''Ουράνιο'' ''ΤΕΡΙΡΕΜ'' Ψάλλει ο πρωτοψάλτης Ευγένιος Χαρδαβέλλας

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
εννοείται και είναι βυζαντινή μουσική!
δηλαδή, θεωρείτε το ύφος παρόμοιο με του κ. Χαρδαβέλλα?

Κατ' αρχάς πρόκειται για μία απ τις καλύτερες συνθέσεις του Πέτρου Πελοποννησίου, ίσως από τα καλύτερα κρατήματα που υπάρχουν γενικά...
Εγώ δεν είπα για το ποιος το μελοποίησε…….. αλλά για την εκτέλεση……και έχει και άλλα κρατήματα και πάρα πολλές ηχογραφήσεις πολύ ποιο ‘’extreme’’ o Χατζημάρκος σε σχέση με τον Χαρδαβέλλα………και προς θεού δεν το λέω για κακό απλά όσων αφορά το θέμα παράδοση……..όπως την εννοούν κάποιοι………
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Εγώ δεν είπα για το ποιος το μελοποίησε…….. αλλά για την εκτέλεση……και έχει και άλλα κρατήματα και πάρα πολλές ηχογραφήσεις πολύ ποιο ‘’extreme’’ o Χατζημάρκος σε σχέση με τον Χαρδαβέλλα………και προς θεού δεν το λέω για κακό απλά όσων αφορά το θέμα παράδοση……..όπως την εννοούν κάποιοι………

Από μόνη της η σύνθεση είναι το πρωταρχικό σημείο που κρίνουμε. Η σύνθεση έχει δομή βυζαντινού μέλους, κατά το στιλ του κρατηματαρίου κτλ κτλ. Ο Χατζημάρκος δεν ξεφεύγει απ το κείμενο, απλά βάζει την προσωπική του σφραγίδα. Κάνει και κάτι κολπάκια που δε μου αρέσουν αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό.

Του Χαρδαβέλλα το κράτημα, δεν είναι σύνθεση βυζαντινου μέλους. Αυτό λέμε.

Όσο για την απόδοση, είναι μίξη Χατζημάρκου και (κυρίως) Βασιλικού επί 100 προς το πιο τραγουδιστικό...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δεν συγκρίνω……. Απλώς με τον γνώμονα που κρίνουν αρκετοί εδώ μέσα ας μας πούν αν αυτό είναι βυζαντινή μουσική……
Και γιατί να σου πούν;
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εγώ δεν είπα για το ποιος το μελοποίησε…….. αλλά για την εκτέλεση……και έχει και άλλα κρατήματα και πάρα πολλές ηχογραφήσεις πολύ ποιο ‘’extreme’’ o Χατζημάρκος σε σχέση με τον Χαρδαβέλλα………και προς θεού δεν το λέω για κακό απλά όσων αφορά το θέμα παράδοση……..όπως την εννοούν κάποιοι………
Φιλε μου σε παρακαλω προσεξε τι λες διοτι εκτιθεσαι. Extreme ηφογραφησεις εχει οντως ο Χατζημαρκος σε σχεση με πολλους ψαλτες αλλα ως προς την τεχνη του, την φωναρα που ειχε και την μουσικη του ευφυια. Τεσπαντων σου ευχομαι να συνεχισεις τη μελετη οπως ολοι μας και να μπορεσεις να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα με καθαρη παντα κριτικη σκεψη και αυτι. Να'σαι καλα.:)
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ;98287 said:
Χωρίς πρόθεση ειρωνείας αλλά καθαρής παράθεσης της γνώμης μου, θα ήθελα να πώ ότι οι ηχογραφήσεις του κατά τ'άλλα καλλιφωνοτάτου κ. Ευγενίου μας βοηθούν να εκτιμήσουμε την πραγματική "βυζαντινή" μουσική, όταν σε σύγκριση με αυτές ακούσουμε τούς πατριαρχικούς ψάλτας.
Πόσο μακριά είμαστε σήμερα από την παραδοσή μας!
Πού είσαι βρέ Άρχοντα Πρίγγο! Πού ακόμα και στην επιθανάτια κλίνη σου φώναζες ότι με "τραγουδάκια" ο κόσμος δέν μπορεί να προσευχηθεί!
Αιωνία σου η μνήμη!

small_%CE%A0%CE%A1%CE%99%CE%93%CE%93%CE%9F%CE%A3.jpg.jpg

Αγαπητέ,πριν από ένα χρόνο περίπου το ζητούμενο δεν ήταν η ''πατριαρχική μεγαλοπρέπεια'' ;

Καλό μας βράδυ
 
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Και σε μορφη mp3 για μεγαλυτερη ευκολια.
 

