Ο πεντηκοστός ψαλμός ψάλλεται σε β' ήχο.

tb---

τσοπάνης
[Σημ συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνυμάτων από άλλο θέμα.
ψαχνω τον Ν' ψαλμο σε ηχο αγια σκληρου διατονου εκ του πα . εαν καποιος εχει δει κατι ,παρακαλω να το αναρτησει εφοσον μπορει.ευχαριστω!

Ο πεντηκοστός ψαλμός ψάλεται σε Β' ήχο.
Βέβαια το θέμα δεν είναι μόνο ο ήχος, αλλά και πώς ψάλεται ο ψαλμός.

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις στο εν λογω θέμα, αλλά καλό είναι να τα φρεσκάρουμε, μπας και σωθεί τίποτις.
 
Last edited by a moderator:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ο πεντηκοστός ψαλμός ψάλεται σε Β' ήχο.
Βέβαια το θέμα δεν είναι μόνο ο ήχος, αλλά και πώς ψάλεται ο ψαλμός.
.


Να, κάπως έτσι ψάλλεται ο πεντηκοστός
 

Attachments

  • 01 Pentikostos.mp3
    3.8 MB · Views: 187
E

emakris

Guest
Τώρα μάλιστα. Από τη μια κάνουμε κριτική στις παράξενες και εξωπραγματικές ονομασίες ήχων και μακαμιών, κι από την άλλη ανεβαίνουν εδώ αυτά τα πρωινά μερακλώματα (πώς είναι δυνατόν, ακόμα δεν άνοιξε το μάτι...), για να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι είναι τελικά χειρότερο! Έχω απάντηση, αλλά δεν είναι του παρόντος...

ΥΓ Πάντως, ανεξάρτητα από την απάντηση στο γενικότερο ερώτημα, θέλω να πω με κάθε ειλικρίνεια το εξής: Εάν επρόκειτο να εκκλησιαστώ σε έναν ναό και είχα να επιλέξω μεταξύ αυτού, όπου ψάλλει ο συγκεκριμένος (δεν ξέρω ποιος είναι και ούτε με ενδιαφέρει) και ενός άλλου, όπου θα έψαλλε κάποιος... ουπς... (πήγα να το πω πάλι...), τέλος πάντων, της γνωστής σχολής, θα προτιμούσα ασυζητητί τον δεύτερο! Ζητώ συγγνώμη από τους φίλους του είδους, αλλά οφείλω να είμαι ακριβοδίκαιος. Και εμένα μου αρέσει ο... Χριστοδουλόπουλος (στα νιάτα του), αλλά όχι στην εκκλησία.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Ν' ψαλμός ψάλλεται πάντα σε δεύτερο ήχο και ο μεγάλος δάσκαλος Θρασύβουλος Στανίτσας σπανιώτατα καταστρατηγούσε αυτόν τον κανόνα, και όταν τον καταστρατηγούσε τον έψαλε ΜΟΝΟ σε ήχο βαρύ!! Ακόμη και τις Κυριακές του Τριωδίου με το «Της μετανοίας άνοιξον» δεν έλεγε πλ. του Δ' που έχει γράψει ο Φωκαεύς (κατά κόρον τον έψαλε ο μακαρίτης Σπ. Περιστέρης) αλλά μόνο σε Β' ήχο.
Την παράδοση αυτή τηρώ και θα τηρώ με ιερή ευλάβεια.
Υπάρχουν τόσοι και τόσοι ύμνοι που μπορούν να μελοποιηθούν και σε άλλους ήχους.
 

tb---

τσοπάνης
Να, κάπως έτσι ψάλλεται ο πεντηκοστός

Έχει ανεβάσει στον σωλήνα ο κ Σαπουντζής πώς ψέλνεται ο 50ος ψαλμός. Είναι βίντεο με ηχογράφηση εντός του πατριαρχικού ναού.
http://www.youtube.com/watch?v=gDv2HlpirDg

Αναφορά σε αυτό είχε κάμει και ο κ. Γούτσες, πρωτοκανόνρχος του Στανίτσα στην συνέντευξη στο ραδιόφωνο της Εκκλησίας της Ελλάδος, στην εκπομπή του κ Κίσσα.
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=20311
 
Last edited by a moderator:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Τώρα μάλιστα. Από τη μια κάνουμε κριτική στις παράξενες και εξωπραγματικές ονομασίες ήχων και μακαμιών, κι από την άλλη ανεβαίνουν εδώ αυτά τα πρωινά μερακλώματα (πώς είναι δυνατόν, ακόμα δεν άνοιξε το μάτι...), για να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι είναι τελικά χειρότερο! Έχω απάντηση, αλλά δεν είναι του παρόντος...

