ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟΝ ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το ... νερό μπήκε στο αυλάκι, και έτσι όπως είναι καθάριο να προσφέρω ένα ... ποτηράκι.
Τα μέλη της εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Αρχικά το βιβλίο ξεκίνησε μόνο με τα δοξαστικά, και κατέληξε να περιέχει όλα τα ιδιόμελα, (πλην των της Λιτής).
Θα ακολουθήσει ανακοίνωση με περισσότερες λεπτομέρειες.
 

Attachments

  • 07 ΜΑΡΤΙΟΣ 12.pdf
    587.9 KB · Views: 239

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Το ... νερό μπήκε στο αυλάκι, και έτσι όπως είναι καθάριο να προσφέρω ένα ... ποτηράκι.
Τα μέλη της εορτής του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Αρχικά το βιβλίο ξεκίνησε μόνο με τα δοξαστικά, και κατέληξε να περιέχει όλα τα ιδιόμελα, (πλην των της Λιτής).
Θα ακολουθήσει ανακοίνωση με περισσότερες λεπτομέρειες.
Θερμά σας ευχαριστούμε για το..... ποτηράκι.
Ανυπομονούμε για τις λεπτομέρειες.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί και συνάδελφοι ψάλτες,
Είμαι εις την ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι το όνειρο, του οποίου φρόντιζα την πραγματοποίησή του, εκπληρώθηκε...
Το «ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟΝ ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ» είναι πραγματικότητα.
Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω ακόμη περί της τιμής και του τρόπου διάθεσης.
Να σας πληροφορήσω ότι τα περιεχόμενά του καταλαμβάνουν 724 μουσικές σελίδες
Θα ακολουθήσει νέο μήνυμά μου στην αγάπη σας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

  • Εικόνα Βιβλίου.png
    Εικόνα Βιβλίου.png
    3.7 MB · Views: 133

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εν συνεχεία του ανωτέρω μηνύματος, αναρτώ τον πίνακα περιεχομένων και δείγμα γραφής.
 

Attachments

  • Περιεχόμενα α (2).jpg
    Περιεχόμενα α (2).jpg
    576.9 KB · Views: 191
  • Περιεχόμενα β (2).jpg
    Περιεχόμενα β (2).jpg
    623.2 KB · Views: 206
  • Περιεχόμενα γ (2).jpg
    Περιεχόμενα γ (2).jpg
    466.9 KB · Views: 172
  • Περιεχόμενα δ (2).jpg
    Περιεχόμενα δ (2).jpg
    265.5 KB · Views: 217
  • Δείγμα γραφής 1.png
    Δείγμα γραφής 1.png
    47.1 KB · Views: 244
  • Δείγμα γραφής 2.png
    Δείγμα γραφής 2.png
    53.5 KB · Views: 244
  • Δείγμα γραφής 3.png
    Δείγμα γραφής 3.png
    46.4 KB · Views: 209

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πρώτα ο Θεός, την Δευτέρα 31-05-21 θα αρχίσει η διάθεση του πονήματός μου από από το βιβλιοπωλείο του κ. Παναγόπουλου - Χαβρίου 3, Αθήνα 105 62 τηλ. 2103224819 και η τιμή του για να είναι προσιτή στους φιλομούσους και συναδέλφους ιεροψάλτες καθορίστηκε στα 25€. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υποδοχή, και το ενδιαφέρον σας.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
....Εκτός από τα Δοξαστικά,τι άλλο περιέχεται ανά εορτή,π.χ Απολυτίκια κ.τ.λ?Το μέγεθος του βιβλίου είναι το σύνηθες?
Ας αρχίσουμε από το μέγεθος 18Χ25cm (οι πινακίδες) κανονικό. Απολυτίκια και λιτές δεν περιέχονται, αφού τα πρώτα ψάλλονται κατά κανόνα απ' έξω, ενώ οι λιτές στο ... μεσονυκτικό... (και άν...)
Ξεκίνησε η προσπάθεια μόνο με τα δοξαστικά (εσπερινού - αποστίχων - όρθρου περί τις 450 σελ.) όπως το Δοξαστάριον του Βιολάκη, και τότε μου έριξαν την ιδέα να συμπεριληφθούν τα ιδιόμελα και τα πεντηκοστάρια.
Εάν συμπεριλαμβάνονταν απολυτίκια λιτές κλπ το βιβλίο θα ξεπερνούσε τις 1000 σελίδες.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αγαπητέ και σεβαστέ συνάδελφε του Αναλογίου, Κε Νίκο Γιάννου, δεχθείτε τα θερμά μου συγχαρητήρια για το πόνημά σας, το οποίο το έλαβα σήμερα. Δεν αμφιβάλλω ότι ο Θράσος θα τα έγραφε ακριβώς έτσι! Να είστε πάντα καλά, και σας ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε μαζί μας το ταλέντο σας, την πείρα σας, και την αγάπη σας προς την Βυζαντινή μας Μουσική. Ας είναι ελαφρό το χώμα που σκεπάζει αυτούς από τους οποίους παραλάβαμε αυτή την παρακαταθήκη. Ο Χριστός να σας καθοδηγεί εις το έργον σας!
 
Top