Attachments

  • ''Τεριρέμ'' Ευγένιος Χαρδαβέλλας.mp3
    7.9 MB · Views: 22

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Εγώ δεν είπα για το ποιος το μελοποίησε…….. αλλά για την εκτέλεση……και έχει και άλλα κρατήματα και πάρα πολλές ηχογραφήσεις πολύ ποιο ‘’extreme’’ o Χατζημάρκος σε σχέση με τον Χαρδαβέλλα………και προς θεού δεν το λέω για κακό απλά όσων αφορά το θέμα παράδοση……..όπως την εννοούν κάποιοι………
...γιατι ειπε κανενας οτι ο χανζημαρκος ηταν παραδοσιακος?
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...γιατι ειπε κανενας οτι ο χανζημαρκος ηταν παραδοσιακος?
Ο Χατζημαρκος οταν ηθελε εκτελουσε μοναδικα τα μαθηματα οπως και το εκανε. Μην κρινετε μονο απο καποιους αυτοσχεδιασμους σε καποια πανηγυρια οπου πηγαινε.:wink:
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Ο Χατζημαρκος οταν ηθελε εκτελουσε μοναδικα τα μαθηματα οπως και το εκανε. Μην κρινετε μονο απο καποιους αυτοσχεδιασμους σε καποια πανηγυρια οπου πηγαινε.:wink:

οταν ηθελε ομως....αλλα δεν ηταν παραδοσιακος επιμενω..
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Παπαδόπουλος Δαυίδ;98403 said:
οταν ηθελε ομως....αλλα δεν ηταν παραδοσιακος επιμενω..
Eγω παλι δεν θα επιμεινω διοτι δεν ειμαστε στο αναλογο θεμα γιαυτη τη συζητηση. Θα πω μονο πως ο μεγιστος Μανωλης Χατζημαρκος και ορισμενοι αλλοι εχουν το ονομα οτι δεν ειναι παραδοσιακοι ψαλτες και καποιοι αλλοι τη χαρη...:cool:
Αν και θα επρεπε πιστευω να ορισουμε τι σημαινει παραδοσιακος ψαλτης διοτι οι αποψεις ποικιλλουν:wink:
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αν και θα επρεπε πιστευω να ορισουμε τι σημαινει παραδοσιακος ψαλτης διοτι οι αποψεις ποικιλλουν:wink:...
...κάτι για το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να συμφωνήσουμε ομόφωνα ως ψαλτική κοινότητα (για μένα π.χ. συγχωρέστε με, αλλά είναι γελοίο να κουβεντιάζουμε για παραδοσιακό ψάλσιμο μεταξύ Χατζημάρκου και Χαρδαβέλα), οπότε προτείνω να το αφήσουμε στην προσωπική αισθητική του καθενός και όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι. Γιατί να χαλάσουμε τις καρδιές μας για κάτι που εκ των πρωτέρων δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε; Και που πρότεινα να μεταφερθεί το κράτημα του κ. Χαρδαβέλα στην εξωτερική μουσική, ήταν προσωπική εκτίμηση, διότι οι αρμονίες με το ισοκράτημα μοιάζουν κατ' εμέ σε πολλά σημεία με την λογική της μουσικής του Βαγγέλη Παπαθανασίου. Από κει και μετά, τα πάντα ρει...
 
