Παλαιά ηχογράφηση Λυκούργου Αγγελοπούλου - δίσκος "Musique Byzantine"

bstavropoulos

Μέλος
Όταν ήμουν ακόμα φοιτητής (πριν πολλααααααααααά χρόνια, πριν ακόμα υπάρχουν τα CD) αγόρασα ένα μαύρο δίσκο - "Mousique Byzantine" by Lycourgos Angelopoulos. Έχω λίγους μαύρους δίσκους που δεν γίναν ποτέ CD. Επί τέλους έκανα επιδιορθώσεις σε ένα καλό γραμμόφωνο και αρχηνώ σιγά σιγά να ψηφιοποιώ (σωστή λέξη;) τους δίσκους αυτούς. Επισυνάπτω λοιπόν την πρώτη προσπάθεια. Ο δίσκος ήταν γρατζουνισμένος - σε ένα-δυό από τους ύμνους έκανα τομή, για να έχουμε τουλάχιστον όσα ακούγονται από τον κάθε ύμνο. Απολαύσετε!
 

Attachments

  • Angelopoulos 01 Agios Agios Agios.mp3
    3.1 MB · Views: 436
  • Angelopoulos 02 Thearchio Neumati.mp3
    6 MB · Views: 366
  • Angelopoulos 03 Tis Theos Megas.mp3
    1.2 MB · Views: 271
  • Angelopoulos 04 Pepoikilmeni.mp3
    4.7 MB · Views: 348
  • Angelopoulos 05 H ton pro Hliou Fostira.mp3
    1.3 MB · Views: 220
  • Angelopoulos 06 Megalynaria Ypapantis (damaged part deleted).mp3
    4.4 MB · Views: 284
  • Angelopoulos 07 Mi tis Fthoras.mp3
    3.3 MB · Views: 326
  • Angelopoulos 08 Basileu Ouranie.mp3
    3 MB · Views: 298
  • Angelopoulos 09 Tin Metheorton.mp3
    1 MB · Views: 214
  • Angelopoulos 10 Kyrie Eleison.mp3
    925.7 KB · Views: 237

bstavropoulos

Μέλος
Επισυνάπτω επίσης και τη θήκη του δίσκου. Δεν είχε βιβλιάριο η άλλες σημειώσεις. Μόνο ότι είχε η θήκη. Όπως βλέπετε ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1978.
 

Attachments

  • Angelopoulos Musique Byzantine cover front & back.pdf
    872.9 KB · Views: 250

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Καλέ μου άνθρωπε σε ευχαριστώ πολύ για το δώρο σου.
Ο δάσκαλος δεν αρέσκεται στις πολύ παλιές ηχογραφήσεις του. Απόλαυση είναι κ στα νιάτα του κ ενδιαφέρον έχιε η παντελής έλλειψη μουσικών,ηχητικών κ τεχνολογικών βοηθημάτων.
Ευχαριστούμε πολύ.
 

bstavropoulos

Μέλος
Μπορεί να μη του αρέσει, αλλά για μένα είναι πιό ευχάριστος ως νέος. Η φωνή είναι ελαφριά, αλλά λείπει η αμυδρότητα που έπειτα απέκτησε. Εδώ είναι ακόμα συναρπαστικός, κατί που δεν βρήσκω στον κ. Λ. Α. στα τελευταία 20 χρόνια.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σεβαστή η άποψή σας αν κ δεν συμφωνώ.
Ο Λυκούργος Αγγελόπουλος είναι επιστημονικός ερευνητής κ άριστος χοράρχης. Η προσφορά του δε σαν διδάσκων κ σαν Έλληνας που κάνει γνωστή τη Β.Μ. στους βαρβάρους (με την αρχαία έννοια) αρκετά υψηλή οπότε ως τέτοιον τον αντιμετωπίζω κ όχι σαν δεινό εκτελεστή της του Δαμασκηνού τέχνης. Το έχει παραδεχτεί κ ο ίδιος ότι υπάρχουν άλλοι καλύτεροί του.

