Πανήγυρις Αγίου Γεωργίου 23-4-2010 (Νεοχωρίτης - Παπατζαλάκης)

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ .Ανεβάζω (λίγο καθυστερημένα βεβαία) ηχογράφηση Μεγάλης Τρίτης από τον μητροπολιτικό ναό Νεάπολης Αγίου Γεωργιου .Ψάλλει ο Παναγιώτης Νεoχωρίτης. Καλή ακρόαση
 
Last edited:

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ .Ανεβάζω (λίγο καθυστερημένα βεβαία) ηχογράφηση Μεγάλης Τρίτης από τον μητροπολιτικό ναό Νεάπολης Αγίου Γεωργιου .Ψάλλει ο Παναγιώτης Νεωχοριτης. Καλή ακρόαση

ευχαριστουμε

{προσπαθησε να τα κανεις mp3 αλλη φορα}
 
ο Παναγιώτης δίνει για ακόμα μια φορά "ρεσιτάλ " ερμηνείας , αλλά παραδίδει και σεμινάρια ρυθμικής χρονικής αγωγής .
ο ρυθμός είναι ένας, είτε ψάλλεις σε μητροπολιτικό ναό είτε ψάλλεις σε μοναστήρι .
.... επίσης ... παραδίδονται μαθήματα ΥΦΟΥΣ ...
 

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ .Ανεβάζω (λίγο καθυστερημένα βεβαία) ηχογράφηση Μεγάλης Τρίτης από τον μητροπολιτικό ναό Νεάπολης Αγίου Γεωργιου .Ψάλλει ο Παναγιώτης Νεωχοριτης. Καλή ακρόαση
Αληθώς ανέστη ο Κύριος!
Υποθέτω ότι έχετε λάβει τη σχετική άδεια από τον κύριο Νεοχωρίτη ή τους λοιπούς συμμετέχοντες για να "ανεβάσετε" αρχεία προσωπικής ηχογράφησης. Αν όχι όμως, γιατί;
Δεν αμφιβάλλει φυσικά κανείς για το αγαθό των προθέσεών σας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να λειτουργεί κανείς τόσο αυθαίρετα...
 
Αληθώς ανέστη ο Κύριος!
Υποθέτω ότι έχετε λάβει τη σχετική άδεια από τον κύριο Νεοχωρίτη ή τους λοιπούς συμμετέχοντες για να "ανεβάσετε" αρχεία προσωπικής ηχογράφησης. Αν όχι όμως, γιατί;
Δεν αμφιβάλλει φυσικά κανείς για το αγαθό των προθέσεών σας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να λειτουργεί κανείς τόσο αυθαίρετα...



Αφαίρεσα τις ηχογραφήσεις για τον παραπάνω λόγο. Παρακαλώ τους συντονιστές να διαγράψουν αυτή την δημοσίευση. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αληθώς ανέστη ο Κύριος!
Υποθέτω ότι έχετε λάβει τη σχετική άδεια από τον κύριο Νεοχωρίτη ή τους λοιπούς συμμετέχοντες για να "ανεβάσετε" αρχεία προσωπικής ηχογράφησης. Αν όχι όμως, γιατί;
Δεν αμφιβάλλει φυσικά κανείς για το αγαθό των προθέσεών σας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να λειτουργεί κανείς τόσο αυθαίρετα...

Αγαπητε Δημο , Χριστος Ανεστη .
Τοσα ηχητικα ΠΟΛΛΩΝ ψαλτων εχουν ανεβει στο ''Ψαλτολογιον'' και δεν ειδα να διαμαρτυριθεις για λογαρασμο καποιου . Τωρα με τον κ. Νεοχωριτη υπηρξε προβλημα ; Γιατι ; Υπαρχει σχετικη απαγορευση απο τον κ. Νεοχωριτη
που εμεις αγνοουμαι ; Εσυ εκπροσωπεις τον κ. Νεοχωριτη και μιλας για λογαριασμο του ;
Με λυπη μου ειδα οτι ο αγαπητος Βασιλης , προφανως εξ αιτειας του μηνυματος σου , απεσυρε τις ηχογραφησεις που ειχε ανεβασει . Και λεω με λυπη μου , γιατι ο κ. Νεοχωριτης ειναι εξαιρετικος ψαλτης και ακουγωντας τον τα χιλιαδες μελη του ''Ψαλτολογιον'' , πολλα θα ειχαν να ωφεληθουν .
Φιλικα Β.Λ.
 

