Ορθόδοξη Εκκλησιαστική Μουσική Παράδοση

ΚΥΡΙΑΚΗ 2-8-09 : Αναμεταδοση της Α44 : Βυζαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου= Ζωντανη ηχογραφηση της ακολουθιας του μεγαλου παρακλητικου κανωνα απο τον Ιερο Ναο Της Μεγαλης Παναγιας (Κοιμηση) Νεαπολεως Νομου Λασιθιου , στις 2-8-1991 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α44 29΄ 59΄΄ ΟΕΜΠ 1 02082009.mp3
    9.2 MB · Views: 131
  • Α44 24΄ 39΄΄ ΟΕΜΠ 2 02082009.mp3
    8 MB · Views: 91
ΣΑΒΒΑΤΟ 1-8-09 :''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α191 :
1ον : ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ = Αποσπασματα απο τον Μικρο & τον Μεγαλο Παρακλητικο Κανωνα Της Θεοτοκου .
2ον : ΧΡΥΣΑΝΘΟΣ = Καλοφωνικος προς την Υπεραγια Θεοτοκο (Πλ.Αος εναρμονιος) - Αλλαλα τα χειλει (Πλ.Δος) - Τρισαγιον & Δυναμις (βαρυς διατονικος) .
Καλη Ακροαση .

Όταν οι άρχοντες ψάλλουν εγώ σιωπώ και ακούω.... Πολύ ωραία εκπομπή!
Πολλές ευχαριστίες στον κ. Λιναρδάκη για την εκπομπή αλλά και διότι δε θα την είχα γράψει αν δε μου το είχε πει.
 

Attachments

  • Α191 30΄ 13΄΄ ΟΕΜΠ 1 01082009.mp3
    9.2 MB · Views: 301
  • Α191 27΄ 57΄΄ ΟΕΜΠ 2 01082009.mp3
    8.9 MB · Views: 259

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Ευθύμη Αγαπητέ :)p)
ευχαριστούμε για τον κόπο σου...

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον κ. Βαγγέλη. Ξέρω ότι έχετε δώσει ήδη τόσα πολλά που αν σας ζητήσουμε κάτι παραπάνω θα είναι βρισιά...
Ωστόσο, αφού τα αρχεία αυτά υπάρχουν αυτοτελώς ως ηχητικά, πόσο δύσκολο θα ήταν να ανέβουν κατ' ευθείαν όπως είναι, χωρίς να περάσουν από διαδικασία ηχογράφησης (από όποιον το κάνει) και μάλιστα μέσω διαδικτύου;
Το λέω αυτό γιατί είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι υπάρχει κάποια μικρή έως μεγάλη απώλεια ποιότητας με αυτήν την οδό.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητέ Ευθύμη Αγαπητέ :)p)
ευχαριστούμε για τον κόπο σου...

Θέλω να ρωτήσω κάτι τον κ. Βαγγέλη. Ξέρω ότι έχετε δώσει ήδη τόσα πολλά που αν σας ζητήσουμε κάτι παραπάνω θα είναι βρισιά...
Ωστόσο, αφού τα αρχεία αυτά υπάρχουν αυτοτελώς ως ηχητικά, πόσο δύσκολο θα ήταν να ανέβουν κατ' ευθείαν όπως είναι, χωρίς να περάσουν από διαδικασία ηχογράφησης (από όποιον το κάνει) και μάλιστα μέσω διαδικτύου;
Το λέω αυτό γιατί είναι πλέον επιβεβαιωμένο ότι υπάρχει κάποια μικρή έως μεγάλη απώλεια ποιότητας με αυτήν την οδό.
Και πάλι ζητώ συγγνώμη...

Γιωργο
Δεν καταλαβα τι θελεις . Τι εννοεις να ανεβουν κατευθειαν τα αρχεια ;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ. Βαγγέλη, εννοώ να γίνει απευθείας επισύναψη στο φόρουμ των ηχητικών που έχετε (τα οποία φαντάζoμαι ότι είναι σε κάποια μορφή mp3 ή wav)* και όχι ηχογράφηση από τρίτο πρόσωπο και ανέβασμα στο φόρουμ, γιατί με αυτή την επιπλέον διαδικασία χάνεται ποιότητα. Ας γίνει τουλάχιστον μόνο για τις ιστορικές ηχογραφήσεις.
Αφορμή για όλα αυτά στάθηκε για μένα κυρίως η απώλεια ποιότητας που παρουσιάζει ο ήχος στην ηχογράφηση της λειτουργίας πλ.α του Χρύσανθου (1979) (λειτουργίας μνημειώδους κατά τη γνώμη μου), όπου φαίνεται στον "θόρυβο" ότι γίνεται ηχογράφηση μέσω internet. Αν μπορούσατε μόνο αυτή να την ξανανεβάσετε, έστω.

