Ο μεγάλος πρωτοψάλτης της Λάρισας Αριστείδης Γρηγοριάδης

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Κάπου στο forum έπεσε το μάτι μου σε μια παράκληση ενός αδελφού για τυχόν ηχογραφήσεις του ονομαστού πρωτοψάλτη της Λάρισας Αριστείδη Γρηγοριάδη.Ανταποκρινόμενος στην έκκληση αυτή, θα ανεβάσω σταδιακά ηχογραφήσεις του την περίοδο πρωτοψαλτίας του στον ιερό ναό Α.Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης.Ο μπαρμπα Αριστείδης ήταν μία εξαιρετική φωνή,με...καραμάνεια και ...ταλιαδώρικα χαρακτηριστικά,εύστροφη και πλούσια σε φαντασία.Δεν είχε τις απίστευτες γνώσεις πάνω στα μουσικά-δύσκολα δεσμευόταν από τα βιβλία-,αλλά ποτέ δεν φάλτσαρε και αυτοσχεδίαζε μ'ένα θαυμαστό τρόπο.Μανιώδης καπνιστής και με φοβερό χιούμορ.Η εκκλησία του Α.Κωνσταντίνου και Ελένης-δεν είναι υπερβολή-γιγαντώθηκε από την φωνή του.Δυστυχώς,λόγω Κυριαζή-κυρίως-και άλλων παραγόντων δεν έλαβε την πρέπουσα και αρμόζουσα τιμή και δόξα προς το τάλαντο του.Είχαν αδελφικές σχέσεις με τον πατέρα μου και-δεν το κρύβω-ήμουν από τα προνομιούχα παιδάκια πάνω στο ψαλτήρι.Άντε βρε Μήτσο,μου 'λεγε,μπουμπούνα το το Είς Άγιος....Θα νυχτώσουμε...Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ μπάρμπα Αριστείδη.Να μεσιτεύεις προς Τον Τριαδικό Θεό από 'κει πάνω που βρίσκεσαι για τη σωτηρία όλων μας.Καλό παράδεισο.
Υ.Γ 1 Η συγκεκριμένη ηχογράφηση είναι το 1986.
Υ.Γ 2 Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς διαχειριστές να κατοχυρώσουν τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στους ιεροψάλτες,γιατί θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα σπάνιες του-κατά κοινή ομολογία-αξεπέραστου και ασύγκριτου αυτού ιεροψάλτη.
 

Attachments

  • Πάσα πνοή πλ.δ' ήχου -Στιχηρά αίνων.MP3
    18.3 MB · Views: 185
  • Της Μαγδαληνής Μαρίας (2).MP3
    14.2 MB · Views: 122
  • Στίχοι δοξολογίας-Ασματικό γ' ήχου.MP3
    6.5 MB · Views: 87
  • Αντίφωνα-Άγιος ο Θεός-Δύναμις.MP3
    22.2 MB · Views: 74
  • Χερουβικό πλ.δ' ήχου (8).MP3
    15.1 MB · Views: 112
  • Λειτουργικά πλ.δ' ήχου (4).MP3
    11.5 MB · Views: 78
  • Στίχοι πολυελαίου Επι τον ποταμόν-Καταβασίες Χριστουγέννων.MP3
    12.6 MB · Views: 105

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστοῦμε.
Ἐδῶ εἶχε γίνει ἀναφορά καί ἀνακοίνωση γιά τό ἐτήσιο μνημόσυνό του. Ἐκοιμήθη τόν Ἀπρίλιο τοῦ 2007.
Ὁ Διαχειριστής θά ἀνοίξει ὑποενότητα, ἀναμένοντας νέες ἀναρτήσεις.


