Πανήγυρις Αγίας Σοφίας Πειραιώς 2009

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όσοι μπορείτε ανοίξτε την Πειραϊκή εκκλησία, είναι πολύ ωραία η πανήγυρις που αναμεταδίδει.

Επισυνάπτω στο επόμενο μήνυμα τα Ανοιξαντάρια που τέλειωσαν πριν από λίγο. Ο δεξιός χορός ψάλλει τα του Ραιδεστηνού, ενώ ο αριστερός κάποια έντεχνα, μελισματικά, που πατούν κάπως στα αργά του Ι. Κουκουζέλους (κάτι σαν σύντμηση). Αν μπορούσε κάποιος να μας πει ποια είναι, γιατί δεν γνωρίζω.

Ξέρει κανείς ποιοι ψάλλουν;
 
Όσοι μπορείτε ανοίξτε την Πειραϊκή εκκλησία, είναι πολύ ωραία η πανήγυρις που αναμεταδίδει.

Επισυνάπτω στο επόμενο μήνυμα τα Ανοιξαντάρια που τέλειωσαν πριν από λίγο. Ο δεξιός χορός ψάλλει τα του Ραιδεστηνού, ενώ ο αριστερός κάποια έντεχνα, μελισματικά, που πατούν κάπως στα αργά του Ι. Κουκουζέλους (κάτι σαν σύντμηση). Αν μπορούσε κάποιος να μας πει ποια είναι, γιατί δεν γνωρίζω.

Ξέρει κανείς ποιοι ψάλλουν;

Ηχογράφισες ολόκληρο τον εσπερινό;(τον περιμένω)
Μην ξεχάσεις το πρωί τον όρθρο και την λειτουργία.
Δεξιά είναι ο Βασίλειος Κουτσόγιαννος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ηχογράφισες ολόκληρο τον εσπερινό;(τον περιμένω)
Μην ξεχάσεις το πρωί τον όρθρο και την λειτουργία.
Δεξιά είναι ο Βασίλειος Κουτσόγιαννος.


Κατ' επιθυμίαν του ηχογραφήσαντος ανεβαίνουν τα ανοιξαντάρια.


Προς κάθε φιλοπερίεργο αναφέρω ότι οι μουσικές μου προτιμήσεις είναι δεδομένες και γνωστές τοις πάσι..


Δ.
 

Attachments

  • 01.Ανοιξαντάρια Ραιδεστηνού.mp3
    18.4 MB · Views: 162

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τί θά γίνει μέ τά ἀνεβάσματα...;;; Ἀπό λειτουργία;

Τυχαῖα ἄκουσα τόν Ἀπόστολο καί «βρέθηκα σέ ἄλλους κόσμους»..........

Θά «συγκλονιστεῖτε»...

Ἀναμένω...​
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχω ηχογραφήσει το εσπέρας μέχρι τα απόστιχα και το πρωί από Κανόνες μέχρι (δυστυχώς) το Πιστεύω. (με πρόδωσε δυστυχώς η μπαταρία). Θα τ' ανεβάσω, αν θέλετε, έστω αυτά, δώστε μου μόνο λίγο χρόνο. Πάντως ήταν διαφορετικός ναός το πρωί.
 
Last edited:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Γνωρίζει κανείς από ποιο Ι. Ναό έγινε χθές το πρωί (ανήμερα της Εορτής) η αναμετάδοση; Ηχογράφησε μήπως κάποιο μέλος του ιστολογίου τη χτεσινή ακολουθία;

Πρόλαβα να ακούσω από το Εξαποστειλάριο μέχρι το "Σε υμνούμεν".
Μου αρέσε η εκτέλεση των Στιχηρών καθώς το χορωδιακό Δοξαστικό αλλά και Θεοτοκίο των Αίνων.
Επίσης η αργή δοξολογία που ειπώθηκε. Τα της Θ. Λειτουργίας (ειδικά ο Απόστολος αλλά και το Ευαγγέλιο) θα αρκεστώ να σχολιάζω πως παραήταν πανηγυρικά.