Άλλωστε δεν είστε πιτσιρικάς κ γνωρίζετε ότι υπήρχαν κ μεγάλοι εκτελεστές (φωνάρες) που στη διδασκαλία δεν τα κατάφερναν. Όλα τα τάλαντα δεν τα δίνει σε όλους ο Θεός κ όλοι, δυστυχώς, δεν τα καλλιεργούμε.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ελπίζω να μην σε έθιξα. Απλά είναι λίγο δύσκολο να είμαι αμερόληπτος ειδικά όταν ο άνθρωπος που κρίνω είναι δάσκαλος κ φίλος μου (παρ' όλο που λόγω απόστασης δεν τον βλέπω συχνά).
 

bstavropoulos

Μέλος
Καθ' όλου! Γιατί να με είχες θίξει. Συμφώνησα μαζί σου.

Ομολογώ ότι δεν είμαι και τόσο θαυμαστής του. Δεν συμφωνώ με το τρόπο εκτέλεσης της σχολής Καρά/Αγγελοπούλου, αλλά έχω μάθει αρκετά από τον Άρχοντα, δηλαδή από ηχογραφήσεις και από διαδομένη διδασκαλία, και από άλλους της σχολής αυτής - είναι δεινοί γνώστες ιστορίας και θεωρίας - κι έτσι παραμένω ευγνώμον.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Επισυνάπτω επίσης και τη θήκη του δίσκου. Δεν είχε βιβλιάριο η άλλες σημειώσεις. Μόνο ότι είχε η θήκη. Όπως βλέπετε ο δίσκος κυκλοφόρησε το 1978.

Τραγουδακια ειναι, παρα ταυτα φαινεται η διαφορα με τη μεγαλη και τραγικη ολισθηση που ακολουθησε!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Τραγουδάκια οι ύμνοι; Μπράβο!
Αν κ απ΄ότι είδα στο εξώφυλλο του δίσκου τα μαθήματα είναι κλασσικότατα μάλλον είσαι άλλης "σχολής" που δεν αρέσκεται στα παλαιά κ παραδοσιακά ακούσματα. Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε...
Ο Γαλιλαίος υποστήριξε τη θεωρία του Κέπλερ κ του Κοπέρνικου ότι η Γη κινείται κ φυλακίστηκε για τη "τρελλή" του εμμονή, η Ιστορία τον διακαίωσε.
Ας αφήσουμε την Ιστορία καλέ μου φίλε να κρίνει τα ολισθήματα του Καρά κ του Αγγελόπουλου.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τραγουδάκια οι ύμνοι; Μπράβο!
Αν κ απ΄ότι είδα στο εξώφυλλο του δίσκου τα μαθήματα είναι κλασσικότατα μάλλον είσαι άλλης "σχολής" που δεν αρέσκεται στα παλαιά κ παραδοσιακά ακούσματα. Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε...
Ο Γαλιλαίος υποστήριξε τη θεωρία του Κέπλερ κ του Κοπέρνικου ότι η Γη κινείται κ φυλακίστηκε για τη "τρελλή" του εμμονή, η Ιστορία τον διακαίωσε.
Ας αφήσουμε την Ιστορία καλέ μου φίλε να κρίνει τα ολισθήματα του Καρά κ του Αγγελόπουλου.

κ. Κουρή, μην επαναλαμβανόμαστε...
Τα παμε αυτά πολλές φορές, άλλο τα παλαιά και παραδοσιακά μαθήματα και άλλο το πώς λέγονται...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Τραγουδάκια οι ύμνοι; Μπράβο!
Αν κ απ΄ότι είδα στο εξώφυλλο του δίσκου τα μαθήματα είναι κλασσικότατα μάλλον είσαι άλλης "σχολής" που δεν αρέσκεται στα παλαιά κ παραδοσιακά ακούσματα. Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε...
Ο Γαλιλαίος υποστήριξε τη θεωρία του Κέπλερ κ του Κοπέρνικου ότι η Γη κινείται κ φυλακίστηκε για τη "τρελλή" του εμμονή, η Ιστορία τον διακαίωσε.
Ας αφήσουμε την Ιστορία καλέ μου φίλε να κρίνει τα ολισθήματα του Καρά κ του Αγγελόπουλου.

Τελικώς ο Γα ( στον Β´ και όχι μόνο) έχει βαρύτητα...; έλκεται ή δεν πέφτει σαν το μήλο...προσοχή μην είναι και σάπιο...

Δ.