*φυσικά αυτό προϋποθέτει ότι ως παραγωγός έχετε στην κατοχή σας τα ηχητικά. Αν υπάρχει πρόβλημα με το σωματείο, απόλυτα κατανοητό.

Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη, εννοώ να γίνει απευθείας επισύναψη στο φόρουμ των ηχητικών που έχετε (τα οποία φαντάζoμαι ότι είναι σε κάποια μορφή mp3 ή wav)* και όχι ηχογράφηση από τρίτο πρόσωπο και ανέβασμα στο φόρουμ, γιατί με αυτή την επιπλέον διαδικασία χάνεται ποιότητα. Ας γίνει τουλάχιστον μόνο για τις ιστορικές ηχογραφήσεις.
Αφορμή για όλα αυτά στάθηκε για μένα κυρίως η απώλεια ποιότητας που παρουσιάζει ο ήχος στην ηχογράφηση της λειτουργίας πλ.α του Χρύσανθου (1979) (λειτουργίας μνημειώδους κατά τη γνώμη μου), όπου φαίνεται στον "θόρυβο" ότι γίνεται ηχογράφηση μέσω internet. Αν μπορούσατε μόνο αυτή να την ξανανεβάσετε, έστω.

*φυσικά αυτό προϋποθέτει ότι ως παραγωγός έχετε στην κατοχή σας τα ηχητικά. Αν υπάρχει πρόβλημα με το σωματείο, απόλυτα κατανοητό.

Ευχαριστώ, ούτως ή άλλως...

Γιωργο
Δεν εχω χρονο να ανεβαζω μεμονωμενα τα διαφορα ηχητικα των εκπομπων .
Οσο για την λειτουργια του Πλ.Αου με τον Χρυσανθο (1979) , ο ηχος δεν ειναι καλος ουτε στο πρωτοτυπο . Η αρχικη ηχογραφηση ειχε γινει ραδιοφωνικα (κακη ποιοτητα ηχου) σε κασεττα που καποια στιγμη μεταφερθηκε σε σιντι κλπ κλπ . Αυτο το σιντι μπηκε στην εκπομπη .
 
Αγαπητοι Φιλοι
Οι τεσσερεις προσεχεις εκπομπες ειναι αφιερωμενες στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , εν ειδη μνημοσυνου για τα 22
χρονια απο τον θανατο του (18-8-1987) .

ΚΥΡΙΑΚΗ 9-8-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α192 =
ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ : Αποσπασματα απο Κυριακη Πλ.Δου ηχου - Εωθινο Ιον (αρχες δεκαετιας 1970).


Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α192 30΄ 05΄΄ ΟΕΜΠ 1 09082009.mp3
    9.2 MB · Views: 349
  • Α192 29΄ 47΄΄ ΟΕΜΠ 2 09082009.mp3
    10.5 MB · Views: 321
Αγαπητοι Φιλοι
Οι τεσσερεις προσεχεις εκπομπες ειναι αφιερωμενες στον αειμνηστο Αρχωντα Πρωτοψαλτη Της Μ.Ε. Θρασυβουλο Στανιτσα , εν ειδη μνημοσυνου για τα 22
χρονια απο τον θανατο του (18-8-1987) .


ΚΥΡΙΑΚΗ 16-8-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α193 =
ΣΤΑΝΙΤΣΑ : Αποσπασματα ακολουθιας εορτης της Κοιμησεως Της Θεοτοκου 1972 .

Καλη Ακροαση .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α193 32΄ 20΄΄ ΟΕΜΠ 2 16082009.mp3
    12 MB · Views: 382
  • Α193 30΄ 08΄΄ ΟΕΜΠ 1 16082009.mp3
    10.9 MB · Views: 310
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι

Καλο Μηνα και Καλο εκκλησιαστικο ετος .

Επισυναπτω την εκπομπη ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α94
(Κ 27-8-06) . Ειναι αφιερωμενη στον αειμνηστο Αρχωντα Μουσικοδιδασκαλο
Δημητριο Σουρλαντζη .

Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • 56'56''=Α94η ΣΟΥΡΛΑΤΖΗΣ(Κ27-8-06)Re1.mp3
    26.1 MB · Views: 330
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :
[...]
ΣΑΒΒΑΤΟ 5-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α194 :
Πρωτοψαλτης Παναγιωτης Νεοχωριτης .
[...]
Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • A194 29΄ 36΄΄ΟΕΜΠ Νεοχωρίτης 1 05092009.mp3
    10.4 MB · Views: 269
  • Α194 26΄ 21΄΄ ΟΕΜΠ Νεοχωρίτης 2 05092009.mp3
    10 MB · Views: 222

mylobos

Νέο μέλος
Ευχαριστούμε για την δυνατότητα ακοής του χαρισματικού Π. Νεοχωρίτη
 

Nikos

Member
Καλή ακρόαση!

