Παιδικός χορός Ι.Ν. Αναλήψεως του Χριστού Βόλου

Στον Ι.Ν. Αναλήψεως του Χριστού Βόλου έχουμε την ευλογία και τη μεγάλη χαρά να συμψάλλουν στο αναλόγιο, δυστυχώς όχι κάθε Κυριακή, παιδιά με πολύ ωραίες και κατανυκτικές φωνές, που φοιτούν στη Σχολή Βυζαντινής Μουσικής της Ι.Μ. Δημητριάδος. Επειδή κάποια από αυτά μπαίνουν σιγά - σιγά στη μεταφώνηση, θέλησα να δημιουργήσω ένα ηχητικό ενθύμιο. Η ηχογράφηση έγινε σε στούντιο, έχει όμως όλα τα χαρακτηριστικά μιας ζωντανής απομνημείωσης, καθώς ελάχιστες βελτιωτικές παρεμβάσεις έχουν γίνει. Καλή σας ακρόαση
 

Attachments

  • Πεντηκοστάρια Τριωδίου, Πέτρου Πελοποννησίου.mp3
    12.9 MB · Views: 50
  • Άξιόν εστιν, το εκ παραδόσεως, ήχος Β'.mp3
    5 MB · Views: 28
  • Χερουβικό της Εβδομάδος Πέτρου Πελοποννησίου, ήχος Α'.mp3
    19.6 MB · Views: 23
  • Δούλοι Κύριον, σύντομος αγιορείτικος πολυέλεος, ήχος Α'.mp3
    10.4 MB · Views: 30
Συγχαρητήρια Δημήτρη για τη δουλειά σου με τους μικρούς σου μαθητές. Το έργο που επιτελεις στη Σχολή της Μητροπολεως, η εν γένει ευγενική σου παρουσία και το ερμηνευτικο σου επιπεδο είναι υποδειγματικα. Στα νέα παιδιά πρέπει όλοι (εκκλησιαστικες αρχές, ιερείς, ιεροψαλτες) να δείξουν ενδιαφέρον, για να υπάρξει συνέχεια στην εκκλησιαστικη μουσική και παράδοση! Και πάλι συγχαρητηρια!!!
 
Συγχαρητήρια Δημήτρη για τη δουλειά σου με τους μικρούς σου μαθητές. Το έργο που επιτελεις στη Σχολή της Μητροπολεως, η εν γένει ευγενική σου παρουσία και το ερμηνευτικο σου επιπεδο είναι υποδειγματικα. Στα νέα παιδιά πρέπει όλοι (εκκλησιαστικες αρχές, ιερείς, ιεροψαλτες) να δείξουν ενδιαφέρον, για να υπάρξει συνέχεια στην εκκλησιαστικη μουσική και παράδοση! Και πάλι συγχαρητηρια!!!
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Συγχαρητήρια πρωτίστως σε εσένα για την εργώδη προσπάθεια που καταβάλλεις με πλούσια και καρποφόρα αποτελέσματα! Να είσαι καλά!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Οι καλύτεροι ψάλτες που έχω ακούσει. Διότι ψάλλουν αγγελούδια.
Αν μπορείς να ανεβάσεις το δούλοι Κύριον, γιατί έχω κι εγώ κάτι πιτσιρίκια,
Ευχαριστώ.
 
Οι καλύτεροι ψάλτες που έχω ακούσει. Διότι ψάλλουν αγγελούδια.
Αν μπορείς να ανεβάσεις το δούλοι Κύριον, γιατί έχω κι εγώ κάτι πιτσιρίκια,
Ευχαριστώ.
Ευχαρίστως. Είναι χειρογραφία του μακαριστού, μεγάλου δασκάλου μου Μιχάλη Μελέτη. Εκείνος έδειξε το δρόμο. Είχε μια εκπληκτική ικανότητα να εμπνέει νέα παιδιά. Αιωνία η μνήμη του! Μεγάλη μορφή! Εν καιρώ όμως η ανάρτηση, γιατί με την τεχνολογία δεν τα πάω και πολύ καλά! Σας ευχαριστώ πολύ για το θερμό σχόλιο!
 

Υάκινθος B

Well-known member
Μπράβο!! πολύ ωραίο αποτέλεσμα και πολύ καλή δουλειά. Συγχαρητήρια πρώτα στους γονείς που παροτρύνουν τα παιδιά τους για να μάθουν βυζαντινή μουσική ,στο δάσκαλο αλλά και στα παιδιά που έχουν μεράκι. Αυτά τα παιδιά θα γίνουν σπουδαίοι ψάλτες. Και εγώ προσπάθησα να κάνω κάτι τέτοιο στην πόλη όπου ψάλλω, διότι πιστεύω ότι μόνο δια της Μουσικής μπορεί ο άνθρωπος να αναβαθμιστεί πνευματικά, και δέχτηκα ανελέητο πόλεμο όχι μόνο από ψάλτες αλλά και από παπάδες (δεν τους λέω ιερείς) και από τον ίδιο τον Δεσπότη της περιοχής ο οποίος δυστυχώς είναι ένας άνθρωπος παντελώς αδιάφορος για την μουσική, θα τολμούσα να πω και πολέμιος. Βέβαια ο Βόλος είναι δύναμη στα μουσικά αλλά όλες οι πόλεις θα μπορούσαν να έχουν τη δικιά τους προσφορά. "Δράξασθε παιδείας " λέει ο ψαλμωδός "μήποτε οργισθή Κύριος και απολείσθε εξ οδού δικαίας " .
 
Συνεχίζουμε, όλοι μας, με τις όποιες δυνάμεις μας, αλλά όσο ωριμάζουμε, τόσο διαπιστώνουμε ότι τον άφησε πολύ ψηλά τον πήχυ ο δάσκαλος, σε ύψος δυσθεώρητον!
 
Top