Οταν αναγινώσκαμε το Συναξάριον στον Ορθρο...(για τον Αγιο Μαρτυρα Ευγένιο Ροντιόνωφ)

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Αγαπητα μέλη του Ψαλτολογιου επιτρεψεται μου μερικες σκεψεις, στην αγαπη σας....Την Τριτη που μας περασε είχαμε την Παγκόσμια 'Υψωση του Τιμιου Σταυρού!Οι αγιοι της εκκλησιας μας,οι Ηρωες της Πιστεως μας, με την Χαριν Του Χριστου μας και την Δυναμιν Του Τιμιου και Ζωοποιου Σταυρου του Κυριου μας, έκαναν τα αδυνατα... ΔΥΝΑΤΑ!Υπέφεραν διωγμους φοβερούς,συκοφαντηθηκαν,εδαρησαν μεχρι θανατου ,λιθοβολήθηκαν,μαστιγωθηκαν, αλοιφθηκαν με καυτη πίσσα...,τα πάντα υπέμειναν ομως μπροστα στην Αγάπη στον Έναν και Μοναδικο Τριαδικό μας Θεό Πατέρα...σηκώνοντας αγόγγυστα ακόμα και τα πιο φρυκάλεα μαρτύρια που μπορει να συλλαβει ο ανθρωπινος νους...Και όμως αδερφοί μου πολλες φορες μας φαίνονται τοσο μακρυα όλα αυτα τα γεγονότα...,και έμεις οι Χριστιανοι πολλές φορές μπροστα σε μία δυσκολια,σε μια άρρώστια,σε έναν θάνατο... ολιγοψυχουμε και τα χάνουμε...,νιωθουμε εγκαταλελοιμένοι και αβοήθητοι... Κατα την ώρα του Ορθρου όταν αναγινώσκουμε το Συναξάρι της Εκκλησίας μας, το οποιο πόλλες φορες αναγινώσκεται γρηγορα και ίσως και επιπολαια ΞΕΡΟΥΜΕ τη αναγινόσκουμε αδερφια μου; Ας αναλογισθούμε 'ολα αυτα κυρίως εμεις οι νεώτεροι Λαμπαδάριοι.Σκεφτόμουν πολυ εαν θα έπρεπε να ανεβασω ένα link που βρήκα στο youtube, την Ημέρα της Παγκόσμιας Υψώσεως Του Τιμιου Σταύρου,για να δούμε πως πραγματι καποια γέγονότα που συνέβησαν ισως να μην είναι και τόσο μακρύα απο την εποχη μας όσο και αν μας φαίνονται..Προς Δοξα Θέου και πνεύματικης οφέλειας αδερφοι μου, οσοι θέλεται δειτε Τον Αγιο Μαρτυρα των ημερών μας Αγιο Ευγένιο Ροντιόνωφ....
http://www.youtube.com/watch?v=iF_B0y-qNhA.Περειέχει σκληρες σκηνες..Προσοχή στα παιδιά μας..
 
Top