Κατ΄αρχην σας ευχαριστούμε για τον κόπο σας να το ανεβάζετε.
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.

Ευχαριστώ
 
Last edited:
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :

[...]

ΚΥΡΙΑΚΗ 6-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α195 :
Αφιερωμα στον παλαιμαχο εκ Μικρας Ασιας Πρωτοψαλτη Μηνα Μηναϊδη .

Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Α195 29΄ 47΄΄ ΟΕΜΠ 1 Μηναΐδης 06092009.mp3
    10.4 MB · Views: 152
  • Α195 31΄ 41΄΄ ΟΕΜΠ 2 Μηναΐδης 06092009.mp3
    11.6 MB · Views: 112

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κατ΄αρχην σας ευχαριστούμε για τον κόπο σας να το ανεβάζετε.
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου. Ευχαριστώ

Αγαπητε Νικο
Προ καιρου παρακολουθουσα απο το το καναλι 4Ε την Θεια Λειτουργια απο το Ιερο Ναο Ζωοδοχου Πηγης Αμπελοκηπων Θεσ-κης . Στην φημη του οικοιου ιεραρχου (σεβασμιωτατος Βαρναβας) , ελεγαν ''.. Νεαπολεως Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων ..'' .
Φιλικα Β.Λ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κατ΄αρχην σας ευχαριστούμε για τον κόπο σας να το ανεβάζετε.
Δεύτερον θα ήθελα να κάνω μια μικρή παρατήρηση-διόρθωση στα λεγόμενα του κυρίου Παρουσίαστή όντως ο κύριος Π.Νεοχωρίτης είναι Πρωτοψάλτης στον Καθεδρικό Ναό της Μητροπόλεως Νεαπόλεως & Σταυρουπόλεως όχι όπως ανεφερε Νεαπόλεως Σταυρουπόλεως και Αμπελοκήπων. Γιατί αν και οι δήμοι Αμπελοκήπων, Συκεών, Ευόσμου, Ωραιοκάστου, και :eek: όλοι της Δυτικής Θεσσαλονίκης ανοίκουν σε αυτήν την Μητρόπολη δεν αναφλερονται στον τίτλο του Επισκόπου.

Ευχαριστώ
Αγαπητε Νικο
Προ καιρου παρακολουθουσα απο το το καναλι 4Ε την Θεια Λειτουργια απο το Ιερο Ναο Ζωοδοχου Πηγης Αμπελοκηπων Θεσ-κης . Στην φημη του οικοιου ιεραρχου (σεβασμιωτατος Βαρναβας) , ελεγαν ''.. Νεαπολεως Σταυρουπολεως & Αμπελοκηπων ..'' .
Φιλικα Β.Λ.
Τό τί ὁρίζει ὁ Καταστατικός Χάρτης (Ν. 590/31-5-1977, ἄρθρον 11) ὡς τίτλους τῶν Μητροπόλεων καί τί προσθέτουν αὐτοβούλως ὁ καθείς εἶναι ἄλλο θέμα...
Σημασία ἔχει ὅτι ὄντως δέν εὐθύνεται ὁ κ. Λιναρδάκης!


 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagelis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοι Φιλοι
Οι εκπομπες απο 22-8-2009 εως 6-9-2009 ειναι :

[...]

ΚΥΡΙΑΚΗ 6-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α195 :
Αφιερωμα στον παλαιμαχο εκ Μικρας Ασιας Πρωτοψαλτη Μηνα Μηναϊδη .
Καλή ακρόαση!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mp3 Α195 29΄ 47΄΄ ΟΕΜΠ 1 Μηναΐδης 06092009.mp3 (10,41 MB, 7 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mp3 Α195 31΄ 41΄΄ ΟΕΜΠ 2 Μηναΐδης 06092009.mp3 (11,61 MB, 5 εμφανίσεις)

