίζω λίγο να βρω κανα κενό να την κάνω αρχεία.

Εκεί να δεις δοξαστικό... :eek:
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος

Πάτερ,
Χωρίς νά κάθομαι τώρα νά ὑπολογίζω ἡμερομηνίες καί μάλιστα μέ τό παλαιό, γνωρίζω καί γνωρίζετε ὅτι στό Ἁγιονόρος συνηθίζονται οἱ μεταθέσεις τῶν ἑορτῶν καί πανηγύρεων. Γράφει ὁ Χάρης γιά Σάββατο Διακαινησίμου καί ἰδιαίτερους λόγους τιμῆς τοῦ Μεγαλομάρτυρος, χωρίς νά εἶναι καί ἡ κύρια πανήγυρις. Μήπως ὅρισαν μιά ἔκτακτη μέρα καί μπόρεσαν νά παρευρεθοῦν "οι Δανιηλαίοι και οι Θωμάδες";


Χριστός Ἀνέστη !!!​


παπα Μάξιμε δεν εχει σημασία αν ήταν Διακαινησιμος Εβδομάς ...και για την Ξενοφώντος Διακαινίσημος θα ήταν....δεν νομίζεις???:D:D

Εντάξει ίσως ειναι απλή η απάντηση...τους κέρδισε στην στροφή η Ι.Μ.Παύλου...:wink: πριν καν τους καλέσει η Ξενοφώντος...
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Xριστος Ανεστη σε ολους.
Εχει δικιο ο κ.Συμεωνιδης.Εχει πανηγυρη η Ι.Μ.Αγ.Παυλου του Αγ.Γεωργιου,το γνωριζω προσωπικα.Φετος απο οτι εμαθα θα ειναι ο κ.Χασανιδης με καποια ακομη ατομα.Πιθανον να παω...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Προεξάρχει ο π. Γρηγόρης, γέροντας των Δανιηλαίων. Τον γερο-Δανιήλ, δεν τον ακούω...

Φοβερό κ. Χάρη
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Φετος απο οτι εμαθα θα ειναι ο κ.Χασανιδης με καποια ακομη ατομα.Πιθανον να παω...

Θα είναι σίγουρα.

Δυστυχώς όσοι εργάζονται θα λείπουν... :mad:
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Προεξάρχει ο π. Γρηγόρης, γέροντας των Δανιηλαίων. Τον γερο-Δανιήλ, δεν τον ακούω...

Ξεχωρίζει όμως ο πάτερ Απόστολος. Είναι η πιο καθαρή φωνή που ακούτε, 100%.

Συχνάζει στην Πανήγυρη της Αγίου Παύλου και της Λαύρας. Αυτός με το κοντό μούσι όσοι τον έχετε προσέξει, νομίζω δεν είναι Αγιορείτης αλλά μπαίνει για τις πανηγύρεις.

Ίσως έχει κάποια συγγένεια με κάποιον από τους Δανιηλαίους.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
5 Μαϊου 2007, Αγ. Γεωργίου, Πανήγυρις Ι. Μ. Ξενοφώντος
Δοξαστικό των αίνων, Π. Φιλανθίδη
π. Δανιήλ - π. Δαμασκηνός και πολλοί άλλοι κλασικά γύρω γύρω...
απολαύστε τον γ Δανιήλ στα 75 του!!!
 

Attachments

  • Δόξα αίνων, ανέτειλε το έαρ, Π. Φιλανθίδη, πλ. α΄.mp3
    7.7 MB · Views: 139

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ευθύμη, ελπίζω να μου ξαναμιλήσεις που δεν γνώριζα το 1989 τον Φιρφιρή. :eek:

Όντως, ήταν κι αυτός εκεί, όπως και ο παπάς με το κοντό μούσι και πολλοί άλλοι μεγάλοι ψάλτες, όπως έγραψα. Έγραφαν πάνω από 10 κασετοφωνάκια εκείνο το βράδι, οπότε το πιστεύω ότι την έχεις και συ αυτή την αγρυπνία. Μήπως ήταν κι ο Γιάννης ο Χασανίδης εκεί; :wink:

Κώστα, ήταν κι ο γέροντας των Δανιηλαίων, αλλά αυτός που ακούγεται χαρακτηριστικά στις μεσαίες και χαμλές θέσεις είναι ο γερο-Δανιήλ. Στις ψηλές πιο πολύ ακούγεται ο πατήρ Απόστολος όπως λέει ο Ευθύμης.