 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Ο αριστερός του Αριστείδη Γρηγοριάδη είναι ο εξαίρετος δάσκαλος και νυν πρωτοψάλτης του Α.Χαραλάμπους Λαρίσης κ.Αντώνης Ζήσης.Ο κυρ Αντώνης-που τυχαίνει να είναι και πολύτεκνος και να 'χουμε πολλές οικογενειακές σχέσεις-είναι ένας σπάνιος άνθρωπος με ήθος που σπάνια συναντάς στους ψαλτικούς κύκλους.Ο ένας του γιος μάλιστα,ο Γιώργος,που τυχαίνει να είναι λαμπαδάριος του πατέρα του-νομίζω ακόμα-έχει μια απίστευτης γλυκύτητας φωνή.Είμαι υπόχρεος στον κυρ Αντώνη γιατί με ...ανέχτηκε στο ψαλτήρι του για κάνα χρόνο όταν απολύθηκα το 1999 από τον στρατό σαν δόκιμος.Να σ'έχει πάντα ο Θεός καλά κυρ Αντώνη, εσένα και την οικογένεια σου
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν δε με απατά η μνήμη μου, πρέπει να πρόκειται για τον αδελφό του πρωτοψάλτη Καβάλας κ. Γεωργίου Γρηγοριάδη.
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Αν δε με απατά η μνήμη μου, πρέπει να πρόκειται για τον αδελφό του πρωτοψάλτη Καβάλας κ. Γεωργίου Γρηγοριάδη.

Ανιψιός του είναι ο Γιώργος Γεωργιάδης.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν δε με απατά η μνήμη μου, πρέπει να πρόκειται για τον αδελφό του πρωτοψάλτη Καβάλας κ. Γεωργίου Γρηγοριάδη.
Ἄν πρόσεξες ἐκεῖ πού παρέπεμψα, ἀναφέρεται ὡς ἀνηψιός του.
Πάντως ὁ Διονύσιος ἔχει ἠχογραφήσεις Γεωργίου Γρηγοριάδη, δεξιοῦ ψάλτη στόν μητροπολιτικό ναό Καβάλας.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σωστά. Δεν τη θυμάμαι καλά τη διήγησή του. Αδελφός του πατέρα του. Έχει να λέει για τη φωνή του, πως αυτός δεν πιάνει τίποτε μπροστά του! (Όποιος έχει ακούσει τον κυρ-Γιώργο καταλαβαίνει πως αυτό δεν είναι μικρή κουβέντα.)

Έψαξα να βρω ακριβή ημερομηνία. Η Κυριακή με ήχο πλ. δ' και Εωθινό γ' το 1986 ήταν στις 14 Δεκεμβρίου. Το θέμα είναι, όμως, ότι η ημέρα αυτή ήταν Κυριακή των Προπατόρων, οπότε Δοξαστικό Αίνων είχε το «Δεύτε άπαντες». Είτε έκανε λάθος ο ψάλλων, είτε είναι άλλη χρονιά. Πάντως ευχαριστούμε για τα πολύ ωραία αυτά ακούσματα!!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
π. Μάξιμος;130947 said:
Ἄν πρόσεξες ἐκεῖ πού παρέπεμψα, ἀναφέρεται ὡς ἀνηψιός του.
Πάντως ὁ Διονύσιος ἔχει ἠχογραφήσεις Γεωργίου Γρηγοριάδη, δεξιοῦ ψάλτη στόν μητροπολιτικό ναό Καβάλας.


Πρώην δεξιού ψάλτη. (Αλήθεια, ποια έτη; Πριν ή μετά τον Τσαμκιράνη;) Τώρα είναι ελεύθερος και γυρνάει όλη την Ελλάδα. Επειδή τον έχω ακούσει 2-3 φορές ζωντανά (έρχεται κατά καιρούς στην ενορία μου), απορώ με την τεράστια διαφορά με τις παλαιότερες ηχογραφήσεις του στον Αγγελόπουλο, που θεωρώ ότι τον αδικούν. Αξίζει να ανεβούν κι εδώ ηχογραφήσεις του, καθώς είναι μεγάλος ψάλτης. Ακόμη, αξίζει να βρεθεί και να ανεβεί η τηλεοπτική εκπομπή που φιλοξενήθηκε στο 4Ε, αυτή που παρουσίαζε ο μακαριστός π. Θεόφιλος Τερεζάκης. Αυτά όμως ξεφεύγουν από το θέμα αυτό, που είναι αφιερωμένο στο θείο του.
 