῾Υποχρεώνομαι γιὰ δεύτερη φορὰ μέσα σὲ ἕναν χρόνο, ἀπὸ τότε ποὺ δήλωσα ὅτι ἀποχωρῶ ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὸ «ψαλτολόγιον», νὰ κάμω μία ἐξαίρεσι, νὰ διακόψω προσωρινὰ τὴν ἀποχή μου καὶ νὰ σημειώσω λίγες διευκρινίσεις γιὰ τὴν ἀποκατάστασι τῶν πραγμάτων σὲ ἕνα θέμα ποὺ μὲ ἀφορᾷ.
῾Η ἐκπομπὴ τοῦ Βαγγέλη Λιναρδάκη χθὲς κυριακὴ 6-9-2009 ἦταν ἀφιερωμένη στὸν πρωτοψάλτη Μηνᾶ Μηναΐδη καὶ μέσῳ τοῦ διαδικτύου παρουσιάζεται ἤδη ψηφιοποιημένη μὲ μόνιμο σύνδεσμο ἐδῶ. στὴν ἐκπομπὴ παρουσιάστηκαν ἀποσπάσματα ἀπὸ παλαιότερη συνέντευξι τοῦ Μ. Μηναΐδη «σὲ ἐκκλησιαστικὸ ῥαδιοφωνικὸ σταθμό».
᾿Ερωτήσεις·
1. σὲ ποιόν ῥαδιοφωνικὸ σταθμὸ δόθηκε αὐτὴ ἡ συνέντευξι τοῦ Μηναΐδη;
2. πῶς λεγόταν ὁ δημοσιογράφος στὸν ὁποῖο ἔδωσε τὴν συνέντευξί του ὁ Μηναΐδης;
3. πότε μεταδόθηκε ρ α δ ι ο φ ω ν ι κ ῶ ς αὐτὴ ἡ συνέντευξι;
4. ποιός τὴν κατέγραψε;
5. οἱ συνετελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς ἔχουν τὴν μαγνητοφώνησί της καὶ μποροῦν νὰ παρουσιάσουν ἠχητικὸ ἀπόσπασμα ἀπὸ αὐτὴν τὴν συνέντευξι ποὺ χρησιμοποίησαν ὡς μοναδικὴ πηγὴ γιὰ τὰ βιογραφικὰ τοῦ Μηναΐδη;
6. ποιός ἔκαμε τὴν ἀπομαγνητοφώνησι τῆς συνεντεύξεως; (διότι δὲν ἀκούστηκαν ἀλλὰ διαβάστηκαν ἀποσπάσματα στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή.)
Στὰ παραπάνω ἐρωτήματα κανεὶς ἀπὸ τοὺς συντελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς δὲν μπορεῖ νὰ ἀπαντήσῃ, οὔτε ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης οὔτε ὁ συλλέκτης γιατρὸς Μανόλης Χναράκης, ὁ ὁποῖος προμήθευσε τὸ ὑλικὸ τῆς ἐκπομπῆς, οὔτε κάποιος ἄλλος. καὶ δὲν μποροῦν νὰ ἀπαντήσουν, γιὰ δύο λόγους·
α) διότι σὲ ὅλον τὸν κόσμο μόνον ἕνας ἄνθρωπος ἔχει ἠχογραφημένη αὐτὴν τὴν συνέντευξι τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη· ὁ ὑποφαινόμενος ὁ ὁποῖος καὶ πραγματοποίησα τὴν συνέντευξι καὶ τὴν ἠχογράφησί της πρὶν ἀπὸ 18 χρόνια,
β) διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν χρησιμοποιήθηκε καμμία μαγνητοφωνημένη συνέντευξι, ἀλλὰ διαβάστηκαν 3 ἀποσπάσματα ἀπὸ τὴν ἔντυπη παρουσίασι τῆς συνεντεύξεως, τὴν ὁποία ἔκαμα πάλι ἐγὼ (καθὼς καὶ τὴν ἀπομαγνητοφώνησι) τὸ 2003 στὸ 2ο τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ὅπως ἔχω ἐνημερώσει ἀπὸ παλαιότερα ἐδῶ.
Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς ἔχω ἤδη ἀναρτήσει ἐδῶ τὴν πρώτη σελίδα τῆς συνεντεύξεως, ποὺ εἶναι τὸ πρῶτο ἀπόσπασμα ποὺ διαβάστηκε στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή, καὶ τὸ δεύτερο ἀπόσπασμα, ποὺ εἶναι ἕνα δικό μου ἐνημερωτικὸ σημείωμα μὲ πιὸ σύγχρονες πληροφορίες καὶ δὲν ἀνήκει στὸ κύριο σῶμα τῆς συνεντεύξεως. τὸ τρίτο ἀπόσπασμα ἦταν ἀπὸ τὶς σελίδες 88-89 τοῦ ἴδιου τεύχους.