Ποιος έψαλλε δεξιά/αριστερά και ποιοι ιερείς λειτούργησαν;
Έχω την εντύπωση ότι στη Θ. Λειτουργία έψαλλαν και άλλοι.
Ή είχαν ανεβάσει τόσο πολύ την βάση που δεν διέκρινα την ομοιότητα με το ψάλλειν του Όρθρου;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα ανεβάσω σήμερα - αύριο ό, τι έχω (κι ευχαριστώ τον Φάνη [asma] που με προέτρεψε να ηχογραφήσω, γιατί δεν γνώριζα).
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τί θά γίνει μέ τά ἀνεβάσματα...;;; Ἀπό λειτουργία;

Τυχαῖα ἄκουσα τόν Ἀπόστολο καί «βρέθηκα σέ ἄλλους κόσμους»..........

Θά «συγκλονιστεῖτε»...

Ἀναμένω...​

τον απόστολο γρήγορα παιδιά... κάτι για μιναρέδες ακουσα!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χαράλαμπε, συγγνώμη αλλά βιώνω τον χρόνο διασταλτικά, όπως οι άγιοι...


Αστειεύομαι. Απλώς είχα τεχνικά προβλήματα, αλλά σήμερα πρώτα ο Θεός θα ανεβάσουμε (χωρίς Απόστολο όμως. "Οὐ μή φάγω κρέα εἰς τὸν αἰῶνα...").
 
Last edited:

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Όσοι μπορείτε ανοίξτε την Πειραϊκή εκκλησία, είναι πολύ ωραία η πανήγυρις που αναμεταδίδει.

Επισυνάπτω στο επόμενο μήνυμα τα Ανοιξαντάρια που τέλειωσαν πριν από λίγο. Ο δεξιός χορός ψάλλει τα του Ραιδεστηνού, ενώ ο αριστερός κάποια έντεχνα, μελισματικά, που πατούν κάπως στα αργά του Ι. Κουκουζέλους (κάτι σαν σύντμηση). Αν μπορούσε κάποιος να μας πει ποια είναι, γιατί δεν γνωρίζω.

Ξέρει κανείς ποιοι ψάλλουν;
Απ' το ηχητικό που ανέβηκε, μάλλον ψάλλει αριστερά ο Γρηγόρης Χίτζιος.
Μάλιστα, δεν αποκλείω να είναι δικής του σύνθεσης (προσωπική εικασία), γνωρίζοντας ότι γράφει σε τέτοιο ύφος.

υγ. (δανεικό)
Προς κάθε φιλοπερίεργο αναφέρω ότι οι μουσικές μου προτιμήσεις είναι δεδομένες (και γνωστές τοις πάσι..)
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
υγ. (δανεικό)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimskrekas
Προς κάθε φιλοπερίεργο αναφέρω ότι οι μουσικές μου προτιμήσεις είναι δεδομένες (και γνωστές τοις πάσι..)
Το κόλπο έπιασε! Κατάφερα να ενώσω σε κοινή αισθητική αντίληψη δυο αντίπαλες παρατάξεις...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αρχίζω σιγά-σιγά να ανεβάζω.
 

Attachments

  • 02 Κυριε εκέκραξα - Κατευθυνθήτω.mp3
    2.9 MB · Views: 65
  • 03 Προσόμοια Εσπέρια του Σταυρού (ήχ. δ).mp3
    3.8 MB · Views: 36
  • 04 Προσόμοια εσπέρια των αγίων (ήχ. α).mp3
    4.8 MB · Views: 42
  • 05 Δόξα (των αγίων). 'Εξέλαμψεν σήμερον (ήχ. πλ.β).mp3
    10.1 MB · Views: 46
  • 06 Και νυν (της εορτής). Των προφητών αι φωναί.mp3
    3.6 MB · Views: 24
  • 07 Πληρωτικά.mp3
    3.9 MB · Views: 21
  • 08 Ιδιόμελο Λιτής.mp3
    5.3 MB · Views: 26
  • 09 Αρτοκλασία.mp3
    12.6 MB · Views: 36
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από την επόμενη μέρα
 