Last edited:

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Εἶναι 24 Νοεμβρίου 1985
ἤ 29 Νοεμβρίου 1987.​

Μάλλον το 1987,επειδή η κασέτα από την μία πλευρά είχε ηχογράφηση του Κυριαζή το 1986 και από πίσω είχε του Γρηγοριάδη με την ίδια ημερομηνία προφανώς εκ παραδρομής.
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Κάπου στο forum έπεσε το μάτι μου σε μια παράκληση ενός αδελφού για τυχόν ηχογραφήσεις του ονομαστού πρωτοψάλτη της Λάρισας Αριστείδη Γρηγοριάδη.Ανταποκρινόμενος στην έκκληση αυτή, θα ανεβάσω σταδιακά ηχογραφήσεις του την περίοδο πρωτοψαλτίας του στον ιερό ναό Α.Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης.Ο μπαρμπα Αριστείδης ήταν μία εξαιρετική φωνή,με...καραμάνεια και ...ταλιαδώρικα χαρακτηριστικά,εύστροφη και πλούσια σε φαντασία.Δεν είχε τις απίστευτες γνώσεις πάνω στα μουσικά-δύσκολα δεσμευόταν από τα βιβλία-,αλλά ποτέ δεν φάλτσαρε και αυτοσχεδίαζε μ'ένα θαυμαστό τρόπο.Μανιώδης καπνιστής και με φοβερό χιούμορ.Η εκκλησία του Α.Κωνσταντίνου και Ελένης-δεν είναι υπερβολή-γιγαντώθηκε από την φωνή του.Δυστυχώς,λόγω Κυριαζή-κυρίως-και άλλων παραγόντων δεν έλαβε την πρέπουσα και αρμόζουσα τιμή και δόξα προς το τάλαντο του.Είχαν αδελφικές σχέσεις με τον πατέρα μου και-δεν το κρύβω-ήμουν από τα προνομιούχα παιδάκια πάνω στο ψαλτήρι.Άντε βρε Μήτσο,μου 'λεγε,μπουμπούνα το το Είς Άγιος....Θα νυχτώσουμε...Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ μπάρμπα Αριστείδη.Να μεσιτεύεις προς Τον Τριαδικό Θεό από 'κει πάνω που βρίσκεσαι για τη σωτηρία όλων μας.Καλό παράδεισο.
Υ.Γ 1 Η συγκεκριμένη ηχογράφηση είναι το 1986.
Υ.Γ 2 Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς διαχειριστές να κατοχυρώσουν τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στους ιεροψάλτες,γιατί θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα σπάνιες του-κατά κοινή ομολογία-αξεπέραστου και ασύγκριτου αυτού ιεροψάλτη.

Χαίρομαι που ανέβασες τα μουσικά αυτά αρχεία από ενα πρωτοψάλτη αλλά και υπέροχο άνθρωπο που έτυχε να γνωρίσω από κοντά σε δυο περιόδους 1984-1987 και 1992-1996.Υπέροχος σε όλα του και με αστείρευτο πράγματι το χιούμορ που διέθετε.
 

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Εκτός από χαρισματικός μουσικός, ο μπαρμπα-Αριστείδης διέθετε γλυκύτατο και ευγενικό χαρακτήρα. Συνεψάλλαμε περί το 1990 στον Αγ. Κωνσταντίνο Λαρίσης και μας είχε κάνει εντύπωση, πέρα από το φωνητικό του τάλαντο, το ψαλτικό του ύφος και η φιλόξενη σε μας στάση του (παρά τη διαφορά ηλικίας και την απουσία προγενέστερης γνωριμίας).
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υ.Γ 2 Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς διαχειριστές να κατοχυρώσουν τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στους ιεροψάλτες,γιατί θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα σπάνιες του-κατά κοινή ομολογία-αξεπέραστου και ασύγκριτου αυτού ιεροψάλτη.