Λυποῦμαι πολύ, διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν ἔγινε, ὅπως θἄπρεπε, καμμία ἀναφορὰ οὔτε στὸ πρόσωπό μου οὔτε πολὺ περισσότερο στὸ τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ἀπὸ ὅπου διαβάστηκαν τὰ ἀποσπάσματα τῶν βιογραφικῶν. δὲν ξέρω ἀπὸ ποῦ ἔλαβαν τὸ κείμενο τῆς συνεντεύξεως, ἀλλὰ θέλω νὰ πιστεύω ὅτι ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης, ὅταν διάβαζε τὰ ἀποσπάσματα, δὲν εἶχε μπροστά του τὸ τεῦχος τῆς Συμβολῆς, ὁπότε δὲν θὰ ἐγνώριζε τὴν πηγὴ τοῦ κειμένου, καὶ γι᾿ αὐτὸ δὲν τὸ ἀνακοίνωσε. τὸ ἀντίθετο θὰ ἦταν πρᾶξι ἀντιδεοντολογική.
Θέλω ἐπίσης νὰ ἐπισημάνω ὅτι ἡ ἀναφορὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ συλλέκτη γιατροῦ Μανόλη Χναράκη σὲ κάθε ἐκπομπὴ εἶναι σωστὴ καὶ χρήσιμη καὶ πρέπει νὰ γίνεται, εἶναι ὅμως ἀνεπαρκής, διότι μπορεῖ νὰ προμηθεύῃ τὸ μεγαλείτερο μέρος τοῦ ὑλικοῦ γιὰ τὶς ἐκπομπές, δὲν εἶναι ὅμως ὁ ἀποκλειστικὸς παραγωγὸς αὐτοῦ τοῦ ὑλικοῦ. πολλὲς ἠχογραφήσεις, ποὺ δίνονται ἀπὸ τὸν Μ. Χναράκη καὶ παρουσιάζονται ἀπὸ τὸν Βαγγέλη Λιναρδάκη, πραγματοποιήθηκαν ἢ διασώθηκαν ἀπὸ ἄλλους, καὶ πρέπει νὰ ἀναφέρωνται καὶ αὐτοί, καθὼς καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ψάλτες οἱ ὁποῖοι δίνουν τὴν ἄδεια γιὰ τὴν ἀναμετάδοσι, ἢ οἱ ῥαδιοφωνικοὶ παραγωγοὶ τῶν παλαιοτέρων ἐκπομπῶν, ποὺ δὲν εἶναι βέβαια μόνον ὁ Λυκοῦργος ᾿Αγγελόπουλος. ἐπὶ παραδείγματι αὐτὴ ἡ ἠχογράφησι τοῦ Βασιλείου Μπαντῆ προέρχεται ἀπὸ ἐκπομπὴ τῆς Φεβρωνίας ῾Ρεβύνθη τοῦ 1989 καὶ πρόκειται γιὰ ἐγγραφὴ ποὺ πραγματοποιήθηκε εἰδικὰ γιὰ τὴν ἐκπομπή της, ὅπως μᾶς ἐνημερώνει ἕνας μαθητής του ἐδῶ.
Τόσον τὸ αἴσθημα τοῦ δικαίου, ὅσον καὶ ἡ ὡριμότης, ἡ ὑπευθυνότης, ἡ μοναδικὴ διάθεσι προσφορᾶς καὶ ἡ εὐαισθησία μὲ τὰ ὁποῖα μᾶς ἔχουν συνηθίσει ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης καὶ οἱ συνεργάτες του μὲ κάνουν νὰ εὐελπιστῶ ὅτι τὸ ταχύτερο δυνατὸ θὰ θελήσουν νὰ ἀποκαταστήσουν τὰ πράγματα καὶ θὰ δηλώσουν τὴν πηγή τους, δηλαδὴ τὴν ἔκδοσι τῆς Συμβολῆς, γιὰ τὴν χθεσινὴ ἐκπομπή τους καὶ θὰ παραπέμψουν μάλιστα καὶ στὴν ἱστοσελίδα τῆς Συμβολῆς, ὅπου σιγὰ σιγὰ παρουσιάζω τὸ «ἀρχεῖο ἠχογραφήσεων καὶ ἐκκλησιαστικῶν ὕμνων» τῶν 550 φωνοταινιῶν (κασεττῶν), μεταξὺ τῶν ὁποίων καὶ πολλὲς ἠχογραφήσεις τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
῾Υποχρεώνομαι γιὰ δεύτερη φορὰ μέσα σὲ ἕναν χρόνο, ἀπὸ τότε ποὺ δήλωσα ὅτι ἀποχωρῶ ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὸ «ψαλτολόγιον», νὰ κάμω μία ἐξαίρεσι, νὰ διακόψω προσωρινὰ τὴν ἀποχή μου καὶ νὰ σημειώσω λίγες διευκρινίσεις γιὰ τὴν ἀποκατάστασι τῶν πραγμάτων σὲ ἕνα θέμα ποὺ μὲ ἀφορᾷ.
Εὐχόμεθα νά ἐπιστρέψεις!

