Ο Χάρης στον Άγιο Αντώνιο Βριλησίων-Χαλανδρίου

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν μπορείτε να φαντασθείτε πόσο το φχαριστήθηκα!
Το πιό ενδιαφέρον είναι ότι στο Ναό χθες τελέσθηκε η αρχαιοπρεπής λειτουργία του Αγ. Ιακώβου του Αδελφοθέου, τού οποίου η μνήμη ήταν το Σάββατο 24 Οκτωβρίου.
Φχαριστηθείτε το λοιπόν κι εσείς, και τις ... ευχαριστίες σας στο ΧΑΡΗ, που μας χάρισε τη χαρά να τον χαιρόμαστε ακούγοντάς τον!
ΥΓ Συνεχίζεται...:D
 

Attachments

  • 1. THEOS KYRIOS CH. S.MP3
    8.3 MB · Views: 62
  • 2. ANAVATHMOI.MP3
    2.4 MB · Views: 53
  • 3. O N PSALMOS.MP3
    1.9 MB · Views: 45
  • 4. KANONES.MP3
    4.6 MB · Views: 51
  • 5. KATABASIAI.MP3
    5.7 MB · Views: 66
  • 6. EKSAPOSTEILARIO AINOI.MP3
    11.4 MB · Views: 59
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • 7. EWTHINO DOXOLOGIA EYLOGEI H PSYXH MOU.MP3
    15.7 MB · Views: 87
  • 8. TRISAGION APOSTOLOS.MP3
    9.8 MB · Views: 53
  • 9 MEGALYNATE-PNEYMA AGION.MP3
    2 MB · Views: 27
  • 10. SIGHSATW.MP3
    11.3 MB · Views: 56

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούστε κι αυτά, ... αν δεν ... μας βαρεθήκατε!:D
ΥΓ Το "Σιγησάτω" σύντμηση, και το Κοινωνικό παρ' εμού...:eek:
 

Attachments

  • 11. LEITOYRGIKA KLP.MP3
    10 MB · Views: 57
  • 12. EIS AGIOS KOINWNIKON AINEITE.MP3
    13.4 MB · Views: 55

haris1963

παλαιότατο μέλος
Πῆγα στὸν Ἅγ. Ἀντώνιο τὴν Κυριακή 24-10, μὲ τὴν σκέψη νά ζητήσω ἀπὸ τὸν φίλτατο κυρ-Νῖκο, νὰ μήν ψάλλω κεντρικὰ, ἀλλὰ νὰ κάτσω δίπλα του νὰ ἰσοκρατῶ. Κι αὐτὸ, γιὰ πολλοὺς λόγους ποὺ ὅλοι ἀντιλαμβάνονται, ἀλλὰ ἐπιπροσθέτως γιατὶ ἡ κόρη μου πρόκαμε καὶ μοῦ ἔφερε φρέσκια ἴωση ἀπὸ τὸ σχολεῖο της, μὲ πονόλαιμο, ποὺ μετὰ βίας μὲ ἄφηνε νὰ μιλήσω ἤ νὰ καταπιῶ.

Ὡστόσο, τὸ ἐπιχείρημα ποὺ ἔφερε ὁ κ. Γιάννου, γιά νὰ μὲ πείσῃ νὰ κάτσω στή μέση καὶ νὰ ψάλλω, ἦταν ἄκρως δελεαστικό: μοῦ εἶπε πὼς ἤθελε νὰ σταθῇ πλάϊ μου καί νὰ ἰσοκρατῇ κυρίως, γιὰ νὰ θυμηθῇ ἄλλες ἐποχὲς, δίπλα στὸν μέγιστο Ἄρχοντα Στανίτσα. Ἀφοῦ ξεκαθαρίσαμε πὠς δὲν μιλάει γιὰ ψαλτικὰ ἀναστήματα :)o:eek:), ἀλλὰ γιὰ τὴν αἴσθηση, σκέφτηκα πὼς λίγοι ψάλτες θὰ εἶχαν ποτὲ τὴν εὐκαιρία, ἀλλὰ καὶ τὴν τιμή, νὰ ἔχουν δίπλα τους τὸν ἄνθρωπο ποὺ τόσες καὶ τόσες φορὲς ἰσοκρατοῦσε καὶ συνέψαλλε μὲ τὸν θρυλικό Ἄρχοντα Θρασύβουλο.

Τελικὰ ἦταν ὑπέροχα! Σχετικὰ μικρή, ἀλλὰ κατάμεστη καὶ μὲ πολύ ζεστή ἀτμόσφαιρα ἡ ἐκκλησία, στὸ Ἀναλόγιο ἀγαστή συνεργασία, ὁ λειτουργός ἱερέας ἰδιαὶτερα εὐγενής, ἐγκάρδιος καὶ συνεργάσιμος. Ἐγώ, μέσα σὲ ὅλα αὐτά, ἔνοιωσα ἰδιαὶτερα ἄνετα , ὥστε ξεχνῶντας τὸν πονόλαιμο καὶ τὴν "βραχνάδα", ἔψαλλα μὲ τήν καρδιὰ μου. Τὶ κι ἄν αἰσθανόμουν πὼς εἶχα μόνο τὸ 60% τῶν φωνητικῶν μου δυνατοτήτων; Ὅλοι ξέρετε, πὼς πολλές φορὲς πάνω ἀπὸ ὅλα μετράει νὰ ἔχει ὁ ψάλλων ὡραία αἴσθηση. Καὶ αὐτὴ ὑπῆρχε μὲ τὸ παραπάνω, στὸ φιλόξενο Ἀναλόγιο τοῦ κ. Νίκου Γιάννου! :)

Χάρης
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὶ κι ἄν αἰσθανόμουν πὼς εἶχα μόνο τὸ 60% τῶν φωνητικῶν μου δυνατοτήτων; Ὅλοι ξέρετε, πὼς πολλές φορὲς πάνω ἀπὸ ὅλα μετράει νὰ ἔχει ὁ ψάλλων ὡραία αἴσθηση. Καὶ αὐτὴ ὑπῆρχε μὲ τὸ παραπάνω, στὸ φιλόξενο Ἀναλόγιο τοῦ κ. Νίκου Γιάννου! :)

Χάρης

Τελικὰ τὸ βρήκαμε τὸ κόλπο γιὰ νὰ ψέλνεις σὲ φυσιολογικὰ ἴσα στὸν ὄρθρο, νὰ σὲ κολλᾶμε πιὸ συχνὰ.

Ὁ ὄρθρος μοῦ ἄρεσε ἰδιαίτερα, κατανυκτικὸ ἄκουσμα καὶ σὲ προσιτὰ ... ἴσα (ἐπὶ τέλους μιὰ φορὰ).

Νὰ 'σαι καλὰ Χάρη, ἄρρωστος ξεάρρωστος πάντα ψέλνεις μὲ τὴν καρδιά σου, τὸ εὐχαριστιέσαι καὶ φαίνεται.

κ. Γιάννου, εὐχαριστοῦμε γιὰ τὰ ἀνεβάσματα.
 
Top