Παιδική χορωδία Ι. Μ. Ηλείας (Άγγελος Κούνας - Γεώργιος Παπαγεωργίου)

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Το 1977 ιδρύθηκε στον Πύργο Ηλείας από τον προηγούμενο Μητροπολίτη Ηλείας Αθανάσιο, Σχολή Βυζ.Μουσικής με δωρεάν φοίτηση για όποιον επιθυμούσε να μάθει ψαλτική.Η σχολή αυτή,με παραρτήματα σε αρκετά μέρη του νομού, έχει αποδώσει πολλούς καρπούς μέχρι τώρα και συνεχίζει , έχοντας εμπλουτίσει τη διδασκαλία της και με το πρόσθετο τμήμα εκμάθησης παραδοσιακών οργάνων τα τελευταία επτά χρόνια.

Επισυνάπτω κάποια ηχητικά από μια εκδήλωση που έγινε αρκετά χρόνια πριν (1988 ή '89) από την παιδική ,τότε,χορωδία της σχολής ,στην οποία συμμετείχαν τα αδέρφια μου και εγώ,μαθητές δημοτικού όντες.Η εκδήλωση έγινε στον Ι.Ναό Αγ.Παντελεήμονος Πύργου με ύμνους της Πεντηκοστής .
Η ποιότητα της ηχογράφησης είναι άσχημη και γίνεται χειρότερη από την ψηφιοποίηση που επεχείρησα.


View attachment Κύριε εκέκραξα_Κατευθυνθήτω ήχος α'.mp3

View attachment Πεντηκοστήν εορτάζομεν_Πάντα χορηγεί.mp3

View attachment Δόξα_Βασιλεύ Ουράνιε.mp3

View attachment Ευλογητός ει Χριστέ.mp3
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
φοβεροι! μπράβο...

ποσα παιδια ησαστε? ποιος ο δασκαλος? στανιτσικά...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω κάποια ηχητικά από μια εκδήλωση που έγινε αρκετά χρόνια πριν (1988 ή '89) από την παιδική ,τότε,χορωδία της σχολής ,στην οποία συμμετείχαν τα αδέρφια μου και εγώ,μαθητές δημοτικού όντες.Η εκδήλωση έγινε στον Ι.Ναό Αγ.Παντελεήμονος Πύργου με ύμνους της Πεντηκοστής .
Η ποιότητα της ηχογράφησης είναι άσχημη και γίνεται χειρότερη από την ψηφιοποίηση που επεχείρησα.
Αγαπητή Μαγδαληνή θερμά συγχαρητήρια.
Η ψαλμωδία είναι ''Αγγελική'', ενώ και η ποιότητα των ηχογραφήσεων είναι επίσης τέλεια. Μόνον το Ευλογητός δεν είναι ολοκληρωμένο.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.
Στις ηχογραφήσεις που γίνονταν τότε από τους γονείς,κυρίως, των παιδιών που έπαιρναν μέρος, πότε τελείωνε η κασέττα εκεί που δεν έπρεπε, πότε τρίζανε οι καρέκλες, πότε γυρνούσανε οι μαμάδες η μία στην άλλη για να αλληλοσυγχαρούν για τα παιδιά τους ...:eek: Στο Ευλογητός μάλλον τελείωσε η κασέττα.

Ένα έχω να πω εγώ πάντως και ίσως και ο Διαχειριστής μας έχει την ίδια άποψη.Αυτές οι εκδηλώσεις ,σε συνδυασμό με τα μαθήματα και το ψαλτήρι,υπήρξαν καθοριστικές για τη στάση που θα κρατούσαμε αργότερα όλοι εμείς οι μικροί απέναντι στην ψαλτική. Οι περισσότεροι πιτσιρικάδες της χορωδίας είναι σήμερα ενεργοί ψάλτες,εσωτερικού και εξωτερικού, άλλοι διδάσκουν,άλλοι είναι μοναχοί και ψάλτες...Τα παιδιά έχουν άλλη αμεσότητα με τα ψαλλόμενα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους δασκάλους μας ,λοιπόν.
 
Γειά σου Μαγδαληνή συμπατριώτισσα. Ως λίγο αδαής με την τεχνολογία, θέλω να μου πεις εσύ ή όποιος άλλος της παρέας γνωρίζει, αν γίνεται και πως να περάσω αρχεία από κασσέτες σε cd. Θα ήταν πολύ χρήσιμο διότι έχω αρχείο από παλιές ηχογραφήσεις και μένουν αναξιοποίητα αλλά και αλλοιώνονται επιπλέον.
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Γειά σου Μαγδαληνή συμπατριώτισσα. Ως λίγο αδαής με την τεχνολογία, θέλω να μου πεις εσύ ή όποιος άλλος της παρέας γνωρίζει, αν γίνεται και πως να περάσω αρχεία από κασσέτες σε cd. Θα ήταν πολύ χρήσιμο διότι έχω αρχείο από παλιές ηχογραφήσεις και μένουν αναξιοποίητα αλλά και αλλοιώνονται επιπλέον.