 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
῾Υποχρεώνομαι γιὰ δεύτερη φορὰ μέσα σὲ ἕναν χρόνο, ἀπὸ τότε ποὺ δήλωσα ὅτι ἀποχωρῶ ἀπὸ τὴν ἐνεργὸ συμμετοχὴ στὸ «ψαλτολόγιον», νὰ κάμω μία ἐξαίρεσι, νὰ διακόψω προσωρινὰ τὴν ἀποχή μου καὶ νὰ σημειώσω λίγες διευκρινίσεις γιὰ τὴν ἀποκατάστασι τῶν πραγμάτων σὲ ἕνα θέμα ποὺ μὲ ἀφορᾷ.
῾Η ἐκπομπὴ τοῦ Βαγγέλη Λιναρδάκη χθὲς κυριακὴ 6-9-2009 ἦταν ἀφιερωμένη στὸν πρωτοψάλτη Μηνᾶ Μηναΐδη καὶ μέσῳ τοῦ διαδικτύου παρουσιάζεται ἤδη ψηφιοποιημένη μὲ μόνιμο σύνδεσμο ἐδῶ. στὴν ἐκπομπὴ παρουσιάστηκαν ἀποσπάσματα ἀπὸ παλαιότερη συνέντευξι τοῦ Μ. Μηναΐδη «σὲ ἐκκλησιαστικὸ ῥαδιοφωνικὸ σταθμό».
᾿Ερωτήσεις·
1. σὲ ποιόν ῥαδιοφωνικὸ σταθμὸ δόθηκε αὐτὴ ἡ συνέντευξι τοῦ Μηναΐδη;
2. πῶς λεγόταν ὁ δημοσιογράφος στὸν ὁποῖο ἔδωσε τὴν συνέντευξί του ὁ Μηναΐδης;
3. πότε μεταδόθηκε ρ α δ ι ο φ ω ν ι κ ῶ ς αὐτὴ ἡ συνέντευξι;
4. ποιός τὴν κατέγραψε;
5. οἱ συνετελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς ἔχουν τὴν μαγνητοφώνησί της καὶ μποροῦν νὰ παρουσιάσουν ἠχητικὸ ἀπόσπασμα ἀπὸ αὐτὴν τὴν συνέντευξι ποὺ χρησιμοποίησαν ὡς μοναδικὴ πηγὴ γιὰ τὰ βιογραφικὰ τοῦ Μηναΐδη;
6. ποιός ἔκαμε τὴν ἀπομαγνητοφώνησι τῆς συνεντεύξεως; (διότι δὲν ἀκούστηκαν ἀλλὰ διαβάστηκαν ἀποσπάσματα στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή.)
Στὰ παραπάνω ἐρωτήματα κανεὶς ἀπὸ τοὺς συντελεστὲς τῆς χθεσινῆς ἐκπομπῆς δὲν μπορεῖ νὰ ἀπαντήσῃ, οὔτε ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης οὔτε ὁ συλλέκτης γιατρὸς Μανόλης Χναράκης, ὁ ὁποῖος προμήθευσε τὸ ὑλικὸ τῆς ἐκπομπῆς, οὔτε κάποιος ἄλλος. καὶ δὲν μποροῦν νὰ ἀπαντήσουν, γιὰ δύο λόγους·
α) διότι σὲ ὅλον τὸν κόσμο μόνον ἕνας ἄνθρωπος ἔχει ἠχογραφημένη αὐτὴν τὴν συνέντευξι τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη· ὁ ὑποφαινόμενος ὁ ὁποῖος καὶ πραγματοποίησα τὴν συνέντευξι καὶ τὴν ἠχογράφησί της πρὶν ἀπὸ 18 χρόνια,
β) διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν χρησιμοποιήθηκε καμμία μαγνητοφωνημένη συνέντευξι, ἀλλὰ διαβάστηκαν 3 ἀποσπάσματα ἀπὸ τὴν ἔντυπη παρουσίασι τῆς συνεντεύξεως, τὴν ὁποία ἔκαμα πάλι ἐγὼ (καθὼς καὶ τὴν ἀπομαγνητοφώνησι) τὸ 2003 στὸ 2ο τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ὅπως ἔχω ἐνημερώσει ἀπὸ παλαιότερα ἐδῶ.
Γιὰ τοῦ λόγου τὸ ἀληθὲς ἔχω ἤδη ἀναρτήσει ἐδῶ τὴν πρώτη σελίδα τῆς συνεντεύξεως, ποὺ εἶναι τὸ πρῶτο ἀπόσπασμα ποὺ διαβάστηκε στὴν χθεσινὴ ἐκπομπή, καὶ τὸ δεύτερο ἀπόσπασμα, ποὺ εἶναι ἕνα δικό μου ἐνημερωτικὸ σημείωμα μὲ πιὸ σύγχρονες πληροφορίες καὶ δὲν ἀνήκει στὸ κύριο σῶμα τῆς συνεντεύξεως. τὸ τρίτο ἀπόσπασμα ἦταν ἀπὸ τὶς σελίδες 88-89 τοῦ ἴδιου τεύχους.
Λυποῦμαι πολύ, διότι στὴν χθεσινὴ ἐκπομπὴ δὲν ἔγινε, ὅπως θἄπρεπε, καμμία ἀναφορὰ οὔτε στὸ πρόσωπό μου οὔτε πολὺ περισσότερο στὸ τεῦχος τῆς «Συμβολῆς», ἀπὸ ὅπου διαβάστηκαν τὰ ἀποσπάσματα τῶν βιογραφικῶν. δὲν ξέρω ἀπὸ ποῦ ἔλαβαν τὸ κείμενο τῆς συνεντεύξεως, ἀλλὰ θέλω νὰ πιστεύω ὅτι ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης, ὅταν διάβαζε τὰ ἀποσπάσματα, δὲν εἶχε μπροστά του τὸ τεῦχος τῆς Συμβολῆς, ὁπότε δὲν θὰ ἐγνώριζε τὴν πηγὴ τοῦ κειμένου, καὶ γι᾿ αὐτὸ δὲν τὸ ἀνακοίνωσε. τὸ ἀντίθετο θὰ ἦταν πρᾶξι ἀντιδεοντολογική.
Θέλω ἐπίσης νὰ ἐπισημάνω ὅτι ἡ ἀναφορὰ τοῦ ὀνόματος τοῦ συλλέκτη γιατροῦ Μανόλη Χναράκη σὲ κάθε ἐκπομπὴ εἶναι σωστὴ καὶ χρήσιμη καὶ πρέπει νὰ γίνεται, εἶναι ὅμως ἀνεπαρκής, διότι μπορεῖ νὰ προμηθεύῃ τὸ μεγαλείτερο μέρος τοῦ ὑλικοῦ γιὰ τὶς ἐκπομπές, δὲν εἶναι ὅμως ὁ ἀποκλειστικὸς παραγωγὸς αὐτοῦ τοῦ ὑλικοῦ. πολλὲς ἠχογραφήσεις, ποὺ δίνονται ἀπὸ τὸν Μ. Χναράκη καὶ παρουσιάζονται ἀπὸ τὸν Βαγγέλη Λιναρδάκη, πραγματοποιήθηκαν ἢ διασώθηκαν ἀπὸ ἄλλους, καὶ πρέπει νὰ ἀναφέρωνται καὶ αὐτοί, καθὼς καὶ οἱ ἴδιοι οἱ ψάλτες οἱ ὁποῖοι δίνουν τὴν ἄδεια γιὰ τὴν ἀναμετάδοσι, ἢ οἱ ῥαδιοφωνικοὶ παραγωγοὶ τῶν παλαιοτέρων ἐκπομπῶν, ποὺ δὲν εἶναι βέβαια μόνον ὁ Λυκοῦργος ᾿Αγγελόπουλος. ἐπὶ παραδείγματι αὐτὴ ἡ ἠχογράφησι τοῦ Βασιλείου Μπαντῆ προέρχεται ἀπὸ ἐκπομπὴ τῆς Φεβρωνίας ῾Ρεβύνθη τοῦ 1989 καὶ πρόκειται γιὰ ἐγγραφὴ ποὺ πραγματοποιήθηκε εἰδικὰ γιὰ τὴν ἐκπομπή της, ὅπως μᾶς ἐνημερώνει ἕνας μαθητής του ἐδῶ.
Τόσον τὸ αἴσθημα τοῦ δικαίου, ὅσον καὶ ἡ ὡριμότης, ἡ ὑπευθυνότης, ἡ μοναδικὴ διάθεσι προσφορᾶς καὶ ἡ εὐαισθησία μὲ τὰ ὁποῖα μᾶς ἔχουν συνηθίσει ὁ Βαγγέλης Λιναρδάκης καὶ οἱ συνεργάτες του μὲ κάνουν νὰ εὐελπιστῶ ὅτι τὸ ταχύτερο δυνατὸ θὰ θελήσουν νὰ ἀποκαταστήσουν τὰ πράγματα καὶ θὰ δηλώσουν τὴν πηγή τους, δηλαδὴ τὴν ἔκδοσι τῆς Συμβολῆς, γιὰ τὴν χθεσινὴ ἐκπομπή τους καὶ θὰ παραπέμψουν μάλιστα καὶ στὴν ἱστοσελίδα τῆς Συμβολῆς, ὅπου σιγὰ σιγὰ παρουσιάζω τὸ «ἀρχεῖο ἠχογραφήσεων καὶ ἐκκλησιαστικῶν ὕμνων» τῶν 550 φωνοταινιῶν (κασεττῶν), μεταξὺ τῶν ὁποίων καὶ πολλὲς ἠχογραφήσεις τοῦ Μηνᾶ Μηναΐδη.