Θέλω να ξέρετε, πως το 1989 ουσιαστικά ξεκινούσα την Β.Μ. Ως τότε είχα επαγγγελματική καριέρα στην κλασική κιθάρα: συναυλίες, κονσέρτα, διακρίσεις σε διαγωνισμούς, διδασκαλία σε master classes κ.λ.π. Παράλληλα ως το 1986 Ιατρική. Τη χρονιά εκείνη το 1989 (ή την προηγούμενη) άρχισα να πηγαίνω συχνά στο Αγ. Όρος με ένα κασετοφωνάκι walkman με εγγραφή της Sony και να γράφω, καθαρά ως ακροατής.

Εντάξει, δεν γεννηθήκαμε όλοι μέσα στην εκκλησία και την βυζαντινή μουσική! Κάποιοι τα (ξανα) ανακαλύψαμε στο δρόμο και τα ανασύραμε από μέσα μας.

Αληθώς Ανέστη!

ΧΣ
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευθύμη, ελπίζω να μου ξαναμιλήσεις που δεν γνώριζα το 1989 τον Φιρφιρή. :eek:

Θα προσπαθήσω... :D

...οπότε το πιστεύω ότι την έχεις και συ αυτή την αγρυπνία.

Ναι, την έχω, για την ίδια τελικά μιλάμε, του '89.

...Παράλληλα ως το 1986 Ιατρική.

Γιατρέ το πόδι μου :D

Τη χρονιά εκείνη το 1989 (ή την προηγούμενη) άρχισα να πηγαίνω συχνά στο Αγ. Όρος με ένα κασετοφωνάκι walkman με εγγραφή της Sony και να γράφω, καθαρά ως ακροατής.

Δικέ μας! Πώς έμπλεξες με τους Πατριαρχικούς μετά; :D

Βέβαια, ποτέ δεν είναι αργά "άσωτε"... :D
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ευθύμη, ελπίζω να μου ξαναμιλήσεις που δεν γνώριζα το 1989 τον Φιρφιρή. :eek:


ΧΣ

Εγώ, μικρούλης, το 1991 ήμουν στο Όρος και κάποιος μοναχός μιλούσε για το Φιρφιρή. Εμείς στην Κύπρο είχαμε ένα ηθοποιό, ο οποίος έκανε πάντοτε τον τρελλό στις κυπριακές σειρές και τον φώναζαν "ο τρελλο - φιρφιρής". Οπότε λέω "είδες βρε παιδί μου, εδώ στο Όρος έχουν μεγάλη εκτίμηση στον τρελλό. Πρέπει να είναι δια Χριστόν σαλός" :D:D:D
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Πάτερ, τι μου θύμησες...

Είναι δυνατόν. Έχω σε κασέτες (νομίζω δύο) την ίδια ακριβώς Πανήγυρη στην Αγίου Παύλου με α΄ψάλτη, ποιον άλλον, τον διακο-Διονύση Φιρφιρή.

Ελπίζω λίγο να βρω κανα κενό να την κάνω αρχεία.

Εκεί να δεις δοξαστικό... :eek:

Ευθύμη, να βρεις κενό πάραυτα!!!!!! :D:D:D
 

Adam_x

Active member
Και Νυν "Αναστάσεως ημέρα"
Χριστός Ανέστη!!!

Γνωρίζετε από ποιο μουσικό κείμενο ψάλλουν οι πατέρες στο συγκεκριμένο ηχητικό;;

Σας ευχαριστώ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστός Ανέστη!!!

Γνωρίζετε από ποιο μουσικό κείμενο ψάλλουν οι πατέρες στο συγκεκριμένο ηχητικό;;

Σας ευχαριστώ!
Αληθώς Ανέστη. Από πού αλλού; Ιάκωβος δεν είναι, άρα Φιλανθίδης…
 
Top