Ο Κυριαζής διδάσκει ατζέμ κιουρδί και πλ.β'

geozis

Μέλος
Νομίζω ότι το «...και ενδοξοτέραν» είναι κομμένο σ' αυτή την ηχογράφηση. Πάντως διατονική είναι η «σωστή» θέση. Αυτή είναι που ψέλνει και ο ίδιος ο Καραμάνης, άσχετα αν δεν το δηλώνει στο κείμενο. Υπάρχει βέβαια και η άλλη άποψη και αντίστοιχη εκτέλεση. Σχετική συζήτηση εδώ.

Απο τη σχετική συζήτηση πάντως κατάλαβα ένα πράγμα, οτι είναι πολύ υποκειμενικό τι ειναι ωραίο και τι όχι, σαν άκουσμα πάντα...
Πριν το ακούσω απο τον Άρχ. Καραμάνη ο οποίος ειναι και ο συνθέτης και έχει κάθε δικαίωμα να το εκτελέσει όπως θέλει βεβαίως, εμένα ας πούμε στο αυτί μου, δεν μου "καθότανε" η "σωστή" διατονική θέση που όπως πολύ σωστά βάλατε εντός εισαγωγικών.

Πάντως με αυτη τη λογική στο "Θεόν Λόγον" γιατι χρειάζεται να μπει φθορά διατονικού αφου απο μόνος του ο άνω ΓΑ είναι φυσικός και ούτως ή άλλως εχει διατονικό άκουσμα;
Τελοσπάντων, είναι μια ακόμη μπερδεμένη ιστορία όπως και πολλές άλλες στη βυζαντινή μουσική με την κάθε γνώμη να ειναι υποκειμενική (και να μην αλλάζει κιόλας..)

Υ.Γ. Ο Βασιλικός π.χ. έχει την άποψη οτι πρέπει να ειπωθεί χρωματικά γιατί αυτό του "κάθεται" στο αυτί..
 

Attachments

  • ΠΛ.Β' ΗΧΟΣ.mp3
    11.9 MB · Views: 13
Last edited:
Top