Κυριε Ανατολικιωτη
Κατ αρχην σας ευχαριστω που παρακολουθειτε τις εκπομπες μου και λυπαμαι αν μια εξ αυτων εγινε αιτια να σας υποχρεωσει να επανελθετε για δευτερη φορα στο φορουμ .
Στα ερωτηματα σας ενα εως εξη (1-6) , απαντω οτι δεν γνωριζω τιποτε απο ολα αυτα και δεν εχω τιποτε σχετικο ηχητικο .
Ο κ. Χναρακης προμηθευει οντως κατα καιρους υλικο για τις εκπομπες μου ,
ΟΧΙ ομως το μεγαλυτερο μερος (οπως γραφετε) . Τον αν αναφερουμε συνεχως το ονομα του , το κανουμε για λογους ευγενειας .
Οντως το συγκεκριμενο υλικο για την εκπομπη για τον κ. Μηναϊδη , μου το εδωσε ο κ. Χναρακης . Συγκεκριμενα μου εδωσε καποιους υμνους και μια φωτοτυπια με την συνεντευξη του κ. Μηναϊδη . Ηταν προφανως το απομαγνητοφωνημενο κειμενο , ΜΟΝΟ αυτο , ΧΩΡΙΣ να αναφερωνται λοιπα στοιχεια (εντυπο , Ρ/Σ , ποιος πηρε την συνεντευξη κλπ .) . Με το μηνυμα σας εμαθα οτι σεις πηρατε την συνεντευξη (θερμα συγχαρητηρια για αυτο) και οτι την δημοσιευσατε στο εντυπο που εκδιδετε (ΣΥΜΒΟΛΗ) . Να ειστε σιγουρος οτι αν αυτα τα γνωριζα , θα τα ανεφερα στην εκπομπη μου .
Με Εκτιμηση Β.Λ.
 