ΥΓ Πάντως, ανεξάρτητα από την απάντηση στο γενικότερο ερώτημα, θέλω να πω με κάθε ειλικρίνεια το εξής: Εάν επρόκειτο να εκκλησιαστώ σε έναν ναό και είχα να επιλέξω μεταξύ αυτού, όπου ψάλλει ο συγκεκριμένος (δεν ξέρω ποιος είναι και ούτε με ενδιαφέρει) και ενός άλλου, όπου θα έψαλλε κάποιος... ουπς... (πήγα να το πω πάλι...), τέλος πάντων, της γνωστής σχολής, θα προτιμούσα ασυζητητί τον δεύτερο! Ζητώ συγγνώμη από τους φίλους του είδους, αλλά οφείλω να είμαι ακριβοδίκαιος. Και εμένα μου αρέσει ο... Χριστοδουλόπουλος (στα νιάτα του), αλλά όχι στην εκκλησία.

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, Ευστάθιε, για τις επιλογές σου... Αλοίμονο,

αν επιβάλαμε το τι πρέπει να αρέσει στον καθένα. Αυτό είναι φύση αδύνατο.

Ελπίζω τουλάχιστον να γίνεται κατανοητό το "πειραχτικό" της επισύναψης:D:D:D

Η ηχογράφηση είναι από πανήγυρη όπου ψάλλει ο Θ. Βασιλικός τη δεκαετία του '70. Σπάνιο ντοκουμέντο.

Όταν τη ψηφιοποιήσω όλη, θα την ανεβάσω.
 
E

emakris

Guest
Ελπίζω τουλάχιστον να γίνεται κατανοητό το "πειραχτικό" της επισύναψης:D:D:D
Μου τη φέρατε! :( Ομολογώ ότι δεν αντιλήφθηκα το περιπαικτικόν του πράγματος, δεδομένης (επιτρέψτε μου να το πω) της γενικότερης... έξεώς σας προς τέτοια ακούσματα! :D
Αυτό που μετράει είναι ότι, ανεξάρτητα από την όποια διαφωνία μας, κίνητρό σας είναι (από ό,τι έχω καταλάβει) η αγνή αγάπη για την ψαλτική και το τραγούδι και όχι ο φανατισμός ή η προσωπολατρεία, όπως σε κάποιες άλλες περιπτώσεις συναδέλφων. Να είστε καλά. (Πάντως για τον Καρναβά συμφωνούμε. Αλλά στα νιάτα του, επαναλαμβάνω...:wink:).
Τρομερό και το παράδειγμα του Νικολάου! Συνεχίστε να ανεβάζετε τέτοια και στο τέλος ή θα γίνω... αμανετζής ή θα στραφώ στο άλλο άκρο και θα γίνω... εεε... μμμ... τέλος πάντων!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υπάρχουν πολλές συζητήσεις στο εν λογω θέμα, αλλά καλό είναι να τα φρεσκάρουμε, μπας και σωθεί τίποτις.
Μία είναι αυτή. Σαφώς υπάρχουν και άλλες.​
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών

Πρέπει να ειπωθεί ό,τι στο εν λόγω βίντεο, έχει γίνει μίξη εικόνας-ήχου. Ο ήχος είναι από την Κυριακή της Ορθοδοξίας το 1963 επί πρωτοψαλτίας Θ.Στανίτσα και το βίντεο είναι επί πατριαρχίας κ.κ. Βαρθολομαίου. Έτσι όπως το πρωτοείδα πήρα την χαρά ό,τι θα βλεπα ένα σπάνιο βίντεο,...,αλλά δεν πειράζει όπως και να χει έχει κάνει καλή δουλειά αυτός που το φτιαξε.:)
 