Ὁ Διαχειριστής θά ἀνοίξει ὑποενότητα, ἀναμένοντας νέες ἀναρτήσεις.
Ἄνοιξε, καθώς καί γιά τόν Γεώργιο. Ἀναμένουμε!​
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Κάπου στο forum έπεσε το μάτι μου σε μια παράκληση ενός αδελφού για τυχόν ηχογραφήσεις του ονομαστού πρωτοψάλτη της Λάρισας Αριστείδη Γρηγοριάδη.Ανταποκρινόμενος στην έκκληση αυτή, θα ανεβάσω σταδιακά ηχογραφήσεις του την περίοδο πρωτοψαλτίας του στον ιερό ναό Α.Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης.Ο μπαρμπα Αριστείδης ήταν μία εξαιρετική φωνή,με...καραμάνεια και ...ταλιαδώρικα χαρακτηριστικά,εύστροφη και πλούσια σε φαντασία.Δεν είχε τις απίστευτες γνώσεις πάνω στα μουσικά-δύσκολα δεσμευόταν από τα βιβλία-,αλλά ποτέ δεν φάλτσαρε και αυτοσχεδίαζε μ'ένα θαυμαστό τρόπο.Μανιώδης καπνιστής και με φοβερό χιούμορ.Η εκκλησία του Α.Κωνσταντίνου και Ελένης-δεν είναι υπερβολή-γιγαντώθηκε από την φωνή του.Δυστυχώς,λόγω Κυριαζή-κυρίως-και άλλων παραγόντων δεν έλαβε την πρέπουσα και αρμόζουσα τιμή και δόξα προς το τάλαντο του.Είχαν αδελφικές σχέσεις με τον πατέρα μου και-δεν το κρύβω-ήμουν από τα προνομιούχα παιδάκια πάνω στο ψαλτήρι.Άντε βρε Μήτσο,μου 'λεγε,μπουμπούνα το το Είς Άγιος....Θα νυχτώσουμε...Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ μπάρμπα Αριστείδη.Να μεσιτεύεις προς Τον Τριαδικό Θεό από 'κει πάνω που βρίσκεσαι για τη σωτηρία όλων μας.Καλό παράδεισο.
Υ.Γ 1 Η συγκεκριμένη ηχογράφηση είναι το 1986.
Υ.Γ 2 Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς διαχειριστές να κατοχυρώσουν τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στους ιεροψάλτες,γιατί θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα σπάνιες του-κατά κοινή ομολογία-αξεπέραστου και ασύγκριτου αυτού ιεροψάλτη.
Επειδή δημιουργήθηκε ένα θέμα όσον αφορά την δήλωση μου ότι ο αείμνηστος δεν είχε τις απίστευτες γνώσεις στη μουσική-αν και είμαι ξεκάθαρος-ανακαλώ δημόσια και σας παρακαλώ να προσπεράσετε το συγκεκριμένο χωρίο.Ο μπάρμπα Αριστείδης είχε και γνώσεις και εν γένει μουσική παιδεία.Και επιφυλάσσομαι για το μέλλον και για άλλες αναρτήσεις του σπουδαίου αυτού ιεροψάλτη.Καλημέρα σε όλους.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κάπου στο forum έπεσε το μάτι μου σε μια παράκληση ενός αδελφού για τυχόν ηχογραφήσεις του ονομαστού πρωτοψάλτη της Λάρισας Αριστείδη Γρηγοριάδη.Ανταποκρινόμενος στην έκκληση αυτή, θα ανεβάσω σταδιακά ηχογραφήσεις του την περίοδο πρωτοψαλτίας του στον ιερό ναό Α.Κωνσταντίνου και Ελένης Λαρίσης.Ο μπαρμπα Αριστείδης ήταν μία εξαιρετική φωνή,με...καραμάνεια και ...ταλιαδώρικα χαρακτηριστικά,εύστροφη και πλούσια σε φαντασία.Δεν είχε τις απίστευτες γνώσεις πάνω στα μουσικά-δύσκολα δεσμευόταν από τα βιβλία-,αλλά ποτέ δεν φάλτσαρε και αυτοσχεδίαζε μ'ένα θαυμαστό τρόπο.Μανιώδης καπνιστής και με φοβερό χιούμορ.Η εκκλησία του Α.Κωνσταντίνου και Ελένης-δεν είναι υπερβολή-γιγαντώθηκε από την φωνή του.Δυστυχώς,λόγω Κυριαζή-κυρίως-και άλλων παραγόντων δεν έλαβε την πρέπουσα και αρμόζουσα τιμή και δόξα προς το τάλαντο του.Είχαν αδελφικές σχέσεις με τον πατέρα μου και-δεν το κρύβω-ήμουν από τα προνομιούχα παιδάκια πάνω στο ψαλτήρι.Άντε βρε Μήτσο,μου 'λεγε,μπουμπούνα το το Είς Άγιος....Θα νυχτώσουμε...Δεν θα σε ξεχάσω ποτέ μπάρμπα Αριστείδη.Να μεσιτεύεις προς Τον Τριαδικό Θεό από 'κει πάνω που βρίσκεσαι για τη σωτηρία όλων μας.Καλό παράδεισο.
Υ.Γ 1 Η συγκεκριμένη ηχογράφηση είναι το 1986.
Υ.Γ 2 Θα παρακαλέσω τους αγαπητούς διαχειριστές να κατοχυρώσουν τον Αριστείδη Γρηγοριάδη στους ιεροψάλτες,γιατί θα ακολουθήσουν μερικές ακόμα σπάνιες του-κατά κοινή ομολογία-αξεπέραστου και ασύγκριτου αυτού ιεροψάλτη.