Υγ Το ερώτημα δεν είναι αν έλκεται...πάντως. Κι όμως (δεν) έλκεται..
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
κ. Κουρή, μην επαναλαμβανόμαστε...
Τα παμε αυτά πολλές φορές, άλλο τα παλαιά και παραδοσιακά μαθήματα και άλλο το πώς λέγονται...

Ναι το ίδιο λέμε άλλα εννοούμε.
Είπαμε κ.Μπουσδέκη θα αποφανθεί η Ιστορία μην λέμε τα ίδια!
 

eleftheriou

Ανδρέας Ελευθερίου
Τραγουδάκια οι ύμνοι; Μπράβο!
Αν κ απ΄ότι είδα στο εξώφυλλο του δίσκου τα μαθήματα είναι κλασσικότατα μάλλον είσαι άλλης "σχολής" που δεν αρέσκεται στα παλαιά κ παραδοσιακά ακούσματα. Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε...
Ο Γαλιλαίος υποστήριξε τη θεωρία του Κέπλερ κ του Κοπέρνικου ότι η Γη κινείται κ φυλακίστηκε για τη "τρελλή" του εμμονή, η Ιστορία τον διακαίωσε.
Ας αφήσουμε την Ιστορία καλέ μου φίλε να κρίνει τα ολισθήματα του Καρά κ του Αγγελόπουλου.

Αδελφέ, εκείνοι που φταίνε είναι οι οργανοπαίκτες που δεν είχαν κουρδίσει τα μουσικά τους όργανα στη συγκερασμένη κλιμακα και οι κλαρινοπαίκτες που είχανε τη μανία να τραβάνε με μαεστρία με το στόμα τους τις νότες απ εκεί που τις έβαλε ο σοφώτατος δυτικός κατασκευαστής του να ηχούν σαν ανοίγεις το κλειδί τους, ακόμα και οι μοναχοί που εκτελούσαν οξείες και έξω πεταστές όταν ο Καράς γυρνούσε την Ελλάδα με το μαγνητόφωνο. Τι να σου κάνει και ο δάσκαλος όταν όλη η Ελλάδα ήτανε "φάλτση"!
Αλλά πάλι γιατί βρε παιδί μου να βουρκώνω όταν ακούω τέτοια ακούσματά; Κι η ψυχή μου φάλτση θα ναι, δεν εξηγείται αλλιώς!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τραγουδάκια οι ύμνοι; Μπράβο!
Αν κ απ΄ότι είδα στο εξώφυλλο του δίσκου τα μαθήματα είναι κλασσικότατα μάλλον είσαι άλλης "σχολής" που δεν αρέσκεται στα παλαιά κ παραδοσιακά ακούσματα.
Γούστα είναι αυτά τι να κάνουμε.....
Ο Γαλιλαίος υποστήριξε τη θεωρία του Κέπλερ κ του Κοπέρνικου ότι η Γη κινείται κ φυλακίστηκε για τη "τρελλή" του εμμονή, η Ιστορία τον διακαίωσε.
Ας αφήσουμε την Ιστορία καλέ μου φίλε να κρίνει τα ολισθήματα του Καρά κ του Αγγελόπουλου.

1) Δεν απευθύνεται σε Έλληνες... το εξώφυλλο!
2) Συμφωνώ! Περί ορέξεως... κολοκυθόπιττα...:D
3) Ο Γαλιλαίος στηρίχτηκε σε αδιάσειστα δεδομένα και στοιχεία, ενώ τα ολισθήματα των τελευταίων στηρίζονται σε ... τυχαίες χειρονομίες και δεν πρόκειται να δικαιωθούν από την ιστορία, για τον απλούστατο λόγο, ότι αγνόησαν τη συντιπτική πλειοψηφία των ψαλτών απ' τους διάσημους άρχοντες πρωτοψάλτες μέχρι τον πρακτικό του τελευταίου χωριού.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εκ των προτερων θα ηθελα να σε διαβεβαιωσω οτι σεβομαι τις αποψεις σου παρα το οτι δεν με βρισκουν συμφωνο! τωρα για τα τραγουδακια που τοσο σε ξενισε η λεξη, κατα την ταπεινη μου γνωμη οταν ενας υμνος λεγεται απο υμνωδο που δεν εχει 'ακουσει' η που ειναι ανεπιδεκτος μαθησεως, τοτε ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ξαναλεω ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακουγεται σαν τραγουδακι! Και οταν ειναι πολλα, σαν τραγουδακια! Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ω Σ!!!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αλλά πάλι γιατί βρε παιδί μου να βουρκώνω όταν ακούω τέτοια ακούσματά;
Υποθέτω ότι βουρκώνεις προφανώς για το κατάντημα της μουσικής...

