[Ερώτηση] Ορθόδοξοι ναοί στη Σμύρνη

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
Θα μπορούσε κάποιο μέλος να μας ενημερώσει αν σώζονται ορθόδοξοι ναοί στη Σμύρνη και ποιοί ειναι αυτοί?
Αν υπάρχουν, λειτουργούνται?
Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από αυτή τη σελίδα και εξής θα δείτε τι απέγιναν οι ορθόδοξοι ναοί όπως και ο,τιδήποτε άλλο στοιχείο πολιτισμού στη Σμύρνη μετά την καταστροφή. 32 φωτογραφίες με μια ρημαγμένη πόλη.
 

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
Πολύ ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες στην ιστοσελίδα που παραπέμπετε και σας ευχαριστώ γι'αυτό.
Η ερώτησή μου όμως έχει να κάνει με το αν στις μέρες μας υπάρχουν κάποιοι σωζόμενοι ναοί στη Σμύρνη, καθώς δεν έχω υπόψιν μου μαρτυρίες επισκεπτών που να αναφέρουν κάτι σχετικό. Αν κάποιος έχει γνώση περί του θέματος θα ήταν ενδιαφέρον να μας καταθέσει την εμπειρία του.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε κάποιο μέλος να μας ενημερώσει αν σώζονται ορθόδοξοι ναοί στη Σμύρνη και ποιοί ειναι αυτοί?
Αν υπάρχουν, λειτουργούνται?
Ευχαριστώ.

κ.Δήμο προχθές με επισκέφθηκε στο αναλόγιο ο σμήναρχος κ.Πασχάλης Κατσάρας που υπηρετεί στο ΝΑΤΟ/Σμύρνη και με ενημέρωσε ότι λειτουργούν οι εκκλησίες εκεί ανά Κυριακή η καθεμία ώστε να εκκλησιάζονται όλοι.Ο ίδιος ψέλνει μια φορά τον μήνα σε έναν συγκεκριμένο ναό.
 

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
κ.Δήμο προχθές με επισκέφθηκε στο αναλόγιο ο σμήναρχος κ.Πασχάλης Κατσάρας που υπηρετεί στο ΝΑΤΟ/Σμύρνη και με ενημέρωσε ότι λειτουργούν οι εκκλησίες εκεί ανά Κυριακή η καθεμία ώστε να εκκλησιάζονται όλοι.Ο ίδιος ψέλνει μια φορά τον μήνα σε έναν συγκεκριμένο ναό.

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο ερώτημά μου κύριε Κερμελίδη. Ίσως ο γνωστός σας μπορούσε να παράσχει πληροφορίες και για το ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι ναοί που λειτουργούν σήμερα εκ περιτροπής;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συγκινητικό, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και περιμένουμε περισσότερα. Επίσης αν γνωρίζει κανείς ποιές εκκλησίες στην Ελλάδα συνδέονται με παλιές εκκλησίες της Σμύρνης π.χ. Αγ. Φωτεινή Νέας Σμύρνης το πιό γνωστό παράδειγμα αλλά υπάρχουν και άλλες άραγε; Σε άλλες περιοχές της Μικράς Ασίας λειτουργούν εκκλησίες (έστω περιστασιακά αλλά τακτικά, εκτός από αυτές που λειτουργούν σποραδικά λόγω επισκέψεων);
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδέλφια το τηλέφωνο του σμηνάρχου στο ΝΑΤΟ Σμύρνης κ.Πασχάλη Κατσάρα είναι: Τηλ.γραφείου. 00902324111239 Φαξ.00902324111200 κινητό 0090537΄2449332. Ελεύθερα μπορείτε να του ζητήσετε πληροφορίες για οτιδήποτε.
 
Top