Ποιος ψαλτης δεν κανει αυτοσχεδιασμους;
Απλα,ισως,ο Χατζημαρκος το παρατραβουσε....λιγο!...:wink:

Σε μερικά επίθετα δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πολύ ή το λίγο.
Π.χ. μπορούμε να πούμε αυτός είναι λίγο παχουλός ή πολύ παχουλός, αλλά δε μπορούμε να πούμε πώς κάποιος είναι λίγο ομοφυλόφιλος...
Έτσι και με την παράδοση. Ή είσαι ή δεν είσαι παραδοσιακός. Άλλο τί μου αρέσει, άλλο τί το βαπτίζω. Ας έχουμε το θάρρος και την τιμιότητα να κάνουμε αυτή την διάκριση. Φωνάρα ο Χατζημάρκος, φωνάρα ο Βασιλικός, φωνάρα ο Χαρδαβέλλας, αλλά παραδοσιακοί δεν είναι και αυτό είναι η αλήθεια, δεν χωράει πλουραλισμός και προσωπικές απόψεις σε κάτι τέτοιο. Απλά δεν χρειάζεται και κατάκριση, όσο κανείς από αυτούς δε δηλώνει η "αυθεντική παράδοση" όπως π.χ. ο Αγγελόπουλος. Όποιος δεν του αρέσουν ας μην τους ακούει.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Σε μερικά επίθετα δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πολύ ή το λίγο.
Π.χ. μπορούμε να πούμε αυτός είναι λίγο παχουλός ή πολύ παχουλός, αλλά δε μπορούμε να πούμε πώς κάποιος είναι λίγο ομοφυλόφιλος...
Έτσι και με την παράδοση. Ή είσαι ή δεν είσαι παραδοσιακός. Άλλο τί μου αρέσει, άλλο τί το βαπτίζω. Ας έχουμε το θάρρος και την τιμιότητα να κάνουμε αυτή την διάκριση. Φωνάρα ο Χατζημάρκος, φωνάρα ο Βασιλικός, φωνάρα ο Χαρδαβέλλας, αλλά παραδοσιακοί δεν είναι και αυτό είναι η αλήθεια, δεν χωράει πλουραλισμός και προσωπικές απόψεις σε κάτι τέτοιο. Απλά δεν χρειάζεται και κατάκριση, όσο κανείς από αυτούς δε δηλώνει η "αυθεντική παράδοση" όπως π.χ. ο Αγγελόπουλος. Όποιος δεν του αρέσουν ας μην τους ακούει.

Συμφωνω με τα λεγομενα σας κε Νικο και σαφως,επαυξανω,απλα το...λιγο,το ανεφερα για να ''ξεχωρισω'' την μια περιπτωση απο την αλλη.
Δηλ. οτι η 1η(Χαρδαβελλας) ειναι υπερβολικη,εναντι της 2ης(Χατζημαρκος)-γνωμη μου-
Αλλα οπως γραψατε,πολυ σωστα,σε οποιον δεν αρεσει κατι,πολυ απλα, ''αλλαζει καναλι''!:)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπράβο αδελφέ Νικόλαε.Από εχθές σκέφτομαι να κάνω παρέμβαση αλλά με κρατάει το ότι έδωσα τον λόγο μου να μην κάνω παρεμβάσεις.Αλλά.....έλεος.
Έχουμε κάνει 10 σελίδες στο συγκεκριμένο αρχείο εκ του μη όντος.
Άνευ λόγου και αιτίας.Το θέμα είναι σας αρέσει ο συγκεκριμένος ιεροψάλτης;
Μπράβο σας και ακούστε τον. Δεν σας αρέσει; Μην τον ακούτε και μην σχολιάζετε. Το forum είναι για όλους και για όλα τα επίπεδα των ιεροψαλτών.Ας γεμίσουμε 10 σελίδες με χρήσιμα πολύτιμα αρχεία.Αυτό θα είναι πραγματικά ευχάριστο και ευάρεστο.
Αυτά τα ολίγα με πολλή αγάπη.....:)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη που εισβάλλω στην συζήτηση, αλλά μου δημιουργείται μία απορία: Αν και σαφέστατα ο Χαρδαβέλλας (κατά την γνώμη μου, πάντοτε) τραγουδάει την βυζαντινή ψαλμωδία και άρα ουδεμία σχέση έχει με την ψαλτική παράδοση, ρωτώ όλους: Ποιοι από σας μπορούν να ισχυριστούν ότι δύνανται να αντιπροσωπεύσουν επάξια την παραδοσιακή ψαλτική ερμηνεία; Επειδή είμαι 100% σίγουρος ότι αυτοί δεν είναι πολλοί, ας είμαστε λίγο επιφυλακτικότεροι στις κρίσεις μας, και ας προσπαθήσουμε περισσότερο να βελτιωθούμε οι ίδιοι επί το παραδοσιακότερον, παρά να επιδεικνύουμε το επίπεδο ευφυολογίας μας για να στηλιτεύσουμε τον Χαρδαβέλλα Ευγένιο. Γιατί πιο εύκολο είναι να βελτιωθεί ο καθένας μας που θέλει να λέγεται "παραδοσιακός", παρά ο Χαρδαβέλλας... Δεν νομίζω ότι έχω άδικο... Α.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ή είσαι ή δεν είσαι παραδοσιακός.
Ακου Χατζημαρκο των πρωτων δεκαετιων και προσεξε εκτελεση κλασσικων μαθηματων... ανυπερβλητος:cool:
Φωνάρα ο Χατζημάρκος, φωνάρα ο Βασιλικός, φωνάρα ο Χαρδαβέλλας, αλλά παραδοσιακοί δεν είναι και αυτό είναι η αλήθεια, δεν χωράει πλουραλισμός και προσωπικές απόψεις σε κάτι τέτοιο.
Μην τους βαζεις ολους στο ιδιο σακι. Απο αυτους που ανεφερες φωναρα με ολη τη σημασια της λεξεως ειχε ο Χατζημαρκος. Μην τρελαθουμε κιολας.:wink:Επισης αυτα που κανει (και εννοοω τα σημεια υπερβολης) ο κατα τα αλλα αξιολογοτατος και πολυ διαβασμενος κ. Χαρδαβελλας δεν τα εκανε κανεις απο τους αλλους 2 που ανεφερες. Και πολυ περισσοτερο ο Χατζημαρκος, τουλαχιστον συμφωνα με οτι προσωπικα εχω ακουσει.
Αλλα ας μου καποιος τι εστι ''παραδοσιακος'' ψαλτης??
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ή είσαι ή δεν είσαι παραδοσιακός. Άλλο τί μου αρέσει, άλλο τί το βαπτίζω. Ας έχουμε το θάρρος και την τιμιότητα να κάνουμε αυτή την διάκριση. Φωνάρα ο Χατζημάρκος, φωνάρα ο Βασιλικός, φωνάρα ο Χαρδαβέλλας, αλλά παραδοσιακοί δεν είναι και αυτό είναι η αλήθεια, δεν χωράει πλουραλισμός και προσωπικές απόψεις σε κάτι τέτοιο.