ΟΚ, πλάκα κάνω, έτσι αυθόρμητα ήρθε το σχόλιο, οι απόψεις μου άλλωστε είναι γνωστές στους περιοικούντες το Ψαλτολόγιο. Παιδιά ας σταματήσουμε εδώ, μην καταλήξει κι αυτό το θέμα αντικαραϊκή διαμάχη, νομίζω υπάρχουν αρκετές στο Ψαλτολόγιο, αν μη τι άλλο... Δεν είναι σωστό άλλωστε να τρομάζει ο άλλος να αναρτήσει ηχητικό από τη σχολή Καρά από φόβο μήπως τ' ακούσει! Όσο κι αν το ύφος και η ερμηνεία είναι ξένα προς την ψαλτική παράδοση, σαν ανάρτηση στο Ψαλτολόγιο είναι ενδιαφέρουσα. Άλλωστε υπάρχουν και άλλες αναρτήσεις ξένες προς την παράδοση κι από άλλες σχολές. Όπως λοιπόν υπάρχει συγκράτηση από πολλούς (και εγώ ανάμεσά τους) και δεν σχολιάζονται ηχογραφήσεις που θυμίζουν παράσταση από σκυλάδικο, θα παρακαλέσω συνάδελφοι να συγκρατείστε και να μη σχολιάζετε αρνητικά αναρτήσεις της σχολής Καρά. Όχι ότι έχετε άδικο, αλλά ας είμαστε ακριβοδίκαιοι κι ας σεβαστούμε στον κάτω-κάτω και τον κόπο του συναδέλφου που έκατσε και καθάρισε το δίσκο, για να μας τον προσφέρει.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Υποθέτω ότι βουρκώνεις προφανώς για το κατάντημα της μουσικής...

ΟΚ, πλάκα κάνω, έτσι αυθόρμητα ήρθε το σχόλιο, οι απόψεις μου άλλωστε είναι γνωστές στους περιοικούντες το Ψαλτολόγιο. Παιδιά ας σταματήσουμε εδώ, μην καταλήξει κι αυτό το θέμα αντικαραϊκή διαμάχη, νομίζω υπάρχουν αρκετές στο Ψαλτολόγιο, αν μη τι άλλο...

Κ.Νίκο έχω την αμυδρά εντύπωση πως αρέσκεστε στη διαμάχη αυτή:wink:

Δεν είναι σωστό άλλωστε να τρομάζει ο άλλος να αναρτήσει ηχητικό από τη σχολή Καρά από φόβο μήπως τ' ακούσει!

Αντιθέτως μακάρι κ άλλοι φίλοι να ανέβαζαν τέτοια αριστουργήματα

Όσο κι αν το ύφος και η ερμηνεία είναι ξένα προς την ψαλτική παράδοση, σαν ανάρτηση στο Ψαλτολόγιο είναι ενδιαφέρουσα. Άλλωστε υπάρχουν και άλλες αναρτήσεις ξένες προς την παράδοση κι από άλλες σχολές.

Μάλλον οι συντονιστές (νομίζω ότι έχετε κ εσείς το προνόμιο αυτό σε κάποιο θέμα...) θα πρέπει μόλις βλέπουν ηχογραφήσεις Καρά-Αγγελόπουλου να το μεταθέτουν σε άλλο θέμα (Ψαλτική & εξωτερική μουσική).
Θα τρελλαθούμε κ ότι γύρισα απο εκκκλησία; Ξένα προς την ψαλτική παράδοση. Δηλαδή πρέπει να αφήνουμε τον καθένα να σπιλώνει το όνομα των δασκάλων κ την προσφορά τους. Δεν νομίζω:confused:

Όπως λοιπόν υπάρχει συγκράτηση από πολλούς (και εγώ ανάμεσά τους) και δεν σχολιάζονται ηχογραφήσεις που θυμίζουν παράσταση από σκυλάδικο, θα παρακαλέσω συνάδελφοι να συγκρατείστε και να μη σχολιάζετε αρνητικά αναρτήσεις της σχολής Καρά.