Καλώς ήρθες Αλέξανδρε!
Για να περάσεις κασέτες σε CD χρειάζεσαι ένα στερεοφωνικό-κασετόφωνο,ένα βύσμα με διπλές απολήξεις (mini-jack σε mini-jack,ελπίζω να το έγραψα σωστά..), ένα pc και φυσικά ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου -εγώ έχω το sound forge και το cool edit.
Συνδέεις το βύσμα με την έξοδο του του στερεοφωνικού και με την είσοδο του pc σου,βάζεις το πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου στο record και πατάς play στο κασετόφωνο (με την κασέτα μέσα!).Ρυθμίζεις τον ήχο σχετικά χαμηλά για να μην "μπουκώνει" και το αφήνεις να γράφει.Μην ξεχάσεις στο τέλος να σώσεις το αρχείο που δημιούργησες.

Δες και αυτό :
http://psaltiri.org/audacity.htm
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Το 1977 ιδρύθηκε στον Πύργο Ηλείας από τον προηγούμενο Μητροπολίτη Ηλείας Αθανάσιο, Σχολή Βυζ.Μουσικής με δωρεάν φοίτηση για όποιον επιθυμούσε να μάθει ψαλτική.Η σχολή αυτή,με παραρτήματα σε αρκετά μέρη του νομού, έχει αποδώσει πολλούς καρπούς μέχρι τώρα και συνεχίζει , έχοντας εμπλουτίσει τη διδασκαλία της και με το πρόσθετο τμήμα εκμάθησης παραδοσιακών οργάνων τα τελευταία επτά χρόνια.

Επισυνάπτω κάποια ηχητικά από μια εκδήλωση που έγινε αρκετά χρόνια πριν (1988 ή '89) από την παιδική ,τότε,χορωδία της σχολής ,στην οποία συμμετείχαν τα αδέρφια μου και εγώ,μαθητές δημοτικού όντες.Η εκδήλωση έγινε στον Ι.Ναό Αγ.Παντελεήμονος Πύργου με ύμνους της Πεντηκοστής .
Η ποιότητα της ηχογράφησης είναι άσχημη και γίνεται χειρότερη από την ψηφιοποίηση που επεχείρησα.


View attachment 2523

View attachment 2524

View attachment 2525

View attachment 2526

Αγαπητή Μαγδαληνη,

ο ηχος ειναι πολύ καλός και τα παιδια υπέροχα.
Καθε φορά που ακουω παιδια να ψάλλουν συγκινουμαι.

Συγχαρητηρια πολλά
 
Αν και λίγο αργά απαντώ στο θέμα αφού τώρα έγινα μέλος.
Ειλικρινά έχω συγκινηθεί όσο δεν μπορείτε να φανταστείτε, γιατί σε αυτή την εκδήλωση συμμετείχα και γω. Για την ακρίβεια ήταν της Πεντηκοστής του 1990. Έχω και γω την συγκεκριμένη ηχογράφηση και θα κοιτάξω να βρω την κασέτα για να δω την ακριβή ημερομηνία.
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Παραδίδω μια φωτογραφία που βρήκα!
(Από αριστερά προς τα δεξιά)
Μαγδαληνή Κουμαρούλη(νυν Παντάνασσα)
Παύλος Κουρής(μέλος του φόρουμ)
Δημήτρης Κουμπαρούλης(γενικός συντονιστής του φόρουμ)
Αλέξανδρος Κουρής
Μιχάλης Βασιλείου
Παπαθανασίου Νεκτάριος(μέλος του φόρουμ)
και ο χοράρχης Γεώργιος Παπαγεωργίου

Υ.γ:Πίσω από τον χοράρχη και πατέρα μου βρίσκετε άλλος ένας μαθητής που δεν διακρίνω
 

Attachments

  • σάρωση0002.jpg
    219.9 KB · Views: 61

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
ΝΙΚΟΣ Π.;107842 said:
Παραδίδω μια φωτογραφία που βρήκα!
(Από αριστερά προς τα δεξιά)
Μαγδαληνή Κουμαρούλη(νυν Παντάνασσα)
Παύλος Κουρής(μέλος του φόρουμ)
Δημήτρης Κουμπαρούλης(γενικός συντονιστής του φόρουμ)
Αλέξανδρος Κουρής
Μιχάλης Βασιλείου
Παπαθανασίου Νεκτάριος(μέλος του φόρουμ)
και ο χοράρχης Γεώργιος Παπαγεωργίου

Υ.γ:Πίσω από τον χοράρχη και πατέρα μου βρίσκετε άλλος ένας μαθητής που δεν διακρίνω

Νικολάκη δεν στις "έβρεξα" όταν ήσουν μικρός :D
Δίπλα στο Μιχάλη Βασιλείου είναι ο Παναγιώτης Μουσάς (γειτονάκι τότε που τον έφερα με κλωτσιές στο πατέρα σου να μάθει Βυζ.Μουσική)
Πω πω τι μου θύμισες:)
Ευχαριστώ να είσαι καλά κ να δεις τον ιδρυτή-διαχειριστή Μητσάκο πως θα κάνει:wink:

Η πιτσιρίκα με τα κοντά μαλλάκια είναι η αδελφή σου.
 
Last edited:

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Και κάτι άλλο που βρήκα!Λίγο άσχετο με την περίοδο που διανύουμε αλλά έχει αξία!
 

Attachments

  • σάρωση0001.tif
    4.6 MB · Views: 50
Last edited:

mivasil06

Νέο μέλος
Πραγματικά νοιώθω τυχερός που ήμουν παρών εκείνα τα χρόνια. Οι ευλογίες του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη μας κ.κ. Γερμανού και η ατελείωτη προσπάθεια του δασκάλου μας, κ. Παπαγεωργίου, παραμένουν χαραγμένες στις καρδιές μας.
 
Top