Πανήγυρις Αγίας Σοφίας Πειραιώς 2009

haris1963

παλαιότατο μέλος
Γιώργος Μ.;48858 said:
...θα τον ανεβάσω αργότερα εκτός φόρουμ (σε κανένα sendspace), ώστε να τον πάρουν μόνο όσοι ενδιαφέρονται (νομίζω εσύ, ο Φάνης, ο Κώστας κι ο Δημήτρης και όποιος τυχόν αρέσκεται σε "μερακλήδικα"), αλλά να μη σκανδαλίζονται οι λοιποί, που εξίσου σεβαστή είναι η γνώμη τους.

Βάλτο μπρέ!!! :wink::p:wink:

Τι, δηλαδή έχουμε και λογοκρισία ερμηνειών, τώρα στο φόρουμ; Αφού το έψαλαν στην πανήγυρή τους και το μετέδωσε το ραδιόφωνο, τι θα πει να μη σκανδαλίζονται οι λοιποί; :eek:

Έλα τώρα, μήπως θέλεις παρακάλια; :D:p:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γιώργος Μ.;48858 said:
θεωρώ ότι η ερμηνεία αυτή κινείται μεν στις παρυφές της παράδοσης, αλλά όχι εξω από αυτήν.
Ἀφοῦ ἔγραψες Χάρη, θά γράψω τώρα κι ἐγώ· ἐνῶ τό ἀπέφευγα.
Προσωπικῶς ἔχω ἀνεβάσει Χατζημᾶρκο καί ἀνεβάσατε Βασιλικό καί ἄλλους καί κάνατε δυσμενῆ σχόλια.
Δέν σκανδαλίστηκα...
Ἤθελα ὅμως τήν γνώμη τῶν μελῶν γιά τό συγκεκριμένο, πού οὕτως ἤ ἄλλως ἀναμεταδόθηκε, ὅπως λέει καί ὁ Χάρης. Αὐτό ἦταν τό κάτι ἄλλο... Καμμία σχέση...

Ἐπεξήγηση: Δέν γνωρίζω πρόσωπα καί πράγματα, οὔτε ἀπ᾿ ἔξω δέν ἔχω περάσει ἀπό τόν συγκεκριμένο ναό. Ἄν ὑπάρχει πρόβλημα μέ πρόσωπα πού ξέρεις, τότε τί νά πῶ;

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βάλτο μπρέ!!! :wink::p:wink:

Τι, δηλαδή έχουμε και λογοκρισία ερμηνειών, τώρα στο φόρουμ; Αφού το έψαλαν στην πανήγυρή τους και το μετέδωσε το ραδιόφωνο, τι θα πει να μη σκανδαλίζονται οι λοιποί; :eek:

Έλα τώρα, μήπως θέλεις παρακάλια; :D:p:D

Η συνέχεια επί του συνημμένου... παραλλάσσω το γνωστό:
(Μόνε) καρδιογνώστα, φείσαι των ψυχών ημών...

Δ.
 

Attachments

  • Απόστολος.mp3
    6 MB · Views: 210
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Θερμές ευχαριστίες για τις ηχογραφήσεις.
Όμως δε μάθαμε ακόμη ποιοι έψαλλαν και ποιοι ιερείς λειτούργησαν.
Όσο για τον "περιβόητο" Απόστολο... ποιος τελικά "απαγγέλει";
Τέλος για να συμπληρωθεί το παζλ θα παρακαλούσα να ανέβει και το Ευαγγέλιο...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κατόπιν εορτής (γιατί έχασα τα τεκταινόμενα), αλλά προ της εορτή του Προδρόμου και της Θεοτόκου αύριο.
Πρόσχωμεν.

Αδελφοί,
δεν γνωρίζω τα πρόσωπα που έψαλαν (αν τα γνώριζα θα έδινα και τις πληροφορίες στον κ. Λαμπρινάκο που τις ζητάει). Αλλά μίλησα για "ανθρώπινα πρόσωπα" κι εσείς, πάτερ, γνωρίζετε καλύτερα από πολλούς ότι αυτό είναι για μένα πάνω από "πρόσωπα που ξέρω".
Το επιχείρημα ότι αναμεταδόθηκε ούτως ή άλλως δεν είναι σωστό. Από τη στιγμή που ούτως ή άλλως δεν ανεβάζουμε όλη την ακολουθία, αλλά επιλέγουμε τι θα ανεβάσουμε (άλλο επιλογή, άλλο λογοκρισία, Χάρη), έχουμε και την ανάλογη ευθύνη για το τι επιλέγουμε. Αν γινόταν κάποιο φάλτσο θα ανεβάζατε το ανάλογο σημείο για να διαιωνίζεται στο διαδίκτυο το κρίμα του άλλου μόνο και μόνο επειδή ούτως ή άλλως αναμεταδόθηκε; Όχι. (Αλήθεια, κανείς δεν πρόσεξε ότι στο τελευταίο προσόμοιο του Εσπερινού έχω κόψει την κατάληξη, ακριβώς για να αποσιωπήσω κάτι ανάλογο...).
Προσωπικά πάντα με στενοχωρεί όταν την προσοχή μας την προσελκύει το αρνητικό. Κάποτε ετοιμάζαμε με χορωδία μια αγρυπνία επί βδομάδες: παρτιτούρες, πρόβες, ξενύχτια. Ξέρετε τι σχόλια άκουσα; Στο Άξιον εστί φύγατε λίγο ή κάνατε λάθη στα αναγνώσματα κ.λπ. Κάπως έτσι κι εδώ θα ήταν για κείνους τους ανθρώπους που κόπιασαν, αν αφήναμε το θαυμάσιο χορωδιακό ψάλσιμο (με όλες τις ατέλειες), που είναι το ζητούμενο πιστεύω για τη λατρεία μας και πρέπει όπου υπάρχει να το επικροτούμε, και αντί αυτού ασχολούμαστε με τον δεξιοτεχνικό Απόστολο. Για τα χορωδιακά που ανέβασα (με ρυθμό 10kb/sec) έγιναν δύο (διακριτικότατες) αποποιήσεις ευθύνες και το μονωδιακό που δεν ανέβασα με φόβο ότι θα προκαλέσει αρνητικά σχόλια τραβάει όλη την προσοχή.
Τελευταίο: Όταν ανέβασα μια απαγγελία ευαγγελίου σε πλ. β, πολύ πιο ήπια σε ύφος από τον Απόστολο αυτόν, δέχτηκα ένα ΠΜ που με έντονο ύφος μου έλεγε ότι τέτοια πράγματα είναι απαράδεκτα και δεν είναι σωστό να ανεβαίνουν γιατί βλάπτουν την παράδοση κλπ. Γιατί να γίνω υπότροπος λοιπόν; Ένας Απόστολος πάνω, ένας κάτω. Δε σας φτάνει η θλίψη σας; Εμένα μου περισσεύει.

