Παγκόσμια ψηφιακή βιβλιοθήκη

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Ἀπὸ τὶς 21 Ἀπριλίου, θὰ λειτουργήσει μιὰ "Παγκόσμια ψηφιακὴ Βιβλιοθήκη" σὲ 7 γλῶσσες (Ἀγγλικά, Ἀραβικά, Κινέζικα, Ἱσπανικά, Γαλλικά, Πορτογαλικὰ καὶ Ῥωσσικά). Οἱ κύριοι φορεῖς εἶναι ἡ ΟΥΝΕΣΚΟ καὶ ἡ Βιβλιοθήκη τοῦ Κογκρέσου, σὲ συνεργασία μὲ 20 περίπου ἐθνικὲς βιβλιοθῆκες. Χειρόγραφα, χάρτες, σπάνια βιβλία, φωτογραφίες καὶ ἠχογραφήσεις θὰ εἶναι προσπελάσιμα στὸν νέο ἱστοχῶρο.
Βλ.
http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=44958&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Ἀπὸ τὶς 21 Ἀπριλίου, θὰ λειτουργήσει μιὰ "Παγκόσμια ψηφιακὴ Βιβλιοθήκη" σὲ 7 γλῶσσες (Ἀγγλικά, Ἀραβικά, Κινέζικα, Ἱσπανικά, Γαλλικά, Πορτογαλικὰ καὶ Ῥωσσικά). Οἱ κύριοι φορεῖς εἶναι ἡ ΟΥΝΕΣΚΟ καὶ ἡ Βιβλιοθήκη τοῦ Κογκρέσου, σὲ συνεργασία μὲ 20 περίπου ἐθνικὲς βιβλιοθῆκες. Χειρόγραφα, χάρτες, σπάνια βιβλία, φωτογραφίες καὶ ἠχογραφήσεις θὰ εἶναι προσπελάσιμα στὸν νέο ἱστοχῶρο.
Βλ.
http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=44958&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

Από μια γρήγορη ματια, διαπίστωσα, ότι, δεν συμμετέχει, προς το παρόν, Ελληνική Βιβλιοθήκη ή οργανισμός.
Μακάρι να "ξυπνήσουμε" όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Είδα τεκμήρια που προβάλονται ως σπάνια σε συλλογή ξένης βιβλιοθήκης, τα οποία (στην πρωτότυπη έκδοση) υπάρχουν σε Ελληνική Βιβλιοθήκη (Χίου).
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μακάρι να "ξυπνήσουμε" όσο γίνεται πιο γρήγορα...

Μακάρι, αλλά αναλογιζόμενος τους διαχειρίζοντες τα (μουσικά) χργφ μας "στο Ελλάντα" εύχομαι στα πεντασέγγονα μου (και βάλε) να ζήσουν ανάλογες στιγμές...

...ΟΧΙ, δεν υπερβάλλω ούτε γράφω μυθιστορήματα, απλώς περιγράφω "ξερά", ως ιστορικός καταγραφέας την "εδώ" κατάσταση. Κανείς (δυστυχώς) δεν μπορεί να με διαψεύσει.

Υ.Γ. ΜΟΝΑΔΙΚΗ (αξιόλογη) εξαίρεση η Ανέμη στην Κρήτη.
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Μακάρι, αλλά αναλογιζόμενος τους διαχειρίζοντες τα (μουσικά) χργφ μας "στο Ελλάντα" εύχομαι στα πεντασέγγονα μου (και βάλε) να ζήσουν ανάλογες στιγμές...

...ΟΧΙ, δεν υπερβάλλω ούτε γράφω μυθιστορήματα, απλώς περιγράφω "ξερά", ως ιστορικός καταγραφέας την "εδώ" κατάσταση. Κανείς (δυστυχώς) δεν μπορεί να με διαψεύσει.

Υ.Γ. ΜΟΝΑΔΙΚΗ (αξιόλογη) εξαίρεση η Ανέμη στην Κρήτη.

Δυστυχῶς μὲ λύπη μου συμφωνῶ μαζί σας, ἀλλὰ μὲ τὸ νὰ μένουμε σὲ διαπιστώσεις μόνο δὲν θεραπεύεται τὸ κακό. Μήπως πρέπει καὶ ἐμεῖς νὰ κάνουμε κάτι? Δὲν ξέρω τί ἀκριβῶς ἀλλὰ ἡ διαπίστωση εἶναι ὀδυνηρὴ καὶ ἴσως κάποια πίεση, ἔστω καὶ λεκτικά, μήπως ἐπέφερε κάποιο ἀποτέλεσμα, ὥστε οἱ "καρεκλοκένταυροι" νὰ ξυπνήσουν ἐν τέλει.
Χριστὸς Ἀνέστη
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Χριστὸς Ἀνέστη

Αληθώς Ανέστη!

...Μήπως πρέπει καὶ ἐμεῖς νὰ κάνουμε κάτι?

Έχουν γίνει πολλές παρακλήσεις, πιέσεις, προτροπές, παροτρύνσεις και εγώ δεν ξέρω τι άλλο, όχι στον Χ και Υ, αλλά σε ανθρώπους που μπορούν να κάνουν τα πάνω κάτω αλλά ξέρεις τι έγινε;

Δες:

View attachment images.jpg

...Δὲν ξέρω τί ἀκριβῶς...

Πλέον, ούτε και εγώ...

...ἴσως κάποια πίεση, ἔστω καὶ λεκτικά, μήπως ἐπέφερε κάποιο ἀποτέλεσμα...

Ξέρω και ένα άλλο με τον Τοτό... :D
 
Top