Παλαιά ηχογράφηση (15-10-78 Κυριακή των Αγίων Πατέρων)

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν αγόρασα το καινούργιο κασεττόφωνο JVC το έπαιρνα μαζί μου στον Άγιο Γεώργιο Μελισσίων, όταν ήξερα ότι ο θορυβοποιός και φάλτσος ...... βοηθός θα απουσίαζε. (Όταν μιλάμε για θορύβους εννοούμε συνεχές βήξιμο θορυβώδες φύσημα της μύτης, αλλά και ... εφεδροκρουσίες:mad::(:rolleyes::confused::eek:!!! Φίλος κατά τα άλλα και για να μην τον δυσαρεστήσω δεν τον σούταρα και περιοριζόμουν σε αυστηρές παρατηρήσεις, έκανε καμιά βδομάδα να μου μιλήσει και ξανά μανά τα ίδια.)
15-10-78 Κυριακή των Αγίων Πατέρων με το κασεττόφωνο υπό μάλης έφτασα στο Ναό, και άρχισα να γράφω τα του όρθρου. Σε κάποια στιγμή ακούω πίσω μου έναν ... πριμαντόνο:D να .... λέει μαζί μου αφήνοντας ουρές στις καταλήξεις σαν να ήθελε να παραβγεί στη ... διάρκεια της ανάσας:D.
Στο Δόξα σοι Κύριε του Ευαγγελίου χτυπάει Βου'. (Ε! να μην κάνουμε και λίγο πρίμο-σεγόντο;), στο Χερουβικό μου άναψαν τα λαμπάκια:( και στο Σε υμνούμεν κοπάνησα με δύναμη το σιδερένιο διαπασών στο πάτωμα!!!:mad:
Κατά τα άλλα, καλή ακρόαση από έναν ... υπάρχοντα 32χρονο Νικολάκη που ... προσπαθεί να εφαρμόσει «ἃ ἤκουσε καὶ ὲπιστώθη».
 

Attachments

  • A. ANABATHMOI KANONES.MP3
    6 MB · Views: 85
  • B. EXAPOSTEILARIO AINOI.MP3
    9.9 MB · Views: 78
  • C DOXA TWN AG. PATERWN.MP3
    12.3 MB · Views: 93
  • D. SYNTOMH DOXOLOGIA.MP3
    6.7 MB · Views: 55
  • E. TYPIKA.MP3
    6.2 MB · Views: 49
  • F. DYNAMIS NHLEWS.MP3
    4.2 MB · Views: 64
  • G. DOXA SOI KYRIE.MP3
    1 MB · Views: 45

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στο πέταγμα του διαπασών έπρεπε να σημαδέψω κεφάλι και όχι ... το πάτωμα που δεν έφταιγε σε τίποτα!!!:D:D
 

Attachments

  • H. XEROYBIKO STAN..MP3
    14.4 MB · Views: 82
  • I.LEITOYRGIKA AXION ESTIN STAN..MP3
    15.4 MB · Views: 75

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ;124745 said:
Στο πέταγμα του διαπασών έπρεπε να σημαδέψω κεφάλι και όχι ... το πάτωμα που δεν έφταιγε σε τίποτα!!!:D:D
Πολυ ωραιες οι ηχογραφησεις και με σωστο ισοκρατημα εαν εξαιρεσουμε καποιες δευτερες. Απο'κει και περα επιτρεψετε μου να αδυνατω να κατανοησω τον εκνευρισμο σας. Τουλαχιστον εσεις λεγατε και Πλ δ' στα λειτουργικα και οι δευτερες αν και λαθος εεε...ακουγονται. Ξερετε τι ειναι να λετε δεύτερο, τέταρτο, τρίτο και ο αλλος να προσπαθει να βγαλει δευτερες, τρίτες, πεμπτες, δέκατες κτλ.? Εκει να δειτε γλεντια....:mad:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πολυ ωραιες οι ηχογραφησεις και με σωστο ισοκρατημα εαν εξαιρεσουμε καποιες δευτερες. Απο'κει και περα επιτρεψετε μου να αδυνατω να κατανοησω τον εκνευρισμο σας. Τουλαχιστον εσεις λεγατε και Πλ δ' στα λειτουργικα και οι δευτερες αν και λαθος εεε...ακουγονται. Ξερετε τι ειναι να λετε δεύτερο, τέταρτο, τρίτο και ο αλλος να προσπαθει να βγαλει δευτερες, τρίτες, πεμπτες, δέκατες κτλ.? Εκει να δειτε γλεντια....:mad:
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Για τον εκνευρισμό μου, αυτός δικαιολογείται απόλυτα αν σκεφτεί κανείς ότι ο ψάλτης καταβάλλει κάθε προσπάθεια να δώσει τέλειο μουσικό άκουσμα στο εκκλησίασμα, (κι εδώ υπάρχει ένας ακόμη λόγος, η ηχογράφηση) και να βρίσκεται ο οποιοσδήποτε να φωνάζει με όλη του τη δύναμη χωρίς να πειθαρχεί, (ακόμα κι αν είναι σωστός τονικά ) για να διακριθεί σαν τη μύγα μεσ' στο γάλα. Σημειωτέον ότι το πέταγμα του διαπασών έγινε μετά τη δεύτερη παρατήρηση.... Ήταν η κόκκινη κάρτα!:mad:
Όσο για τις δευτερες, τρίτες, πεμπτες, δέκατες κτλ. τα πράγματα είναι βέβαια σοβαρότερα... Τον φωνάζεις αν δεν είναι δίπλα σου, του δίνεις την πρωτοκαθεδρία, και κάααααααθεσαι, αφήνοντάς τον να ρεζιλευτεί.
Και το σχετικό ... ευτράπελο!!!
Ο άρχων (Θ.Σ.) άκουσε μια μέρα γυναικεία φωνή από απέναντι να ψάλλει λέγοντας τα δεξιά, τα αριστερά, εκφωνήσεις, τα πάντα!!! Μιλάμε για φάση!!! Οπότε δεν άντεξε, και λέει (ολίγον τι μεγαλοφώνως): «Θα το βουλώσεις επιτέλους, ή θά 'ρθω εκεί να σου το βουλώσω εγώ!»:D
Αλλά υπήρξε και περίπτωση που πάλι απ' το χώρο των γυναικών ακουγόταν ένα γλυκύτατο διακριτικό ισοκράτημα, οπότε γυρίζει προς το μέρος μου και μου λέει: «Νικολάκη, σήμερα έχεις ... βοηθό».:D
 
Top