Παλαιοί Κωνσταντινοπολίτες Ψάλτες

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
''Ποτ-πουρι'' απο παλαιους Κων-τες ψαλτες :
1ον : Μιχαηλιδης Αναστασιος ή σομπατζης (δομεστικος Ναυπλιωτη)
2ον : Δημου Χρηστος και Τσιλιβιδης Στυλιανος :Μ. Τεταρτη εσπερας (Ι.Ν. Αγιου Ιωαννη Χιων) .
3ον : Νικολαϊδης Νικολαος .
4ον : π. Σεραφειμ Φαρασογλου .
5ον : Αναστασιαδης Νικολαος ή μπακαλιαρος (σε ηλικια 73 ετων-ηχογραφηση
του 1980) .
6ον : Προυσαλης Στεφανος .
Καλη ακροαση και παρακαλω εντυπωσεις .
 

Attachments

  • 01=1'43''=ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ Αναστασιος ή Σομπατζης=Εξεχυθη η χαρις ..Πλ.Βος.mp3
    508.2 KB · Views: 1,026
  • 02=3'57''=Χρηστος Δημου- Στυλιανος Τσιλιβιδης=Αλληλουαριο Πλ.Δος.mp3
    1.1 MB · Views: 432
  • 03=3'23''=ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ Νικολαος=Λογον Αγαθων Δος.mp3
    995.4 KB · Views: 334
  • 04=4'55''=π. Σεραφειμ Φαρασογλου=Φως Ιλαρον Βος.mp3
    1.4 MB · Views: 448
  • 05=1'15''=ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ Νικολαος ή Μπακαλιαρος(1980 ετων 73)=Ερραναν μυρα ..Βος.mp3
    369.5 KB · Views: 624
  • 06=3'12''=ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ Στεφανος=Στιχοι Δουλοι Κυριον(Λαμπαδαριου)Πλ.Αος.mp3
    942.4 KB · Views: 400

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη. πραγματικά πολύτιμες (ειδικά οι παλαιότερες) ηχογραφήσεις...
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πω πω θα παλαβώσω αυτές τις μέρες...όχι μόνο δεν προλαβαίνω να κατεβάσω τις πολλές ηχογραφήσεις που υπάρχουν πλέον στο φόρουμ(έχω και αργή σύνδεση βλέπεται)αλλά ούτε καν να τις ακούσω προλαβαίνω...ευχαριστούμε κ.Βαγγέλη να είστε καλά...;)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πω πω θα παλαβώσω αυτές τις μέρες...

Είμαι ομοιοπαθής!!! :) Ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη! Και άλλοι τέτοιοι θησαυροί μακάρι να βγούνε στο φώς από όλους. Πραγματικά ωφελούν... Να είστε καλά.
 

Ilia Gergi

Νέο μέλος
Μην τα χανεται ακομα. Διοτι εγω θα τα χασω πρωτος. Ποθ τους εχεις βρη ολους αυτους! Εγο τουλαχιστον ειμαι ευτυχης διοτι τους Αναστασιαδη, Νικολαιδη και Φαρασογλου τους εχω ακουση και συνεψαλλα μαζι τους.
Συγχαρητηρια και καλο ακουσμα.
 
Π

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΩΝ.ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Guest
''Ποτ-πουρι'' απο παλαιους Κων-τες ψαλτες :
1ον : Μιχαηλιδης Αναστασιος ή σομπατζης (δομεστικος Ναυπλιωτη)
2ον : Δημου Χρηστος και Τσιλιβιδης Στυλιανος :Μ. Τεταρτη εσπερας (Ι.Ν. Αγιου Ιωαννη Χιων) .
3ον : Νικολαϊδης Νικολαος .
4ον : π. Σεραφειμ Φαρασογλου .
5ον : Αναστασιαδης Νικολαος ή μπακαλιαρος (σε ηλικια 73 ετων-ηχογραφηση
του 1980) .
6ον : Προυσαλης Στεφανος .
Καλη ακροαση και παρακαλω εντυπωσεις .

Ολες οι ηχογραφησεις ειναι εκπληκτικες.Ξεχωριζω του Αν.Μχαηλιδη οπου αξίζει να προσέξουμε τις αναλυσεις των σημαδίων-εκπληκτικη ερμηνεία οπως και του Προυσαλη και του τσιλιβιδη.Το Φως ιλαρον απο τον π.Σεραφειμ Φαρασογλου ειναι εκπληκτικο.Ο π. Σεραφείμ μας εχει μεταφερει με τις ερμηνειες του στα μελη, και με ολες γενικα τις εργασίες του,ολη την σοβαρη ψαλτική παραδοση του Οικουμενικου Πατριαρχείου . Ειμαι πολυ τυχερος που επι 10 χρονια βρισκομαι στον Παλαιο Ταξιαρχη Περιστεριου ως Πρωτοψαλτης μαζι με τον π.Σεραφειμ και εχουμε μια τελεια μουσικη επικοινωνια και συννενοηση στις ακολουθιες και οχι μονο, αφου προκειται για έναν ανθρωπο υποδειγμα ηθους και αξιοπρέπειας.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φαντάζομαι ο π. Σεραφείμ θα σας έχει μεταφέρει ψαλτο-ιστορίες από την Πόλη και τους δασκάλους του. Εάν είναι έτσι και θέλετε και μπορείτε, πείτε μας τίποτα. Ευχαριστούμε.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μην τα χανεται ακομα. Διοτι εγω θα τα χασω πρωτος. Ποθ τους εχεις βρη ολους αυτους! Εγο τουλαχιστον ειμαι ευτυχης διοτι τους Αναστασιαδη, Νικολαιδη και Φαρασογλου τους εχω ακουση και συνεψαλλα μαζι τους.
Συγχαρητηρια και καλο ακουσμα.

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=84257&postcount=1
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=194988&postcount=4

Τι πιστεύετε εσείς;;
Είναι όντως διαφορετικός;;

Ευχαριστώ! :)
 
Top