Last edited by a moderator:

dimitris

Παλαιό Μέλος
Φυσικά καί πρέπει νά ψέλνεται σέ β' ἦχο ἀλλά κάπου καί ἡ παράδοση κάνει λίγο ἄκρη στίς ἐπιθυμίες τοῦ ψάλτη εἰδικά τοῦ παραδοσιακοῦ.
(Ξέρετε γιά τήν μονοτονία στό ψαλτήρι)
π.χ. ἀκοῦστε Μαιδανογλου σέ πλ. δ
Ἀριστούργημα.
http://www.ieropsaltis.com/psalt_Maidanoglou.htm
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Χαζά - χαζά, που λένε και στο χωριό μου, (ο κ. Μακρής θα πρέπει να ξέρει...), αισθάνομαι ότι είμαστε μειοψηφία... Και γω τον 50στό σε δεύτερο τον λέω (και δη, σύντομο χρονικά). Η "καταδίκη" και η "χλεύη" τέτοιου σκυλο-τύπου εκτελέσεων, που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, δεν έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Μεις τα λέμε, μεις τ΄ακούμε, μεις γελάμε... Αν μπορεί να γίνει κάτι για να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ τέτοια μίγματα (sic) τραγουδιού - ψαλμωδίας από τα αναλόγια, αυτό είναι η αλλαγή ενορίας ή ο ... λιθοβολισμός;;;; Έχουμε γίνει μειοψηφία, δυστυχώς, το εκκλησίασμα θέλει "ντιριντάχτα" μου φαίνεται... Έχει κανείς άποψη;

Δ.Καταραχιάς
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... δυστυχώς, το εκκλησίασμα θέλει "ντιριντάχτα" μου φαίνεται...

Ποιο εκκλησίασμα; Όταν λέμε τον Ν΄ ψαλμό (γύρω στις 8 παρα κάτι), ζήτημα να είναι πέντε άνθρωποι στην εκκλησία!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
σωστά! ο κόσμος έρχεται εκεί γύρω στα Αντίφωνα....
 
E

emakris

Guest
Έχουμε γίνει μειοψηφία, δυστυχώς, το εκκλησίασμα θέλει "ντιριντάχτα" μου φαίνεται... Έχει κανείς άποψη;
Παλαιότερα μπορεί να ίσχυε αυτό, όπως αντίστοιχα άλλα "εκκλησιάσματα" μπορεί να προτιμούσαν π.χ. τον Σακελλαρίδη. Σήμερα ελάχιστοι πλέον ασχολούνται με το τι ακούγεται στην εκκλησία. Η αποκλειστική ευθύνη ανήκει πλέον στους ψάλτες και σε αυτούς που τους επιλέγουν (ιερείς κυρίως, κάποτε και επιτρόπους).
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Όσο και ...αν σας φαινετε....περιεργο....το ντιρινταχτα....τον κουραζει τον κοσμο....:(

δίνει μια προσκαιρη απολαυση στα ώτα ...ποιον νομιζετε;;;;;:rolleyes:

αυτών που έρχονται στην εκκλησία 3 φορές το χρονο.....και όλα τους φταίνε....

το λιτό απλό και αυθεντικό ψάλσιμο...είναι αυτό που μενει...διαχρονικά...και καθιερώνει τον ιεροψάλτη στις συνειδήσεις...των ευσεβών (...και όχι ευσεβιστων..)...και τακτικά εκκλησιαζομένων.....χριστιανών...

γι αυτό ας επιμένουμε στα κλασσικά....:wink:

αυτά απο την 20ετη πειρα μου στα αναλόγια...:) :cool::cool:
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Εγώ κάθε Κυριακή τον ψάλλω από τον Πανδέκτη 2 της Ζωής, εις Β'ήχον του Ραιδεστινού,.., ομολογώ ό,τι μ' αρέσει και ο ν' όπως τον έχω ακούσει από τον Άρχοντα Στανίτσα το 1963, και ιδιαίτερα ο ρυθμός που τον ψάλουν μαζί με τον Δανιηλίδη. Αν μπορεί κάποιος αγαπητός συνάδελφος να τον μεταφέρει στην Βυζαντινή παρασημαντική, εάν δεν υπάρχει, θα ήταν ευχής έργον.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top