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
Αγαπητε Δημο , Χριστος Ανεστη .
Τοσα ηχητικα ΠΟΛΛΩΝ ψαλτων εχουν ανεβει στο ''Ψαλτολογιον'' και δεν ειδα να διαμαρτυριθεις για λογαρασμο καποιου . Τωρα με τον κ. Νεοχωριτη υπηρξε προβλημα ; Γιατι ; Υπαρχει σχετικη απαγορευση απο τον κ. Νεοχωριτη
που εμεις αγνοουμαι ; Εσυ εκπροσωπεις τον κ. Νεοχωριτη και μιλας για λογαριασμο του ;
Με λυπη μου ειδα οτι ο αγαπητος Βασιλης , προφανως εξ αιτειας του μηνυματος σου , απεσυρε τις ηχογραφησεις που ειχε ανεβασει . Και λεω με λυπη μου , γιατι ο κ. Νεοχωριτης ειναι εξαιρετικος ψαλτης και ακουγωντας τον τα χιλιαδες μελη του ''Ψαλτολογιον'' , πολλα θα ειχαν να ωφεληθουν .
Φιλικα Β.Λ.

Αγαπητέ και σεβαστέ μου κύριε Λιναρδάκη, αληθώς Ανέστη ο Κύριος! Αφού παρατηρείτε, καθώς αναφέρετε, τα γραφόμενά μου, θα έχετε καταλάβει και τον τρόπο με τον οποίο δημοσιοποιώ τις όποιες απόψεις μου εδώ μέσα. Επισημαίνω βέβαια ότι σπανιότατα γράφω, πόσο μάλλον για να εκφράσω την κάθε είδους δυσαρέσκεια! Φυσικά και δεν μιλώ εξ ονόματος κανενός και σε καμία περίπτωση δε θα μιλήσω εγώ για τις απόψεις του κ. Νεοχωρίτη! Τυγχάνει όμως στις συγκεκριμένες ηχογραφήσεις να συμμετέχω, αφού εδώ και αρκετά χρόνια είμαι λαμπαδάριος του δασκάλου. Λυπούμαι που αναγκάζομαι να απαντήσω δημόσια περί του θέματος που προέκυψε, αλλά οφείλω να το κάνω, καθώς και η δική σας τοποθέτηση έγινε κατ' αυτόν τον τρόπο και όχι με προσωπικό μήνυμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Τυγχάνει όμως στις συγκεκριμένες ηχογραφήσεις να συμμετέχω, αφού εδώ και αρκετά χρόνια είμαι λαμπαδάριος του δασκάλου.
Αγαπητέ φίλε, τοποθετούμαι κι εγώ δημόσια, γιατί έχει γενικότερο ενδιαφέρον.
Εἰναι όντως λεπτό το θέμα: τι γίνεται όταν σε μια ηχογράφηση κάποιου μεγάλου δασκάλου ακούγεται και κάποιος άλλος εν αγνοία του; Στην περίπτωση αυτή θα έπρεπε να γίνει συνεννόηση με τον αναρτήσαντα μέσω ΠΜ, ώστε να αποσύρει τα κομμάτια ή να απομονώσει τα τμήματα του κ. Νεοχωρίτη. Το να μιλάτε όμως γενικά και αόριστα περί "αυθαιρεσίας" δεν είναι σωστό, γιατί στην περίπτωση αυτή όλο το φόρουμ αυθαιρετεί. Υπάρχει ένας άγραφος κώδικας ότι οι αναρτήσεις αυτές ανεβαίνουν χωρίς κάποια ιδιαίτερη άδεια προς όφελος και μόνο των μελών και της ψαλτικής τέχνης γενικά (όχι ότι δεν υπάρχει προβληματισμός επ' αυτού από κάποιους, για να είμαι δίκαιος, αλλά ισχύει αφενός ότι "το μη χείρον βέλτιστον", αφετέρου αν κάποιος θίγεται από την ανάρτηση και διαμαρτυρηθεί, δε νομίζω να μην εισακουστεί).
Απόδειξη γι' αυτά; από τα δεκάδες giga ηχογραφήσεων που έχουν ανέβει εδώ μέσα, μόνο για λόγους δικαιωμάτων έχουν ενίοτε αποσυρθεί αναρτήσεις, όχι επειδή διαμαρτυρήθηκε κἀποιος ὀτι τον ανέβασαν χωρίς άδεια.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ και σεβαστέ μου κύριε Λιναρδάκη, αληθώς Ανέστη ο Κύριος! Αφού παρατηρείτε, καθώς αναφέρετε, τα γραφόμενά μου, θα έχετε καταλάβει και τον τρόπο με τον οποίο δημοσιοποιώ τις όποιες απόψεις μου εδώ μέσα. Επισημαίνω βέβαια ότι σπανιότατα γράφω, πόσο μάλλον για να εκφράσω την κάθε είδους δυσαρέσκεια! Φυσικά και δεν μιλώ εξ ονόματος κανενός και σε καμία περίπτωση δε θα μιλήσω εγώ για τις απόψεις του κ. Νεοχωρίτη! Τυγχάνει όμως στις συγκεκριμένες ηχογραφήσεις να συμμετέχω, αφού εδώ και αρκετά χρόνια είμαι λαμπαδάριος του δασκάλου. Λυπούμαι που αναγκάζομαι να απαντήσω δημόσια περί του θέματος που προέκυψε, αλλά οφείλω να το κάνω, καθώς και η δική σας τοποθέτηση έγινε κατ' αυτόν τον τρόπο και όχι με προσωπικό μήνυμα.

