Παλαιόν Στιχηράριον

Ἐξηγήσεις Χουρμουζίου ἀπό ἕτερον κώδικα. Ὁ γραφεύς φαίνεται νά εἶναι ὁ ἴδιος πού ἔγραψε καί τά Κοινωνικά τοῦ Μπερεκέτη.
 

Attachments

  • Palaion Stixerarion B 1.zip
    18.9 MB · Views: 373
  • Palaion Stixerarion B page001.jpg
    145.6 KB · Views: 89
  • Palaion Stixerarion B 2.zip
    11.8 MB · Views: 346

petros

Παλαιό Μέλος
Ἐξηγήσεις Χουρμουζίου ἀπό ἕτερον κώδικα. Ὁ γραφεύς φαίνεται νά εἶναι ὁ ἴδιος πού ἔγραψε καί τά Κοινωνικά τοῦ Μπερεκέτη.

To κατέβασμα των αρχείων σε εμένα δεν ολοκληρώνεται και δεν ανοίγουν οι φάκελοι. Υπάρχει και σε άλλους αυτο το πρόβλημα ; :confused:
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
To κατέβασμα των αρχείων σε εμένα δεν ολοκληρώνεται και δεν ανοίγουν οι φάκελοι. Υπάρχει και σε άλλους αυτο το πρόβλημα ; :confused:

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ... (αν και το εκφράζω δύο χρόνια μετά τον προηγούμενο) :D Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος να ξανα-ανέβουν τα αρχεία;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Όταν κάνεις κατέβασμα με δεξί κλικ, μάλλον δεν κατεβαίνουν τα αρχεία σωστά.
Δοκίμασε με το DownThemAll. Το έκανα πριν λίγο και λειτουργεί.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δουλεύει!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Φίλε μου εγώ δεν τα κατάφερα. Άλλωστε δεν φημίζομαι για τις επιδόσεις μου στα των Υπολογιστών. Μήπως μπορείς εσύ να ανεβάσεις το εν λόγω Μάθημα ;;;;;
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Μετά από τόσους μήνες, μόλις είδα τυχαία το μήνυμα του κ. Ιωαννίδη. Δοκίμασα λοιπόν να ανεβάσω στο dropbox το Παλαιό Στιχηράριο...

https://www.dropbox.com/s/4pmykfgl4qwd2w3/PalaioStixhrarioA-B.pdf

Υ.Γ.: Εγώ πάντως δε θα μπορούσα να ψάλλω από τέτοιο κείμενο! :eek: Μα πώς τα διάβαζαν οι παλαιοί; Φαρμακοποιοί ήταν; :p :eek: :cool:
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἐπιλογὲς ἀπὸ τὸ χφ. Μ.Π.Τ. 715 παλαιὸ στιχηράριο τριῳδίου-πεντηκοσταρίου, ἐξήγηση ἰδιόχειρη Χουρμουζίου, εὐκρινεῖς φωτοτυπίες ἀπὸ ἀσπρόμαυρη μικροταινία μὲ δικές μου διορθώσεις καὶ ἰσοκρατήματα. Ἄν κάτι δὲν φαίνεται, ῥωτῆστε με.



Προφανῆ λάθη μεταφορᾶς ἀπὸ τὸ πρόχειρο, δηλαδὴ ξεχασμένους χαρακτῆρες ποσότητος, μαρτυρίες καὶ φθορές, αὐτὰ ἐπισημαίνονται μὲ ἰδιαίτερες ὑποσημειώσεις στὰ περιθώρια.



Ὁ πίνακας περιεχομένων εἶναι δικός μου καὶ ἀφορᾶ τὶς ἐπιλογές μου, τὶς ὁποῖες φωτοτύπησα ἀπὸ microfilm τοῦ κώδικα.



Αὐτὰ τὰ παλαιὰ μέλη δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι λανθασμένες ἐξηγήσεις, διότι ἐκπέμπουν ὑποσυνείδητα μηνύματα εἰρήνης, θείας ἀγαλλιάσεως καὶ γενικὰ μυσταγωγοῦν τὸν ἀκόλουθο σὲ μιὰ ἔνθεη στάση.

Χρειάζονται κανονάρχημα καὶ ἰσοκράτημα ποὺ νὰ ἀναδεικνύει τὴν ἑκάστοτε θέση τοῦ ἤχου ἀπὸ τὸν ὁποῖο διέρχεται τὸ μέλος.



Τὰ κορυφαῖα αὐτὰ ἀριστουργήματα τῆς ἐκκλησιαστικῆς μουσικῆς δὲν ἐπιτρέπουν καμμία ἐπέμβαση καὶ φανερώνουν ὅτι δὲν χρειάζονται ἀναλύσεις, ἀλλὰ ὀρθὴ ἑρμηνεία τῶν καλλωπιστικῶν σημείων χωρὶς ὑπερβολές.
 

Attachments

  • ΜΠΤ 715.pdf
    11.9 MB · Views: 155
  • ΜΕΛΕΤΗ ΙΣΟΚΡΑΤΗΜΑΤΟΣ.doc
    26.5 KB · Views: 44
Top