Μη βάζεις το Χατζημάρκο στην ίδια κατηγορία...

Φαντάζομαι κ τον Παναγιωτίδη στην ίδια τον κατατάσσεις τότε...
 
Προς Κώστα: Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε Χατζημάρκο και Παναγιωτίδη! Ο Χατζημάρκος φωνάρα, αλλά την παράδοση δεν την είχε μέσα του όπως ο Παναγιωτίδης. Κι αν έψελνε κάπως πιο μαζεμένα όταν ήταν με τον Πρίγγο ή με τον Παναγιωτίδη, μετά ξέφυγε τελείως(και καλά έκανε για μερικούς).
Προς Greekψάλτη: Να σου πω ποιος είναι παραδοσιακός: ο "σόμπατζης"...
Προς Αηδόνη: Δικαίωμα κρίσης έχουν όλοι, ακόμη και οι μουγγοί και οι κουφοί, αρκεί να έχουν βάση τα λεγόμενά τους. Στα της προσωπικής βελτίωσης έχεις απόλυτο δίκιο.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Προς Κώστα: Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σε Χατζημάρκο και Παναγιωτίδη! Ο Χατζημάρκος φωνάρα, αλλά την παράδοση δεν την είχε μέσα του όπως ο Παναγιωτίδης. Κι αν έψελνε κάπως πιο μαζεμένα όταν ήταν με τον Πρίγγο ή με τον Παναγιωτίδη, μετά ξέφυγε τελείως(και καλά έκανε για μερικούς).
Προς Greekψάλτη: Να σου πω ποιος είναι παραδοσιακός: ο "σόμπατζης"...
Προς Αηδόνη: Δικαίωμα κρίσης έχουν όλοι, ακόμη και οι μουγγοί και οι κουφοί, αρκεί να έχουν βάση τα λεγόμενά τους. Στα της προσωπικής βελτίωσης έχεις απόλυτο δίκιο.

Γι αυτο σε παω με 1000!!!!!
 
Top