Πέτρος Δουκάκης (Καλαμάτα 1888 - Πειραιάς 1937)

Stavros_kour

Νέο μέλος
Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπο να αναζητηθουν στοιχεια βιογραφικα για τον Μεγαλο παλιο ψαλτη Πετρο Δουκακη.
Απο Τα λιγα που γνωριζουμε ειναι οτι γεννηθηκε στην Καλαματα και οτι γυρω στην δεκαετια του 1930 εψαλε στην μητροπολη των Αθηνων μαζι με τον Ι.Παναγιωτοπουλο η Κουρο και τον Σεραφειμ Γεροθεοδωρου.
Ελπιζω οι παλιοτεροι να μας κατατοπισουν μιας και δεν ξερω τιποτα παραπανω για εναν ανθρωπο που το ονομα του ακουγεται μεχρι τις μερες μας.Ηχογραφησε γυρω στα 60 τραγουδια μαζι με δυο ψαλτικα μεχρι το 1933.

Επισυναπτω δυο ηχογραφησεις του σε παραδοσιακα που ειναι ακυκλοφορητες .
 

Attachments

  • 08 ΤΡΕΙΣ ΣΤΑΥΡΑΕΤΟΙ - ΔΟΥΚΑΚΗΣ.mp3
    4.3 MB · Views: 108
  • 34 ΕΣΕΙΣ ΒΟΥΝΑ ΤΟΥ ΓΡΕΒΕΝΟΥ - ΔΟΥΚΑΚΗΣ κομμένο.mp3
    4.2 MB · Views: 81

peggyth

Νέο μέλος
καλησπερα σας.
ξερει κανεις που θα μπορουσα να βρω περισσοτερες πληροφοριες για τον Κο Δουκακη κ ισως κ καποιες ακομα ηχογραφησεις?
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Ο Σεραφείμ Γεροθόδωρος,και οχι Γεροθοδώρου οπως ακούγεται εσφαλμένα σε κάποιες ηχογραφήσεις,Κατάγεται απο την Ρίγανη Ξηρομέρου Αιτωλοακαρνανίας.Πέθανε το 1958 στην Αθήνα και κηδεύτηκε στο κοιμητήριο Ζωγράφου.Ειναι εν ζωή δύο κόρες του,η Ευγενία Λουκά κάτοικος Ζωγράφου και η Αθηνά Δήπλα κάτοικος Ματαράγγας Αιτωλοακαρνανίας. Εχει ηχογραφήσει περί τα τριάντα τραγούδια και βυζαντινούς υμνους.Εχω στην κατοχήμου τα περισσότερα και με την πρώτη ευκαιρία θα τα ανεβάσω στην ιστοσελίδα,αφου πρώτα τα μεταγράψω απο ταινίες σε cd.Ειμαι ανηψιός του απο την αδερφή του Σπυριδούλα.Εχω στην κατοχή μου τα εξης τραγούδια και υμνους.
1.Εννοώ την ημέραν.
2.Πάσχα ιερόν.
3.Αι μηροφόροι γυναίκες.
4.Αξιον εστι.
5.Οσοι εις χριστόν-Δύναμις-Τεριρεμ.
6.Ερχόμενος ο Κύριος.
7.Εξέδυσάν με τα ιμάτιά μου.
8.Αγγελος εβόα.
9.Μεγάαλυνον ψυχήν μου.
10.Χριστός γενναται.
11.Οτε οι ενδοξοι μαθηταί.
12.Κύμμα της θαλάσσης.
13.Τεριρεμ.
ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
=========
13.Μου παρήγγηλε τ'αϊδόνι.
14. Ο γέρο Νότης
15.Κάτω στον κάμπο στα χωριά.
16.οσο το υψος τ'ουρανού (Ράλης).
17.Τώρα τα πουλιά.
19.Ποιός είδε τέτοιο θάμμασμα.
20.Λιακατάς.
21.Καπετάν Τσάτσος.
22.Εξοδος του Μεσολογγίου.
23.Δεν τ'ολπιζα η ορφανή.
24.Πλιάτσικας.
25.Σ'αφήνω γειά μανούλα μου.
 

giannis-tripoli

Νέο μέλος
Πέτρος Δουκάκης (Καλαμάτα 1888 - Πειραιάς 1937).Διαπρεπής τραγουδιστής και πρωτοψάλτης. Σπούδασε στη γενέτειρά του (με τον ονομαστό πρωτοψάλτη Ι. Κατσαΐτη) και στο Ωδείο Αθηνών. Έψαλλε σε ναούς του Πειραιά (ως λαμπαδάριος σε Άγιο Νικόλαο και Άγιο Βασίλειο και ως πρωτοψάλτης σε Αγία Τριάδα και Άγιο Κωνσταντίνο). Ο Φ. Αθ. Φιλίππου, γράφει ότι ο Δουκάκης ήταν γνώστης και της ευρωπαϊκής μουσικής, τραγουδώντας μελοδράματα και διδάσκοντας μουσική σε Δημοτικά Σχολεία. Επίσης, εξέδωσε δίσκους με εκκλησιαστικούς ύμνους και δημοτικά τραγούδια (όλοι "His Masters Voice") και συνδεόταν φιλικά με τους λοιπούς διαπρεπείς πρωτοψάλτες της εποχής (τον Νικ. Κανακάκη, τον Τεντόπουλο, τον Δημ. Αθανασίου, κ.ά.).
 
Top