Attachments

  • 01 Πάσα Πνοή-Αινείτε (αργό) - ήχ. α.mp3
    3.7 MB · Views: 35
  • 02 Τον Δεσπότην.mp3
    4.7 MB · Views: 42
  • 03 Προσόμοια Αίνων.mp3
    3.9 MB · Views: 37
  • 04 Δόξα (των αγίων) - ήχ. πλ. β.mp3
    3.7 MB · Views: 67
  • 05 Και νυν (της εορτής).mp3
    4.6 MB · Views: 69
  • 06 Δοξολογία αργή - ήχ. γ.mp3
    11.1 MB · Views: 45
  • 07 Δύναμις Αβαγιανού.mp3
    4.9 MB · Views: 44
  • 08 Χερουβικό (ήχ. β).mp3
    9.1 MB · Views: 39
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συμπλήρωσα στα αντίστοιχα μηνύματα και τις τελευταίες επισυνάψεις που είχα: στον Εσπερινό τα 7, 8, 9 και στον Όρθρο τα 6, 7, 8. Θυμίζω ότι τα Ανοιξαντάρια έχουν ανέβει από τον Δ. Σκρέκα, τον οποίο και έυχαριστώ.

Γενικά: τα Ανοιξαντάρια του αριστερού χορού μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα μουσικά.
Το Κατευθυνθήτω είναι νέα σύνθεση. Πολύ ωραία εκτελεσμένα, εορταστικά ήταν και τα εσπέρια.
Το Δόξα ως συνθεση είναι παραδοσιακό ενώ το Και νυν ήταν πεποικιλμένο (ακριβώς όπως και στον Όρθρο). Γενικά, τα του αριστερού χορού ήταν πιο μελισματικά και ποικιλμένα και τις δύο μέρες.
Οι εκφωνήσεις μετά τα Αναγνώσματα ως και την αρτοκλασία (και γι' αυτό την ενσωμάτωσα) ήταν σε α και πλ.α (νομίζω κατάλληλα για πανηγύρι).
Είναι ενδιαφέρον που τα μελωδικότατα Παράσχου Κύριε σε ήχα α ψάλλονται χαμηλόφωνα, παράλληλα με τις εκφωνήσεις.
Το Ιδιόμελο της Λιτής ψάλλει ο καλλίφωνος π. Χρήστος Παπαχρήστου.

Στον Όρθρο έχει πολύ ενδιαφέρον το αργό μονωδιακό Αινείτε (με κάποιες επιδράσεις Στανίτσα).
Κατάλληλα πανηγυρική επίσης η δοξολογία σε γ ήχο.
Από Λειτουργία επισυνάπτω το Δύναμις του Αβαγιανού, κάπως γρήγορο και ελαφρώς διασκευασμένο, καθώς και το Χερουβικό σε β΄ ήχο.

Για τα μεν μέλη που αφίστανται των κλασικών ισχύει κατ' εμέ το ευαγγελικό "Ἐν τῇ οἰκίᾳ τοῦ πατρὸς μου" που παραθέτει συχνά ένας φίλος. Για την όλη όμως χορωδιακή συγκρότηση και αρτιότητα και των δύο χορών, καθώς και το μεράκι, τόσο στη σύνθεση μελών όσο και στην ερμηνεία, αξίζουν συγχαρητήρια. Η Αγία Σοφία να είναι βοήθειά σας, παιδιά!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χαράλαμπε, κατ' αρχήν προσωπικά θεωρώ ότι η ερμηνεία αυτή κινείται μεν στις παρυφές της παράδοσης, αλλά όχι εξω από αυτήν. Δεν θα τον απήγγελα όμως έτσι ο ίδιος, ούτε θα συμβούλευα κάποιον να το κάνει, για τον απλό λόγο ότι υπάρχει πιθανότητα έστω μερικοί από το εκκλησίασμα να ενοχληθούν.

Τώρα, γι' αυτό που ρωτάς: θα τον ανεβάσω αργότερα εκτός φόρουμ (σε κανένα sendspace), ώστε να τον πάρουν μόνο όσοι ενδιαφέρονται (νομίζω εσύ, ο Φάνης, ο Κώστας κι ο Δημήτρης και όποιος τυχόν αρέσκεται σε "μερακλήδικα"), αλλά να μη σκανδαλίζονται οι λοιποί, που εξίσου σεβαστή είναι η γνώμη τους. Επειδή, ωστόσο, τα ανθρώπινα πρόσωπα και δη συναδέλφους δεν θα ήθελα να τα εκθέτω σε σχόλια, έστω κατά βάθος καλοπροαίρετα, σεβαστείτε την επιθυμία μου να μη γίνει συζήτηση. Παράκληση, όχι προσταγή. :)
 
Top