Αγαπητε Δημο
Κλεινω εδω το θεμα . Μονο πες μου . Εχω αρκετες ηχογραφησεις του κ. Νεοχωριτη . Μπορω να τις ανεβαζω κατα καιρους ή υπαρχει προβλημα ;
Υπενθυμιζω οτι εχω καμει εκπομπη για τον κ. Νεοχωριτη (σχετικο λινγκ :
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=47047&postcount=130 ) .
-------------------------------------------------------------------------
Ετυχε να παρακολουθησω απο το καναλι 4Ε στις 23-4-2010 τη μεταδοση της πανηγυρικης Λειτουργιας απο τον πανηγυριζωντα Ιερο Ναο Του Αγιου Γεωργιου Νεαπολεως Θεσσαλονικης . Μαλιστα μαζι με τον οικοιο ιεραρχη , σεβασμιωτατο κ. Βαρναβα , συλλειτουργησαν και τρεις Μητροπολιτες της Εκκλησιας της Κρητης . Εκτος του κ. Νεοχωριτη , μου αρεσε ιδιαιτερα και ο Λαμπαδαριος χωρις να ξερω ποιος ειναι . Τωρα μου γραφεις οτι εισαι εσυ . Απλα θα σου πω ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την αποδοση σου και θα μου επιτρεψεις να επισυναψω τους δυο πρωτους στιχους της ωραιωτατης δοξολογιας (ποιανου ειναι ) που ψαλλατε . Αν θελεις ανεβασε τα σχετικα μουσικα κειμενα.
Φιλικα Β.Λ.
ΥΓ : Στην επισυναψη εγραψα λαθος το επιθετο σου (αντι λ εβαλλα ν) αλλα δεν ξερω να το διορθωσω . Συγνωμη .
 

Attachments

  • 1'25''=23-4-2010=Νεοχωριτης-Παπατζανακης.mp3
    1,003 KB · Views: 346
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πραγματικά θαυμάσιος ο λαμπαδάριος! Στα χνάρια ακριβώς του δασκάλου του...Μακάρι να είχαμε όλο το ηχητικό. Είναι αξιοθαύμαστο από κάθε άποψη.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πραγματικά θαυμάσιος ο λαμπαδάριος! Στα χνάρια ακριβώς του δασκάλου του...Μακάρι να είχαμε όλο το ηχητικό...

Γιωργο
Εχω το DVD και ειναι μου δυσκολο να φτιασω ηχητικα . Ο συλλεκτης-γιατρος κ. Χναρακης τα εχει φτιασει σε ηχο (και μερος του εσπερινου) . Καποια στιγμη θα τα παρω . Αν οι ψαλλωντες δεν εχουν προβλημα (Δημο τι λες ; ) , μπορω τοτε να τα ανεβασω . Πραγματι αξιζει τον κοπο . Πρωτοψαλτης και Λαμπαδαριος ειναι πολυ καλοι .
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το θέμα έχει διευθετηθεί, πληροφορούμαι, μέσω ΠΜ. Επομένως η ανάρτησή μου δεν έχει λόγο ύπαρξης...


Χριστός ανέστη!

Δ.
 
Last edited:

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
Χαίρομαι που λύθηκε η παρανόηση.

Να είστε καλά.
 
Last edited:

pransot

Πράντζος Σωτήρης
...θα μου επιτρεψεις να επισυναψω τους δυο πρωτους στιχους της ωραιωτατης δοξολογιας (ποιανου ειναι ) που ψαλλατε . Αν θελεις ανεβασε τα σχετικα μουσικα κειμενα.

Δεν είναι του Π. Λαμπαδαρίου ήχος Α';
Υπάρχει στην Μουσική Πανδέκτη
 
Top