Αυτό κ αν είναι σεβασμός προς το συνάδελφο (τουλάχιστον)!

Όχι ότι έχετε άδικο, αλλά ας είμαστε ακριβοδίκαιοι κι ας σεβαστούμε στον κάτω-κάτω και τον κόπο του συναδέλφου που έκατσε και καθάρισε το δίσκο, για να μας τον προσφέρει.

Κρίμα πάντως γιατί νόμιζα πως μπορούσαμε να πούμε την άποψή μας χωρίς ειρωνεία κ σχόλια προσβλητικά.
 
1.Όποιος δε συμφωνεί με τους παραλογισμούς μας δε σημαίνει ότι μας στέλνει στην πυρά(στην οποία ούτως ή άλλλως είμαστε ήδη, αφού θέσαμε εαυτούς εκτός της παράδοσης και δημιουργήσαμε δικιά μας).
2.Όσο κι αν είναι γνώρισμα της εποχής μας(σημάδι παρακμής) ο πλουραλισμός, η ανοχή δηλαδή στο κάθε τι, στο όνομα μιας δήθεν ελευθερίας, αυτό δεν αναιρεί την ύπαρξη κανόνων και αρχών που αν δεν γίνονται σεβαστές ελοχεύει ο κίνδυνος της αποκοπής μας από τις ρίζες(και πάλι δηλαδή στέλνουμε τους εαυτούς μας στην πυρά).
3.Αν προσπαθούμε να πείσουμε τους πάντες ότι τα θυληπρεπή τραγούδια είναι θρησκευτικοί ύμνοι ή ότι ο Ποσειδώνας είναι το κέντρο του ηλιακού μας συστήματος ή ότι οι Έλληνες είναι εξωγήινοι και αποτύχουμε, δεν πρέπει να θεωρούμε ότι αδικούμαστε, ούτε ότι μας στερήθηκε το δικαίωμα της ελεύθερης άποψης, αλλά σίγουρα θα γίνουμε στόχος ειρωνίας...
4.Δε μπορούμε να πηγαίνουμε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο γήπεδο Καραϊσκάκη, να τρώμε συνέχεια ξύλο και να συνεχίζουμε να φωνάζουμε ότι εμείς είμαστε οι γνήσιοι Ολυμπιακοί.
5.Κανείς δε μας απαγορεύει τί και πώς θα ψάλλουμε στην εκκλησία μας, αλλά δε χρειάζεται να σχίζουμε τα ιμάτιά μας, όταν οι άλλοι δεν αγοράζουν τα βιβλία και τα cd μας και δεν έρχονται στις συναυλίες μας, γιατί δεν τους αρέσουμε.
6.Όταν δεν έχουμε την ικανότητα για κάτι, δε χρειάζεται να αισθανόμαστε μειονεκτικά, αλλά ούτε και να κατηγορούμε αυτό το κάτι επειδή δεν το κατέχουμε και να το αντικαθιστούμε με κάτι άλλο βαπτίζοντάς το πιο γνήσιο.
8.Όταν κάποιος αντιδρά στις απόψεις μας, δε σημαίνει ότι μας μισεί. Πολλές φορές μπορεί να προσεύχεται και για μας, αλλά να μην το ξέρουμε.
9.Όταν συμμετέχουμε σε μία διαλογική διαδικασία, όπως πχ σε ένα φόρουμ, οι συντονιστές δεν πρέπει να είναι(και δεν είναι ευτυχώς) οι χωροφύλακες που μας τραβάνε το αυτί, επειδή πήγαμε και τους είπαμε: "Κύριε ο Γιωργάκης μου πέταξε μια κιμωλία"
10.Δεν πρέπει να εκλαμβάνουμε την καλοσύνη ως αδυναμία. Μη μας ενοχλεί που κάποιοι δεν τρέφουν σεβασμό προς αυτούς που δεν σεβάστηκαν τους προγενέστερους -και όντως- διδασκάλους. Η Ιστορία μπορεί να μη μας δικαιώσει
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
4.Δε μπορούμε να πηγαίνουμε με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο γήπεδο Καραϊσκάκη, να τρώμε συνέχεια ξύλο και να συνεχίζουμε να φωνάζουμε ότι εμείς είμαστε οι γνήσιοι Ολυμπιακοί.

καλό
 
Top