Σ΄ευχαριστούμε εκ βάθους ψυχής και καρδίας αδελφέ Δημήτριε γι΄αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας,για τις αναρτήσεις σου οι οποίες αποτελούν πράγματι πλούτο για εμάς τους εραστάς της Θείας μουσικής.Εύγε και η προσπάθειά σου ας αποτελεί παράδειγμα προς μίμησιν..... Ο νοών νοείτω,ο ακούων ακουέτω.....:)
 
Ο άνθρωπος αυτός είχε τεράστια φωνή (ακόμα και σε μεγάλη ηλικία), λες και είχε ενισχυτή μέσα του.
Ήταν ένας από τους "παραδοσιακούς ψάλτες" και είχα την τύχη να τον ακούσω από κοντά.
Ερχότανε στον ιερό ναό της Αγίας Τριάδος και έψαλλε κάποια Σάββατα και τον είχα ακούσει εκεί.
Ο Θεός ας τον έχει κοντά του στον παράδεισο.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Δημητράκο τι κανεις??

Ευχαριστουμε πολυ για τον μπαρμπα Αριστειδη...περιμενα καποιος να βρεθεί που να χει ηχογραφήσεις του...
Δοξάζω τον Θεό που είχα την ευλογία να τον απολαμβάνω απο μικρός όταν ερχόταν στον Ναό που έψελνε ο πατέρας μου και του τα παραχωρούσε σχεδον όλα, και "κελαηδούσε" πραγματικα. Το ίδιο έκανε και αργοτερα ο δεξιός μου πρωτοψάλτης του Αγ. Αθανασίου κ. Κ.Ξυνογαλάς και τοτε προσπαθούσα να αντιφωνήσω απτο αριστερο αναλόγιο..τρομάρα μου!!! Παντως εχω την εντύπωση οτι έφερνε περρισοτερο σε Παναγιωτίδη και Φωτόπουλο...ειδικα στα τελευταια του...ετσι τον θυμαμαι τουλάχιστον εγω...

Ο Θεος να τον αναπαύει...ωφεληθήκαμε πολύ ακούγοντάς τον.
 

ΧΑΡΗΣ4

Μέλος
Ο πατέρας μου, Ανδρέας Σιώκος, μαθητής του Μ. Χατζημάρκου, μου είπε κάποτε πώς τον πρωτοάκουσε στη Λάρισα σ' ένα απλό ..."Αμήν". "Ενα απλό ..."Αμήν κι έμεινα άγαλμα", μου είπε. Ένα απλό "Αμήν" και όλος ο ναός γέμισε με τη φωνή του. Τέτοιος ψάλταρος ήταν!"
 
Top