Πανήγυρις Αγιου Διονυσίου Ζακύνθου

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Εγώ φίλε Κωνσταντίνο τα έχω πει εδώ και καιρό αυτά όλα που αναφέρεις. Υπάρχει γενικότερα μια τάση από τους ελλαδίτες να κατακρίνουν ως μιαρά οτιδήποτε δεν ταιριάζει με το αυτί τους. Λες και οι άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη είναι ρομποτάκια που πρέπει να ψάλλουν συγκεκριμένα και να μην έχουν επιρροή από τίποτα. Παραδόσεις υπάρχουν πολλές που άλλες είναι περίεργες, άλλες παράξενες αλλά όλες πρέπει να τις σεβόμαστε. Εγώ που ήμουνα στη Ροδο φαντάρος και πήγαινα στην εκεί εκκλησία που ανήκει απευθείας στο Πατριαρχείο τα λειτουργικά τα διαβάζαν και δεν τα ψέλναν και έμοιαζε με ερωταπαντήσεις διαλόγου θεατρικού σεναρίου, με ξένισε αλλά το αποδέχθηκα σαν τοπική παράδοση, όπως αποδέχθηκα σαν τοπική παράδοση και το οτι το αντίδωρο στην Ρόδο είναι μαύρο. Επίσης εκεί είδα πρώτη φορά στη ζωή μου να μην περνάει δίσκος γιατί απαγορεύτηκε από τον οικείο μητροπολίτη και τους ιερείς να είναι υποχρεωμένοι να φοράν μικρόφωνα πέτου πάνω στο ράσο σαν να είναι εκφωνητές ειδήσεων. Κατα τ'άλλα βέβαια ευλογημένοι γιατί είναι πατριαρχικοί.:):)
 
Top