Ο Άγγελος εβόα...

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επίσης, στην ιστοσελίδα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής, υπάρχουν οι συνθέσεις των Νηλέως Καμαράδου και Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου.
Σε άλλο θέμα εδώ στο «Ψαλτολόγιον» υπάρχει η σύνθεση του Δημ. Κυφιώτου, στο peristeris.blogspot.com έχει αναρτηθεί η σύνθεση του Πέτρου Εφεσίου (με ηχητικό από τον Σπ. Περιστέρη), ενώ στο analogion.gr υπάρχει η εξήγηση από την παλαιά γραφή της σύνθεσης του Μπαλασίου ιερέως, υπό του π. Νικολάου Μέζη.
 
Last edited by a moderator:

david

Μέλος
Εἰς τὸ ᾿Εξαιρέτως «῾Ο ἄγγελος ἐβόα... Συμφώνως, παρθένε».

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

Attachments

  • ΑΝΤΙ ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ Ο ΕΙΡΜΟΣ ΤΗΣ Θ΄ΩΔΗΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΥΤΟΥ.pdf
    219.7 KB · Views: 524

Shota

Παλαιό Μέλος
Από τη δίγλωσση ελληνό-ρουμανική Ανθολογία (χφ. 7293 Ι. Μ. Σταυρουπόλεως Βουκουρεστίου).

Ιδου δακτυλογραφημενο (επιμελεια Χ. Συμεωνιδη, δακτυλογραφηση δικη μου).
 

Attachments

  • OAggelosEboa.pdf
    47.7 KB · Views: 389
  • OAggelosEboa.docx
    20.1 KB · Views: 59

Shota

Παλαιό Μέλος
Και μια αλλη συνθεση. Το μελος ειναι του γνωστου Ρουμανου δασκαλου της ψαλτικης Μακαριου Ιερομοναχου (+1836) και η προσαρμογη στα ελληνικα του Νεκταριου Βλαχου. Η δακτυλογραφηση δικη μου (με διορθωσεις του Δ. Ζαγκανα). Το original εδω.
 

Attachments

  • OAggelosEboa_NektariouBlaxou.docx
    22.4 KB · Views: 100
  • OAggelosEboa_NektariouBlaxou.pdf
    49.2 KB · Views: 324
  • OAggelosEboa_Nektariou_Manuscript.pdf
    255.5 KB · Views: 236

Shota

Παλαιό Μέλος
Και μια αλλη συνθεση. Το μελος ειναι του γνωστου Ρουμανου δασκαλου της ψαλτικης Μακαριου Ιερομοναχου (+1836) και η προσαρμογη στα ελληνικα του Νεκταριου Βλαχου. Η δακτυλογραφηση δικη μου (με διορθωσεις του Δ. Ζαγκανα). Το original εδω.

Παρατηρησα πως δεν εμφανιζονται μερικα γοργα στον Adobe Reader (ενω υπαρχουν!). Επισυναπτω το νεο αρχειο.

Το ιδιο μελος (με μικροδιαφορες στην γραφη) βρηκα στον Μουσικο Θησαυρο της Λειτουργιας του Νεκταριου Μοναχου, τ. Β', σελ. 546-549.
 

Attachments

  • OAggelosEboa_NektariouBlaxou2.pdf
    326.7 KB · Views: 290

greek487

Tasos N.
Ιδου δακτυλογραφημενο (επιμελεια Χ. Συμεωνιδη, δακτυλογραφηση δικη μου).

Μια μικρή διορθωσούλα στο χο-ΡΕΥ-Ε (του "χόρευε νυν") στην δεύτερη γραμμή της δεύτερης σελίδας. Να πάει το ΡΕΥ στο ίσον πριν το διγοργο και να αρχινίσει το Ε από το ολίγον ... από εκεί δηλαδή που είναι το ΡΕΥ τώρα. Έτσι φαίνεται να δείχνει το πρωτότυπο και να εκτελείται πιο όμορφα.

Ωραιότατη σύνθεση και καθαρότατη επεξεργασία! Ευχαριστούμε!

 

tzark

Μέλος
Που θα μπορούσα να βρω το Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ...ΦΩΤΙΖΟΥ, του Π. Εφεσίου σε κείμενο ??
Σας ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Π. Σ.

Σπυρίδων
Που θα μπορούσα να βρω το Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ...ΦΩΤΙΖΟΥ, του Π. Εφεσίου σε κείμενο ??
Σας ευχαριστώ

Το υπέροχο "Ο άγγελος εβόα...Φωτίζου..." Πέτρου Εφεσίου σε pdf.

Ηχητικό αρχείο απο την ΕΛΒΥΧ υπάρχει εδώ.

Το ίδιο (Ο άγγελος εβόα...Φωτίζου... Πέτρου Εφεσίου), και απο τον ΤΡΟΠΟ στο 36':50'' του παρακάτω βίντεο.

 

Attachments

  • Ο άγγελος εβόα...Φωτίζου... Πέτρου Εφεσίου.pdf
    1.8 MB · Views: 393
Last edited:
Top