Ἡ χάρις τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ μετὰ τοῦ πνεύματος ἡμῶν άδελφοί. Ἀμήν.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Όταν ανέβασα μια απαγγελία ευαγγελίου σε πλ. β, πολύ πιο ήπια σε ύφος από τον Απόστολο αυτόν, δέχτηκα ένα ΠΜ που με έντονο ύφος μου έλεγε ότι τέτοια πράγματα είναι απαράδεκτα και δεν είναι σωστό να ανεβαίνουν γιατί βλάπτουν την παράδοση κλπ. Γιατί να γίνω υπότροπος λοιπόν; Ένας Απόστολος πάνω, ένας κάτω. Δε σας φτάνει η θλίψη σας; Εμένα μου περισσεύει.

Πολύ μελαγχολικό σε βρίσκω Γιώργο μου και με στενοχωρείς! Εγώ σε ένα εύθυμο κλίμα σου έγραψα και με την άνεση που μου δίνει η φιλία μας. Όσο για το ΠΜ που είχες λάβει, για μένα ήταν σαφώς στην κατεύθυνση της λογοκρισίας και έπρεπε να το αγνοήσεις.

Ἡ χάρις τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ μετὰ τοῦ πνεύματος ἡμῶν άδελφοί. Ἀμήν.

Αμήν!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την μελαγχολία γι αυτό εδώ το ανέβασμα απο την συγκεκριμένη πανήγυρι.Εγώ σας ευχαριστώ όλους που ανεβάσατε κομμάτια και ειδικά τον Γιώργο.Εμένα προσωπικά μου άρεσε το ψάλσιμο πολύ.Τώρα για τον Απόοστολο ελάτε, ας μην είμαστε υπερβολικοί αρκεί να ξέρουμε τι ακούμε.Και γω μερικές φορές λέω και κανα τραγουδάκι αρκεί να καταλαβαίνω τι λέω εκείνη την ώρα και να μην τα κάνω συχνά.Είχε τρόπο όμως ο ανθρωπος
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ μελαγχολικό σε βρίσκω Γιώργο μου και με στενοχωρείς! Εγώ σε ένα εύθυμο κλίμα σου έγραψα και με την άνεση που μου δίνει η φιλία μας. Όσο για το ΠΜ που είχες λάβει, για μένα ήταν σαφώς στην κατεύθυνση της λογοκρισίας και έπρεπε να το αγνοήσεις.
Δεν σχετίζεται με σένα η μελαγχολία, αδελφέ μου, ούτε με κανένα από τους παρόντες.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν σχετίζεται με σένα η μελαγχολία, αδελφέ μου, ούτε με κανένα από τους παρόντες.
Ἔλα, ἀνέβα!!!

Δέν ἔχει καμμία σχέση μέ σένα, οὔτε εὐθύνεσαι ἐσύ γιά τίποτε!!!

Γιατί τό παίρνεις προσωπικά;

Ἐσένα σ᾿ εὐχαριστοῦμε γιά τόν κόπο σου καί γενικά τήν προθυμία σου στό φόρουμ, ὅπως καί τήν διακριτικότητα σου για ἀποφυγή παρεκτροπῶν καί ἔντονων ἀντιπαραθέσεων. Ἀλλά μέχρις ἑνός σημείου. Αὐτό, νομίζω, ἦταν θέμα ψαλτικό καί ἐνδιέφερε.

Πάντως σέ μακαρίζω·

«μακάριοι οἱ εἰρηνοποιοί, ὅτι αὐτοὶ υἱοὶ Θεοῦ κληθήσονται»


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κι εγώ σας μακαρίζω και ο Θεός να δώσει να ακούσουμε όλοι μαζί Απόστολο εν ουρανοίς, αν εκεί λένε τέτοια... Και δεν είναι σχήμα λόγου.
 
Top