Αγαπητοι Φιλοι
Οι προσεχεις εκπομπες , πολυ ενδιαφερουσες κατα την αποψη μου , ειναι :

[...]

ΣΑΒΒΑΤΟ 19-9-09 : ''Ορθοδοξη Εκκλησιαστικη Μουσικη Παραδοση'' Α196 :
20-3-09 Ιερος Ναος Αγιου Δημητριου Θεσσαλονικης :
Εκδηλωση στη μνημη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Χρυσανθου Θεοδοσοπουλου.
Τους υμνους ψαλλει πολυμελης χορος μαθητων του αειμνηστου Αρχωντα υπο
την διευθυνση του Βασιλειου Σπυριδοπουλου , σημερινου πρωτοψαλτου του ναου .
[...]
Καλη Ακροαση .

Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!
 

Attachments

  • Α196 32΄ 19΄΄ ΟΕΜΠ 1 19092009.mp3
    11.5 MB · Views: 142
  • Α196 27΄ 44΄΄ ΟΕΜΠ 2 19092009.mp3
    11.3 MB · Views: 103

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αιωνία του η μνήμη. Νομίζω ότι ο κ. Σπυριδόπουλος είναι άξιος διαδοχός του. Ευχαριστούμε κ. Λιναρδάκη!

Επισυναπτω και το υπολοιπο της συναυλιας που δεν περιεχεται στην εκπομπη .
 

Attachments

  • 18=2'31''=ΣπηκαζRe1.mp3
    1.2 MB · Views: 50
  • 19=17'29''=Εφριξε γη (Π Χαλατζιγλου) & Κρατημα Πλ.Αος πενταφωνοςRe1.mp3
    8 MB · Views: 102
  • 20=9'44''=Ομιλει ο Σεβασμιωτατος κ. ΑνθιμοςRe1.mp3
    4.5 MB · Views: 53
  • 21=1'11''=Φημη ΑνθιμουRe1.mp3
    557.5 KB · Views: 38
Top